Center za obveščanje

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Uporabniški avatar
Slipi
Prispevkov: 145
Pridružen: 18. December 2002, 16:54
Kraj: Kranj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Slipi »

No še tole pridam z izkušnjo, vsi klici sprejeti v isti minuti:

- Požar stavbe, kličejo očividci, ki jih je kar precej, noben ne ve, da že nekdo kliče na 112,
- gorska nesreča s hudo poškodbo planinca, pridobiti točno lokacijo, da veš aktivirati tapravo postajo GRS in
- nekdo hoče skočiti iz vlaka, ki pelje v smeri Jesenic

v ReCO pa dežuren samo en operativec, klicev pa najmanj 20 in vsem se moraš takoj oglasiti, da se ne govori, "ja kaj pa dela, sej se sploh noče oglasiti na nujen klic". Zdaj se pa oglašaj na vsak klic in takoj ustreži vsakemu klicočemu :D
Teorija je že pol intervencije, praksa pa poskrbi za vse ostalo in še teorijo !!
Uporabniški avatar
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003
Prispevkov: 4959
Pridružen: 23. September 2002, 10:37
Kraj: Volčja Draga
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mitja Gregorič »

Slipi
tebi in tvojim kolegom ter vsem ki so zaposleni kot operativci v RCO ni lahka .... včasih tudi je še bolj j.....

Normalen folk (kolikor je sploh še normalen) pa bi vse na tlesk roke... ...malo kdo se zaveda da je po klicu v RCO treba še čakat da se na mesto pomoč pripelje.....in se čudi temu koliko časa pomoč hodi ---(preprosto misli da bi morala z klicem v sekundi tam)...
na žalost to ni tako.... kilometri vzamejo svoj čas.
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Rolf
Prispevkov: 239
Pridružen: 23. Oktober 2002, 10:00
Kontakt:

Re: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a Rolf »

Jure napisal/-a:... Pojavlja pa se problem da se ob izvozu center ne javlja. Primer je tudi meddruštvena vaja na kateri smo center kicali kar vztrajno vendar se ne javi! :roll: ...
Mogoče niste klicali v tapravem jeziku ;) .... http://video.google.com/videoplay?docid ... 6237246497

LP, Rolf ;)
Life is a lesson, you learn it when you're through! (by Limp Bizkit)
Uporabniški avatar
M-Coki
Prispevkov: 987
Pridružen: 4. Januar 2007, 20:02
Kraj: Malečnik

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a M-Coki »

Okrog 22h zvečer. Očividka (od doma, s pogledom skozi okno) opazi travniški požar, pokliče na 112... obrazloži situacijo in odgovor ki sledi: ''Ste popolnoma prepričani, da gre za požar in ne za nadzorovano kurjenje? Še enkrat poglejte, če res gori! In, ali vesto koliko stane intervencija?''

Je to normalno ? :twisted:
FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Uporabniški avatar
Gregor K.
moderator
moderator
Prispevkov: 3046
Pridružen: 16. Februar 2003, 13:20
Kraj: Nekje na poti...
Kontakt:

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a Gregor K. »

To glede cene intervencije seveda ni, ostalo pa je. Ko bi ti vedel koliko "travniških", "gozdnih" in požarov "hiš" je takole javljenih ponoči na par kilometrov daleč ali pa celo preko hriba. :roll:
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabniški avatar
Pero
Prispevkov: 1091
Pridružen: 17. April 2006, 17:34

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a Pero »

A ni po zakonu da moreš kurjenje prijavit ?
Če smo že tu , me zanima koliko požarov ni javljenih (ali pa prepozno) ker ljudje mislijo da sosed kuri smeti ....

Se pa strinjam z Coki-em. Lahko vpraša če je prepričana in naj še enkrat pogleda. Mešanje cen intervencij s tem in strašenje ljudi pa res ne pomaga....

Tako ko sprašujem okoli, jih je že večina bila v situaciji, da bi lahko poklicala na 112 (pa ne samo zaradi požara). Pa niso, ker niso pripravljeni odgovarjat na neumna vprašanja operaterjev in se sami tolažijo s tem da bo že nekdo drug poklical .... #-o
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabniški avatar
gubina
Prispevkov: 793
Pridružen: 29. Oktober 2004, 12:55
Kraj: LJ-okolica

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a gubina »

Pero napisal/-a:A ni po zakonu da moreš kurjenje prijavit ?
Če smo že tu , me zanima koliko požarov ni javljenih (ali pa prepozno) ker ljudje mislijo da sosed kuri smeti ....

Se pa strinjam z Coki-em. Lahko vpraša če je prepričana in naj še enkrat pogleda. Mešanje cen intervencij s tem in strašenje ljudi pa res ne pomaga....

Tako ko sprašujem okoli, jih je že večina bila v situaciji, da bi lahko poklicala na 112 (pa ne samo zaradi požara). Pa niso, ker niso pripravljeni odgovarjat na neumna vprašanja operaterjev in se sami tolažijo s tem da bo že nekdo drug poklical .... #-o
me zanima kakšna neumna vprašanja pa postavljejo operaterji?
di-du-di-du
Rok Ušen
Prispevkov: 752
Pridružen: 17. Marec 2006, 11:58
GE: Savinjska

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a Rok Ušen »

Ne bi rad bil nesramen, ampak včasih se pa res najde kakšna cvetka.

Ko sem v Lj klical, da gori vozilo, me je na koncu vprašal "Če avto res gori?" Mogoče sem res javil dokodek malo premalo panično, ampak vseeno če imajo tvoje ime, priimek in izpisano telefonsko, bi takšna vprašanja lahko mirno izpuščali. Še posebno pa je v Lj moteče, da ko na centru pobere informacije o dogodku, da veže na Brigado, kjer še moraš enkrat ponoviti že enkrat povedano.
Rok Ušen, GČ I. st.
Uporabniški avatar
M-Coki
Prispevkov: 987
Pridružen: 4. Januar 2007, 20:02
Kraj: Malečnik

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a M-Coki »

Pero napisal/-a:Tako ko sprašujem okoli, jih je že večina bila v situaciji, da bi lahko poklicala na 112 (pa ne samo zaradi požara). Pa niso, ker niso pripravljeni odgovarjat na neumna vprašanja operaterjev in se sami tolažijo s tem da bo že nekdo drug poklical .... #-o
Drži! Kot primer poglejmo samo zadnji požar - PapaJoe na Pobrežju... Objekt stoji tik ob zelo prometni cesti (sploh v jutranjih urah), pa je minlo kar nekaj časa, preden so dobili klic na 112. :roll:
FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Uporabniški avatar
gubina
Prispevkov: 793
Pridružen: 29. Oktober 2004, 12:55
Kraj: LJ-okolica

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a gubina »

Rok Ušen-(Blondi) napisal/-a:Ne bi rad bil nesramen, ampak včasih se pa res najde kakšna cvetka.

Ko sem v Lj klical, da gori vozilo, me je na koncu vprašal "Če avto res gori?" Mogoče sem res javil dokodek malo premalo panično, ampak vseeno če imajo tvoje ime, priimek in izpisano telefonsko, bi takšna vprašanja lahko mirno izpuščali. Še posebno pa je v Lj moteče, da ko na centru pobere informacije o dogodku, da veže na Brigado, kjer še moraš enkrat ponoviti že enkrat povedano.
lahko bi avto samo "zakuhal", zato te je vprašal če res gori!
di-du-di-du
Uporabniški avatar
Pero
Prispevkov: 1091
Pridružen: 17. April 2006, 17:34

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a Pero »

Mogoče je bil pa webasto :lol: :twisted:
Don't raise your voice, Improve your argument!
Gost14

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a Gost14 »

Rok Ušen-(Blondi) napisal/-a:Ne bi rad bil nesramen, ampak včasih se pa res najde kakšna cvetka.

Ko sem v Lj klical, da gori vozilo, me je na koncu vprašal "Če avto res gori?" Mogoče sem res javil dokodek malo premalo panično, ampak vseeno če imajo tvoje ime, priimek in izpisano telefonsko, bi takšna vprašanja lahko mirno izpuščali. Še posebno pa je v Lj moteče, da ko na centru pobere informacije o dogodku, da veže na Brigado, kjer še moraš enkrat ponoviti že enkrat povedano.
Lahko ti povem izkušnje, večkratne na isto temo.
"Gori avto na AC v smeri Kranj vzhod proti Naklem"
Ko gasilci pripeljejo na kraj ugotovijo, da je v motorju avta preplozala "dihtenga" in je v zrak ušla vsa hladilna tekočina. Normalno z velikim oblakom pare (za mimo vozečega pa dima).
Največji problem očividcev je ta, da od daleč opazijo nek dogodek, hitro telefonirajo v ReCO in se ne prepričajo kaj se resnično dogaja, ampak so prepričani, da je vse tako, kot so si sami zamislili. To ugotovijo šele gasilci z nepotrebnimi intervencijami, ki morajo nič kolikokrat, tako z lažne intervencije, na bolj oddaljeno pravo intervencijo, kot bi izvozili iz svojega PGD.
Praksa operatica v Reco ima potem za nekoga klicočega taka vprašanja za neverodostojna, ki pa nikakor niso ne nevmesna niti niso neupravičena.
Veste, vedno se morate pri svojih kritikah postaviti v vlogo operativca in ne v gasilca. V tem slučaju bo zadeva popolnoma drugačna in veliko bolj razumljiva. V kolikor pa za katero zadevo ne najdete pravih razlag ali odgovorov, se brez bojazni obrnite na vodja ReCO in pokumunicirajte z njim o vaših "nesporazumih". Izvedeli boste marsikaj kar boste v prihodnje gledali z drugačnim pogledom. Le če ne boste dobili željenega odgovora, potem planite na forum in kritizirajte. Prepričan pa sem, da korekten pogovor, že da željene rezultate in predvsem stvarno sliko zakaj tako in ne po vašem načinu razmišljanja, ki ni rečeno, da je vedno pravilen.
Rok Ušen
Prispevkov: 752
Pridružen: 17. Marec 2006, 11:58
GE: Savinjska

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a Rok Ušen »

Lepo napisano. Pa vendar bi rad k temu dodal še svoj piskrček...

Če sem ravno napisal svojo izkušnjo z ReCo LJ... Operativec na 112 me je vprašal v smislu, če avto zares gori ali si delam norca. Razlog za to je bil verjetno v tem, da sem študent v LJ, glede na izpisano številko pa je lahko razbral kraj Braslovče, kjer je moj stalni naslov in je tako vnešeno v imeniku (Ne vem - predvidevam). Na to se je nanašalo moje pisanje, da če poveš ime, priimek in glede na to, da imate na ReCo izpisano številko klicočega, so takšna vprašanja po moje odveč. Še posebno pa se s tem izgublja čas v LJ (in verjetno še kje drugje, kjer imajo podoben sistem), kjer potem prevežejo v GBL in tam dežurnemu še ekrat razlagaš kdo, kaj in kje.

Sicer pa verjamem, da je prijavljenega na ReCo veliko dima brez ognja :D
Rok Ušen, GČ I. st.
Uporabniški avatar
Gregor K.
moderator
moderator
Prispevkov: 3046
Pridružen: 16. Februar 2003, 13:20
Kraj: Nekje na poti...
Kontakt:

Re: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a Gregor K. »

Blondi nihče ne bo ob prijavi šel v bazo podatkov gledat kako ti je ime in kako se pišeš, še najmanj pa kje stanuješ! Počasi bi se spodobilo da ne pišeš več bedarij...
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Rok Ušen
Prispevkov: 752
Pridružen: 17. Marec 2006, 11:58
GE: Savinjska

Odg: Center za obveščanje

Odgovor Napisal/-a Rok Ušen »

Gregor, ni mi všeč tvoj ton :)

Saj ne pravim,da moraš takoj pogledati. Ampak lahko pa preveriš kasneje, ker če ti povem ime in priimek, tebi pa se izpiše številka, imaš vse podatke, da me policija ulovi v primeru natega. Ali po novem še številke ne izpisuje več? Tega pa res ne vem...
Rok Ušen, GČ I. st.
Odgovori