Kaj storiti?

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Uporabniški avatar
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006
Prispevkov: 4608
Pridružen: 21. Avgust 2003, 10:38
Kraj: Topole
Kontakt:

Kaj storiti?

Odgovor Napisal/-a Janez Koncilija »

Vzrok za odprtje nove teme je poročanje o zadnji ekploziji plina na Reki, kjer je umrl gasilec, nekaj pa je bilo poškodovanih. Temo sem hotel odpreti že na Milanov članek v Gasilcu, ki se nanaša na eksplozijo uhajajočega plina (na odprtem), kjer je dal za primer Belgijo.

No, ker se je takšna eksplozija pripetila pred leti nekje na našem območju, me zanima, kaj storiti v primeru, da zaznamo vonj po plinu, ali da celo vidimo plinsko meglo.

Pa ne bi zdaj tistega, s čimer filamo že otroke v šoli, da zapremo dovod plina in prezračimo prostor. To ne šteje, ker so stvari v dani situaciji mnogo bolj resne in nevarne, zato je vprašanje kar konkretno.

Iz cevovoda na plinski postaji uhaja plin v okolico. Vonj po plinu so okoliški prebivalci zaznali že v večernih urah, vendar ni nihče vedel, za kaj gre, saj se plinska postaja nahajala v industrijski coni, kjer v večernem času ni bilo več zaposlenih. Tako je klic z 112 prišel nekje po polnoči in pri ogledu kraja je bilo ugotovljeno, da se na prostoru cca 400 m2 razprostira plin, iz uhajajočega dela pa se je slišalo glasno piskanje. Na kraj so prispeli 4 gasilci, vozilo ustavili izven cone nevarnosti, da ne bi povzročili vžiga, nato sta se dva gasilca opremila z IDA z nalogo, da zapreta zaporne pipe in s tem preprečita nadaljno uhajanje plina v okolico.

Ali so gasilci ukrepali pravilno, ali bi lahko drugače? Ali je bil način pristopa k zapori ventilov pravilen, ali pa sta se gasilca izpostavljala kakšni posebni nevarnosti? Ali je pristop v takšno cono sploh smiselen, upoštevajoč vse nevarnosti, ki v takšni situaciji nastanejo?

Toliko za začetek malo v razmislek in debato.

Odgovor na vprašanja pa bom objavil po oglasih :wink:

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabniški avatar
edvard
Prispevkov: 357
Pridružen: 16. Oktober 2005, 21:02
Kraj: Komen

Odgovor Napisal/-a edvard »

Kolikor je meni znanega obstaja za take situacije načrt PIRS :!:
ustavitev vozila izven cone nevarnosti hm... to je treba najprej določiti nato naj bi sledilo zaščita cone (trak-prepoved približevanja)
glede samega pristopa se mi ne zdi nič spornega
tveganje pa je vedno kaj več o takšnih posredovanjih pa zagotovo lahko pove ata Milan
DELAJ NAPAKE, AMPAK DELAJ JIH PRAVILNO! (LOESJE)

http://www.carnium.si
http://www.gasilcikranj.si
Uporabniški avatar
Peter
Upravnik
Upravnik
Prispevkov: 4829
Pridružen: 5. Julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica
Kraj: Breznica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Peter »

Glede na to, da gre za plinovod, obstaja tudi kakšen ventil izven območja nevarnosti.
Uporabniški avatar
Tomkat
Prispevkov: 1870
Pridružen: 4. Marec 2005, 10:43
GE: PGD Škofja vas
Kraj: Celje - Škofja vas

Odgovor Napisal/-a Tomkat »

Peter napisal/-a:Glede na to, da gre za plinovod, obstaja tudi kakšen ventil izven območja nevarnosti.
Nekaj takega sem imel v mislih tudi jaz.
Pa še nekaj se mi je utrnilo: te plinske postaje, ki jih srečujemo tudi po kakšnih naseljih, so običajno zaklenjene.
Potem pa je malo problem priti varno do ventila, seveda brez ključa, in pri tem ne povzročiti iskrenja. Skorajda rabimo še koga od podjetja ki se ukvarja z distribucijo plina.
LP iz Celja :wink: Tomaž K.
Pot do znanja je dolga, življenje pa kratko. (Hipokrat)
Slika
Uporabniški avatar
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006
Prispevkov: 4608
Pridružen: 21. Avgust 2003, 10:38
Kraj: Topole
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Koncilija »

Peter napisal/-a:Glede na to, da gre za plinovod, obstaja tudi kakšen ventil izven območja nevarnosti.
Žal ne, gre za plinsko postajo s tremi cisternami, kamor se plin dovaža in so bili vsi ventili v coni nevarnosti.

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabniški avatar
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006
Prispevkov: 4608
Pridružen: 21. Avgust 2003, 10:38
Kraj: Topole
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Koncilija »

edvard napisal/-a: tveganje pa je vedno
E, smo že bliže. Pa da še malo opišem okolico. To, da je na nepravilnem mestu, ni dvoma, saj postaja stoji v dolini, za njo se dviga breg, proti objektom je zaščitni zid, z dveh strani pa je mreža. Najbližja stanovanjska hiša je cca 150 m vstran, kakih 8 m nad nivojem postaje.

Glede na postavitev in vrednost objektov oziroma proizvodnje se je potrebno odločiti, ali tvegamo življenje dveh gasilcev, ali ne. Mislim, da mi ni potrebno poudariti, da gre za izredno nevarno situacijo, kjer je takšno predvidevanje upravičeno.

Ata Milan pa za tale primer ve, zato naj kar malo počaka z odgovorom.

Rešitve za gasilca ni, možne so le teoretične pretpostavke in predvsem odgovor, ali se tveganje splača.

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabniški avatar
edvard
Prispevkov: 357
Pridružen: 16. Oktober 2005, 21:02
Kraj: Komen

Odgovor Napisal/-a edvard »

uporabiš "cvikcange" poščipaš mrežo zapreš ventil glede da ni zaprt prostor pa menda ne more prit kar tako do eksplozije ....
...nebi bil rad "pametn"
DELAJ NAPAKE, AMPAK DELAJ JIH PRAVILNO! (LOESJE)

http://www.carnium.si
http://www.gasilcikranj.si
Uporabniški avatar
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006
Prispevkov: 4608
Pridružen: 21. Avgust 2003, 10:38
Kraj: Topole
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Koncilija »

edvard napisal/-a:uporabiš "cvikcange" poščipaš mrežo zapreš ventil glede da ni zaprt prostor pa menda ne more prit kar tako do eksplozije ....
...nebi bil rad "pametn"
Nevarnost obstoja in to velika, čeprav se je gasilca ne zavedata in sta se napotila do plinske postaje točno tako, kot si napisal, s tem da ne bi ščipala, ampak preplezala mrežo.

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabniški avatar
edvard
Prispevkov: 357
Pridružen: 16. Oktober 2005, 21:02
Kraj: Komen

Odgovor Napisal/-a edvard »

OK tud to je ena varjanta in kaka nevarnost naj bi bla glede na to da je na prostem :-k
DELAJ NAPAKE, AMPAK DELAJ JIH PRAVILNO! (LOESJE)

http://www.carnium.si
http://www.gasilcikranj.si
Uporabniški avatar
gobi
Prispevkov: 2215
Pridružen: 14. November 2004, 19:04
Kraj: Wajdušna-Ajdovščina-sin burje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gobi »

Elektrificirana ograja :?: :lol:
Lahko bi pa tudi, odvisno od situacije razbijali kocentracijo z vodnimi curki :?:
Nekje prej so pa gotovo ventili, ena plinska-razdelilna postaja prej :!:
Je pa obvezno če so taki objekti v kraju-rajonu imeti številke odgovornih oseb :wink:

Bomo pa mi dobili plinsko postajo večjega obsega 8) Škoda da sile JGS nebodo znale nič povleči s tega :(
Priponke
Tako nekako je pri nas !!!!
Tako nekako je pri nas !!!!
LP, Robert Kopatin
Ko gredo drugi ven ,gremo mi noter!
Slika
Uporabniški avatar
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004
Prispevkov: 8311
Pridružen: 8. November 2002, 20:59
Kraj: Malečnik
Kontakt:

Re: Kaj storiti?

Odgovor Napisal/-a Oskar »

Janez Koncilija napisal/-a:
da zapremo dovod plina in prezračimo prostor.




Janez 8)
Jaz pa učim , da najprej prezračimo šele nato iščemo ventil in zapiramo !
Je pa tudi res , da lahko z zračenjem dovedemo mešanico v eksplozijsko območje če je bil pred tem plin nad mejo.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabniški avatar
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006
Prispevkov: 4608
Pridružen: 21. Avgust 2003, 10:38
Kraj: Topole
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Koncilija »

edvard napisal/-a:uporabiš "cvikcange" poščipaš mrežo zapreš ventil glede da ni zaprt prostor pa menda ne more prit kar tako do eksplozije ....
...nebi bil rad "pametn"
No, da razrešimo zadevo, pa se potem pogovarjajmo naprej, kaj bi se v takšnem primeru še dalo storiti.

Torej, gasilca sta se opremljala za vstop v cono, k sreči je bil eden počasnejši, ker se je prej še javljal na 112. Zato je poklical prvega gasilca, naj ga počaka, ko se je to zgodili, pa je odjeknila eksplozija. Vzrok za eksplozijo v nobenem primeru niso bili gasilci, k sreči pa so bili postavljeni tako, da jih udarni val ni pomedel, saj se je širil proti odprtim smerem gasilci in voilo pa so stali na vzpetini.

Takoj po eksploziji je izbruhnil požar in sicer na prirobnici, kjer je plin ves čas uhajal, poleg tega pa iz vseh odprtin, ki so ob eksploziji nastale (manometri, spoji). Ali so poškodovane napeljave do cistern ali cisterne same se je dalo razbrati samo iz tega, ker tam pač ni gorelo. Je pa ogenj bruhal proti prvi cisterni in jo začel segrevati.

Ukrepanje gasilcev je bilo sledeče: Vozilo se je prestavilo bližje, tako, da se je požar dosegel z dvema VT napadoma dolžine 50 m. Prvi gasilec je preskočil ograjo in takoj skušal zavarovati ogroženo cisiterno z omejevanjem ognja, kar pa mu zaradi številnih odprtin na različnih mestih ni uspevalo in je tako prihajalo do ponovnih vžigov.

Drugi gasilec je sicer prav tako v prostor prišel z VT cevjo, vendar je takoj uvidel, da je ogenj prehud, zato je pričel z iskanjem zapornih ventilov, ki jih je na srečo takoj našel. Ventili so bili zaprti v trenutku, ko je bilo v cisterni na nivokazu še kake 3 cm vode, se pravi v zadnjem hipu.

In kaj je bil vzrok za povzročitev eksplozije? Komisija, ki je ugotavljala vzroke je podala možnost, da je do nje prišlo zaradi preskoka statične elektrike, ki je nastajala ob trenju uhajajočega plina. Ali je to možno ali ne, ne vem, saj bi morale biti inštalacije ozemljene, vendar ker večje materialne škode ni bilo, se ni nihče kaj dosti poglabljal v vzroke.

Torej, iz povedanega lahko zaključite, da kljub temu, da se je zadeva dogajala na odprtem, še kako lahko pride do eksplozije. Tokrat sta gasilca imela izredno srečo, saj če eden ne bi zamujal, bi se znašla najmanj v sredini oblaka plina, če ne že bližje plinski postaji. Kakšen bi bil rezultat pa raje ne bi ugibal.

Še enkrat moram poudariti, da so bili zaporni ventili samo na območju plinske postaje (ograjene), tako, da zapiranje kje od daleč ni bilo možno.

In seveda sedaj isto vprašanje, kot na začetku:

Kaj bi v takšnem primeru storili vi?

Ta dva gasilca sta imela srečo, ali se lahko na srečo zanašate tudi vi?

Kljub temu, da rek pravi, da hrabre (jaz pravim nore) spremlja sreča, jo ne bi šel izzivat.

LP

Janez
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabniški avatar
strojnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 28. Marec 2005, 22:43

Odgovor Napisal/-a strojnik »

Zelo poučen in NEVAREN primer. Gasilca sta imela tudi zelo veliko srečo, čudi pa me to, da lahko v okolici kjer izhaja plin in to na prstem pride do take koncentracije plina, da pride do eksplozije. Kako velike pa so bile cisterne oziroma koliko plona je bilo v njih?
Slika
tadejS
Prispevkov: 313
Pridružen: 15. Marec 2005, 8:29
Kraj: Knežak

Odgovor Napisal/-a tadejS »

Mislim da je pri vsej stvari pomembno tudi vreme. Verjetno bi veter preprečil nastanek "eksplozijskega oblaka" ali pa bi ga mogoče raztegnil na večjo površino!!!!
Zanimiva tema za premišlanje, tako za operativce kot vodje. Pomisliti moramo tudi na ostale tehnične pline, katere različna podjetja in vedno več tudi s.p.-ji uporabljjo pri vsakodnevmen delu in so včasih še bolj ekplozijsko agresivni. Da niti ne omenjam, kaj se najde po privat garažah in črnih delavnicah.
Uporabniški avatar
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006
Prispevkov: 4608
Pridružen: 21. Avgust 2003, 10:38
Kraj: Topole
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Koncilija »

strojnik napisal/-a:Zelo poučen in NEVAREN primer. Gasilca sta imela tudi zelo veliko srečo, čudi pa me to, da lahko v okolici kjer izhaja plin in to na prstem pride do take koncentracije plina, da pride do eksplozije. Kako velike pa so bile cisterne oziroma koliko plona je bilo v njih?
Se popolnoma strinjam, gasilca sta imela re veliiiiko srećo. To, da je v okolico uhajal plin se sicer ne bi smelo zgoditi (poadobno kot druge nenavadne nesreče :shock: ), ampak Murphy deluje. Plin se je koncentriral verjetno predvsem zaradi neustrezne lege plinske postaje, kar sem že opisal, če še bolj poenostavim, kot bi bila v nekakšni dolinici, zato koncentarcija plina oziroma oblak niti preveč ne presenećata. Ni bilo tudi nobene sapice, kaj šele vetra, zato so bili pogoji za nastanek nevarnosti idealni.

Koliko plina je ostalo v cisternah ne vem, šlo pa je za plinsko postajo s tremi cistrenami, vsaka s po 3 m3 plina, če je bilo plin v okolici čutiti že v večernem času in glede na plinsko meglo, bi lahko rekel, da je bilo najmanj polovica plina zunaj, seveda je to zgolj ugibanje, saj so šle vse merilne naprave na postaji ob eksploziji v franže.

Lahko povem še to, da takrat gasilci niso premogli (pa tudi danes ne) kakršne koli merilne naprave za merjenje koncentracije plinov. Pa recimo, da bi jo imeli.

Ugotovitev bi bila, da je mešanica v idelanem razmerju za eksplozijo. Kaj bi to gasilcem pomagalo. Ali ukrepati in plin zapreti ali počakati, zavarovati okolico, se udobno namestiti in čakati, kaj se bo zgodilo.

Lahko bi kdo napisal, da bi obvestili upravljalca plinske postaje (poklican je bil sicer naknadno), vendar kaj bi storil on. Do ventilov se ne bi mogel prebiti, če bi pa kakor koli šel, bi bil pa še manj zaščiten, kot gasilca.

Tako, razen ugotovitve, da sta gasilca imela srečo, ne moremo kaj dosti napisati.

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Odgovori