Virus ptičje gripe v SLOVENIJI

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Odgovori
Uporabniški avatar
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002
Prispevkov: 5098
Pridružen: 28. Avgust 2002, 20:06
Kraj: Lukavci
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Drago »

Milan Dubravac napisal/-a:Kot že verjetno veste te dni potekajo po državi usposabljanja gasilcev za primer razkuževanja na izstopih iz žarišč.
Ob tem usposabljanju se sprašujem, kaj se sploh smatra za žarišče ?...namreč, čudno se mi zdi, da se za našo občino zahteva 30 usposobljenih ljudi (6 ekip po 5 ljudi)...in zdaj ne vem, ali se bo ob morebitnem izbruhu cela občina smatrala za žarišče - ali pa vsaka posamezna farma oziroma gojišče perutnine. :?

lp DC
Če nimaš ničesar s čimer se lahko izkažeš kot forumovec na GASILCI.ORG - ti nekaj manjka !
_______________________________________

Družba, ki ukroti svoje upornike, si zagotovi mir. Izgubi pa svojo prihodnost! (Anthony de Mello)
Uporabniški avatar
markf
Prispevkov: 129
Pridružen: 5. Februar 2006, 19:33

Odgovor Napisal/-a markf »

mislim, da to sploh ni pomembno, saj bo verjetno CZ z svojo opremo in moštvom tako vse prevzela, navadni gasilci pa imamo pač nalogo gašenja in reševanja.

Upam, da bo CZ z vodstvom strokovno izpeljala zadevo, če ne so pa vsaj na klobasanju ta glavni!
Uporabniški avatar
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org
Prispevkov: 1865
Pridružen: 10. Julij 2002, 11:54
Kraj: smokuč

Odgovor Napisal/-a Milan Dubravac »

Ja Drago to bo po moje odvisno od primera do primera. Sem pa na teh usposabljanjih slišal veliko vprašanj in sem moram reči pozitivno presenečen. Vprašanja so bila v glavnem organizacijske narave kar je razumljivo. Potrjuje se moje trdno prepričanje, da naša gasilska organizacija potrebuje korenito reorganizacijo. Poveljuje in pogoje določa dandanes lahko tisti, ki je zadolžen in tudi financira našo dejavnost.
Sedanja organiziranost gasilstva uničuje prostovoljstvo naše organizacije in to vam lahko dokažem. Zaradi centralistične organiziranosti GZS vsi pričakujejo veliko od države kar je popolnoma napačno in nepravilno. Gasilci reagirajo nekako takole, če nam predpisujete pravila in nas celo vodite z vrha ob intervencijah (kot bi bili mi gasilci umsko omejeni) nam pa dajte še denar. Zgublja se smisel gasilstva - pomagati bližnjemu v nesreči. Gasilstvo je lokalna javna služba. V državah EU država skrbi za izobraževanje, inšpekcijo in naloge nacionalnega pomena, za ostalo pa lokalna skupnost. Pri nas pa je centralizirano zaradi nekaj posameznikov!
In potem se nobenemu ni treba še naprej truditi in še naprej truditi...
Ali kot je rekel g.Pance na plenumu: ''Saj delajo res veliko, ampak učinka pa ni!''
Malo sem zašel s teme ampak te dni veliko razmišljam o tem zaradi odzivov na terenu.
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabniški avatar
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002
Prispevkov: 5098
Pridružen: 28. Avgust 2002, 20:06
Kraj: Lukavci
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Drago »

Milan Dubravac napisal/-a:Ja Drago to bo po moje odvisno od primera do primera.
V našem primeru bomo že naj.... :oops: :(, če se virus pojavi na eni farmi bo (verjetno istočasno) tudi na vseh drugih. Tukaj pa je še ogromno gojišče fazanov v lovski remizi, da malih rejcev perutnine niti ne štejem. :roll:

Kar pa se tiče naše organizacije, se lahko le strinjamo, kot že neštetokrat...res se dela - vsak dan večja škoda...pa ne samo gasilstvu pač pa tudi prostovoljstvu nasploh. Prečitaj si še najnovejšo številko Gasilca, kjer nam neki "luzerji" iz GZS obljubljajo nenapovedane tipizacijske kontrole...in vse to v silni skrbi za prostovoljne gasilce - operativce. O svojem zaslužku pa ne rečejo niti besede :shock:. Sicer je tukaj zelo gostoljubna dežela...ampak, če prispe kakšna "tipizacijska komisija" na kontrolni pregled pa ne vem, kako bi bilo. :oops: :lol:

lp DC
Če nimaš ničesar s čimer se lahko izkažeš kot forumovec na GASILCI.ORG - ti nekaj manjka !
_______________________________________

Družba, ki ukroti svoje upornike, si zagotovi mir. Izgubi pa svojo prihodnost! (Anthony de Mello)
Uporabniški avatar
Tomkat
Prispevkov: 1870
Pridružen: 4. Marec 2005, 10:43
GE: PGD Škofja vas
Kraj: Celje - Škofja vas

Odgovor Napisal/-a Tomkat »

Da dodam še eno morda zanimivo informacijo.
Včeraj sem na enem občnem zboru preko naše južne meje sedel nasproti predsednika GZ Hrvaške. In po uradnem delu je debata nanesla seveda tudi na labode in vse kar je z njimi povezano. Pa sem ga kar direktno povprašal, če so tudi pri njih gasilci planirani za kakšne aktivnosti v zvezi z AI ali kako je s tem?
Odgovor je bil, da se pričenjajo nekaj dogovarjati z njihovo službo za zaščito in reševanje kako in kaj. Da bo delo povezano z dekontaminacijo itd. Torej nekaj takega kot pri nas.
Ko pa sem mu omenil, da pri nas že poteka šolanje za gasilce v tej smeri je pa kar nekoliko pobuljil.
Torej, nismo gasilci ne pri nas ne pri njih izzvzeti iz aktivnosti. Se mi pa zdi vseeno bolje, da smo pri nas že tako daleč, da se izobražujemo o tem (glede na to da se virus že pojavlja) kot pa da bi se šele pričeli pogovarjati.
LP iz Celja :wink: Tomaž K.
Pot do znanja je dolga, življenje pa kratko. (Hipokrat)
Slika
Uporabniški avatar
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006
Prispevkov: 4608
Pridružen: 21. Avgust 2003, 10:38
Kraj: Topole
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Koncilija »

Sicer nisem dobro sledil, ker je pred oficirjem lepa Vida gostolela, no potem je pa en soldat razlagal, kako ima naša vojska pripravljeno enoto za dekontaminacijo, ki bi lahko delovala na dveh točkah :shock: .

Pa zdaj ne vem, a se tale naša vojska mal heca, al sem jaz narobe razumel. Plačana vojska, sodelavka NATA, mirovnih in ne vem kakšnih sil še, pa proti ptičem ne more nič. Kaj bi šele bilo, če bi prišli avioni.

No ja, Vursovce so menda samo seznanili, koliko ola gum imajo, da se vanje skrijejo, da bi pa delali, to pa ne, saj ima država gasilce, ti delajo zastonj, pa tudi zaščita zanje ni tako pomembna, sploh pa veliko cenejša, kot pa za vojsko.

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabniški avatar
Matej B.
Prispevkov: 1138
Pridružen: 30. Julij 2002, 23:39
GE: Ptuj / Tržec
Kraj: Ptuj - Tržec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Matej B. »

Včeraj ob 9.00h je potekalo usposabljanje za dekontaminacijo za gasilce iz Podravske regije, v gasilskem domu na Ptuju. Teorijo je obdelal Stevči, praktično demonstriral pa je Robert Vute (JZZPR Maribor). Zaradi slabih vremenskih pogojev se je prikaz izvršil kar v garažah.
Fotk žal nimam, sem pozabil digitalca v kombiju. Pa naslednjič...
"Teorija brez prakse je kot voz brez akse!!!"
Janez Kunc
Prispevkov: 145
Pridružen: 20. Oktober 2003, 12:58
Kraj: Duplica

Odgovor Napisal/-a Janez Kunc »

Drago je napisal:
Ob tem usposabljanju se sprašujem, kaj se sploh smatra za žarišče ?...

žarišče se smatra glede na direktivo 82/894 EGS gospodarstvo (v našem primeru kraj), kjer je bolezen izbruhnila.

Glede na moje znanje epizootiologije in epidemiologije, se takoj gospodarstvo zapre in postopa v skladu s predpisi, ki (v grobem) predpisujejo način zapore (dezbariere, gibanje ljudi in živali in ostale ukrepe glede na vrsto bolezni) z namenom preprečitve širjenja bolezni. Da pa se bolezen ne raznese širše, se takoj razglasi okuženo območje, kjer se zopet postopa v skladu s predpisi, ki urejajo postopke glede na vrsto bolezni, kajti nimajo vse bolezni oz. nimajo vsi povzročitelji bolezni enakih značilnosti preživetja in širjenja. Z namenom biti pred povzročiteljem, ne pa ga poditi pred sabo.

Primer: izbruh slinavke in parkljevke pri govedu. V tem primeru se takoj pobije vse parkljarje na gospodarstvu in v ozkem pasu, v širšem pasu pa se cepi.

V tem primeru gre za bolj zaj.... primer, ker se je bolezen pojavila pri prostoživečih živali, ki se lahko gibljejo (letajo) po širšem območju in je njihovo gibanje zelo težko nadzorovati.

Pri tej ptičji kugi pa je težje. Dilema cepiti da ali ne. Način diagnostike bolezni po hitri metodi poteka z ugotavljanje prisotnosti protiteles v krvi in če so ti prisotni, se nadaljuje z dokazovanje samega povzročitelja, v tem primeru virusa. V primeru cepljenja pa so v krvi ravno tako prisotna protitelesa, saj je namen cepljenja umetno ustvariti odpornost na povzročitelja in s tem preprečevati pojav bolezni.

ob tem se pojavi več problemov:
- težko ločevanje cepnih protiteles od "virusnih". Mislim da se jih v tem primeru ne da ločiti in tako imamo praktično vse živali "pozitivne"
- če je žival cepljena ponavadi ne zboli, ima pa lahko v sebi virus, ki ga nato nekontrolitrano širi (razlaga bolj po domače)
Lep pozdrav, Janez
Uporabniški avatar
luka-gas
Prispevkov: 20
Pridružen: 2. Oktober 2005, 19:48
Kraj: Mozirje

Odgovor Napisal/-a luka-gas »

Mene pa zanima kako dolgo traja tale prikaz dekontaminacije, ki se dogaja po sloveniji. Tudi sam se povabljen na tale prikaz pa bom mal "naknap" s časom.
Za odgovor se že v naprej zahvaljujem!

Na pomoč!
Uporabniški avatar
MarkoSimšič
Prispevkov: 541
Pridružen: 13. September 2003, 20:33
Kraj: Planina

Odgovor Napisal/-a MarkoSimšič »

Suma sumarum... ene tri urce, teorija + praksa.

lp =;
Audiatur et altera pars! (Naj sišimo še drugo mnenje!) latinski
Uporabniški avatar
Matej B.
Prispevkov: 1138
Pridružen: 30. Julij 2002, 23:39
GE: Ptuj / Tržec
Kraj: Ptuj - Tržec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Matej B. »

Na Ptuju smo bili gotovi v cca. 1,5 ure. Res pa je da je sama dekontaminacijska cona že bila postavljena in se je izvedelo samo predavanje Stevči-ja; prezentacija (do katere vodi link na uvodni strani), praktično pa se je predvsem prikazala uporaba osebnih zaščitnih sredstev ter načini razkuževanja (dekontaminiranja) - uporaba brentač z D cevjo, VT cevi itd...
"Teorija brez prakse je kot voz brez akse!!!"
PATRIKUS
Prispevkov: 618
Pridružen: 7. Maj 2005, 14:17

Odgovor Napisal/-a PATRIKUS »

Zdaj sem gledal na porčilih Nemških da je ptičja gripa napadla ze Nemčijo.
Pa ptičja gripa je se prenesla na muco katera je prišla stik z ptiči.


LP PATRIKUS
Na mladih svet stoji!
PATRIKUS
Prispevkov: 618
Pridružen: 7. Maj 2005, 14:17

Odgovor Napisal/-a PATRIKUS »

Malo za šalo malo za resSlika
Na mladih svet stoji!
Uporabniški avatar
majkel
Prispevkov: 390
Pridružen: 31. Januar 2005, 22:33
Kraj: Zg.Kungota
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a majkel »

Ok.Ko sem vprašal kako je z mačko če lahko dobi virus ptičje gripe sem dobo en majhen odgvor.sedaj pa ga imamo tudi tu .
Mačke 'pod ključ'

Prenos virusa H5N1 z mačke na človeka ni znan (Foto: Reuters) Predstojnica centra za nalezljive bolezni pri Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) Alenka Kraigher je povedala, da najdba virusa pri mačkah še ne pomeni, da je virus spremenil svoje lastnosti. Dejala je, da z visokopatogenim virusom ptičje gripe druge živali zbolijo mnogo redkeje, vendar "o tem še ne vemo toliko, kot bi želeli".
IVZ zato priporoča, da državljani v radiju desetih kilometrov od kraja, kjer so našli ptice, okužene z virusom H5N1, mačk ne puščajo izven hiše.
Državljanom tudi priporoča, naj se izogibajo tesnemu stiku z mačkami brez lastnika, ali mačkami, ki se gibljejo prosto na omenjenem območju, kjer so našli okuženo ptico. Če pa je ta neogiben, naj poskrbijo za higieno rok.
Olga Zorman Rojs z NVI je povedala, da so raziskave glede možnosti okužb drugih živalskih vrst s tem virusom še na začetku. Obstaja možnost, da bi mačke lahko virus prenašale na kožuhu, zaradi premalo raziskav pa ne morejo izključiti niti drugih načinov prenosa. Doslej so znani primeri pri okuženih divjih mačkah v nekem živalskem vrtu v juhovzhodni Aziji, ki so se prehranjevale z okuženo perutnino.
Do opozorila inštituta prihaja dan po tem, ko so nemške oblasti sporočile, da so virus ptičje gripe H5N1 odkrili pri mački, ki so jo našli na otoku Rügen v Baltskem morju.
WHO: Prenos z mačke na človeka ni znan

Zaenkrat ni znano, ali bi se lahko preko mačk z virusom H5N1 okužili tudi ljudje, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Tveganje za prenos z živali, kot sta pes in mačka, na človeka je majhno, čeprav je pri širjenju ptiče gripe že "prišlo do presenečenj", je pojasnil predstavnik WHO za ptičjo gripo Dick Thompson. "Na to je potrebno realno gledati. Zaradi te bolezni je bilo ubitih 180 milijonov ptic, ob tem pa so odkrili manj kot 200 primerov pri ljudeh," je dodal.
Čas bo prinesel svoje.Ali na boljše ali na slabše pa bomo videli!
PATRIKUS
Prispevkov: 618
Pridružen: 7. Maj 2005, 14:17

Odgovor Napisal/-a PATRIKUS »

Bogi mi :D :D
Na mladih svet stoji!
Odgovori