Moč motorjev gasilskih vozil in omejitve v tipizaciji vozil

Gasilska vozila in zaščitna ter reševalna oprema

Moderator: Janez Tratnik

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
Uporabniški avatar
Janez Tratnik
moderator
moderator
Prispevkov: 2740
Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
Kraj: Dobračeva - Žiri
Kontakt:

Moč motorjev gasilskih vozil in omejitve v tipizaciji vozil

Odgovor Napisal/-a Janez Tratnik »

V tipizaciji me je zbodel podatek o najvišji dovoljeni moči motorjev.

- za GVC 16/24: moč motorja ne sme biti večja od 135 kW (184 KM) skupna dovoljena masa znaša največ 12 ton
- za GVC 24/50: moč motorja ne sme biti večja od 230 kW (313 KM) skupna dovoljena masa 17 ton

za obe vozili velja, da je dovoljena moč premajhna, za GVC 16/24 je skregana z logiko o priporočilu vsaj 13kW za hribovite terene iz iste tipizacije, saj znaša po tej logiki razmetje teža moč 11,25 kW/tono)

Predlog za spremembo tipizacije:
Spodnja dovoljena moč naj ostane 13 kW/ton (ne glede na tip terena), zgornja dovoljena moč naj se spremeni na razmerje do 17 kW/ton (predlog)

to pomeni:
za 12 tonsko vozilo moč od 156 kW do 205 kW (210KM do 280 KM)
za 17 tonsko vozilo moč od 220 kW do 290 kW (300 KM do 390 KM)


Vsa nova gasilska vozila je prav, da so sorazmerno močna zaradi vsem jasnih razlogov.

Kometarji na plan prosim.
Zadnjič spremenil Janez Tratnik, dne 30. April 2004, 10:36, skupaj popravljeno 1 krat.
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________
Slika
Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Uporabniški avatar
Atron
Prispevkov: 449
Pridružen: 27. Oktober 2003, 11:05
Kraj: Šempeter Pri Gorici
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Atron »

konec koncev,se mi zdi brez veze omejevat moč vozil,če si društvo lahko privošči močnejše vozilo naj ga dobi,meni se to osebno zdi brez veze
Kot mi je nekoč zelo moder gasilec reku.....Atron...daj času čas :twisted:

V službi ljudstva

Aleš Lazar...GSM: 041 604 851 LP
Uporabniški avatar
Andraž
Prispevkov: 181
Pridružen: 31. Julij 2003, 22:00
Kraj: Kobarid
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Andraž »

Ja, ne vem zakaj bi sploh omejevali moč navzgor. Določi naj se spodnja meja (tu bi se strinjal s Pišuko glede tistih 13kW/t, ne glede na teren).
Da se razumemo, ne podpiram pa tega, da se kupuje vozilo z veliko močjo, na račun nadgradnje in opreme. Tu mislim da bi morala GZS narediti korak naprej in nekako "tipizirati" tudi samo izdelavo nadgradnje (materiali, konstrukcija...). Kar se opreme tiče so kar dobro prepisali od nemcev, tako da je nek nivo zagotovljen. In potem če si nekdo lahko vse to privošči, naj si omisli magari 600 konjev. Pravijo da od viška glava ne boli.

To je samo moje skromno mnenje, če pa ima kdo boljši predlog, pa kar na plano z njim.
Uporabniški avatar
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003
Prispevkov: 4959
Pridružen: 23. September 2002, 10:37
Kraj: Volčja Draga
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mitja Gregorič »

Se strinjam z tabo Andraž ---noja v večini od napisanega ..
In potem če si nekdo lahko vse to privošči, naj si omisli magari 600 konjev. Pravijo da od viška glava ne boli.

glava pa sicer tu ne boli ali pač posredno ....bolj trpi denarnica ...nakup,takse,zavarovanja,itd....


nekje vmes bi bilo optimalni... :wink:
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Uporabniški avatar
Andraž
Prispevkov: 181
Pridružen: 31. Julij 2003, 22:00
Kraj: Kobarid
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Andraž »

No ja, saj sem mislil, da če si lahko privošči 600 konjev, bo tudi za zavarovanje, pa za servise, pa še kaj poskrbel.
Uporabniški avatar
Atron
Prispevkov: 449
Pridružen: 27. Oktober 2003, 11:05
Kraj: Šempeter Pri Gorici
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Atron »

sej glede spodnjih mej se strinjam,toliko moči že mora imeti,ampak določitev zgornjih mej se mi zdi nepomembna
Kot mi je nekoč zelo moder gasilec reku.....Atron...daj času čas :twisted:

V službi ljudstva

Aleš Lazar...GSM: 041 604 851 LP
Uporabniški avatar
Gregor K.
moderator
moderator
Prispevkov: 3046
Pridružen: 16. Februar 2003, 13:20
Kraj: Nekje na poti...
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Gregor K. »

Potem imaš pa raketo na cesti...
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabniški avatar
Atron
Prispevkov: 449
Pridružen: 27. Oktober 2003, 11:05
Kraj: Šempeter Pri Gorici
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Atron »

To je popolnoma kupcem na izbiro...
Kot mi je nekoč zelo moder gasilec reku.....Atron...daj času čas :twisted:

V službi ljudstva

Aleš Lazar...GSM: 041 604 851 LP
Uporabniški avatar
Gregor K.
moderator
moderator
Prispevkov: 3046
Pridružen: 16. Februar 2003, 13:20
Kraj: Nekje na poti...
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Gregor K. »

Že, že ampak tudi raketo je treba kdaj ustaviti. :shock: :roll: :wink:
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabniški avatar
Dušan
Prispevkov: 1420
Pridružen: 27. Julij 2003, 22:22
Kraj: Zgornja Bistrica (Tirgot)

Odgovor Napisal/-a Dušan »

ojoj! 600 KM zakaj pa bi jih potrebovali ??? ne vidim razloga da bi gasilsko vozilo moglo bit tako močno ?? Predvsem gledam iz tehničnega vidika glede na to pa da so vozila s takšnjo močjo predvsem zelo draga je za te konjske moči brez veze zapravljat denar!! Poglejte si malo kakšna vozila in s kakšnjo močjo uporabljajo pri sosedih pa ne mislim sosednejga društva ampak sosednje države!! Sej konec koncev ne dirkamo ampak pomagamo ljudem !!! :shock: :shock: :shock:
Tehnika nam lajša življenje!
Uporabniški avatar
Janez Tratnik
moderator
moderator
Prispevkov: 2740
Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
Kraj: Dobračeva - Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Tratnik »

Dušan napisal/-a:ojoj! 600 KM zakaj pa bi jih potrebovali ??? ne vidim razloga da bi gasilsko vozilo moglo bit tako močno ?? Predvsem gledam iz tehničnega vidika glede na to pa da so vozila s takšnjo močjo predvsem zelo draga je za te konjske moči brez veze zapravljat denar!! Poglejte si malo kakšna vozila in s kakšnjo močjo uporabljajo pri sosedih pa ne mislim sosednejga društva ampak sosednje države!! Sej konec koncev ne dirkamo ampak pomagamo ljudem !!! :shock: :shock: :shock:
Zato pa bi morali imeti območje dovoljenih moči omejeno navzgor in navzdol, kot sem napisal v predlogu.
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________
Slika
Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Uporabniški avatar
lipe
Prispevkov: 445
Pridružen: 15. Marec 2003, 17:20
GE: Preddvor

Odgovor Napisal/-a lipe »

LP!

Se strinjam s pišuko.
Le kje je MaV ?!
Uporabniški avatar
Andraž
Prispevkov: 181
Pridružen: 31. Julij 2003, 22:00
Kraj: Kobarid
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Andraž »

No zdaj ste se pa vsi zapičili v tistih 600 konjev. Če dobro preberete moje poste boste videli da ne zagovarjam tistih 600 konj, ampak sem napisal številko kar tako, lahko bi napisal tudi 1000. Jaz samo menim, da če poskrbimo za dobro opremo, za dobro nadgradnjo, in imamo vse pošlihtano, pa nam še vedno ostane kakšen tolar, si potem recimo namesto 360 konjev omislimo 410 ali celo 460 konjev.

Strinjam pa se, da moramo imeti nek varovalni mehanizem, ki bi onemogočal nabavo "raket" na račun opreme in nadgradnje. Najbolj enostavno je omejiti moč navzgor, da društva ne zapravljajo preveč za vozila. Torej lahko kupim podvozje ki ustreza vsem pogojem (SDM, moč...) nadgradnjo in opremo si pa omislim v slogu 80-ih let. Če pa določimo neke tehnične normative za izdelavo nadgradnje ter kakšno opremo mora vozilo vsebovati in seveda spodnjo mejo moči, pa mislim da bi bila kvaliteta vozil na veliko višjem nivoju.

Gregor je napisal:
Že, že ampak tudi raketo je treba kdaj ustaviti.
Kar se pa raket tiče, pa mislim da nobena ne preseže 90km/h. Da se razumemo, tudi podvozje in zavore so prilagojene recimo 600 konjem.
Uporabniški avatar
Gregor K.
moderator
moderator
Prispevkov: 3046
Pridružen: 16. Februar 2003, 13:20
Kraj: Nekje na poti...
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Gregor K. »

Dokler misliš, da nobena ne preseže 90km/h je še ok. Namreč ni tako. :shock:
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabniški avatar
Andraž
Prispevkov: 181
Pridružen: 31. Julij 2003, 22:00
Kraj: Kobarid
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Andraž »

Jaz mislim tu na nove tovornjake, ki imajo vsi hitrost omejeno na, od 85, pa nekje do 89km/h, ne pa na razne sprinterje, ipd. Ne mislim tudi na stare tovornjake brez omejevalca hitrosti, saj se navsezadnje pogovarjamo o novih vozilih in o predlogih za prihodnost.
Kar se pa tiče tega, da imajo nekatera gasilska vozila to blokado odstranjeno, oz. preprogramirano, pa je moje mnenje tako; za vožnjo po normalnih cestah blokada pri 90km/h, presega zmožnosti večine naših cest in šoferjev po gasilskih društvih. V poštev pa pride pri društvih in enotah, ki imajo na svojem teritoriju avtoceste. To je seveda samo moje skromno mnenje.

No za konec še to, in mislim Gregor, da se boš strinjal z mano, tudi na intervencijski vožnji se morano držati Zakona o varnosti v cestnem prometu.
Odgovori