Gasilska enota ali PGD?

Vse kar je povezano z organiziranostjo gasilstva in predpisi
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Odgovori
Uporabniški avatar
Mayamaya
Prispevkov: 256
Pridružen: 26. Januar 2014, 21:02

Gasilska enota ali PGD?

Odgovor Napisal/-a Mayamaya »

V vseh uradnih spisih kot so npr. pravila gasilske sluzbe ali zagotavljanje javne gasilske sluzbe v obcini, je govora o gasilskih enotah kot nosilcih dejavnosti. Pa vendar novinarji in drugi vsak dan znova pisejo "pozar so pogasili gasilci poklicne gasilske enote "X" in gasilci prostovoljnega gasilskega drustva "Y". Po mojem mnenju bi bili bolj pravilno in predvsem bolj profesionalno, ce bi (kar se tice operativnih dejavnosti in intervencij) uporabljali naziv "gasilska enota" Kaj menite ostali?
Luka90
Prispevkov: 92
Pridružen: 3. Julij 2013, 17:48
GE: JGS Škofja Loka

Odg: Gasilska enota ali PGD?

Odgovor Napisal/-a Luka90 »

Mayamaya napisal/-a:V vseh uradnih spisih kot so npr. pravila gasilske sluzbe ali zagotavljanje javne gasilske sluzbe v obcini, je govora o gasilskih enotah kot nosilcih dejavnosti. Pa vendar novinarji in drugi vsak dan znova pisejo "pozar so pogasili gasilci poklicne gasilske enote "X" in gasilci prostovoljnega gasilskega drustva "Y". Po mojem mnenju bi bili bolj pravilno in predvsem bolj profesionalno, ce bi (kar se tice operativnih dejavnosti in intervencij) uporabljali naziv "gasilska enota" Kaj menite ostali?
=D> =D> =D> =D> =D>

Absolutno je izraz gasilska enota boljši izraz, že če pogledaš po družbenih omrežjih se društva vedno pogosteje preimenujejo v "Gasilska enota xx". Edini problem ki ga sam vidim je v tem da novinarji in tudi več kot polovica državljanov še vedno misli da smo kar vsi poklicni. Ko v svoji okolici beseda nanese na gasilce in njihovo posredovanje še vedno mnogokrat naletim na besede, sej so poklicni gasilci v našem mestu. In ko jih moraš razočarati da so vsi samo prostovoljci majo pa usta do tal...
Še vedno se ne loči med poklicnimi in prostovoljnimi gasilci. Opravljamo isto delo, še pri plačilu je skoraj enako nekateri za klinčevo nizko plačo, nekateri pa za klinčevo zastonj.
Uporabniški avatar
Mayamaya
Prispevkov: 256
Pridružen: 26. Januar 2014, 21:02

Odg: Gasilska enota ali PGD?

Odgovor Napisal/-a Mayamaya »

Luka90 napisal/-a:
Mayamaya napisal/-a:V vseh uradnih spisih kot so npr. pravila gasilske sluzbe ali zagotavljanje javne gasilske sluzbe v obcini, je govora o gasilskih enotah kot nosilcih dejavnosti. Pa vendar novinarji in drugi vsak dan znova pisejo "pozar so pogasili gasilci poklicne gasilske enote "X" in gasilci prostovoljnega gasilskega drustva "Y". Po mojem mnenju bi bili bolj pravilno in predvsem bolj profesionalno, ce bi (kar se tice operativnih dejavnosti in intervencij) uporabljali naziv "gasilska enota" Kaj menite ostali?
=D> =D> =D> =D> =D>

Absolutno je izraz gasilska enota boljši izraz, že če pogledaš po družbenih omrežjih se društva vedno pogosteje preimenujejo v "Gasilska enota xx". Edini problem ki ga sam vidim je v tem da novinarji in tudi več kot polovica državljanov še vedno misli da smo kar vsi poklicni. Ko v svoji okolici beseda nanese na gasilce in njihovo posredovanje še vedno mnogokrat naletim na besede, sej so poklicni gasilci v našem mestu. In ko jih moraš razočarati da so vsi samo prostovoljci majo pa usta do tal...
Še vedno se ne loči med poklicnimi in prostovoljnimi gasilci. Opravljamo isto delo, še pri plačilu je skoraj enako nekateri za klinčevo nizko plačo, nekateri pa za klinčevo zastonj.
Res je. Laicna javnost je zelo skopo informirana o organizaciji gasilerije v Sloveniji. K temu pa najvec pripomorejo nesposobni novinarji. Ena od najvecjih buck, ki jih prodajajo je recimo "Slovenija ima vec kot 130 tisoc prostovoljnih gasilcev, ki lahko ob vsakem trenutku priskocijo na pomoc." Vsi mi pa dobro vemo, da je teh gasilcev cca. 40 tisoc.
SimonB
Prispevkov: 45
Pridružen: 19. Januar 2015, 15:41
GE: Podgorje

Re: Gasilska enota ali PGD?

Odgovor Napisal/-a SimonB »

seveda je boljši (verjetno tudi bolj pravilen) izraz gasilska enota...je pa še ena stvar pri tako velikih intervencijah...sigurno so na nek način sodelovali tudi drugi člani društva (ki niso operativci)..mogoče so kaj skuhali tem gasilcem, jim pripeljali pitno vodo itd itd...no to pa več ni gasilska enota, ampak je PGD :) mayamaya pa še teh 40.000 je optimistično... to je v najboljšem primeru ja...
Uporabniški avatar
tomaz
Prispevkov: 290
Pridružen: 2. Marec 2003, 22:24
Kraj: Kranj

Odg: Gasilska enota ali PGD?

Odgovor Napisal/-a tomaz »

Pogodbo o opravljanju javne gasilske službe v občini podpiše Prostovoljno gasilsko društvo in ne gasilska enota. Če ima PGD v statutu zapisano, da v sklopu PGD deluje gasilska enota, potem se lahko tako tudi imenuje, ampak potem bi se morala še vedno imenovati npr. Gasilska enota Prostovoljnega gasilskega društva xy...

Zakonodaja in podzakonski akti so nejasno in nedoločno napisani: npr. poimenovanje gasilskih enot širšega pomena. Tudi pri poklicnih gasilskih enotah so poimenovanja zelo različna: gasilska brigada, poklicna gasilska enota, gasilsko reševalna služba, gasilski zavod, gasilsko reševalni center, center za zaščito in reševanje... Ampak nikjer se pa ne imenujejo npr. Poklicna gasilska enota Gasilsko reševalne službe Kranj, v kateri tudi niso vsi zaposleni poklicni gasilci.

Res je potrebno dobro poznavanje razmer in dejstev, da je potem lahko vse prav in pravilno napisano. Nekateri novinarji poznajo zadeve o katerih pišejo in poročajo, nekateri pa na žalost pišejo kar malo na počez. in enako glede množičnosti prostovoljnih gasilcev. Moramo pa biti glede tega tudi malo samokritičnosti. Številka 150.000 nas prevečkrat zanese. Če jo že navajamo, moramo vedeti v kakšnem kontekstu ta številka drži: članstvo ja, operativni gasilci, ki so jedro in po katerih je gasilstvo najbolj poznano in pomembno, pa pač ne.
Uporabniški avatar
Mayamaya
Prispevkov: 256
Pridružen: 26. Januar 2014, 21:02

Odg: Gasilska enota ali PGD?

Odgovor Napisal/-a Mayamaya »

tomaz napisal/-a:Pogodbo o opravljanju javne gasilske službe v občini podpiše Prostovoljno gasilsko društvo in ne gasilska enota. Če ima PGD v statutu zapisano, da v sklopu PGD deluje gasilska enota, potem se lahko tako tudi imenuje, ampak potem bi se morala še vedno imenovati npr. Gasilska enota Prostovoljnega gasilskega društva xy...

Zakonodaja in podzakonski akti so nejasno in nedoločno napisani: npr. poimenovanje gasilskih enot širšega pomena. Tudi pri poklicnih gasilskih enotah so poimenovanja zelo različna: gasilska brigada, poklicna gasilska enota, gasilsko reševalna služba, gasilski zavod, gasilsko reševalni center, center za zaščito in reševanje... Ampak nikjer se pa ne imenujejo npr. Poklicna gasilska enota Gasilsko reševalne službe Kranj, v kateri tudi niso vsi zaposleni poklicni gasilci.

Res je potrebno dobro poznavanje razmer in dejstev, da je potem lahko vse prav in pravilno napisano. Nekateri novinarji poznajo zadeve o katerih pišejo in poročajo, nekateri pa na žalost pišejo kar malo na počez. in enako glede množičnosti prostovoljnih gasilcev. Moramo pa biti glede tega tudi malo samokritičnosti. Številka 150.000 nas prevečkrat zanese. Če jo že navajamo, moramo vedeti v kakšnem kontekstu ta številka drži: članstvo ja, operativni gasilci, ki so jedro in po katerih je gasilstvo najbolj poznano in pomembno, pa pač ne.
Res je, pogodbo podpise PGD ampak javno gasilsko sluzbo pa potem izvaja gasilska enota, ki je sestavni del PGD.
Uporabniški avatar
Matej B.
Prispevkov: 1138
Pridružen: 30. Julij 2002, 23:39
GE: Ptuj / Tržec
Kraj: Ptuj - Tržec
Kontakt:

Odg: Gasilska enota ali PGD?

Odgovor Napisal/-a Matej B. »

GZ in PGD-ji smo dobili okroznico da do konc leta uredimo vse evidence v Vulkanu za statisticno porocilo za kongres 2018. Me res zanim koliko bo na dan 1.1.2018 evidentiranih "operativnih gasilcev".
"Teorija brez prakse je kot voz brez akse!!!"
Uporabniški avatar
Mayamaya
Prispevkov: 256
Pridružen: 26. Januar 2014, 21:02

Odg: Gasilska enota ali PGD?

Odgovor Napisal/-a Mayamaya »

Matej B. napisal/-a:GZ in PGD-ji smo dobili okroznico da do konc leta uredimo vse evidence v Vulkanu za statisticno porocilo za kongres 2018. Me res zanim koliko bo na dan 1.1.2018 evidentiranih "operativnih gasilcev".
Ah, stevilka bo visoka in nerealna. Poznam mnogo "operativcev", ki imajo sesalni vod narejen pod minuto in pol :D
Odgovori