Požar skladišča v Mostah pri Komendi
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Požar skladišča v Mostah pri Komendi
Malo čez 7. uro je zagorelo v hali podjetja Niko Transport v Komendi, kjer naj bi svoje zabojnike shranjevale tudi Ljubljanske mlekarne.
Na mesto požara je prišlo od 10 do 15 gasilnih avtomobilov, gasilci požar še vedno gasijo. Dim pa naj ne bi ogrožal okoliških hiš.
Po prvih neuradnih podatkih naj bi dve osebi odpeljali zaradi zastrupitve z dimom. Kot je povedal direktor podjetja Niko Resnik, naj bi bilo uničeno vse.
vir 24ur.com
Ponovno požar večjih razsežnosti. Zgodilo se je dopoldan, oziroma v času ko so ljudje v službah, verjetno je bila odzivnost operativcev zato slabša. Pričakujem šele proti večeru prve komentarje udeležencev.
Na mesto požara je prišlo od 10 do 15 gasilnih avtomobilov, gasilci požar še vedno gasijo. Dim pa naj ne bi ogrožal okoliških hiš.
Po prvih neuradnih podatkih naj bi dve osebi odpeljali zaradi zastrupitve z dimom. Kot je povedal direktor podjetja Niko Resnik, naj bi bilo uničeno vse.
vir 24ur.com
Ponovno požar večjih razsežnosti. Zgodilo se je dopoldan, oziroma v času ko so ljudje v službah, verjetno je bila odzivnost operativcev zato slabša. Pričakujem šele proti večeru prve komentarje udeležencev.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Odg: Požar skladišča v Komendi
Odzivnost (vsaj s strani PGD Moste), glede na čas proženja, je bila zelo dobra in smo izvozili z Moste 1 - Tam 130 v nekaj minutah po proženju.
Prva beseda, ko sem prišel na intervencijo: Wou. Kot v filmu. Prišel sem dobre pol ure po proženju - moral prit iz Ljubljane sem (zastoji,...). Intervencija je bila zelo zahtevna, hala je sedaj dobesedno "totalka".
Sodelovala so društva:
GZ Komenda:
- PGD Moste
- PGD Komenda
- PGD Križ
GZ Kamnik:
- PGD Kamnik
GZ Mengeš:
- PGD Topole
- PGD Mengeš
GB Lubljana
Gasilsko reševalna služba Kranj
ZD Kamnik
PP Kamnik (Najbrš tudi Domžale)
Upam, da nisem koga spustil.
Intevencija pa še traja ...
Toliko za enkrat - like bom objavil tudi na naši strani v večernih urah.
Prva beseda, ko sem prišel na intervencijo: Wou. Kot v filmu. Prišel sem dobre pol ure po proženju - moral prit iz Ljubljane sem (zastoji,...). Intervencija je bila zelo zahtevna, hala je sedaj dobesedno "totalka".
Sodelovala so društva:
GZ Komenda:
- PGD Moste
- PGD Komenda
- PGD Križ
GZ Kamnik:
- PGD Kamnik
GZ Mengeš:
- PGD Topole
- PGD Mengeš
GB Lubljana
Gasilsko reševalna služba Kranj
ZD Kamnik
PP Kamnik (Najbrš tudi Domžale)
Upam, da nisem koga spustil.
Intevencija pa še traja ...
Toliko za enkrat - like bom objavil tudi na naši strani v večernih urah.
PGD Moste - http://www.pgd-moste.si
-
GasilecNejc
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
Pozabil si še omenit PGD Loka pri Mengšu in NMP Domžale (1 reševalno vozilo) (poleg NMP Kamnik (1 reševalno vozilo + terensko vozilo urgentnega zdravnika)). Skupaj sta se na intervenciji poškodovala 2 gasilca in 2 zaposlena! Na kraju intervencije je bil tudi Klarič in krajši čas Borut Pahor (slučajno je bil v Kamniku, kjer se je vpisal v žalno knjigo pokojnega Humarja).
-
GasilecNejc
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
Ker ne morem prejšnjega posta popravit: Bili sta še 2 vozili iz PGD Lahovče, glede policistov so bili pa iz večih PP, bili so tudi 4je konjeniki, ki so varovali široko zavarovano območje!
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
@GasilecNejc hvala za popravke, sem vedel, da sem pozabil.
Slike z intevencije - http://www.pgd-moste.si/intervencije/po ... ember-2009
Slike z intevencije - http://www.pgd-moste.si/intervencije/po ... ember-2009
PGD Moste - http://www.pgd-moste.si
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
lepo pozdrav,
upam da je / bo z poškodovanimi gasilci vse Ok (enako z zaposlenim)
imam par vpr:
- Kako je bilo glede alarmiranja?
- Kdo je vodil intervencijo?
- Kako ste sodelovali (glede vodenja z poklicnimi enotami)?
- Ali ste razdelili dogodek na več sektoreje in razpršili poveljevanje?
- Kako in kdaj ste začeli usklajevati dobavo vode?
- Kdo (ali) je/ ste vodil seznam notranjih napadalcev?
- Kakšna je bila komunikacija med enotami (UKV veze - Kanali,... usklajevanje?)?
- Kako ste določili taktiko?
- Ali ste si pomagali z termo kamerami?
upam da je / bo z poškodovanimi gasilci vse Ok (enako z zaposlenim)
imam par vpr:
- Kako je bilo glede alarmiranja?
- Kdo je vodil intervencijo?
- Kako ste sodelovali (glede vodenja z poklicnimi enotami)?
- Ali ste razdelili dogodek na več sektoreje in razpršili poveljevanje?
- Kako in kdaj ste začeli usklajevati dobavo vode?
- Kdo (ali) je/ ste vodil seznam notranjih napadalcev?
- Kakšna je bila komunikacija med enotami (UKV veze - Kanali,... usklajevanje?)?
- Kako ste določili taktiko?
- Ali ste si pomagali z termo kamerami?
-
Tačnek
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
Imam ravno 5 minut časa za internet po napornih dveh dnevih
Oskar: Glede števila operativcev in jutranji čas... Ni bilo problema, odziv operativcev in tehnike je bil z vidika in časa in števila v redu. Po alarmiranju GZ Komenda oz. prihodu na kraj in videni situaciji se je takoj zahtevalo alarmiranje še ostalih enot iz ostalih GZ, vendar je pri tem treba upoštevati: komunikacija med enoto in centrom 112, alarmiranje enot, izvoz enot, prihod na kraj... In to je takoj 10 - 15 minut!
Problemi: Glede na to, da ste na forumu strokovnjaki s področja gasilstva, lahko sami ocenite na podlagi slik kako zahteven objekt je to! Gre za objekt cca. 100X30 metrov, kateri ni imel v dolžini skladišča nobenega požarnega zidu! Edina malo močnejša pregrada je bila med pisarnami in skladiščem, kjer se je ogenj tudi ustavil. Na slikah se lepo vidi, da so v skladišču oz. hladilnici naložene palete v višino cca. 10 metrov! Gre za regalno skladišče. NAJVEČJI PROBLEM JE PA BIL, KER NISMO IMELI NOBENEGA NAČRTA OBJEKTA (verjetno se bi moral lastnik malo zamisliti)! Napadalci, ki so hodili v objekt, dobesedno niso vedeli ne kod ne kam (objekt je bil na nekaterih delih 2 nadstropen, nekje pa samo eno: stene so bile montažne!), zaradi podiranja pa se je situacija vseskozi spreminjala (sesuvanje regalov s paletami)! Mislim, da vas večina ve o čem govorim, poleg tega tudi popolna zadimljenost objekta. Mislim, da ni junaka, ki bi v popolni zadimljenosti šaril po hladilnici, kjer lahko vsak trenutek dobiš na glavo par palet sladoleda! Uporabljene so bile tudi termokamere! V PGD Kamnik (sosednja osrednja enota 5. kategorije) se je nenehno vozilo jeklenke na filanje, ker je bila poraba le-teh izjemno velika, cca. 7 ur so notranje napadalne skupine uporabljale IDA - zaradi zahtevnosti objekta in nevarnosti so skupino sestavljali 3-4 gasilci.
Glede zunanjih napadov: Več kot špricanje robov s tal se ni dalo. Zakaj? Poglejte si slike pa naj mi nekdo pove kam bi lahko dali klasično trodelno lestev... Nikamor! Zunanja konstrukcija objekta se je dobesedno lomila - lepo se vidi ko dva gasilca iz ALK potegneta panel dol in se odtrga cel prekat. Torej da odgovorim še zakaj poklicni: Zato ker so se zahtevale avtolestve s katerimi je bilo praktično edino možno gasiti streho! Poleg tega nobena stena v celotni dolžini ni imela nobenega okna ali česa podobnega. GRS Kranj je prišel z lestvijo, GBL pa z Brontotom, 16/25, komandnim vozilom, cisterno 13.000 litorv vode ter še enim VW transporterjem in prikolico, kjer pa ne vem kaj so sploh imeli notri.
Postavljeno je bilo tudi mesto za PP, kjer je bilo reševalno vozilo iz Kamnika, zaradi ponesrečencev je potem prišel na kraj še rešilec iz Domžal ter "poveljniško vozilo" dežurnega urgentnega zdravnika iz ZD Kamnik.
Oskar: Glede števila operativcev in jutranji čas... Ni bilo problema, odziv operativcev in tehnike je bil z vidika in časa in števila v redu. Po alarmiranju GZ Komenda oz. prihodu na kraj in videni situaciji se je takoj zahtevalo alarmiranje še ostalih enot iz ostalih GZ, vendar je pri tem treba upoštevati: komunikacija med enoto in centrom 112, alarmiranje enot, izvoz enot, prihod na kraj... In to je takoj 10 - 15 minut!
Problemi: Glede na to, da ste na forumu strokovnjaki s področja gasilstva, lahko sami ocenite na podlagi slik kako zahteven objekt je to! Gre za objekt cca. 100X30 metrov, kateri ni imel v dolžini skladišča nobenega požarnega zidu! Edina malo močnejša pregrada je bila med pisarnami in skladiščem, kjer se je ogenj tudi ustavil. Na slikah se lepo vidi, da so v skladišču oz. hladilnici naložene palete v višino cca. 10 metrov! Gre za regalno skladišče. NAJVEČJI PROBLEM JE PA BIL, KER NISMO IMELI NOBENEGA NAČRTA OBJEKTA (verjetno se bi moral lastnik malo zamisliti)! Napadalci, ki so hodili v objekt, dobesedno niso vedeli ne kod ne kam (objekt je bil na nekaterih delih 2 nadstropen, nekje pa samo eno: stene so bile montažne!), zaradi podiranja pa se je situacija vseskozi spreminjala (sesuvanje regalov s paletami)! Mislim, da vas večina ve o čem govorim, poleg tega tudi popolna zadimljenost objekta. Mislim, da ni junaka, ki bi v popolni zadimljenosti šaril po hladilnici, kjer lahko vsak trenutek dobiš na glavo par palet sladoleda! Uporabljene so bile tudi termokamere! V PGD Kamnik (sosednja osrednja enota 5. kategorije) se je nenehno vozilo jeklenke na filanje, ker je bila poraba le-teh izjemno velika, cca. 7 ur so notranje napadalne skupine uporabljale IDA - zaradi zahtevnosti objekta in nevarnosti so skupino sestavljali 3-4 gasilci.
Glede zunanjih napadov: Več kot špricanje robov s tal se ni dalo. Zakaj? Poglejte si slike pa naj mi nekdo pove kam bi lahko dali klasično trodelno lestev... Nikamor! Zunanja konstrukcija objekta se je dobesedno lomila - lepo se vidi ko dva gasilca iz ALK potegneta panel dol in se odtrga cel prekat. Torej da odgovorim še zakaj poklicni: Zato ker so se zahtevale avtolestve s katerimi je bilo praktično edino možno gasiti streho! Poleg tega nobena stena v celotni dolžini ni imela nobenega okna ali česa podobnega. GRS Kranj je prišel z lestvijo, GBL pa z Brontotom, 16/25, komandnim vozilom, cisterno 13.000 litorv vode ter še enim VW transporterjem in prikolico, kjer pa ne vem kaj so sploh imeli notri.
Postavljeno je bilo tudi mesto za PP, kjer je bilo reševalno vozilo iz Kamnika, zaradi ponesrečencev je potem prišel na kraj še rešilec iz Domžal ter "poveljniško vozilo" dežurnega urgentnega zdravnika iz ZD Kamnik.
-
Tanček
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
Še malo komentarjev slik, da ne bo kakšnega dvoma o delu (slike sem si sposodil od kolegov iz PGD Topole -> http://www.pgd-topole.si/index.php?mact ... eturnid=15)

Tukaj je stran na kateri se je požar začel. Lepo se vidi, kako neovirano je lahko ogenj prišel iz hladilnice "v streho".

Odgovor na vprašanje zakaj smo zahtevali avtolestve - nikakor ni možno postavit varno kamorkoli navadno trodelno lestev, da bi se naredil napad na streho (krhka konstrukcija, vročina, višina objekta, nobenih odprtin!!!). Pravtako ni bilo varno hodit po strehi, da bi na drugem delu šli na streho in potem po strehi na to stran - ni se vedelo kje točno gori, poleg tega se je streha sesuvala in tudi nosilci!

Tukaj se lepo vidi iz kakšnega materiala je bilo skladišče - te kosi pleha, ki visijo stran... so sami tako odpadli, jih ni nihče trgal!

Tukaj kjer je ta cisterna iz Kamnika se je ogenj ustavil - drugačna gradnja pisarniškega dela od skladiščnega, recimo pogonjo požarni zid, ampak v resnici ni bil, ker je bilo cca. 3 metre pod streho zaključen grajn del - streha in izolacija celotnega objekta je bila v enem kosu!

Lepa slika situacije, kako se je ogenj širil pod streho, dostop do njega pa je praktično nemogoč!!!

Poskusi kolegov iz PGD Loka, da kam postavijo trodelno lestev, vendar vse zamanj! Vsa pohvala za njihovo opremljenost in pomoč! Vidi se tudi pisarniški del, ki je ostal nedotaknjen.

Napad sosednje osrednje enote iz ALK32! Nekaj časa so bili oni edini napadalci na strehe od zgoraj, zato je tudi pričakovan slab učinek. Če bi želeli, da se požar ne bi tako razširil, bi takoj na kraj rabili vse tri avtolestve, ki bi napadle z obeh strani! Vendar to je nemogoče!

Skupni napad GBL in GRS... Mislim, da je tudi za njih dokaj nenavadna situacija, da so gasili skupaj na območji nekoga tretjega.

Postavitev ALK PGD Kamnik, kjer so poskušali ustavit ogenj in postavitev GBL in GRS... Vidi se kako hitro se je ogenj širil pod streho.

Tisti, ki se spoznate na gradbeništvo... lepa slika objekta in njegove gradnje, pozorni bodite na formo nosilne konstrukcije!!!

Slika iz skladišča. Pozorni bodite na višino naloženih palet ter kaj vse je po tleh! Regali so padali kot za stavo!
A je zdej kej bolj jasno za kakšen požar in nevarnosti je šlo?
Tanček , lepo si nam vse opisal , čestitam . Glede slik ap le toliko, da do 4 slike v temo še gredo , ostalo je treba odpreti album v galeriji. Te naj ostanejo, ke si podal opis za njih. Pa prosim te če se registriraš , tebi bo lažje in nam.
moderator
Tukaj je stran na kateri se je požar začel. Lepo se vidi, kako neovirano je lahko ogenj prišel iz hladilnice "v streho".
Odgovor na vprašanje zakaj smo zahtevali avtolestve - nikakor ni možno postavit varno kamorkoli navadno trodelno lestev, da bi se naredil napad na streho (krhka konstrukcija, vročina, višina objekta, nobenih odprtin!!!). Pravtako ni bilo varno hodit po strehi, da bi na drugem delu šli na streho in potem po strehi na to stran - ni se vedelo kje točno gori, poleg tega se je streha sesuvala in tudi nosilci!
Tukaj se lepo vidi iz kakšnega materiala je bilo skladišče - te kosi pleha, ki visijo stran... so sami tako odpadli, jih ni nihče trgal!
Tukaj kjer je ta cisterna iz Kamnika se je ogenj ustavil - drugačna gradnja pisarniškega dela od skladiščnega, recimo pogonjo požarni zid, ampak v resnici ni bil, ker je bilo cca. 3 metre pod streho zaključen grajn del - streha in izolacija celotnega objekta je bila v enem kosu!
Lepa slika situacije, kako se je ogenj širil pod streho, dostop do njega pa je praktično nemogoč!!!
Poskusi kolegov iz PGD Loka, da kam postavijo trodelno lestev, vendar vse zamanj! Vsa pohvala za njihovo opremljenost in pomoč! Vidi se tudi pisarniški del, ki je ostal nedotaknjen.
Napad sosednje osrednje enote iz ALK32! Nekaj časa so bili oni edini napadalci na strehe od zgoraj, zato je tudi pričakovan slab učinek. Če bi želeli, da se požar ne bi tako razširil, bi takoj na kraj rabili vse tri avtolestve, ki bi napadle z obeh strani! Vendar to je nemogoče!
Skupni napad GBL in GRS... Mislim, da je tudi za njih dokaj nenavadna situacija, da so gasili skupaj na območji nekoga tretjega.
Postavitev ALK PGD Kamnik, kjer so poskušali ustavit ogenj in postavitev GBL in GRS... Vidi se kako hitro se je ogenj širil pod streho.
Tisti, ki se spoznate na gradbeništvo... lepa slika objekta in njegove gradnje, pozorni bodite na formo nosilne konstrukcije!!!
Slika iz skladišča. Pozorni bodite na višino naloženih palet ter kaj vse je po tleh! Regali so padali kot za stavo!
A je zdej kej bolj jasno za kakšen požar in nevarnosti je šlo?
Tanček , lepo si nam vse opisal , čestitam . Glede slik ap le toliko, da do 4 slike v temo še gredo , ostalo je treba odpreti album v galeriji. Te naj ostanejo, ke si podal opis za njih. Pa prosim te če se registriraš , tebi bo lažje in nam.
moderator
-
PGD Loka pri Mengšu
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
Še nekaj slik z naše strani
http://www.pgd-loka.si/gallery/thumbnails.php?album=178
http://www.pgd-loka.si/gallery/thumbnails.php?album=178
-
Tanček
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
PGD Loka ti imaš tudi lepe slike - posebej prve, kjer se vidi S stran objekta - kakšen je bil odziv konstrukcije na požar: recimo ogenj se vidi mnogo niže, dosti više pa se zunanja konstrukcija že upogiba (tudi dima se še ne vidi), poleg tega se vidi tudi del, kjer je prišlo do rušenja. Dobesedno je bilo to skladišče kot nek hot fire zabojnik, kjer iz vrha nič ne moreš... No tam je streha ornk trda tukaj je bila pa zaradi krhkosti močno nevarna, da bi prišlo do padca gasilcev. Ampak v obeh primerih je bistvo, da ne moreš do ognja z vrha niti od strani - nobenih oken ali podobnih odprtin v celi dolžini skladiščnega objekta!!!... Tukaj tiči razlog, zakaj se nismo povzpeli na streho in šibali po strehi (torej da bi se pri pisarnah povzpeli na streho in šli proti ognju)! Škoda, ker ni nobenih slik iz strehe 
- Janez Koncilija
- Naj forumovec 2006
- Prispevkov: 4608
- Pridružen: 21. Avgust 2003, 10:38
- Kraj: Topole
- Kontakt:
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
Res kar nekaj vprašanj, ampak pravih odgovorov brez temeljite analize se najbrž ne bo dalo podati. Udeleženci jih sicer lahko komentiramo vsak s svojega zornega kota in se sprašujemo, kaj bi bilo, če bi bilo. Res smo bogatejši za eno izkušnjo, a je toliko bolj revnejši lastnik, saj je razen upravnih prostorov vse uničeno. Ogenj je jekleno konstrukcijo krivil kot za šalo, "negorljivi" materiali so goreli z neverjetno itenziteto, za povrh pa je bilo praktično celotno skladišče oziroma hladilnice enovit požarni sektor, za kar pa, vsaj jaz ne, nekaj časa sploh nismo vedeli, saj naj bi bile hladilnice po neki ljudski logiki požarmo ločene. Ampak ljudska logika je eno, gradbena in požarnmo preventivna pa čisto nekaj drugega, saj stropovi niso bili ognjeodporni in se je ogenj preko zračnega mostu razširil v vse hladilne komore, do upravne stavbe, kjer so z odpisranjem strehe preprečili nadaljno širjenje. Sladoleda je bilo do kolen, gašenje v notranjosti pa nevarno, saj so bili regali povsem polni, zaradi taljenja ali izgorevanja pa se je vsebina rušila, zato je bilo notranje gašenje možno le z vhodnih lokacij hladilnih komor, šele po vdoru strehe se je lahko dostopalo tudi globje.Nabavni napisal/-a:lepo pozdrav,
upam da je / bo z poškodovanimi gasilci vse Ok (enako z zaposlenim)
imam par vpr:
--
LP
K
Kot sem rekel na intervenciji, tokrat je bilo ognja dovolj za vse, se nismo nič kregali, čigav je, kar je tudi nek napredek.
Pridobljene izkušnje za doma: vsekakor evidentirati vse podobno "moderno" grajene objekte v domači občini, pridobiti požarne načrte in si v soglasju z lastniki objekte tudi ogledati, po možnosti pripraviti kakšno vajo, predvsem pa lastnikom jasno povedati, kaj lahko pričakujejo v primeru požara, kajti tako, kot gorijo sodobni "negorljivi" materiali ne gori niti les in to je živa resnica. Če kdo misli ali trdi nasprotno, naj si ogleda fotografije s požara in mislim, da ne bo oporekal.
Kaj je bilo v celotni intervenciji dobrega? Obvarovana je bil kompleks žage, ki se razprostira skoraj po celotni dolžini ob gorečem objektu, obvarovani so upravni prostori, gasilci so se požrtvovalno in enotno ( poklicni in prostovoljni) borili z ognjem, lahko pa rečem, da so bili domači gasilci heroji dela, saj so na požarišču do dokončne pogasitve od regala do regala vztrajali vse do danes, ko so intervencijo zaključili okrog 15. ure, velika večina najbrž več kot 24 ur na nogah.
Seveda bomo gasilci s strani laikov najbrž prejeli oceno, da nam je vse pogorelo. Res je, veliko je pogorelo, ne vse, vendar se naj taisti laiki vprašajo, zakaj. Zanesljivo ne zaradi gasilcev, grešnega kozla naj iščejo drugod, pa da pomagam, recimo v načinu gradnje z izbiro ustreznih materialov,vključno z zagotavljanjem požarne vode, pripravi požarnih načrtov, z njimi sezanniti zaposlene, ki bodo v pomoč gasilcem ob prihodu za vrsto informacij, ki jih je potrebno pridobiti v prvih trenutkih za čim bolj ustrezno ukrepanje, razmišljati o nameščanju zadostnega števila javljalcev požara, mogoče celo o stabilnih gasilnih napravah, pa še kaj bi se našlo.
Je pa seveda še druga varianta - dobro zavarovanje, a pri tem žal zaposleni dobijo bore malo, kvečjemu knjižico, če se podjetja ne splača postavljati na novo.
Malo sem se "razpričal" ampak tako je.
Ker nisem gradbenik, bi pa vseeno pobaral koga, ki se spozna na tovrstno gradnjo, kateri materiali se uporabljajo, pa ne po imenu firme, ampak po vsebini in kaj tista vsebina ob izgorevanju pomeni za naša dihala in seveda okoliške prebivalce.
LP
Janez
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
Mene pa zanima, zakaj niste aktivirali CPV Domžale, saj kolikor jaz vem imajo tudi oni ALK, pa tudi bližje so kot GBL in GRS Kranj?
NA POMOČ!
Stipi
NA POMOČ!
Stipi
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
citat janeza: "vsekakor evidentirati vse podobno "moderno" grajene objekte v domači občini, pridobiti požarne načrte in si v soglasju z lastniki objekte tudi ogledati".
Če se ne motim je to že uzakonjeno, vprašanje je le dosledno izvajanje. Recimo naše društvo je kontaktiral nekdo iz Centra za razvoj kmetijstva in podeželja Jable (večji grajen kompleks v našem požarnem okolišu) in nam priskrbel njihov požarni načrt. Prav tako pa je vzorno recimo sodelovanje podjetja Filc d.d., v katerem smo imeli opravljenih že kar nekaj ogledov poslopij in izvedenih vaj znotraj in zunaj njih. V podobni razred nekako spada tudi Lek (Mengeš) in CEP Jablje. Seveda je veliko odvisno tudi od angažiranosti in ozaveščenju lastnikov podjetij (primer: Eden izmed lastnikov Filca je tudi poveljnik GZ Mengeš ter član PGD Topole, zato toliko boljše sodelovanje), ki bi v očeh, poleg dobička, morali poskrbeti tudi za požarno in drugo varnost, tako zaposlenih, kot podjetja.
Kar se pa tiče intervencije v Mostah pa recimo tako, da spada nekako v kategorijo "10 letne intervencije", v katere bi v tem okolišu po obsegu spadala le intervencija požara v podjetju Karton Količevo izpred nekaj let. Bilo je kar nekaj kiksov (kot na vsaki intervenciji), a tudi veliko dobrega. Iz vsake take intervencije se lahko mnogo naučimo, zato to izkoristimo in potegnimo iz tega kakšen koristen nauk za naprej. Kaj točno je bilo narobe in kaj je bilo dobro pa menim, da lahko sodimo samo osebe, ki smo dejansko bile na kraju intervencije, ob in v stavbi in nihče drug. Menim, da bi bilo potrebno narediti obširno interno strokovno analizo taktike in postopanja gašenja, proženja ostalih enot, gradbene konstrukcije itd., ampak to na nivoju poveljstev zvez in regije ter ne na raznih forumih.
Posebej bi rad pohvalil trud domačih enot PGD Moste, ki so na požarišču, z nečloveškim naporom vztrajali vse do konca, celih 24ur! Sam za sebe vem, da sem bil v 8h urah na požarišču, pri čemer sem sodeloval v dveh notranjih napadih (v 1. nadstropju in v pritličju, v hladilnice s sladoledom) ter delu na strehi (pri odpiranju pločevine in poskusu preseka in zaustavitve ognja), po domače "sfu...an" k opica! Da ne omenjam, da smo po prihodu domov imeli še pozno v noč delo s čiščenjem opeme in pripravljanjem na novo intervencijo, ko pa sem prišel domov, sem se pa samo zvrnil v posteljo in zaspal kot ubit. Res vsa čast za moč in pogum za vztrajanje in dokončno gašenje preostalih požarov znotraj hladilnic, ki so bili za gasilce še posebej nevarni zaradi velike možnosti rušenja regalov in viseče pločevine s stropa, ob gazenju po pol metra stopljenega sladoleda.
Za vse brezobzirne laične kritike pa: Dihalca na rame, masko na obraz in juriš v hladilnce! Ko se boš znotraj njih, ob vročini, dimu, vlečenju težke cevi polne vode za sabo ter gazenju po sladoledu spraševal, kdaj se bo regal (poln palet), ki ga gasiš zvrnil nate ali pa vmes pokasiral kakšen kos pločevine s stropa z 10m, ki te z lahkoto prekolje na dvoje, zvečer zaspal z glavobolom zaradi dima ter se naslednje jutro zbudil z občutkom, kot da imaš dihalca in masko še vedno na sebi, boš mora začel razmišljati malo drugače. Aja! Pa pozabil sem še na nagrado! Plačilo za trud je kufer poln dnarja pri izhodu..hec. Lučka sladoleda, ali pa morda kar cela planica, katero lahko poližeš kar s svoje čelade.
Pa lep pozdrav!
David, PGD Loka pri Mengšu
Če se ne motim je to že uzakonjeno, vprašanje je le dosledno izvajanje. Recimo naše društvo je kontaktiral nekdo iz Centra za razvoj kmetijstva in podeželja Jable (večji grajen kompleks v našem požarnem okolišu) in nam priskrbel njihov požarni načrt. Prav tako pa je vzorno recimo sodelovanje podjetja Filc d.d., v katerem smo imeli opravljenih že kar nekaj ogledov poslopij in izvedenih vaj znotraj in zunaj njih. V podobni razred nekako spada tudi Lek (Mengeš) in CEP Jablje. Seveda je veliko odvisno tudi od angažiranosti in ozaveščenju lastnikov podjetij (primer: Eden izmed lastnikov Filca je tudi poveljnik GZ Mengeš ter član PGD Topole, zato toliko boljše sodelovanje), ki bi v očeh, poleg dobička, morali poskrbeti tudi za požarno in drugo varnost, tako zaposlenih, kot podjetja.
Kar se pa tiče intervencije v Mostah pa recimo tako, da spada nekako v kategorijo "10 letne intervencije", v katere bi v tem okolišu po obsegu spadala le intervencija požara v podjetju Karton Količevo izpred nekaj let. Bilo je kar nekaj kiksov (kot na vsaki intervenciji), a tudi veliko dobrega. Iz vsake take intervencije se lahko mnogo naučimo, zato to izkoristimo in potegnimo iz tega kakšen koristen nauk za naprej. Kaj točno je bilo narobe in kaj je bilo dobro pa menim, da lahko sodimo samo osebe, ki smo dejansko bile na kraju intervencije, ob in v stavbi in nihče drug. Menim, da bi bilo potrebno narediti obširno interno strokovno analizo taktike in postopanja gašenja, proženja ostalih enot, gradbene konstrukcije itd., ampak to na nivoju poveljstev zvez in regije ter ne na raznih forumih.
Posebej bi rad pohvalil trud domačih enot PGD Moste, ki so na požarišču, z nečloveškim naporom vztrajali vse do konca, celih 24ur! Sam za sebe vem, da sem bil v 8h urah na požarišču, pri čemer sem sodeloval v dveh notranjih napadih (v 1. nadstropju in v pritličju, v hladilnice s sladoledom) ter delu na strehi (pri odpiranju pločevine in poskusu preseka in zaustavitve ognja), po domače "sfu...an" k opica! Da ne omenjam, da smo po prihodu domov imeli še pozno v noč delo s čiščenjem opeme in pripravljanjem na novo intervencijo, ko pa sem prišel domov, sem se pa samo zvrnil v posteljo in zaspal kot ubit. Res vsa čast za moč in pogum za vztrajanje in dokončno gašenje preostalih požarov znotraj hladilnic, ki so bili za gasilce še posebej nevarni zaradi velike možnosti rušenja regalov in viseče pločevine s stropa, ob gazenju po pol metra stopljenega sladoleda.
Za vse brezobzirne laične kritike pa: Dihalca na rame, masko na obraz in juriš v hladilnce! Ko se boš znotraj njih, ob vročini, dimu, vlečenju težke cevi polne vode za sabo ter gazenju po sladoledu spraševal, kdaj se bo regal (poln palet), ki ga gasiš zvrnil nate ali pa vmes pokasiral kakšen kos pločevine s stropa z 10m, ki te z lahkoto prekolje na dvoje, zvečer zaspal z glavobolom zaradi dima ter se naslednje jutro zbudil z občutkom, kot da imaš dihalca in masko še vedno na sebi, boš mora začel razmišljati malo drugače. Aja! Pa pozabil sem še na nagrado! Plačilo za trud je kufer poln dnarja pri izhodu..hec. Lučka sladoleda, ali pa morda kar cela planica, katero lahko poližeš kar s svoje čelade.
Pa lep pozdrav!
David, PGD Loka pri Mengšu
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
David !
- Omenjaš neke laične brezobzirne kritike. jaz tu na forumu ne njadem nobenega kritike. Verjetno si mislil kaj drugega?
- glede truda domačih gasilcev gasilcev 24 ur skupaj, menim da si pozabil omenit kakšno zamenjavo , saj to bi bilo pa res preveč in preveč nevarno.
- ko omenjaš interno analizo na nivoju zvez meniš da to ne sme na razne forume. Tudi tvoje pisanje je del analize in je na forumu. Tu ne vidim nič narobe. Ta forum je že dokazal, da se lahko učimo na podlagi izkušenj drugih.
- Omenjaš neke laične brezobzirne kritike. jaz tu na forumu ne njadem nobenega kritike. Verjetno si mislil kaj drugega?
- glede truda domačih gasilcev gasilcev 24 ur skupaj, menim da si pozabil omenit kakšno zamenjavo , saj to bi bilo pa res preveč in preveč nevarno.
- ko omenjaš interno analizo na nivoju zvez meniš da to ne sme na razne forume. Tudi tvoje pisanje je del analize in je na forumu. Tu ne vidim nič narobe. Ta forum je že dokazal, da se lahko učimo na podlagi izkušenj drugih.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Odg: Požar skladišča v Mostah pri Komendi
1. Nisem mislil kritiziranja na tem forumu (saj ga pod to temo zaenkrat še ni bilo), temveč brezobzirno pisanje nekaterih ljudi pod raznimi prispevki in video vsebinami na www.24ur.com.Oskar napisal/-a:David !
- Omenjaš neke laične brezobzirne kritike. jaz tu na forumu ne njadem nobenega kritike. Verjetno si mislil kaj drugega?
- glede truda domačih gasilcev gasilcev 24 ur skupaj, menim da si pozabil omenit kakšno zamenjavo , saj to bi bilo pa res preveč in preveč nevarno.
- ko omenjaš interno analizo na nivoju zvez meniš da to ne sme na razne forume. Tudi tvoje pisanje je del analize in je na forumu. Tu ne vidim nič narobe. Ta forum je že dokazal, da se lahko učimo na podlagi izkušenj drugih.
2. Definitivno so sigurno imeli zamenjave, vendar bi bilo zanimivo iz prve roke izvedeti koliko časa so dejansko preživeli člani enot PGD Moste na samem kraju. Sam menim, da je ta številka ur za mnoge zagotovo dvomestna.
3. Kar se tiče zadnjega, sem pristaš pristopa, da se najprej naredi poštena interna analiza dogajanja na požarišču (ki naj ga naredi bodisi PGD Moste oz. PGD Kamnik, glede na to da je bil g. Oblak vodja intervencije), nato pa naj se ugotovitve javno objavi. Zatem lahko prosto debatiramo o možnostih in različnih pristopih k situaciji, problemih, napakah, izboljšavah itd. ter se iz tega kaj naučimo. Moje komentiranje (ki je kot praviš tudi del nekakšne analize), je le en zorni kot, pogled na situacijo iz osebnega in ne celostnega, krovnega vidika. Po domače navajanje golih dejstev, kar sem sam doživel. Za komentiranje celotnega poteka intervencije in ukrepanja pa je potrebno še malo počakati, da vsi povedo svoje ter da se nato poda neko celotno, strokovno mnenje in končne ugotovitve. Potem pa lahko še vsak prida svoj delež s svojimi idejami in komentarji v prispevkih na tem forumu. V sedanji fazi pa lahko podajamo le razna ugibanja, ki nam nič ne koristijo. Samo to sem hotel namigniti, ne pa to, da ne smemo pisati na vaš forum.
Pa LP in upam, da se sedaj razumemo.
S Spoštovanjem! David, PGD Loka