Hazmat training program
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
stajerc oprosti sramota gor ali dol jaz sem pa ze opazil . da smo gasilci v tem skoraj sami, saj naso znanje in nase izkusnje povedo kaj nam je potrebno in gasilci se zavedamo kaj tvegamo na intervenciji ne to kar zupan misli po intervenciji.Ves tezko je nekomu dopovedat, ce ni gasilec, kaj mi rabimo za uspesno delo. Ves po bitki je vsak lahko general, no pa tudi izjeme obstajajo, nekateri zupani pa so tudi naklonjeni gasilstvu.
Ni bogat tisti ki ima, ampak je bogat tisti ki da!
Vsega ne morem vedeti, toda o vsem nas lahko poučijo.
Vsega ne morem vedeti, toda o vsem nas lahko poučijo.
Matej K!
Se definitivno strinjam s tabo... toda... pred dvema mescoma smo imeli intervencijo v eni izmed večjih MB fabrik... Bogu hvala, da so delavci z gasilniki ukrotili prvi ogenj... če ne... od poklicnih sta dva imela na sebi IDA... na začetku od nas (štirje vozi, 15 ljudi) nihšče... če bi strup začel okoli laufat, bi nas vse dol dal... one z IDA pač minuto kasneje... in osrednja, glavna in edina zaščitna sila bi ti "poginila" takoj po prihodu... zato pa je izobraževanje tako pomembno...
lp
bp
ps: nagradno vprašanje: v kartušah od transformatorjev in drugih "špilik" je v njih kaj... kdor prvi prav odgovori, ima na našem hofu prosto vikend spanje za pet oseb, jaz pa bom soboto in nedeljo vodič!
Do 1.7.2004 zbiram odgovore!!!
Potrudite se, ker je zdaj v MB festival Lent!
lep pozdrav iz PGD MB-mesto!!!
bp, 041522808
Se definitivno strinjam s tabo... toda... pred dvema mescoma smo imeli intervencijo v eni izmed večjih MB fabrik... Bogu hvala, da so delavci z gasilniki ukrotili prvi ogenj... če ne... od poklicnih sta dva imela na sebi IDA... na začetku od nas (štirje vozi, 15 ljudi) nihšče... če bi strup začel okoli laufat, bi nas vse dol dal... one z IDA pač minuto kasneje... in osrednja, glavna in edina zaščitna sila bi ti "poginila" takoj po prihodu... zato pa je izobraževanje tako pomembno...
lp
bp
ps: nagradno vprašanje: v kartušah od transformatorjev in drugih "špilik" je v njih kaj... kdor prvi prav odgovori, ima na našem hofu prosto vikend spanje za pet oseb, jaz pa bom soboto in nedeljo vodič!
Do 1.7.2004 zbiram odgovore!!!
Potrudite se, ker je zdaj v MB festival Lent!
lep pozdrav iz PGD MB-mesto!!!
bp, 041522808
No tle je odgovor na nagradno vprašanje:
Gre za transformatorsko olje - PCB, ki ima vlogo dielekrika ter hladilne tekočine, polek tega pa je negorljiv. PCB je širši izraza za Askalrel in Piralen, ki se polek transformatorjev uporablja še v kondenzatorjih, v kemični industriji za brave, za maziva itd...
Kot sem ze omenil je snov negorljiva, vendar je zelo nevarna v primeru zvišane tempetature. Tako ob segretju te tekočine ali izpostaljenosti transformatorja ognju, prihaja do strupenih plinov - najstrupenejša sta dioksin in furan. Zato pri gašenju transformatorskih postaj vedno uporabljajte ida. Tudi v primeru razlitja PCB-ja uporabljajte ida razen Če niste prepričani da je snov ohlajena (pa se za ta primer so zahtevane zaščitne maske). Polek ida pri delu s PCB-jem uporabljajte ostalo zaščitno opremo - rokavice, zaščitna očala, .... kontaminirana zaščitna oprema se obravnava kot odpadek.
Gre za transformatorsko olje - PCB, ki ima vlogo dielekrika ter hladilne tekočine, polek tega pa je negorljiv. PCB je širši izraza za Askalrel in Piralen, ki se polek transformatorjev uporablja še v kondenzatorjih, v kemični industriji za brave, za maziva itd...
Kot sem ze omenil je snov negorljiva, vendar je zelo nevarna v primeru zvišane tempetature. Tako ob segretju te tekočine ali izpostaljenosti transformatorja ognju, prihaja do strupenih plinov - najstrupenejša sta dioksin in furan. Zato pri gašenju transformatorskih postaj vedno uporabljajte ida. Tudi v primeru razlitja PCB-ja uporabljajte ida razen Če niste prepričani da je snov ohlajena (pa se za ta primer so zahtevane zaščitne maske). Polek ida pri delu s PCB-jem uporabljajte ostalo zaščitno opremo - rokavice, zaščitna očala, .... kontaminirana zaščitna oprema se obravnava kot odpadek.
- Milan Dubravac
- Gasilci.org

- Prispevkov: 1865
- Pridružen: 10. Julij 2002, 11:54
- Kraj: smokuč
- Mitja Gregorič
- Naj forumovec 2003

- Prispevkov: 4959
- Pridružen: 23. September 2002, 10:37
- Kraj: Volčja Draga
- Kontakt:
- Milan Dubravac
- Gasilci.org

- Prispevkov: 1865
- Pridružen: 10. Julij 2002, 11:54
- Kraj: smokuč
- Milan Dubravac
- Gasilci.org

- Prispevkov: 1865
- Pridružen: 10. Julij 2002, 11:54
- Kraj: smokuč
No vzporedno delamo dva projekta, HazMat training naslednjo in tudi prvo verzijo fire training programa. Delo poteka v redu. Verziji bosta na voljo drugo leto. Fire training bo za razliko od hazmat traininga uporaben za vsakega gasilca. V prvi fazi gre za enostaven program, v tem pa je tudi bistvo, ki ga tudi pri nas vse manj upostevamo, ko gasilce obremenjujemo z znanostjo. Izdelek bo vseboval najnujnejse kar mora vedeti gasilec o pozaru v prostoru brez nepotrebnih dodatkov. V nadaljevanju pa bi verzije izpopolnili z zelo natancnimi navodili kaj storiti v dolocenih primerih. Kot ugotavljamo tukaj trenutno v svetu kaj takega se ni bilo narejenega. Jaz tega ne vem, jim pa verjamem.
No, ko vam bo v roke prisel hazmat training program se bo nekaterim zdel enostaven. V resnici pa imajo scenariji skupaj 8,1 milijona razlicnih kombinacij!!
Pa se ena hecna na norveski racun:
What is norvegian dream (Kaj je norveski sen)?
To be somewhere else (biti nekje drugje)!
No, ko vam bo v roke prisel hazmat training program se bo nekaterim zdel enostaven. V resnici pa imajo scenariji skupaj 8,1 milijona razlicnih kombinacij!!
Pa se ena hecna na norveski racun:
What is norvegian dream (Kaj je norveski sen)?
To be somewhere else (biti nekje drugje)!
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Kmalu na voljo program usposabljanja
"HazMat training" - usposabljanje ob nesrečah z nevarno snovjo v slovenskem jeziku!
Računalniški program na CD-romu bo na voljo novembra.
Program je Gasilska zveza Slovenije razvila skupaj s štirimi skandinavskimi državami.
Priskrbite si program pravočasno.
Informacije na Gasilski zvezi Slovenije in na http://www.gasilci.org
revija Gasilec št. 10 (Oktober 2004, Letnik 58, stran 365)
??Lahko da sem spregledal, vendar na http://www.gasilci.org nisem našel kakšnih dodatnih inf.?? Predvsem me zanima, ali se da CD naročiti preko spleta in koliko stane?
V pričakovanju odgovora...
L.p. Rud`l
Računalniški program na CD-romu bo na voljo novembra.
Program je Gasilska zveza Slovenije razvila skupaj s štirimi skandinavskimi državami.
Priskrbite si program pravočasno.
Informacije na Gasilski zvezi Slovenije in na http://www.gasilci.org
revija Gasilec št. 10 (Oktober 2004, Letnik 58, stran 365)
??Lahko da sem spregledal, vendar na http://www.gasilci.org nisem našel kakšnih dodatnih inf.?? Predvsem me zanima, ali se da CD naročiti preko spleta in koliko stane?
V pričakovanju odgovora...
L.p. Rud`l
- Peter
- Upravnik

- Prispevkov: 4829
- Pridružen: 5. Julij 2002, 23:40
- GE: Zabreznica
- Kraj: Breznica
- Kontakt:
Poglej na http://hazmat.gasilci.org/

