Vandalizem!!!

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Odgovori
MarkoŠ
Prispevkov: 1349
Pridružen: 9. April 2005, 16:55
Kraj: Boh. Bistrica
Kontakt:

Vandalizem!!!

Odgovor Napisal/-a MarkoŠ »

V Boh. Bistrici sedaj že vandali povzročajo škodo.
Danes me je obvestil en občan, da je na travniku nekdo prinesel 6 gasilnikov S9 jih aktiviral in z njimi uničeval travo, kozolec in krmo za živino.
Obveščen je bil policist PP Bled in občinski poveljnik s strani občanov.

Policist me je poklical in mi naročil naj spravim gasilnike v gasilski dom.
To sem tudi storil.
Gasilniki so iz blokov (Prečna 3, Vodnikova 8).

Sedaj me zanima:

1. kaj naj z gasilniki?
2. A je potrebno čiščenje trave, kozolca in krme?

To kar se je zgodilo presega vse, da nekdo prinese iz blokov gasilnike in z njimi dela škodo.

V službi ljudstva na pomoč!
Uporabniški avatar
MICKA
Prispevkov: 1928
Pridružen: 31. December 2002, 16:25
Kraj: Slovenski Javornik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MICKA »

Gasilnike naj policija pregleda, mogoče dobi kako sled za storilcem.
rugače pa jih bo potrebno naolnit, saj prazni ne sužijo nikomur.

S kom boš pa čistil travnik me pa prav zanima.
Polovično znanje je nevarnejše od neznanja (bolivijski)

V vsem imenitno bi uspeli, če dvakrat bi lahko začeli (Johann W. Goethe)
Uporabniški avatar
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004
Prispevkov: 8311
Pridružen: 8. November 2002, 20:59
Kraj: Malečnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Oskar »

Stvar bi sodila bolj pod anekdote ali pod ostalo. Gasilni prašek namreč ni nevarna snov. To bi moral gasilski častnik vedet. :wink:
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
MarkoŠ
Prispevkov: 1349
Pridružen: 9. April 2005, 16:55
Kraj: Boh. Bistrica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MarkoŠ »

Oskar a je nevarna snov gasilni prah, če imaš travo in krmo za hrano za živino al ne. :arrow: seveda je nevarna snov.

V službi ljudstva na pomnoč!
Uporabniški avatar
Janez Tratnik
moderator
moderator
Prispevkov: 2740
Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
Kraj: Dobračeva - Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Tratnik »

Gasilni prašek je soda bikarbona. Ni dobro za jest v večjih količinah, škoduje pa tudi ne preveč.
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________
Slika
Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Uporabniški avatar
Stevči
Naj forumovec 2005
Prispevkov: 64
Pridružen: 7. November 2003, 19:06
Kraj: Kranj

Gasilni prašek in okolje

Odgovor Napisal/-a Stevči »

Samo brez panike, kar se gasilnega praška tiče. Če je bil v gasilnikih bel prah, v kar dvomim, je to natrijev hidrogen karbonat ali soda bikarbona, ki ni nevarna. Če je bil prah modre barve, je bil amonijev fosfat oz. amonijev mono hidrogen fosfat, ki ga drugače uporabljajo tudi kot umetno gnojilo. Večja količina na enem mestu lahko povzroči "ožig" trave, če pa bo v kratkem padel dež (recimo v roku enega tedna), ne bo nobenih težav. Le trava in plevel bosta malo bolj rastla.
Uporabniški avatar
Stevči
Naj forumovec 2005
Prispevkov: 64
Pridružen: 7. November 2003, 19:06
Kraj: Kranj

Še enkrat gasilni prašek

Odgovor Napisal/-a Stevči »

Se opravičujem za nepopoln odgovor.
S krme in senika ga le odstrani. Po travniku ga lahko mirno razpršiš.
Uporabniški avatar
Peter
Upravnik
Upravnik
Prispevkov: 4829
Pridružen: 5. Julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica
Kraj: Breznica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Peter »

Se mi zdi, da so bolj problematični razni dodatki npr. silikoni za hidrofobičnost. Če se prav spomnim, spada prah med posebne odpadke. Mogoče bi lahko o sestavi in ravnanju z odpadnim prahom kaj napisal kdo, ki dela na servisu.

Vsekakor mislim, da gasilni prah ni namenjen uživanju. Sicer pa kolikor jaz krave poznam, ponavadi same povedo, če česa ne marajo. :wink:
Uporabniški avatar
Stevči
Naj forumovec 2005
Prispevkov: 64
Pridružen: 7. November 2003, 19:06
Kraj: Kranj

Gasilni prašek-še enkrat

Odgovor Napisal/-a Stevči »

Sem preveril zadevo na spletni strani proizvajalca Total za totalit plavi, ki ga za polnjenje predpisuje Pastor oz. njegova firma v RS Gasilska oprema. Po izjavi proizvajalca oz. iz varnostno tehničnega lista izhaja, da gasilni prašek ne predstavlja nevarnosti za okolje in ni nevarna snov po ADR. Dodatki, ki jih je omenil Peter so pa običajno v zelo majhnih količinah, običajno precej pod 1 utežni %.

Zadevo se lahko mirno posesa (manj pripročam, razen če imaš na razpolago mokri sesalec)ali pomete in posuje po njivi ali travniku. Če ga malo ostane na krmi, ne bo kakšne hude tragedije, saj se fosfati v manjših količinah uporabljajo tudi kot konzervansi. Bodo krave v naprej že malo konzervirane, haha.

Glej http://www.total-feuerschutz.de/ pod rubriko downloads!
Odgovori