Organizacija gasilskih vaj

Vse kar je povezano z organiziranostjo gasilstva in predpisi
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Odgovori
Uporabniški avatar
gdemsa
Prispevkov: 58
Pridružen: 26. Julij 2004, 10:47
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Organizacija gasilskih vaj

Odgovor Napisal/-a gdemsa »

Pred kratkim je naše društvo organiziralo meddruštveno vajo na eno izmed osnovnih šol. Pri tem smo naleteli na kar nekaj težav, saj smo vajo organizirali prvič odkar imamo novega poveljnika.
Izkazalo se je, da organizacija takšne vaje le ni tako enostavna, kot smo sprva predvidevali. Da bi se izognili nevšečnostim pri organizaciji nadaljnih vaj, bi prosil forumovce, ki so s tem že imeli opravka naj opišejo kako je izgledala priprava vaje pri njih (če bi šlo po alinejah od same zasnove vaje, pa do obveznosti, ki jo ima organizator do GZ), vesel bi bil tudi informacij o morebitnih zapletih tekom organizacije in same izvedbe vaje.

Hvala in Na pomoč!!!
Take only memories, leave only bubles
http://www.parketarstvo-gepart.si
Firefighter
Prispevkov: 8
Pridružen: 5. Januar 2006, 17:51

Odgovor Napisal/-a Firefighter »

Ja izdelava vaje res ni tako enostavna kot si predstavljaš,ni pa tudi tako zahtevna de se jo nebi dalo izpeljati

Najprej si moraš zamisliti obseg vaje:
-koliko društev naj bi sodelovalo
-koliko vozil

Potem pride na vrsto izbira primernega objekta:
-šola
-industrijski obrat
-kmetija(npr.hlev),...

Potem je treba zrisati načrt poteka vaje:
-kje bo kakšno vozilo stalo
-prihod na sam kraj dogodka oz. intervencijsko pot je treba določiti
-vrisati postavitev štaba,hidrantov,mostičkov(v primeru da gre vod čez cesto),določiti smer vetra.
-na vajah je treba zagotoviti tudi gasilca boličarja oz. štab s prvo pomočjo

dobro je če vključiš v večje vaje,še kaj drugega(npr. reševalce z vrvno tehniko,gasilsko verigo,..),to privablja in je atraktivno za opazovalce.
ta načrt je potrebno tudi posredovati ostalim društvom,v kolikor je vaja v naprej določena,recimo ob obletnicah,...
aja pa ne smeš načrt pozabiti poslati zvezi :oops: ,tam pa ga morajo odobriti(pa načrt ne risati s prosto roko,ampak po predpisih,ki so vam jih pokazali v gasilski šoli)

in še veliko stvari je potrebno,ki pa so potem domena znotraj društva:
-redarji,...........
Uporabniški avatar
trsta91
Prispevkov: 61
Pridružen: 29. Januar 2018, 20:38
GE: PGD Banovci

Re: Organizacija gasilskih vaj

Odgovor Napisal/-a trsta91 »

Ker se bi rad odpiral nove teme, sem se odločil, da tukaj vprašam nekaj glede organizacije operativne vaje. Sem iskal po forumu, pa nekako nisem uspel zaslediti odgovore na moja vprašanja.

Zanima me namreč, kako pravilno oziroma na kaj moramo biti pozorni, ko organiziramo operativno vajo na ravni enega društva brez izdelave elaborata. Recimo, da bi naredili majhno vajo z 6-8 gasilci, na eni vrtni hiški (en notranji napad in eno zunanji napad). A moremo zaradi te društvene vaje prav tako obvestiti GZ? Kako ali kaj se moramo dogovoriti z ReCO? Ali lahko ob taki vaji uporabljamo modre luči pri vožnji na vajo?

Prosim za vaše nasvete oziroma, kako se pri vas lotevate takih manjših operativnih vaj?

Lp,
Denis Trstenjak
Poveljnik PGD Banovci I. kat
V SLOGI JE MOČ, NA POMOČ!
Uporabniški avatar
Mayamaya
Prispevkov: 256
Pridružen: 26. Januar 2014, 21:02

Odg: Re: Organizacija gasilskih vaj

Odgovor Napisal/-a Mayamaya »

trsta91 napisal/-a:Ker se bi rad odpiral nove teme, sem se odločil, da tukaj vprašam nekaj glede organizacije operativne vaje. Sem iskal po forumu, pa nekako nisem uspel zaslediti odgovore na moja vprašanja.

Zanima me namreč, kako pravilno oziroma na kaj moramo biti pozorni, ko organiziramo operativno vajo na ravni enega društva brez izdelave elaborata. Recimo, da bi naredili majhno vajo z 6-8 gasilci, na eni vrtni hiški (en notranji napad in eno zunanji napad). A moremo zaradi te društvene vaje prav tako obvestiti GZ? Kako ali kaj se moramo dogovoriti z ReCO? Ali lahko ob taki vaji uporabljamo modre luči pri vožnji na vajo?

Prosim za vaše nasvete oziroma, kako se pri vas lotevate takih manjših operativnih vaj?

Lp,
Pri nas vajo vsaj 1 teden prej prijavimo na GZ, oni potem posljejo ocenjevalca, ki vajo oceni. Nekaj dni prej obvestis tudi pristojni ReCO, kjer se dogovorite kaj bo pisalo na pozivu, kdaj priblizno bi prozili, katere enote bodo sodelovale, na katerem kanalu ZARE boste delovali ipd.
Obvestiti moras tudi lokalno policijsko postajo, kjer jih opozoris, da bodo vozila na vaji uporabljala svetlobne in zvocne signale.
Uporabniški avatar
trsta91
Prispevkov: 61
Pridružen: 29. Januar 2018, 20:38
GE: PGD Banovci

Odg: Re: Organizacija gasilskih vaj

Odgovor Napisal/-a trsta91 »

Mayamaya napisal/-a:
trsta91 napisal/-a:Ker se bi rad odpiral nove teme, sem se odločil, da tukaj vprašam nekaj glede organizacije operativne vaje. Sem iskal po forumu, pa nekako nisem uspel zaslediti odgovore na moja vprašanja.

Zanima me namreč, kako pravilno oziroma na kaj moramo biti pozorni, ko organiziramo operativno vajo na ravni enega društva brez izdelave elaborata. Recimo, da bi naredili majhno vajo z 6-8 gasilci, na eni vrtni hiški (en notranji napad in eno zunanji napad). A moremo zaradi te društvene vaje prav tako obvestiti GZ? Kako ali kaj se moramo dogovoriti z ReCO? Ali lahko ob taki vaji uporabljamo modre luči pri vožnji na vajo?

Prosim za vaše nasvete oziroma, kako se pri vas lotevate takih manjših operativnih vaj?

Lp,
Pri nas vajo vsaj 1 teden prej prijavimo na GZ, oni potem posljejo ocenjevalca, ki vajo oceni. Nekaj dni prej obvestis tudi pristojni ReCO, kjer se dogovorite kaj bo pisalo na pozivu, kdaj priblizno bi prozili, katere enote bodo sodelovale, na katerem kanalu ZARE boste delovali ipd.
Obvestiti moras tudi lokalno policijsko postajo, kjer jih opozoris, da bodo vozila na vaji uporabljala svetlobne in zvocne signale.
Pa to vajo izvedete brez elaborata? Ker vaje z elaboratom imajo takšne postopke...

Lp
Denis Trstenjak
Poveljnik PGD Banovci I. kat
V SLOGI JE MOČ, NA POMOČ!
Uporabniški avatar
Mayamaya
Prispevkov: 256
Pridružen: 26. Januar 2014, 21:02

Odg: Re: Organizacija gasilskih vaj

Odgovor Napisal/-a Mayamaya »

trsta91 napisal/-a:
Mayamaya napisal/-a:
trsta91 napisal/-a:Ker se bi rad odpiral nove teme, sem se odločil, da tukaj vprašam nekaj glede organizacije operativne vaje. Sem iskal po forumu, pa nekako nisem uspel zaslediti odgovore na moja vprašanja.

Zanima me namreč, kako pravilno oziroma na kaj moramo biti pozorni, ko organiziramo operativno vajo na ravni enega društva brez izdelave elaborata. Recimo, da bi naredili majhno vajo z 6-8 gasilci, na eni vrtni hiški (en notranji napad in eno zunanji napad). A moremo zaradi te društvene vaje prav tako obvestiti GZ? Kako ali kaj se moramo dogovoriti z ReCO? Ali lahko ob taki vaji uporabljamo modre luči pri vožnji na vajo?

Prosim za vaše nasvete oziroma, kako se pri vas lotevate takih manjših operativnih vaj?

Lp,
Pri nas vajo vsaj 1 teden prej prijavimo na GZ, oni potem posljejo ocenjevalca, ki vajo oceni. Nekaj dni prej obvestis tudi pristojni ReCO, kjer se dogovorite kaj bo pisalo na pozivu, kdaj priblizno bi prozili, katere enote bodo sodelovale, na katerem kanalu ZARE boste delovali ipd.
Obvestiti moras tudi lokalno policijsko postajo, kjer jih opozoris, da bodo vozila na vaji uporabljala svetlobne in zvocne signale.
Pa to vajo izvedete brez elaborata? Ker vaje z elaboratom imajo takšne postopke...

Lp
Tak je pri nas standardni postopek pri organizaciji manjse vaje. Ce delamo sirse/vecje vaje, pa je potrebna se kaksna stvar vec..
Uporabniški avatar
trsta91
Prispevkov: 61
Pridružen: 29. Januar 2018, 20:38
GE: PGD Banovci

Odg: Re: Organizacija gasilskih vaj

Odgovor Napisal/-a trsta91 »

Mayamaya napisal/-a:
trsta91 napisal/-a:
Mayamaya napisal/-a: Pri nas vajo vsaj 1 teden prej prijavimo na GZ, oni potem posljejo ocenjevalca, ki vajo oceni. Nekaj dni prej obvestis tudi pristojni ReCO, kjer se dogovorite kaj bo pisalo na pozivu, kdaj priblizno bi prozili, katere enote bodo sodelovale, na katerem kanalu ZARE boste delovali ipd.
Obvestiti moras tudi lokalno policijsko postajo, kjer jih opozoris, da bodo vozila na vaji uporabljala svetlobne in zvocne signale.
Pa to vajo izvedete brez elaborata? Ker vaje z elaboratom imajo takšne postopke...

Lp
Tak je pri nas standardni postopek pri organizaciji manjse vaje. Ce delamo sirse/vecje vaje, pa je potrebna se kaksna stvar vec..
A Gz, ReCO in PP pokličete, pošljete email ali pišljete dopis po pošti?
Denis Trstenjak
Poveljnik PGD Banovci I. kat
V SLOGI JE MOČ, NA POMOČ!
Uporabniški avatar
Mayamaya
Prispevkov: 256
Pridružen: 26. Januar 2014, 21:02

Re: Organizacija gasilskih vaj

Odgovor Napisal/-a Mayamaya »

Gasilsko zvezo in policijsko postajo obvestimo preko elektronske poste, ReCO pa poklicemo po telefonu, da se dogovorimo vse podrobnosti in nakoncu posljemo tudi elektronsko posto s priponko v kateri je uraden dopis.
Odgovori