V soboto 28. 1. 06 smo bili po pozivnikih obveščeni o uhajanju nafte (tako piše na pozivniku) v Hribski potok, ki teče skozi Vrhniško usnjarno. Stvar smo vzeli resno, ker v IUV se ne pogovarjajo v litrih kemikalij ampak v kilo litrih.
Izvozili smo z GVGP1 z 7. gasilci ter prikolico z osnovno opremo za primere nesreč z nevarnimi snovmi.
Na kraj so prišli tudi tovariši iz GBL ter tovariši iz PGD Vrhnika. PGD Stara Vrhnika je bila v pripravljenosti. Ugotovili smo, da je potok do tovarne čist. Izlitje smo pričeli iskati v tovarni. Kar pa med stotinjami raznih cevovodov, sodov, rezervoarjev in pod. sploh ni lahko.
Pod nekim betonskim mostom sredi tovarne smo našli cev fi 200 mm. iz katere je rahlo teklo kurilno olje. Zamašili smo jo z ustreznim čepom.
Postavilo se je vprašanje, od kod kurilno olje, če imajo ogrevanje na plin. Preiskali smo še kurilnico in v najglobji katakombi našli vzrok izteka. Iz 3/4" cevi je teklo kurilno olje v hodnik in naprej v jašek 80 x 80 cm. Zamašili smo cev ter izčrpali olje v sode. Medtem so prispeli delavci (kurjači) in z slepim tesnilom (blindo) dodatno zatesnili cev.
Večjo količino olja smo našli še v dovodnem kanalu, ki vodi v čistilno napravo. Izčrpali smo ga v 7 rezervoarjev po 1000 l. Bilo je tudi nekaj vode ter nekakšne mastne zdrizaste snovi, ki se je mešala z oljem. Izčrpavali smo še v nedeljo (2 rezervoarja). Danes pa ni bilo več zaznati prisotnosti olja v kanalu.
Vzrok izteka je bil v bivših zunanjih rezervoarjih za mazut. Ti veliki rezervoarji (cca 50.000 l.) imajo na dnu parni grelec ( mazut so v njih segrevali na 70 - 75 st. C.). V enem rezervoarju, kjer imajo sedaj kurilno olje, je grelec popustil. Olje je tako teklo po parovodu do kondenzacijske posode v kleti in naprej.
Kurilno olje potrebujejo za primer, kadar presežejo dovoljeno kvoto dnevne porabe plina. Kotlovnica je vzorno urejena in čista.
Slike niso ravno uspele. Pa vendar se nekaj vidi.
LP!
Izlitje kurilnega olja v IUV na Vrhniki
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
- prostovoljni gasilec
- Prispevkov: 254
- Pridružen: 10. Marec 2005, 18:08
- Kraj: ob izviru Ljubljanice
- Uroš Lenarčič
- Prispevkov: 878
- Pridružen: 28. December 2004, 20:11
- Kraj: PGD Slape-Polje
Zanima me kaliko koncesionarjev je bilo na intervenciji?
Kakšno delo lahko opravi PGD, ki nima koncesije za posredovanje ob nesrečah z nevarnimi snovmi?
Se že vnaprej zahvaljujem za odgovore.
Zbode pa vsakega gasilca, ko vidi da nekateri gasilci na nosijo čelad in zaščitnih rokavic.
V službi ljudstva na pomoč!

Kakšno delo lahko opravi PGD, ki nima koncesije za posredovanje ob nesrečah z nevarnimi snovmi?
Se že vnaprej zahvaljujem za odgovore.
Zbode pa vsakega gasilca, ko vidi da nekateri gasilci na nosijo čelad in zaščitnih rokavic.
V službi ljudstva na pomoč!
Zbode pa vsakega gasilca, ko vidi da nekateri gasilci na nosijo čelad in zaščitnih rokavic.
No vedno pa tudi ni treba pretiravat,ker tudi ti nisi vedno dosleden. Če veš kaj prečrpavaš ni potrebno ,da imaš non stop rokavice na rokah. Za čelado pa ravno tako verjetnost,da ti pade na glavo pri takem opravilu.
Se strinjam zaščita mora biti povsod in vedno.Z človeške plati pa ...... .
No vedno pa tudi ni treba pretiravat,ker tudi ti nisi vedno dosleden. Če veš kaj prečrpavaš ni potrebno ,da imaš non stop rokavice na rokah. Za čelado pa ravno tako verjetnost,da ti pade na glavo pri takem opravilu.
Se strinjam zaščita mora biti povsod in vedno.Z človeške plati pa ...... .
- prostovoljni gasilec
- Prispevkov: 254
- Pridružen: 10. Marec 2005, 18:08
- Kraj: ob izviru Ljubljanice
Naša prikolica za osnovno ukrepanje v primeru nesreč z nevarnimi snovmi vsebuje nekaj polipropilenskih črevastih pivnikov različnih fi-jev. Toliko, da pridemo z njimi čez Ljubljanico. 100 pivnikov v obliki robca, 50 kg. absorbcijskega posipa, 6 pvc posod od 90 l. do 65 l., nizke in visoke ribiške škornje, 6 parov kislinsko odpornih rokavic, 4 tyvek kombenizone, 2 kompleta prosto stoječih opozorilnih zastavic, opozorilne zastavice na vrvici, 10 signalnih stožcev, fiksirne kline, črpalko za prečrpavanje z lovilno posodo, 2 pvc omeli, pnevmatski komplet za dvižne blazine (2 kosa) ter čepe (2 kosa), inverterski agregat 2 kW.
V vozilu se nahajajo še eksplozimeter, co meter, anemometer, lakmusov papir, daljnogled z zoom 40 X 8-20,vrvi, razsvetljava. Zaščitni skafander nam visi v garderobi. Po potrebi ga vzamemo s seboj.
Naša urna postavka je opredeljena v ceniku gasilskih storitev GZS. Delo smo opravili v dobro naše matere narave.
Na intervenciji je bila koncesionar GBL. Mi smo jim v pomoč na podlagi opomnika za ukrepanje ob manjših nesrečah z nevarnimi snovmi v Ljubljanski regiji. Opomnik velja od 31. 1. 2005
Že dalj časa zgledno sodelujemo z GBL na intervencijah te vrste.
Glede uporabe rokavic in čelad naj si vsak od nas v dušo pogleda. Se srinjam z Brkotom.
LP!
V vozilu se nahajajo še eksplozimeter, co meter, anemometer, lakmusov papir, daljnogled z zoom 40 X 8-20,vrvi, razsvetljava. Zaščitni skafander nam visi v garderobi. Po potrebi ga vzamemo s seboj.
Naša urna postavka je opredeljena v ceniku gasilskih storitev GZS. Delo smo opravili v dobro naše matere narave.
Na intervenciji je bila koncesionar GBL. Mi smo jim v pomoč na podlagi opomnika za ukrepanje ob manjših nesrečah z nevarnimi snovmi v Ljubljanski regiji. Opomnik velja od 31. 1. 2005
Že dalj časa zgledno sodelujemo z GBL na intervencijah te vrste.
Glede uporabe rokavic in čelad naj si vsak od nas v dušo pogleda. Se srinjam z Brkotom.
LP!
- gobi
- Prispevkov: 2215
- Pridružen: 14. November 2004, 19:04
- Kraj: Wajdušna-Ajdovščina-sin burje
- Kontakt:
Da se ne bomo vedno zbadali s čeladami, poglejte si sliko o nesreči tovornega vozila za prevoz živali (v tem primeru bikov). Niti eden od treh ajdovskih poklicnih gasilcev nima čeladestendlar napisal/-a:Zbode pa vsakega gasilca, ko vidi da nekateri gasilci na nosijo čelad in zaščitnih rokavic.![]()
Gasilci pa so sneli čelade na predlog inšpektorice.
Nekaj o nesreči

