Gašenje drvarnice / drv
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
Gašenje drvarnice / drv
V zimskem času se pogosto zgodi, da zagorijo drvarnice v katerih so shranjena drva za kurjavo. Te so različno grajene (opeka, les,...). Zanimajo me vaše izkušnje z gašenjem te vrste požara. Kakšno je najprimernejše gasilno sredstvo (voda, mogoče pena?) kako najhitreje in najenostavneje posredujemo na teh intervencijah? Kakšne vrste vozil in moštva bi potrebovali?
Hvala za odgovore!
Hvala za odgovore!
"Kjer je veliko znanja, je tudi veliko bolečin, kdor zbira znanje, zbira tudi trud in muko." Michael E. de Montaigne 
Re: Gašenje drvarnice / drv
Tako ali tako moraš zadevo razbit oz. razkopat ali razmetat. Do sedaj smo tako stvar gasili z vodo?
Odvisno koliko gori in v kakšni fazi je požar. Načeloma pa zložena polena ne gorijo zelo hitro, prostor je dokaj odprt, ogenj je lahko hitro pogašen
Odvisno koliko gori in v kakšni fazi je požar. Načeloma pa zložena polena ne gorijo zelo hitro, prostor je dokaj odprt, ogenj je lahko hitro pogašen
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
-
Matjaž Zupan
- Prispevkov: 674
- Pridružen: 21. Julij 2003, 20:12
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Tudi mi smo pred leti imeli podoben primer gorenja že nažaganih drv, kjer je zadevo poslabševal še močan veter in dovod zraka skozi jašek pod gorečim kupom drv, za katerega sprva nismo vedeli.
Smo pa zadevo razkopali in gasili z vodo (tako goreči kup, kot tudi drva, ki smo jih iznesli iz prostora). Kasneje so se pojavile ideje, kaj bi se zgodilo, če bi goreča drva enostavno prekrili s peno in tako zadušili požar. Ima kdo morda kakšne izkušnje tudi z uporabo pene?
Smo pa zadevo razkopali in gasili z vodo (tako goreči kup, kot tudi drva, ki smo jih iznesli iz prostora). Kasneje so se pojavile ideje, kaj bi se zgodilo, če bi goreča drva enostavno prekrili s peno in tako zadušili požar. Ima kdo morda kakšne izkušnje tudi z uporabo pene?
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Zanimivo naključje
Požari v objektih - Nestanovanjske stavbe
Ob 11.18 je zagorela drvarnica na Breznikovi cesti v Benediktu. Aktivirani so bili gasilci PGD Benedikt.
73 de S55X
http://www.pgd-mozirje.si
http://www.pgd-mozirje.si
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Odg: Gašenje drvarnice / drv
kanta penila je za 4 m drv ! 
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Čimprej pogasiti plamene z vodo, potem pa vse razmetat. Ni potrebe po zalivanju "v nedogled" dokler se ne neha kadit....
Če je bila uta lesena, pazite prvo na svojo varnost!
lp
Če je bila uta lesena, pazite prvo na svojo varnost!
lp
Don't raise your voice, Improve your argument!
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Penilo je za drva predrago. Moje mnenje je da se stvar na začetku, ko je ognja veliko zalije z veliko količino vode (v razumnih mejah seveda). Uporabimo pa nizek tlak vode. Pri visokem tlaku pride do zračnega vleka ob curku vode, kar dodatno podpihuje ogenj. Pa tudi pretoki pri ročnikih za višji tlak so ponavadi nižji. Ko pa pogasimo glavni ogenj in začnemo drva razkopavati pa lahko uporabimo višji tlak da nekoliko prišparamo z vodo.
Zelo uporabna zadeva v takem požaru je termo kamera, ki nam lahko poišče vroče cone in nam na ta način prihrani nekaj premetavanja.
Zelo uporabna zadeva v takem požaru je termo kamera, ki nam lahko poišče vroče cone in nam na ta način prihrani nekaj premetavanja.
-
AirGoPro
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Če je uta lesena ali pa ni lesena, naj napadalci uporabijo izolirne dihalne aparate.Če je bila uta lesena, pazite prvo na svojo varnost!
Uporaba VT je mišljen fi 16 "špičalnik"???
Mislim da bi z večjim VT (25mm) in ustreznim ročnikom lahko uspešno gasili tudi z VT. Tudi pri takih požarih se mora delati z vodo razumno, kljub temu da gorijo drva, ki so namenjena temu da zgorijo
Lp
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Društvo iz sosednje občine veliko prakticira gašenje drvarnic/drv s peno (v zadnjem letu 3x). Verjetno imajo veliko financ, da si lahko privoščijo takšno vrsto gašenja !?
Moje menje je, da je gašenje z peno predrago in ni bistvene razlike kot ob gašenju z vodo. Pena hitro odteče iz kupa drv in smo na začetku gašenja. Drva je potrebno premetat in zalit žarišča.
Moje menje je, da je gašenje z peno predrago in ni bistvene razlike kot ob gašenju z vodo. Pena hitro odteče iz kupa drv in smo na začetku gašenja. Drva je potrebno premetat in zalit žarišča.
"Kjer je veliko znanja, je tudi veliko bolečin, kdor zbira znanje, zbira tudi trud in muko." Michael E. de Montaigne 
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Dihalni aparati so samoumevni. Če je uta lesena pomeni,da je potrebno še posebaj paziti na možnost porušitev, ne pa da vsi navalijo not pogledat kaj se je zgodilo. (IDA te ne ščiti pred tem da dobiš streho po glavi)
Za gašenje pozabite na VT. Premalo učinkovitega hladilnega učinka in preveč nadležne pare. C linija/e s turboročnikom pretoka ~300l/min z normalnim tlakom 5-6 barov.
Dušilni učinek ti pri drvah ponavadi ne pomaga, ker vedno od nekod vleče. Ponavadi se kurjava shranjuje tako,da je tudi najbolj globlji del prezračen in suh. Zato je tudi uporaba pene vprašljiva, ker ponavadi ne moreš "pokrit vseh lukenj"...
Kot je že nekdo omenil pred mano, potem ko se že enkrat premetava pa je VT super zadeva.
Za gašenje pozabite na VT. Premalo učinkovitega hladilnega učinka in preveč nadležne pare. C linija/e s turboročnikom pretoka ~300l/min z normalnim tlakom 5-6 barov.
Dušilni učinek ti pri drvah ponavadi ne pomaga, ker vedno od nekod vleče. Ponavadi se kurjava shranjuje tako,da je tudi najbolj globlji del prezračen in suh. Zato je tudi uporaba pene vprašljiva, ker ponavadi ne moreš "pokrit vseh lukenj"...
Kot je že nekdo omenil pred mano, potem ko se že enkrat premetava pa je VT super zadeva.
Don't raise your voice, Improve your argument!
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Če v hiši (kletni drvarnici ali kurilnici) zagori kaj drugega kot drva in da dovolj toplote, da se potem vžgejo še drva, potem gori od zgoraj navzdol, gori na veliki površini, ustvarja se veliko toplote. Izvede se notranji napad, gasi s prho, prezračuje se s pomočjo vpihovalca in kmalu se zaradi odvzete toplote enakomerno pogasi in odstrani tleča in pregreta polena.
l.p. jmiro
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Pozor, " špičalnik" je"zaščiteno"AirGoPro napisal/-a:,
Uporaba VT je mišljen fi 16 "špičalnik"???
Lp
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Odg: Gašenje drvarnice / drv
Zanima me katero vrsto pene ste uporabili tisti, kateri prakticirate gašenje drv s peno? Kakšna je poraba penila za pogasiti drvarnico v kateri je spravljeno cca 20 m3 drv? (če je sploh kdo že to prakticiral?)
"Kjer je veliko znanja, je tudi veliko bolečin, kdor zbira znanje, zbira tudi trud in muko." Michael E. de Montaigne 
Re: Gašenje drvarnice / drv
Verjetno so uporabili peno, ki ji je poteklo rok uporabe.
Re: Gašenje drvarnice / drv
Kolko pa je rok uporabe penila?