Gašenje drvarnice / drv

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
PeterN
Prispevkov: 5
Pridružen: 15. Februar 2013, 22:01

Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a PeterN »

V zimskem času se pogosto zgodi, da zagorijo drvarnice v katerih so shranjena drva za kurjavo. Te so različno grajene (opeka, les,...). Zanimajo me vaše izkušnje z gašenjem te vrste požara. Kakšno je najprimernejše gasilno sredstvo (voda, mogoče pena?) kako najhitreje in najenostavneje posredujemo na teh intervencijah? Kakšne vrste vozil in moštva bi potrebovali?

Hvala za odgovore!
"Kjer je veliko znanja, je tudi veliko bolečin, kdor zbira znanje, zbira tudi trud in muko." Michael E. de Montaigne :)
Uporabniški avatar
Zbiljc
Prispevkov: 631
Pridružen: 10. September 2006, 19:38
GE: Medvode
Kraj: Bojna linija

Re: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a Zbiljc »

Tako ali tako moraš zadevo razbit oz. razkopat ali razmetat. Do sedaj smo tako stvar gasili z vodo?
Odvisno koliko gori in v kakšni fazi je požar. Načeloma pa zložena polena ne gorijo zelo hitro, prostor je dokaj odprt, ogenj je lahko hitro pogašen
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Matjaž Zupan
Prispevkov: 674
Pridružen: 21. Julij 2003, 20:12

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a Matjaž Zupan »

Tudi mi smo pred leti imeli podoben primer gorenja že nažaganih drv, kjer je zadevo poslabševal še močan veter in dovod zraka skozi jašek pod gorečim kupom drv, za katerega sprva nismo vedeli. #-o

Smo pa zadevo razkopali in gasili z vodo (tako goreči kup, kot tudi drva, ki smo jih iznesli iz prostora). Kasneje so se pojavile ideje, kaj bi se zgodilo, če bi goreča drva enostavno prekrili s peno in tako zadušili požar. Ima kdo morda kakšne izkušnje tudi z uporabo pene?
Uporabniški avatar
Jacksy
Prispevkov: 323
Pridružen: 30. Maj 2007, 18:58
GE: Mozirje
Kraj: Mozirje

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a Jacksy »

Zanimivo naključje :)
Požari v objektih - Nestanovanjske stavbe
Ob 11.18 je zagorela drvarnica na Breznikovi cesti v Benediktu. Aktivirani so bili gasilci PGD Benedikt.
Uporabniški avatar
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004
Prispevkov: 8311
Pridružen: 8. November 2002, 20:59
Kraj: Malečnik
Kontakt:

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a Oskar »

kanta penila je za 4 m drv ! [-X
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabniški avatar
Pero
Prispevkov: 1091
Pridružen: 17. April 2006, 17:34

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a Pero »

Čimprej pogasiti plamene z vodo, potem pa vse razmetat. Ni potrebe po zalivanju "v nedogled" dokler se ne neha kadit....
Če je bila uta lesena, pazite prvo na svojo varnost!

lp
Don't raise your voice, Improve your argument!
Mrtinc
Prispevkov: 67
Pridružen: 27. December 2010, 20:44

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a Mrtinc »

Penilo je za drva predrago. Moje mnenje je da se stvar na začetku, ko je ognja veliko zalije z veliko količino vode (v razumnih mejah seveda). Uporabimo pa nizek tlak vode. Pri visokem tlaku pride do zračnega vleka ob curku vode, kar dodatno podpihuje ogenj. Pa tudi pretoki pri ročnikih za višji tlak so ponavadi nižji. Ko pa pogasimo glavni ogenj in začnemo drva razkopavati pa lahko uporabimo višji tlak da nekoliko prišparamo z vodo.
Zelo uporabna zadeva v takem požaru je termo kamera, ki nam lahko poišče vroče cone in nam na ta način prihrani nekaj premetavanja.
AirGoPro

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a AirGoPro »

Če je bila uta lesena, pazite prvo na svojo varnost!
Če je uta lesena ali pa ni lesena, naj napadalci uporabijo izolirne dihalne aparate.

Uporaba VT je mišljen fi 16 "špičalnik"???

Mislim da bi z večjim VT (25mm) in ustreznim ročnikom lahko uspešno gasili tudi z VT. Tudi pri takih požarih se mora delati z vodo razumno, kljub temu da gorijo drva, ki so namenjena temu da zgorijo :twisted: Kot je že bilo nekje napisano, ne "gasite" pare, ki se kadi.

Lp
PeterN
Prispevkov: 5
Pridružen: 15. Februar 2013, 22:01

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a PeterN »

Društvo iz sosednje občine veliko prakticira gašenje drvarnic/drv s peno (v zadnjem letu 3x). Verjetno imajo veliko financ, da si lahko privoščijo takšno vrsto gašenja !?
Moje menje je, da je gašenje z peno predrago in ni bistvene razlike kot ob gašenju z vodo. Pena hitro odteče iz kupa drv in smo na začetku gašenja. Drva je potrebno premetat in zalit žarišča.
"Kjer je veliko znanja, je tudi veliko bolečin, kdor zbira znanje, zbira tudi trud in muko." Michael E. de Montaigne :)
Uporabniški avatar
Pero
Prispevkov: 1091
Pridružen: 17. April 2006, 17:34

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a Pero »

Dihalni aparati so samoumevni. Če je uta lesena pomeni,da je potrebno še posebaj paziti na možnost porušitev, ne pa da vsi navalijo not pogledat kaj se je zgodilo. (IDA te ne ščiti pred tem da dobiš streho po glavi)
Za gašenje pozabite na VT. Premalo učinkovitega hladilnega učinka in preveč nadležne pare. C linija/e s turboročnikom pretoka ~300l/min z normalnim tlakom 5-6 barov.
Dušilni učinek ti pri drvah ponavadi ne pomaga, ker vedno od nekod vleče. Ponavadi se kurjava shranjuje tako,da je tudi najbolj globlji del prezračen in suh. Zato je tudi uporaba pene vprašljiva, ker ponavadi ne moreš "pokrit vseh lukenj"...

Kot je že nekdo omenil pred mano, potem ko se že enkrat premetava pa je VT super zadeva.
Don't raise your voice, Improve your argument!
jmiro
Prispevkov: 198
Pridružen: 4. Marec 2008, 14:59

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a jmiro »

Če v hiši (kletni drvarnici ali kurilnici) zagori kaj drugega kot drva in da dovolj toplote, da se potem vžgejo še drva, potem gori od zgoraj navzdol, gori na veliki površini, ustvarja se veliko toplote. Izvede se notranji napad, gasi s prho, prezračuje se s pomočjo vpihovalca in kmalu se zaradi odvzete toplote enakomerno pogasi in odstrani tleča in pregreta polena.
požar 08-2.jpg
požar 08-3.jpg
l.p. jmiro
Uporabniški avatar
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004
Prispevkov: 8311
Pridružen: 8. November 2002, 20:59
Kraj: Malečnik
Kontakt:

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a Oskar »

AirGoPro napisal/-a:,
Uporaba VT je mišljen fi 16 "špičalnik"???
Lp
Pozor, " špičalnik" je"zaščiteno" :D ime za vozilo za gozdne požare GVGP 1 in ne cev fi 16 !!
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
PeterN
Prispevkov: 5
Pridružen: 15. Februar 2013, 22:01

Odg: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a PeterN »

Zanima me katero vrsto pene ste uporabili tisti, kateri prakticirate gašenje drv s peno? Kakšna je poraba penila za pogasiti drvarnico v kateri je spravljeno cca 20 m3 drv? (če je sploh kdo že to prakticiral?)
"Kjer je veliko znanja, je tudi veliko bolečin, kdor zbira znanje, zbira tudi trud in muko." Michael E. de Montaigne :)
Uporabniški avatar
tomser
Prispevkov: 176
Pridružen: 28. December 2004, 13:08
GE: Pijava Gorica
Kraj: Pijava Gorica

Re: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a tomser »

Verjetno so uporabili peno, ki ji je poteklo rok uporabe.
sašo123
Prispevkov: 250
Pridružen: 14. December 2009, 11:10

Re: Gašenje drvarnice / drv

Odgovor Napisal/-a sašo123 »

Kolko pa je rok uporabe penila?
Odgovori