eksplozija v Fenolit-u v Borovnici

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Uporabniški avatar
Tomkat
Prispevkov: 1870
Pridružen: 4. Marec 2005, 10:43
GE: PGD Škofja vas
Kraj: Celje - Škofja vas

Odgovor Napisal/-a Tomkat »

Jaka napisal/-a:...Zavedati se je treba, da je operativec v ReCO odvisen od vsebine sporočila. Potem mora ukrepati pač po opomniku za posamezno vrsto nesreče in po planu alarmiranja.
Spet se kaže pomanjkljivost, da nimamo izdelanih standardnih operativnih postopkov za posamezno vrsto nesreče ali požara, kar Milan povdarja že kar nekaj časa...
No, pa bomo počasi prišli na pravo stezo.
Saj ni da iščemo krivce. Kvečjemu bi se iz te tragedije radi kaj naučili.

In kot kaže se jih bo v Sloveniji moralo zgoditi še nekaj, preden bo tudi do tistih najbolj trdih buč prišlo spoznanje, da posredovanje v takšnih nesrečah potrebuje premišljen, urejen in varen pristop. Po nekih dorečenih postopkih. Pa smo tu!

Vprašanje je koliko jih bo moralo za to, na žalost, umreti ali kako drugače plačati ceno sprenevedanja.
Sprenevedanja tudi odgovornih v podjetjih, ki v želji po večjem dobičku in zmanjševanju stroškov na kocko postavljajo življenja in zdravje zaposlenih, posledično pa tudi ostalih občanov.
Potem pa se dogajajo Kemiplasi, Fenoliti, Leki, ..., čakanja pred vrati, onemogočanje posredovanja, ....
Potem se pa človek še vpraša kje hudiča so inšpektorji in kaj počnejo?

Saj vem, stojijo zraven pred vrati, ker nimajo j..c udariti po mizi in narediti red.
LP iz Celja :wink: Tomaž K.
Pot do znanja je dolga, življenje pa kratko. (Hipokrat)
Slika
Uporabniški avatar
saxtenor3
Prispevkov: 566
Pridružen: 13. September 2005, 15:28

Odgovor Napisal/-a saxtenor3 »

Tud jaz ne iščem krivca ampak zgolj boljšo rešitev oz. varno intervencijo pri morebitni naslednji takšni nesreči. Moram rečt da me pošteno boli ker so med poškodovanimi tudi moji kolegi in ker nikoli nevem kdaj bi lahko mene kaj takega doletelo...... :(

Zato je moj namen tega pisanja da izvem vsaj približno kakšen bi bil pravilen postopek da lahko opozorim svoje sodelavce in skupaj predelamo pravilen potek intervencije!!!

Žal je tak, ampak na napakah se učimo :!: Včasih tudi napakah drugih...... :roll:
Ni lepšega občutka kot da nekomu rešiš življenje......
krivina
Prispevkov: 213
Pridružen: 6. Januar 2005, 10:55

Odgovor Napisal/-a krivina »

Še malce več podatkov o nesreči v Fenolitu.

http://www.dnevnik.si/novice/dnevnik/196925/
Uporabniški avatar
Jaka
Prispevkov: 818
Pridružen: 13. Julij 2002, 23:14
Kraj: Podhom

Odgovor Napisal/-a Jaka »

saxtenor3 napisal/-a:Tud jaz ne iščem krivca ampak zgolj boljšo rešitev oz. varno intervencijo pri morebitni naslednji takšni nesreči. Moram rečt da me pošteno boli ker so med poškodovanimi tudi moji kolegi in ker nikoli nevem kdaj bi lahko mene kaj takega doletelo...... :roll:
Saj je jasno. Ampak večkrat se debata na forumu konča na pol poti. Če pa bi poskušali doreči, kakšni bi morali biti pravilni operativni postopki in bi na podlagi te debate vsaj kdo spremenil obstoječe plane, bi bil pa naš namen dosežen. Se strinjate?
Uporabniški avatar
saxtenor3
Prispevkov: 566
Pridružen: 13. September 2005, 15:28

Odgovor Napisal/-a saxtenor3 »

Jaka napisal/-a:Saj je jasno. Ampak večkrat se debata na forumu konča na pol poti....
Se strinjam z izjavo Jake. DO zdaj še ni bilo nobenega pravega odgovora oz. se še ni oglasil nobeden ki bi mi lahko vsaj malo pomagal! Upam da nebo pri tem ostalo...... :roll:
Ni lepšega občutka kot da nekomu rešiš življenje......
Rafter
moderator
moderator
Prispevkov: 2948
Pridružen: 10. Junij 2003, 0:06
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rafter »

saxtenor3 napisal/-a:
Jaka napisal/-a:Saj je jasno. Ampak večkrat se debata na forumu konča na pol poti....
Se strinjam z izjavo Jake. DO zdaj še ni bilo nobenega pravega odgovora oz. se še ni oglasil nobeden ki bi mi lahko vsaj malo pomagal! Upam da nebo pri tem ostalo...... :roll:
Tudi jaz se strinjam, a verjemi, da bi morda mnogokrat kdo povedal kaj več - pa ne more ali ne upa. :?
verdi
Prispevkov: 5
Pridružen: 19. September 2006, 0:58

fenolit

Odgovor Napisal/-a verdi »

Ne želim vam take "intervencije"
Uporabniški avatar
Martina
Prispevkov: 911
Pridružen: 26. November 2003, 21:31
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Martina »

Rafter napisal/-a:Ahm, tukaj bi nam prišel prav točen opis fenola, ki ga mediji "objavljajo" kot "življenju nevarno" snov.

Kje sta Milan, Martina? Tud Stevčija vedno bolj pogrešam. :(
unmalček še skočim gor :oops:

hja... boštjanček ni navedel ali gre za fenol (C6H5OH) ali za fenol (skupno ime za eno ali več -OH skupin vezanih na aromatsko jedro)... za kakšno nesrečo je sploh šlo? požar, izlitje, reakcija s čim drugim, kaj drugega? nobenih konkretnih informacij.... tistega linka ne odpre...

tudi sladkor je lahko škodljiv...

Lp
Vaja dela mojstra, če mojster dela vaje! :)
krivina
Prispevkov: 213
Pridružen: 6. Januar 2005, 10:55

Odgovor Napisal/-a krivina »

Martina napisal/-a:
unmalček še skočim gor :oops:

hja... boštjanček ni navedel ali gre za fenol (C6H5OH) ali za fenol (skupno ime za eno ali več -OH skupin vezanih na aromatsko jedro)... za kakšno nesrečo je sploh šlo? požar, izlitje, reakcija s čim drugim, kaj drugega? nobenih konkretnih informacij.... tistega linka ne odpre...

tudi sladkor je lahko škodljiv...

Lp
Ne odpre, ker je že kar nekaj časa od dogodka.

Kje pa si se "skrivala" toliko časa :?: :)
verdi
Prispevkov: 5
Pridružen: 19. September 2006, 0:58

Odgovor Napisal/-a verdi »

Čudi me, da se reševalci prvič srečamo s to čudno stvarjo FENOL. Takih proizvodnih obratov je v Sloveniji kar nekaj. Zagotovo pa vem, da so za nudenje prve pomoči in intervencijo ob nesreči s fenolom usposobljeni predvsem delavci, ki delajo v teh obratih. Zahvaljujoč tem, v Fenolitu ni prišlo še do večje tragedije. Zelo pa me žalostijo "ugibanja" v medijih.

L.P. udeleženi
dkrzic
Prispevkov: 86
Pridružen: 21. September 2006, 19:50
Kraj: Borovnica

Odgovor Napisal/-a dkrzic »

Od tovarne fenolit stanujem le 100m in nesreče se tu dogajajo redno vendar se to vselej prikriva do sedaj ko je bil smrtni primer. glede usposobljenosti delavcev pa samo to, da pri menjavi zapornega ventila pozabijo tesnilo :roll: :roll: potem veste koliko se zavedajo nevarnosti ki čaka njih in okoliške prebivalce. :idea:
verdi
Prispevkov: 5
Pridružen: 19. September 2006, 0:58

Odgovor Napisal/-a verdi »

Če bi bilo to res, najbrž ne bi napisal tega! Očitno ne poznaš niti naselja Breg, niti tovarne o kateri komentiraš. Najbrž niti ne veš, kaj je zaporni ventil. Zato te lepo prosim, da se vzdržiš takih komentarjev.
dkrzic
Prispevkov: 86
Pridružen: 21. September 2006, 19:50
Kraj: Borovnica

Odgovor Napisal/-a dkrzic »

še predobro poznam situacijo. Sigurno pa si eden izmed zaposlenih da si tako agresiven glede tega :P
Kdor ima veliko srce in voljo čvrsto naj stopi v gasilcev vrlih vrsto!

Lp!
dkrzic
Prispevkov: 86
Pridružen: 21. September 2006, 19:50
Kraj: Borovnica

Odgovor Napisal/-a dkrzic »

V avgustu se je v borovniškem Fenolitu zgodila huda delovna nesreča, kjer je za zastrupitvami s fenolom utrpel usodne posledice eden izmed zaposlenih delavcev. V podjetju so v sporočilu za javnost zapisali, da je bil kriv delavec, ker ni uporabljal zaščitnih sredstev. Na Inšpektoratu RS za delo pa trdijo, da je to le deloma res, vzrok pa je potrebno še vedno iskati pri odgovornih osebah v podjetju. Mag. Borut Brezovar, glavni inšpektor: “Imeli so teoretično sistem varnosti, ki pa je bolj formalen kot resen, torej se ga v praksi ne držijo. In tudi v tem primeru je bilo tako.” Brezovar dodaja, da je odpovedal sistem varstva pri delu in nadzor nad tem, za kar je po njegovem mnenju nedvomno dogovoren delodajalec. Zato je Inšpektorat nedavno tega podal več kazenskih ovadb zoper odgovorne osebe v podjetju. (objavljeno na strani občine Borovnica)

Po dolgem času se je nekaj premaknilo.
Kdor ima veliko srce in voljo čvrsto naj stopi v gasilcev vrlih vrsto!

Lp!
Odgovori