OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
darko
Prispevkov: 2913
Pridružen: 18. November 2003, 14:06

OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a darko »

Ob ogledu posnetkov zadnje prometne nesreče sem takoj opazil opremo gasilcev. Fizično delo ob prometnih nesrečah pri visoki temperaturi na asfaltu je zelo težko. Pride do izdatnega potenja in pregrevanja telesa gasilca. Ali bi bilo bolj smiselno, da bi imeli v poletnem času oblečene lahke in zračne kombinezone?
Darko

Povejte mnenje!!!!!!!!!!
Priponke
obleke promet.jpg
Uporabniški avatar
rfireman
Prispevkov: 1816
Pridružen: 2. Julij 2007, 20:03
Kraj: PGD Velenje
Kontakt:

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a rfireman »

Pri nas imajo zaposleni za karambole lahke kombinezone in se zelo dobro obnesejo tako, da to je smiselno.
"For who so ever shall call upon the name of the Lord,shall be saved"
Uporabniški avatar
Marko Š.
Prispevkov: 212
Pridružen: 5. September 2006, 8:04
GE: Gornja Radgona

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a Marko Š. »

Jaz sem ZA kombinezone. Kolikor vem smo v fazi nabave nekaj teh komb.
Za tak primer je v večini pogledov bolšji!
Pa če moraš kam pod vozila plezat, si lažje preko kombinezona oblečeš tisti beli enodelni pajac, da se goriva in ostale tekočine ne vpijajo v zaščitno obleko (ker bi lahko delal magisterij iz bakle čez kako leto :evil: ).

lp, m
trevor
Prispevkov: 161
Pridružen: 22. April 2007, 21:57
Kraj: Gradišče pri Lukovici

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a trevor »

Obstajajo kombinezoni, ki so namenjeni specialnemu/tehničnemu reševanju. So lažji, ojačitve komolci/kolena, nepremočljivi...naša tipizacija žal do tega še ni prišla.
tadejS
Prispevkov: 313
Pridružen: 15. Marec 2005, 8:29
Kraj: Knežak

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a tadejS »

Ja se pridružujem Trevorju, vendar pa je potrebno vedeti, da je lahko ta zadeva dvorezna. Tisti "slabše osveščeni gasilci" potem zadevo lahko hitro pomešajo in potem dobiš ravno tisto kar nočeš. Mislim, da je razmišljanje o ustrezni-primerni zaščitni obleki glede na vrsto posredovanja in letni čaš upravičeno
darko
Prispevkov: 2913
Pridružen: 18. November 2003, 14:06

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a darko »

Približujejo se dnevi, ko bo na soncu asfalt lahko segret na 50 ali več stopinj, ko bo nizka zračna vlaga in bodo delovni pogoji zaradi tega izredno slabi.
Mislim da je potrebno resno razmišljati o opremi gasilcev, absolutno pa gasilec ne sme delati v težkih zaščitnih hlačah (EN 469) in majici s kratkimi rokavi (bombaž 100g/m2).
Takih prizorov pa bo na terenu veliko.
Darko
darko
Prispevkov: 2913
Pridružen: 18. November 2003, 14:06

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a darko »

Zanimivo pa je da je tudi v PBI obleki vroče, kljub temu da ima všit goreteks. Pa tudi če je stala malo več evrčkov. To lahko vidite na gornji sliki.
Darko
Uporabniški avatar
Peter
Upravnik
Upravnik
Prispevkov: 4829
Pridružen: 5. Julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica
Kraj: Breznica
Kontakt:

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a Peter »

Se spomniš predavanja na Stevčijevih dnevih, ko je Jirí Dedek govoril o paroprepustnosti zaščitnih oblek. :wink:
Brnc
Prispevkov: 15
Pridružen: 4. Februar 2007, 10:35

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a Brnc »

Jaz sem za kombinezone, če bodo imeli vsaj približno tako zaščito kot zaščitne obleke (mislim ojačitve kolen in komolcev). Drgugače pa rajši potrpim tiste pol ure pri delu v začitni obleki. Ko pa si zaključil z delom pa si slečeš zgornji del (je pa res da imaš pol čisto mokro majco).

Pogosto se na prometnih nesrečah srečaš z razbitim steklom, ostro zvito pločevino, ... in jaz kot napadalec se morem priplazit do ponesrečenca. Boljši občutek je ko imaš dobro zašito na sebi kot pa kakšen tanki konbinezon, ki ga pri nas uporabljaja npr.strojnik.

LP
Uporabniški avatar
denistop
Prispevkov: 133
Pridružen: 28. Februar 2004, 13:23
GE: Prepolje
Kraj: Prepolje

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a denistop »

No, ker je pač naša slika gor! Pač povem, da mi imamo kombinizone za tehnične int., samo v prvi fazi je veliko več dela z njim (ker je en par škornjev)! Ravno tako si moraš PBI dat zraven (za potrebo po direktnem izvozu).
Jaz osebno si raje na prometne nadenem PBI in potrpim pol ure (tudi zaradi mehanskih poškodb). Imam pa zmeraj na klinu tudi rezverno kratko majico. V vseh avtomobilih pa imamo vodo (0,5 l da ne bo pomote)!
V primeru kakšnega reševanja živali ter travniških požarov, pa si res nadenem kombinizon, saj si v njem bolj okreten.

To je pač z moje strani!

LP
darko
Prispevkov: 2913
Pridružen: 18. November 2003, 14:06

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a darko »

Kakšna je razlika če se s kombinezonom ali obleko podrsaš ob oster rob ali pločevino. Mislim da se oboje raztrga.
Darko
BezjakM
Prispevkov: 9
Pridružen: 24. April 2007, 22:56

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a BezjakM »

darko napisal/-a:Kakšna je razlika če se s kombinezonom ali obleko podrsaš ob oster rob ali pločevino. Mislim da se oboje raztrga.
Darko
Darko razlika je zelo velika! Mislim da ni vseeno če se s PBI-jem potegneš ob oster rob in raztrgaš le obleko, ali pa če se s kombinezonom potegneš in ga raztrgaš in ker je zelo tanki še zraven fašeš eno lepo globoko ureznino.
Ne rečem da pri PBI-ju ne mora priti kakšnih telesnih poškodb, ampak dejanska možnost je manjša predvsem zaradi večje debeline (večih slojev) obleke.

LP
Uporabniški avatar
Pero0
Prispevkov: 105
Pridružen: 28. September 2006, 11:38
Kraj: Postojna
Kontakt:

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a Pero0 »

BezjakM napisal/-a:
darko napisal/-a:Kakšna je razlika če se s kombinezonom ali obleko podrsaš ob oster rob ali pločevino. Mislim da se oboje raztrga.
Darko
Darko razlika je zelo velika! Mislim da ni vseeno če se s PBI-jem potegneš ob oster rob in raztrgaš le obleko, ali pa če se s kombinezonom potegneš in ga raztrgaš in ker je zelo tanki še zraven fašeš eno lepo globoko ureznino.
Ne rečem da pri PBI-ju ne mora priti kakšnih telesnih poškodb, ampak dejanska možnost je manjša predvsem zaradi večje debeline (večih slojev) obleke.

LP
PBI nima pri mehanskih poškodbah prav nobene prednosti...

Lahke obleke (texport) ali kombinezone za tehnične intervencije pa sigurno v uporabo, ampak pri neki manjši enoti skoraj da ne pride v poštev, ker se lahko med vožnjo iz neke prometne zgodi nek požar, kjer pa z to obleko ne boš ravno.... Razne večje poklicne enote, kjer je vsak pisan po avtih in je dovolj ljudi, pa bi lahko komot nabavili lahke obleke.... Razlika je sigurno, sam sem tudi bil na prometni, kjer je bilo zunaj okrog 30 v bristolki in je bilo skoraj mal mrzlo že zunaj ;) , daa ne govorimo kako je bilo na razgrreten asvaltu na avtocesti.....

lp
Lep pozdrav iz Postojne.
Uporabniški avatar
Marko Novak
moderator
moderator
Prispevkov: 1060
Pridružen: 4. Marec 2003, 22:59
Kraj: PGD Zagorje - mesto
Kontakt:

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a Marko Novak »

Bistvena razlika pri obleki je prav v zgornjem sloju, in sicer IMA PBI obleka zgornji del prešit v obliki kockic z aramidnimi vlakni , kar pomeni da se prebodeno mesto ali pretrgano mesto omejuje med temi polji! Tega "klasična obleka" nima.

Kako vroče zna biti..... na intervenciji pri zunanjih temperaturah 30 in višje ne obstaja nobena prednost pri dvo,tro slojnih ,uporbljenih plasteh GORE membranih in podobno. Ko slečem jakno iz Bristola in pa kolega iz Trbovelj PBI sva spodaj konkretno premočena. Saj je nesmiselno pričakovati da lahko med vsemi sloji takšna količina potu ,ki se izloča, izpareva v istem času kot se proizvaja.

Popolnoma smiselna, je uporaba lahkih intervencijskih oblek, vendar je stopnja zaščite pogoj katera narekuje tudi debelino in s tem dihanje.In tukaj je vedno dilema, lahek kombinezon iz Nomex-a je v redu, dokler nam nekaj ne zagori...
Marko NOVAK...GSM 040 631 011
darko
Prispevkov: 2913
Pridružen: 18. November 2003, 14:06

Odg: OSEBNA ZAŠČITNA OPREMA

Odgovor Napisal/-a darko »

marko!
nE GA SRAT !
tA boljš je bombaž (malo impregniran).
Poleti je v bombažu še ta boljš. Švic na hitro odleti, če bo gorel si upam gasit brez problemov!!!!!!
Darko* bombaž
Odgovori