ZASTRUPITEV
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
- GASILECSAMO113
- Prispevkov: 8
- Pridružen: 27. Julij 2005, 13:41
ZASTRUPITEV
Ima že kdo kakšne izkušnje oziroma pozna kakšen primer zastrupitve z nevarnimi plini kot so npr. ogl. monoksid itd. Kako se sploh zdravi posledice zastrupitve z co-jem.
-
Matjaž Zupan
- Prispevkov: 674
- Pridružen: 21. Julij 2003, 20:12
- GASILECSAMO113
- Prispevkov: 8
- Pridružen: 27. Julij 2005, 13:41
Zastrupitev s CO je nevarna, ker se CO 300 x hitreje/močneje veže na hemoglobin in ima v telesu razpolovno dobo 6-8 ur. Če je zastrupljeni v hiperbarični komori se razplovna doba skrajša na 15-20 minut.
Ukrepi za PP so vsekakor evakuacija iz nevarnega področja in agresivno oživljanje po potrebi. Zaželjeno je da bi zastrupljeni čimpreje dobil visoke koncentracije kisika.
Hiperbarična komora deluje v LJ v sklopi Fiziološkega inštituta Medicinske fakultete v LJ.
Ukrepi za PP so vsekakor evakuacija iz nevarnega področja in agresivno oživljanje po potrebi. Zaželjeno je da bi zastrupljeni čimpreje dobil visoke koncentracije kisika.
Hiperbarična komora deluje v LJ v sklopi Fiziološkega inštituta Medicinske fakultete v LJ.
Andrej
Ogljikov monoksid (CO), je kemični strup krvi,konkretno rdečih krvnih telesc, zaradi česar je blokiran sistem za prenašanje kisika in ogljikovega dioksida.
Kisik se veže na hemoglobin in v tvori krvni oksihemoglobin.
CO se z večjo afiniteto veže na hemoglobin, pri čemer nastane trdna (stabilna) spojina karboksihemoglobin.
Ljudje s CO zastrupitvijo ne kažejo povečanega dihanja.
Zaradi CO zastrupitve pride do velike redukcije kisika v arterijski krvi, ker pa naš organizem nima kisikovih rezerv, obstaja nevarnost, da pride do notranje zadušitve, oz. prekinitve celičnega dihanja.
Pri akutni zastrupitvi s CO najprej nastopi glavobol. Pri povečani koncentraciji nastopi vrtoglavica, spremembe vida, povečan pulz, motnje govora, nepravilno dihanje in mišična slbost. Zastrupljenec je nemočen, ne more si pomagati, čeprav je preračunljiv, zaveda se nevarnosti, kasneje nastopi brezvolje, koma in na koncu prenehanje dihanja - smrt.
Dolgotrajno delovanje CO ima za posledico okvare na celicah centralnega živčnega sistema. Možne so trajne posledice v obliki psihoz, paraliz in božjasti.
Pri zastrupljencih se po težkih akutnih zastrupitvah kažejo mentalne motnje, pomanjkanje presoje, amnezijapsihoza. Pozne okvare se odražajo tudi na srčni mišici.
Nekaj na kratko o CO, pa upam da nisem bil predolg.
Kisik se veže na hemoglobin in v tvori krvni oksihemoglobin.
CO se z večjo afiniteto veže na hemoglobin, pri čemer nastane trdna (stabilna) spojina karboksihemoglobin.
Ljudje s CO zastrupitvijo ne kažejo povečanega dihanja.
Zaradi CO zastrupitve pride do velike redukcije kisika v arterijski krvi, ker pa naš organizem nima kisikovih rezerv, obstaja nevarnost, da pride do notranje zadušitve, oz. prekinitve celičnega dihanja.
Pri akutni zastrupitvi s CO najprej nastopi glavobol. Pri povečani koncentraciji nastopi vrtoglavica, spremembe vida, povečan pulz, motnje govora, nepravilno dihanje in mišična slbost. Zastrupljenec je nemočen, ne more si pomagati, čeprav je preračunljiv, zaveda se nevarnosti, kasneje nastopi brezvolje, koma in na koncu prenehanje dihanja - smrt.
Dolgotrajno delovanje CO ima za posledico okvare na celicah centralnega živčnega sistema. Možne so trajne posledice v obliki psihoz, paraliz in božjasti.
Pri zastrupljencih se po težkih akutnih zastrupitvah kažejo mentalne motnje, pomanjkanje presoje, amnezijapsihoza. Pozne okvare se odražajo tudi na srčni mišici.
Nekaj na kratko o CO, pa upam da nisem bil predolg.
Polovično znanje je nevarnejše od neznanja (bolivijski)
V vsem imenitno bi uspeli, če dvakrat bi lahko začeli (Johann W. Goethe)
V vsem imenitno bi uspeli, če dvakrat bi lahko začeli (Johann W. Goethe)
Še nekaj podatkov o CO
CO je plin brez barve, vonja in okusa.
Je lažji od atmosferskega zraka ( 1m3 CO tehta 1,255 kg ) in se dobro meša z zrakom
CO se 300 krat lažje veže na hemoglobin kot kisik.
Še maksimalna dovoljena koncentracija (MDK) CO:
- znaša 50 ppm - brez škode za zdravje.
CO je plin brez barve, vonja in okusa.
Je lažji od atmosferskega zraka ( 1m3 CO tehta 1,255 kg ) in se dobro meša z zrakom
CO se 300 krat lažje veže na hemoglobin kot kisik.
Še maksimalna dovoljena koncentracija (MDK) CO:
- znaša 50 ppm - brez škode za zdravje.
Polovično znanje je nevarnejše od neznanja (bolivijski)
V vsem imenitno bi uspeli, če dvakrat bi lahko začeli (Johann W. Goethe)
V vsem imenitno bi uspeli, če dvakrat bi lahko začeli (Johann W. Goethe)
Barokomora
Več o BAROKOMORI, ki v Slo že kar nekaj let rešuje življenja potapljačev si lahko preberete na strani: http://www.slodiver.net/intervju/mekjavic/default.asp
Prof. dr. Mekljavic se s tem področjem ukvarja že vrsto let in je tudi zelo priznan, ne samo v Slo ampak tudi v svetu!
Je pa tudi res, da smo v aprilu 2005 pridobili, slovenci, novo komoro!
http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod ... c_id=74650
Prof. dr. Mekljavic se s tem področjem ukvarja že vrsto let in je tudi zelo priznan, ne samo v Slo ampak tudi v svetu!
Je pa tudi res, da smo v aprilu 2005 pridobili, slovenci, novo komoro!
http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod ... c_id=74650
- Milan Dubravac
- Gasilci.org

- Prispevkov: 1865
- Pridružen: 10. Julij 2002, 11:54
- Kraj: smokuč

