Božične poplave 2009
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
Božične poplave 2009
Vsi mediji nas opozarjajo, da najhujše še prihaja.
Danes je bilo najbolj pestro na gorenjskem in severno primorskem. 300 gasilcev iz vzhoda je pripravljenih za pomoč na zahodu.
Savinja v Mozirju že upada od 12 ure naprej.
Kakšno je stanje drugod po Sloveniji, ste že kaj intervenirali? Se kaj pripravljate na morebitne poplave?
Danes je bilo najbolj pestro na gorenjskem in severno primorskem. 300 gasilcev iz vzhoda je pripravljenih za pomoč na zahodu.
Savinja v Mozirju že upada od 12 ure naprej.
Kakšno je stanje drugod po Sloveniji, ste že kaj intervenirali? Se kaj pripravljate na morebitne poplave?
73 de S55X
http://www.pgd-mozirje.si
http://www.pgd-mozirje.si
Odg: Božične poplave 2009
V naši občini, občini Dobrova-Polhov Gradec je že bil sestanek, ki ga je sklical poveljnik CZ. V občino je prišlo opozorilo, da bi znalo na našem območju pasti precej velika količina dežja, celo do 250 mm. Dogovorjeno je, da bomo ob povečanem vodostaju rek, potokov ter hudournikov vršili dežurstvo z rednimi obhodi po ogroženih območjih in v primeru nevarnosti ukrepali. Je pa to prvo tako predhodno opozorilo, ki smo ga vsaj naši gasilci prejeli, pa sem operativec že skoraj 20 let. Upam, da na koncu vendarle ne bo kaj hujšega, bomo pa vsekakor pripravljeni, da opravimo svojo nalogo.
Lp, Roman
Lp, Roman
Odg: Božične poplave 2009
Pred kakšno uro, v dnevniku, je bilo rečeno da je pripravljenih 300 gasilcev za pomoč.
Zanima me kakšno opremo imajo na razpolago in kakšna je ta pripravljenost?
Darko
Zanima me kakšno opremo imajo na razpolago in kakšna je ta pripravljenost?
Darko
Odg: Božične poplave 2009
80. člen ZVNDN
(mobilizacija in aktiviranje)
(1) O mobilizaciji Civilne zaščite in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč odloča vlada.
(2) O aktiviranju Civilne zaščite in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč ob naravni ali drugi nesreči odločajo pristojni poveljnik Civilne zaščite in drugi organi, pristojni za vodenje, v skladu z načrti zaščite in reševanja.
Regijski načrti ob poplavah niso izdelani v vseh regijah.
Darko
(mobilizacija in aktiviranje)
(1) O mobilizaciji Civilne zaščite in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč odloča vlada.
(2) O aktiviranju Civilne zaščite in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč ob naravni ali drugi nesreči odločajo pristojni poveljnik Civilne zaščite in drugi organi, pristojni za vodenje, v skladu z načrti zaščite in reševanja.
Regijski načrti ob poplavah niso izdelani v vseh regijah.
Darko
Odg: Božične poplave 2009
V primeru poplav v določeni občini, dejavnost ZRP vodi poveljnik CZ občine, ki mu pri delu strokovno pomaga štab CZ občine. Intervencijo na mestu nesreče vodi vodja intervencije, ki ga imenuje poveljnik CZ občine.
V kolikor so poplave prizadele dve ali več občin v regiji, razmere na poplavljenem območju pa postanejo neobvladljive, vodenje dejavnosti ZRP, ki so skupnega pomena prevzame poveljnik CZ regije.
ITD...
Darko
V kolikor so poplave prizadele dve ali več občin v regiji, razmere na poplavljenem območju pa postanejo neobvladljive, vodenje dejavnosti ZRP, ki so skupnega pomena prevzame poveljnik CZ regije.
ITD...
Darko
Odg: Božične poplave 2009
Tudi mene je "doletela" sveta jeza ob kretenizmu, ki so ga eni (neprestano) sposobni
Poglejte poziv našega (novega) gasilskega regijskega poveljnika - poveljnikom gasilskih zvez v Pomurju:
lp DC
in moj odgovor njemu:Dušan Utroša napisal/-a:Poveljniki GZ, danes dne, 23.12.2009 me je poklical poveljnik GZ Slovenije Matjaž Klarič, ki me je prosil za pomoč Pomurskih gasilcev v primeru poplav na jugu in jugozahodu Slovenije.Z Upravo za zaščito in reševanje so se zmenili, da bi v primeru poplav aktivirali tudi gasilce iz Mariborske, Podravske in Pomurske regije, odvisno od situacije v četrtek in petek. V primeru aktiviranja ( načrt ) bo poveljnik GZS posredoval vse informacije navzdol po liniji vodenja in poveljevanja. V skladu z navodili bom potem posredoval navodila navzdol na GZ ter poveljnike zveze prosil za pomoč prizadetim regijam. Stroški intervencije bodo refundirani, kot je že bila praksa v Ptuju, Železnikih in Krasu.
V tem, času vas prosim, da pripravite vozila, potopne črpalke in ostalo opremo potrebno za intervencijo. Kar se tiče zavarovanj verjamem, da imate stvari po zvezah urejene. Če bo res prišlo do premika vas opozarjam na upoštevanje CPP in predvsem na VARNOST vsakega posameznika.
P.S.
V primeru aktiviranja vas bom vsakega osebno poklical in dal podrobnejše informacije.
Mislim ej, razumem solidarnost, razumem vse, kar bi nekdo želel povedati v prid takšnemu načinu dela - ne razumem pa, da se lahko nekdo na takšen način dela norca iz ljudi, ki jih je pač "zelo dosti"DC napisal/-a:Dušan, za tebe sem prepričan, da nimaš pojma in ti tudi ne zamerim "zagnanosti", ki bi jo lahko poimenoval tudi kako drugače. Vendar ti povem, da v kolikor se kateri izmed gasilcev - operativcev iz naše občine (Križevci) odzove na tvoj ali Klaričev poziv, bo to storil izključno na svojo odgovornost. Neverjetno se mi zdi, da ponujata naše ljudi (kamorkoli že) samo zato, ker jih je "zelo veliko". Vse kar je prav - ampak to pa je višek! ...to smatram za očitno norčevanje iz naših operativcev, ker če ste eni "Pošik_Hanzeki" ne računaj na to, da smo to vsi!
Poveljnik CZ občine Križevci:
Drago Colnarič
lp DC
Če nimaš ničesar s čimer se lahko izkažeš kot forumovec na GASILCI.ORG - ti nekaj manjka !
_______________________________________
Družba, ki ukroti svoje upornike, si zagotovi mir. Izgubi pa svojo prihodnost! (Anthony de Mello)
_______________________________________
Družba, ki ukroti svoje upornike, si zagotovi mir. Izgubi pa svojo prihodnost! (Anthony de Mello)
-
Pogost gost
Odg: Božične poplave 2009
Evo,...
kot ponavadi na TEM forumu...dopre se debata, sledi 5 odgovorov potem pa 2 taka, ki iztirita debato in tema se lahko zapre-zaklene.
Jaz se držim teme:
---najprej malo geografije: imamo prvi potoček, ki do sotočja teče po večinoma umetni strugi--del le tega tudi po naseljenem območju, drugi potoček pa izvira globoko v gozdu nato se vije preko idilične doline v malo ožjo sotesko, kasneje se ustavi pri suhem zadrževalniku, ki rešuje Logatec pred pogostejšimi poplavami, po 1 km se desni in levi potoček združita v en potok--reko Logaščico, ki nato mimo nekaj hiš zaide na veliko polje ter spet po cca. 1.5 do 2km vstopi v tukaj (vedno bolj) pogosteje poseljeno območje. Spet 1-2km med hišami pa pride do kraške značilnosti--ponikalnice. Nato ta reka potuje po podzemlju vse tja do Močilnika na Vrhniki od tam naprej pa nam je usoda znana...
V zadnjem času sive lase povzroča predvsem ta zadnja, sicer naj bi bila pred kratkim očiščena--vendar glede na preteklo kratko obdobje ni rešitev težav, saj se v isto strugo kot pred 30 leti zliva tudi vsa meteorna voda danes, ko je občina (ugibam) najmanj podvojila število stanovanjskih enot.
--- danes na Logaškem terenu 2 intervenciji,... ena popolnoma pričakovana glede na dvig vodostaja našega "potoka" oz. kar reke Logaščice v zadnjih urah (hiša je pogosta gostiteljica gasilcev v zadnjem času--v kratkem obsobju kar 3x zaradi porasta reke ter seveda zaradi "odlične" lokacije, katera je v najlepšem vremenu od potočka oddaljena 1 m v desno ter 2 metra v višino od roba potoka, ki pa zelo rad in hitro naraste)---no druga je pač bila posledica zimskega obdobja (zamrznjena narava, taljenje snega) ter predhodnjega jesenskega obd. (listje in blato v jašku pred garažo, ki je pol nadstropja pod ravnjo ceste).
--- še nekaj malega :
IZREDNO pozitivno mnenje o teh opozorilih po vseh medijih in seveda tudi z ustnim izročilom, še nikoli dosendaj nismo bili priča taki pripravljenosti oz. pripravami na kaj podobnega. Zavedam se, da je temu tako, tako zaradi vsevečje dostopnosti do informacij (internet, gsm itd. itd.) kot tudi zaradi bojazni pred škodo...
Pravijo, da bodo v naslednjih 48 urah lahko ogrožena tudi življenja ljudi : mislim da ne (zaradi dobre pripravljenosti) ---pripravljene so vreče (prvič), baje jih je dovolj(prvič), ljudje umikajo svojo imovino za kak meter višje (prvič), ljudje bodo prvič bili ZELO pozorni kaj se dogaja okoli hiše (upam, da to velja tako za sosedove kot za lastne)...
V upanju na čim manj črnih vesti ter čim manj materialne škode v naslednjih 2 dneh vas lepo pozdravljam...
Lp
PS:tisti, ki pa se že sedaj jezite in kregate, se pa pomirite ali pa sploh ne pojdite na pot, saj je pot dolga in se lahko še skregate do Trojan

kot ponavadi na TEM forumu...dopre se debata, sledi 5 odgovorov potem pa 2 taka, ki iztirita debato in tema se lahko zapre-zaklene.
Jaz se držim teme:
---najprej malo geografije: imamo prvi potoček, ki do sotočja teče po večinoma umetni strugi--del le tega tudi po naseljenem območju, drugi potoček pa izvira globoko v gozdu nato se vije preko idilične doline v malo ožjo sotesko, kasneje se ustavi pri suhem zadrževalniku, ki rešuje Logatec pred pogostejšimi poplavami, po 1 km se desni in levi potoček združita v en potok--reko Logaščico, ki nato mimo nekaj hiš zaide na veliko polje ter spet po cca. 1.5 do 2km vstopi v tukaj (vedno bolj) pogosteje poseljeno območje. Spet 1-2km med hišami pa pride do kraške značilnosti--ponikalnice. Nato ta reka potuje po podzemlju vse tja do Močilnika na Vrhniki od tam naprej pa nam je usoda znana...
V zadnjem času sive lase povzroča predvsem ta zadnja, sicer naj bi bila pred kratkim očiščena--vendar glede na preteklo kratko obdobje ni rešitev težav, saj se v isto strugo kot pred 30 leti zliva tudi vsa meteorna voda danes, ko je občina (ugibam) najmanj podvojila število stanovanjskih enot.
--- danes na Logaškem terenu 2 intervenciji,... ena popolnoma pričakovana glede na dvig vodostaja našega "potoka" oz. kar reke Logaščice v zadnjih urah (hiša je pogosta gostiteljica gasilcev v zadnjem času--v kratkem obsobju kar 3x zaradi porasta reke ter seveda zaradi "odlične" lokacije, katera je v najlepšem vremenu od potočka oddaljena 1 m v desno ter 2 metra v višino od roba potoka, ki pa zelo rad in hitro naraste)---no druga je pač bila posledica zimskega obdobja (zamrznjena narava, taljenje snega) ter predhodnjega jesenskega obd. (listje in blato v jašku pred garažo, ki je pol nadstropja pod ravnjo ceste).
--- še nekaj malega :
Pravijo, da bodo v naslednjih 48 urah lahko ogrožena tudi življenja ljudi : mislim da ne (zaradi dobre pripravljenosti) ---pripravljene so vreče (prvič), baje jih je dovolj(prvič), ljudje umikajo svojo imovino za kak meter višje (prvič), ljudje bodo prvič bili ZELO pozorni kaj se dogaja okoli hiše (upam, da to velja tako za sosedove kot za lastne)...
V upanju na čim manj črnih vesti ter čim manj materialne škode v naslednjih 2 dneh vas lepo pozdravljam...
Lp
PS:tisti, ki pa se že sedaj jezite in kregate, se pa pomirite ali pa sploh ne pojdite na pot, saj je pot dolga in se lahko še skregate do Trojan
- Peter
- Upravnik

- Prispevkov: 4829
- Pridružen: 5. Julij 2002, 23:40
- GE: Zabreznica
- Kraj: Breznica
- Kontakt:
Odg: Božične poplave 2009
Drago, pomiri se. Nikjer ni napisal, da boste šli zato, ker vas je veliko. Če pogledaš na Meteoalarm, boste verjetno šli zato, ker naj bi bili najmanj ogroženi. Se je pa pri tem treba vprašati, kje so Državne sile za zaščito, reševanje in pomoč, ki so določene v državnem Načrtu zaščite in reševanja ob poplavah.
Vse bi opozoril na aktiviranje preko ReCO, da ne bomo spet odpirali tem kot je (Ne)organiziranost gasilstva v primeru velikih nesreč.
Vse bi opozoril na aktiviranje preko ReCO, da ne bomo spet odpirali tem kot je (Ne)organiziranost gasilstva v primeru velikih nesreč.
Odg: Božične poplave 2009
Jah no, mene je dvignil predvsem ta del zapisa na Siol-u:Peter napisal/-a:Drago, pomiri se. Nikjer ni napisal, da boste šli zato, ker vas je zelo veliko.
Sprašujem se pa tudi, zakaj imamo tozadevno zakonodajo, vspostavljen nek sistem - z načrtovanjem vred...itd., če je potem "v akciji" samo Klarič in njegov telefon? Včasih je takšen "kaubojski" način (mnogim) všečen, vendar se je potrebno zavedati, da ob tem ni nobene odgovornosti. Zaradi mišljenja, da gasilci moramo povsod in vse narediti so že bile smrtne žrtve (Podsreda) in če bi bilo po moje, bi bili eni še zdaj v arestu...tako pa so si podelili medalje in še dan_današnji delajo na isti način. Ampak dobro, to je že druga tema...Siol napisal/-a:V pripravljenosti 300 gasilcev
Poudaril je, da imajo primarno odgovornost za ukrepanje župani oz. lokalne skupnosti. Z Gasilsko zvezo Slovenije pa so se že dogovorili, da bo v pripravljenosti 300 operativnih gasilcev iz vzhodnega dela države, kjer je gasilcev zelo veliko.
lp DC
Če nimaš ničesar s čimer se lahko izkažeš kot forumovec na GASILCI.ORG - ti nekaj manjka !
_______________________________________
Družba, ki ukroti svoje upornike, si zagotovi mir. Izgubi pa svojo prihodnost! (Anthony de Mello)
_______________________________________
Družba, ki ukroti svoje upornike, si zagotovi mir. Izgubi pa svojo prihodnost! (Anthony de Mello)
Odg: Božične poplave 2009
Na mladih svet stoji!
Odg: Božične poplave 2009
Vaše debate se mi zdijo nesmiselne. Kar bi pričakoval od vas je, da nam tisti, ki imate na tem področju izkušnje, svetujete kaj rabimo za opremo in kaj nas tam čaka.
Včeraj zvečer me je poklical poveljnik zveze da naj pripravimo ekipe, ker bomo verjetno šli pomagat na poplavna področja.
Takoj smo sestavili dve ekipe, ki so trenutno v pripravljenosti. A ni naše poslanstvo, da gremo pomagat, če nas potrebujejo??
Tudi mi smo iz PRLEKIJE.
lp, Damjan
Včeraj zvečer me je poklical poveljnik zveze da naj pripravimo ekipe, ker bomo verjetno šli pomagat na poplavna področja.
Takoj smo sestavili dve ekipe, ki so trenutno v pripravljenosti. A ni naše poslanstvo, da gremo pomagat, če nas potrebujejo??
Tudi mi smo iz PRLEKIJE.
lp, Damjan
Odg: Božične poplave 2009
Oprosti Drago, veliko berem tvoje pikre komentarje, velikokrat ti dam prav, vendar to je pa preveč. Več kot 20 let sem operativec, pa še nisem naletel na takšen negativen odnos do pomoči. Mislim, da sploh nisi dojel, zakaj so v pripravljenosti gasilci iz tega konca Slovenije. Konec koncev, vas je pa tudi zares dosti. Nočem biti žaljiv, vendar jaz sem v gasileriji zato, da pomagam sočloveku, za vse gasilce pa nisem prepričan, da je tako.
Pozdrav !
Pozdrav !
Odg: Božične poplave 2009
Nihče ni nikjer oporekal našega poslanstva in tudi naša stalna pripravljenost za pomoč ljudem v nesreči je nesporna. Vendar se moraš zavedati, da mora nekdo odgovarjati tudi za tebe. Reševanja - intervencije ob poplavah niso "mačji kašelj" in če že greš, je prav, da se potem tudi (živ in zdrav) vrneš - v Prlekijo. Samo zaradi slednjega je (delno) potekala "nesmiselna razprava".dirke napisal/-a:A ni naše poslanstvo, da gremo pomagat, če nas potrebujejo?? Tudi mi smo iz PRLEKIJE.
lp DC
Če nimaš ničesar s čimer se lahko izkažeš kot forumovec na GASILCI.ORG - ti nekaj manjka !
_______________________________________
Družba, ki ukroti svoje upornike, si zagotovi mir. Izgubi pa svojo prihodnost! (Anthony de Mello)
_______________________________________
Družba, ki ukroti svoje upornike, si zagotovi mir. Izgubi pa svojo prihodnost! (Anthony de Mello)
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Odg: Božične poplave 2009
Tu ima Drago prav in bolje da se ekregamo preden sploh krenemo od hiše in ne potem ko se nekdo vrne "nedaj bože" poškodovan in sledijo tožbe.
Zato stavek " smo se zmenili z Klaričem itd..." ne drži vode.
Zakonodajja je jasna in točno se ve kdo lahko koga aktivira in na kak način. To pa sedaj verjetno že vemo, ali ne ? Ali naj vas spomnim na zadnji primer, ko smo šli gasit v tretjo občino samo po povelju poveljnika GZ. Poveljnik JGS v občini pa ni bil obveščen,pa poveljnik CZ , župan itd....
Zato stavek " smo se zmenili z Klaričem itd..." ne drži vode.
Zakonodajja je jasna in točno se ve kdo lahko koga aktivira in na kak način. To pa sedaj verjetno že vemo, ali ne ? Ali naj vas spomnim na zadnji primer, ko smo šli gasit v tretjo občino samo po povelju poveljnika GZ. Poveljnik JGS v občini pa ni bil obveščen,pa poveljnik CZ , župan itd....
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Odg: Božične poplave 2009
Kaj je napisal?
" Stroški intervencije bodo refundirani, kot je že bila praksa v Ptuju, Železnikih in Krasu."?
Potem našega društva tam ne bo!
Za Ptuj namreč še vedno nismo dobili niti enega samega centa, medtem, ko so društva, ki na Ptuju sploh niso bila dobila nakazilo!
E moj Klarič - Nasvidenje v naslednji vojni!!
" Stroški intervencije bodo refundirani, kot je že bila praksa v Ptuju, Železnikih in Krasu."?
Potem našega društva tam ne bo!
Za Ptuj namreč še vedno nismo dobili niti enega samega centa, medtem, ko so društva, ki na Ptuju sploh niso bila dobila nakazilo!
E moj Klarič - Nasvidenje v naslednji vojni!!
Flying isn't dangerous. Crashing is what's dangerous.
