Gasilci kot redarji ?
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Gasilci kot redarji ?
Danes je bilo govora na TV , da bi morda za redarsko službo potrebovali tudi gasilci licenco. Navajam primer poroke JJ v Drežnici.
Kaj menite ?
Kaj pravi zakonodaja ?
Kaj menite ?
Kaj pravi zakonodaja ?
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Odg: Gasilci kot redarji ?
Če se opravlja redarska oz. rediteljska služba potem je licenca obvezna 
"For who so ever shall call upon the name of the Lord,shall be saved"
Odg: Gasilci kot redarji ?
Po zakonu o javnih zbiranjih:
24. člen
(reditelj)
Reditelj je lahko le državljan Republike Slovenije, ki je star najmanj 18 let in ima ustrezne psihofizične sposobnosti za opravljanje nalog reditelja glede na značaj shoda oziroma prireditve.
Nisem nikjer zasledil, da moraš imeti kakeršno koli licenco. Licenco, naj bi imel posameznik ali društvo?
Rfireman prosim napiši, kje je to napisano, bi mi prišlo zelo prav.
LP
24. člen
(reditelj)
Reditelj je lahko le državljan Republike Slovenije, ki je star najmanj 18 let in ima ustrezne psihofizične sposobnosti za opravljanje nalog reditelja glede na značaj shoda oziroma prireditve.
Nisem nikjer zasledil, da moraš imeti kakeršno koli licenco. Licenco, naj bi imel posameznik ali društvo?
Rfireman prosim napiši, kje je to napisano, bi mi prišlo zelo prav.
LP
Odg: Gasilci kot redarji ?
Gre za politično prepucavanje, žalostno pa je, da glavna inšpektorica Tadeja Savnik Ivanuša, ne pozna niti tistih zakonov, ki naj bi jih nadzorovala.
Zakon o javnih zbiranjih (uradno prečiščeno besedilo) (ZJZ-UPB2)
Ur.l. RS, št. 113/2005
5. člen
(izključitev uporabe zakona)
Ta zakon se ne uporablja za:
1. javna zbiranja, za katera veljajo posebni predpisi, v kolikor jih ti predpisi urejajo drugače;
2. verske obrede v zgradbah oziroma prostorih, ki so določeni za opravljanje verske dejavnosti in javnih prostorih, ki sestavljajo celoto z zemljiščem, na katerem stoji zgradba, določena za opravljanje verske dejavnosti;
3. svečanosti ob rojstvu in poroki, jubileje, družinske praznike in podobna zbiranja, pogrebne sprevode in druge žalne slovesnosti ter krajevno običajne verske sprevode in procesije, ki potekajo po ustaljenih poteh in ne ogrožajo varnosti cestnega prometa;
4. kongrese, občne zbore in druge zbore, ki predstavljajo način dela državnih organov, organov lokalnih skupnosti, političnih strank, sindikatov, verskih skupnosti, društev oziroma organov upravljanja v gospodarskih družbah in drugih organizacijah ali so zborno delo šol in drugih oblik izobraževanja, če se organizirajo v zaprtih prostorih;
5. zbiranja v zvezi z opravljanjem funkcije poslanke ali poslanca ali občinske svetnice ali svetnika (srečanja z volivci), če potekajo v zaprtih prostorih;
6. spontane ulične nastope.
Z znanjem raste dvom!
Odg: Gasilci kot redarji ?
Pozdravljeni;
nisem povsem prepričan vendar, če se ne motim zakonodaja ločeno obravnava reditelje in rediteljsko službo ter varnostnike in varnostno službo kot dve ločeni zadevi. Pogoj za opravljanje prve dejavnosti je polnoletnost oseb, medtem ko gre pri varovanju za licenco. Kje je meja med enim in drugim pa je tukaj spet vprašanje. Kot je vprašanje ali gasilci sodimo na takšne dogodke, ki so sicer zasebne narave (poroka) pa vendarle politične saj gre za visoko politično osebnost. Zanimivo je zakaj cerkve niso varovali skavti, ki so ravno tako uniformirani pa še domači na sveti zemlji. Kot je očitno bo tudi ta dogodek na žalost dobil politično težo, saj naša politika pač ne more iz svoje kože nizkotnosti in v tem političnem pink ponk-u se bodo v medijih redno pojavljale tudi fotografije gasilcev-redarjev. No kakor koli že, prav ali ne lepše je videti gasilce delati red na poroki kot pa, ko sodelujejo pri vaških stražah in pogromu med Romi in domačini.
LP!
neporočen
nisem povsem prepričan vendar, če se ne motim zakonodaja ločeno obravnava reditelje in rediteljsko službo ter varnostnike in varnostno službo kot dve ločeni zadevi. Pogoj za opravljanje prve dejavnosti je polnoletnost oseb, medtem ko gre pri varovanju za licenco. Kje je meja med enim in drugim pa je tukaj spet vprašanje. Kot je vprašanje ali gasilci sodimo na takšne dogodke, ki so sicer zasebne narave (poroka) pa vendarle politične saj gre za visoko politično osebnost. Zanimivo je zakaj cerkve niso varovali skavti, ki so ravno tako uniformirani pa še domači na sveti zemlji. Kot je očitno bo tudi ta dogodek na žalost dobil politično težo, saj naša politika pač ne more iz svoje kože nizkotnosti in v tem političnem pink ponk-u se bodo v medijih redno pojavljale tudi fotografije gasilcev-redarjev. No kakor koli že, prav ali ne lepše je videti gasilce delati red na poroki kot pa, ko sodelujejo pri vaških stražah in pogromu med Romi in domačini.
LP!
neporočen
Bolj star, bolj nor!
Odg: Gasilci kot redarji ?
o tem bi se dalo razpravljat. Žal se gasilci hitro 'prodamo' politiki.Don Micky napisal/-a:Kot je vprašanje ali gasilci sodimo na takšne dogodke, ki so sicer zasebne narave (poroka) pa vendarle politične saj gre za visoko politično osebnost.
Odg: Gasilci kot redarji ?
Za opravljanje rediteljske služne ni nobene licence. Pogoja sta samo, da je oseba državljan RS in da je star 18 let. To je vse - če pride do piz....., je potrebno poklicati policijo. Vloga redarjev je zgolj v moralnem smislu, saj bi se naj množica ljudi "lepše" obnašala zaradi njihove prisotnosti.
Varnostnik pa je uradna oseba z službeno izkaznico ministrstva za notranje zadeve in ima skladno s tem določena pooblastila (lahko odreja gibanje oseb, lahko izvede identifikacijski postopek ...).
Ti dve funkciji sta zelo različni.
Sicer pa smo gasilci lahko reditelji, ampak smo pri tem po mojem čisto po nepotrebnem oblečeni v delovno ali zaščitno obleko.
Varnostnik pa je uradna oseba z službeno izkaznico ministrstva za notranje zadeve in ima skladno s tem določena pooblastila (lahko odreja gibanje oseb, lahko izvede identifikacijski postopek ...).
Ti dve funkciji sta zelo različni.
Sicer pa smo gasilci lahko reditelji, ampak smo pri tem po mojem čisto po nepotrebnem oblečeni v delovno ali zaščitno obleko.
Rok Ušen, GČ I. st.
- Marko Novak
- moderator

- Prispevkov: 1060
- Pridružen: 4. Marec 2003, 22:59
- Kraj: PGD Zagorje - mesto
- Kontakt:
Odg: Gasilci kot redarji ?
Glede na to da je moja enota na leto "udeležena v rediteljskem" smislu najmanj 20 krat. In da, zakonodajo zelo dobro poznamo in jo poznajo tudi "izkoriščevalci" našega zastonjkarskega dela ,smo se odločili da naloge rediteljstva opravljamo samo še do konca poletja ko imamo dogovorjene obveznosti v občini. Županu in odgovornim smo na sestanku dali jasno vedeti da smo gasilci in zgolj gasilci. Da imamo skoraj na vseh večjih prireditvah pizdarije in pa pretepe, da smo skoraj vsako leto tudi povabljeni na informativne razgovore ,ter da nam tudi obiski sodišča niso tuji.
Ker smo zakonsko zavezani k izvajanju javne gasilske službe ,smo namenjeni zgolj za pomoč občanov in kakor je kolega pripomnil ,res je čudno pogledati gasilca v delovni uniformi z telovnikom reditelj, pride do ravsa pa se nekdo oglasi kaj gasilci boste samo gledal pejte jih narazen dat sej vas plačajo za to...
To je stalnica pri nas, in za to smo se odločili da se teh rediteljskih zgodbic ne gremo več, odgovornost je prevelika.
Marko NOVAK ,poveljnik PGD Zagorje mesto
Ker smo zakonsko zavezani k izvajanju javne gasilske službe ,smo namenjeni zgolj za pomoč občanov in kakor je kolega pripomnil ,res je čudno pogledati gasilca v delovni uniformi z telovnikom reditelj, pride do ravsa pa se nekdo oglasi kaj gasilci boste samo gledal pejte jih narazen dat sej vas plačajo za to...
To je stalnica pri nas, in za to smo se odločili da se teh rediteljskih zgodbic ne gremo več, odgovornost je prevelika.
Marko NOVAK ,poveljnik PGD Zagorje mesto
Marko NOVAK...GSM 040 631 011
Odg: Gasilci kot redarji ?
Marko mislim da vedno več naših spoznava da je to zastonjkarstvo res odvečno. Da ne povem kakšne probleme imajo nekateri z plačilom simboličnih vsot.
Vredni smo kolikor se cenimo.
Darko
Vredni smo kolikor se cenimo.
Darko
Odg: Gasilci kot redarji ?
Se strinjam z Darkotom. Te štorije poznam zelo dobro , zaradi tega sem na naši občini naredil kar nekaj barufe in hude jeze vendar se sedaj izboljšuje. Kdor kaj potrebuje se vedno omeni cena. In seveda pogodba.
Sicer pa bo preteklo še veliko časa preden se bo to uredilo.
Ja pa še dacarji preverjajo kako se financiramo ,oziroma ali imamo to v pridobitni dejavnosti?
Ja pa še dacarji preverjajo kako se financiramo ,oziroma ali imamo to v pridobitni dejavnosti?
Odg: Gasilci kot redarji ?
gasilec reditelj ali redar samo na prireditvah,ki se tičejo gasilstva ostalo pozabi
to je moje mnenje in stališče 
di-du-di-du
Odg: Gasilci kot redarji ?
Ja tudi pri nas imamo teževe s temi redarstvi, pač nas najdejo za vsako pasjo procesijo. Žal smo društvo v centru občine kjer so skoraj vse prireditve in tako nas vedno najdejo.
Že pred leti smo poskušali to zadevo prekiniti, vsem društvom in odgovornim smo poslali pismo, da se redarstva pač ne gremo več. Da to ni sestavni del javne gasilske službe, ob tem pa smo vse prireditelje spomnili tudi na obvezno požarno stražo na prireditvi, ki tudi ni del javne službe in se obvezno izvaja proti plačilu. No ljudje so to naše pisanje razumeli kot da bodo morali plačeveti tudi intervencije oziroma gašenje požarov.
No počasi se stvari premikakjo na bolje, upam da bo enkrat konec temu, da bo vsakemu ki organitira prireditev jasno, da potrebuje požarno stražo ki se plača po ceniku, če pa želi da gasilci opravljajo še rediteljsko službo (pri nas je to največkrat urejenje prometa), se tudi ta plača, vendar posebaj.
Že pred leti smo poskušali to zadevo prekiniti, vsem društvom in odgovornim smo poslali pismo, da se redarstva pač ne gremo več. Da to ni sestavni del javne gasilske službe, ob tem pa smo vse prireditelje spomnili tudi na obvezno požarno stražo na prireditvi, ki tudi ni del javne službe in se obvezno izvaja proti plačilu. No ljudje so to naše pisanje razumeli kot da bodo morali plačeveti tudi intervencije oziroma gašenje požarov.
No počasi se stvari premikakjo na bolje, upam da bo enkrat konec temu, da bo vsakemu ki organitira prireditev jasno, da potrebuje požarno stražo ki se plača po ceniku, če pa želi da gasilci opravljajo še rediteljsko službo (pri nas je to največkrat urejenje prometa), se tudi ta plača, vendar posebaj.
-
ssecnik
Odg: Gasilci kot redarji ?
Da malo obnovimo temo.V našem kraju smo gasilci do sedaj opravljali požarno stražo in urejanje prometa na prireditvah zastonj,jih tudi ni bilo veliko.Sedaj pa smo dobili novo špotno oz. večnamensko dvorano,tako da je teh prireditev več.Tako smo se odločili,da bomo storitve zaračunavali.Na prireditvi je ponavadi 6 gasilcev,2požarna straža,4 urejanje prometa,ki se ob neugodnih vremenskih razmerah menjavajo.Cena storitve je po ceniku GZS - 50%,kar mislim,da je ugodno.Do sedaj so bili vsi s storitvijo (in ceno)izredno zadovoljni,problem pa je nastal z ansamblom iz domačega kraja.Ta namreč zahteva,da za njih opravimo storitev zastonj,saj naj bi mi delali v dobro krajanov.Bomo k...a!
Ko bodo oni igrali zastonj,ne pa za 10 000€, bomo tudi mi svoje opravili brezplačno!Sedaj pravijo,da bodo najeli svoje gasilce in reditelje.
Reditelje pač lahko,me pa zanima kako je z gasilci.Zakon o gasilstvu v 11b.členu pravi:
"Požarno stražo in požarno varovanje objektov,drugega premoženja ter javnih prireditev opravljajo tisti gasilci in gas. enote,ki izvajajo javno gasilsko služ
bo v skladu s tem zakonom na območju te občine,če z operativnim gasilskim načrtom ali zakonom ni drugače določeno.
Stroški izvajanja teh operativnih nalog bremenijo lastnika ali upravljavca objekta in premoženja oziroma organizatorja prireditve."
Tako o tem zakon,jaz bi pa rad slišal vaše mnenje oziroma nasvet.Časa je le do 22.5.
LP Srečo
Ko bodo oni igrali zastonj,ne pa za 10 000€, bomo tudi mi svoje opravili brezplačno!Sedaj pravijo,da bodo najeli svoje gasilce in reditelje.
Reditelje pač lahko,me pa zanima kako je z gasilci.Zakon o gasilstvu v 11b.členu pravi:
"Požarno stražo in požarno varovanje objektov,drugega premoženja ter javnih prireditev opravljajo tisti gasilci in gas. enote,ki izvajajo javno gasilsko služ
bo v skladu s tem zakonom na območju te občine,če z operativnim gasilskim načrtom ali zakonom ni drugače določeno.
Stroški izvajanja teh operativnih nalog bremenijo lastnika ali upravljavca objekta in premoženja oziroma organizatorja prireditve."
Tako o tem zakon,jaz bi pa rad slišal vaše mnenje oziroma nasvet.Časa je le do 22.5.
LP Srečo
-
Aleksander Golež
- Prispevkov: 132
- Pridružen: 4. Marec 2007, 21:57
- Kraj: Maribor
Re: Gasilci kot redarji ?
Poskušajte še enkrat navezati dialog z organizatorji in jim pojasniti, da potrebujejo gasilsko stražo, ki jo v vašem "rajonu" (požarnem območju društva) zagotavljate samo vi. Sicer lahko tudi kako drugo društvo pride izvajat požarno stražo, ampak pri nas se držimo "nenapisanega pravila", da drugim ne hodimo v zelje, razen če se s tem strinjajo.
Pot v pekel je tlakovana z dobrimi nameni. (Dante)