In končno smo dočakali malo turbo visokotlačno črpalko
Moderator: Janez Tratnik
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
- Janez Tratnik
- moderator

- Prispevkov: 2740
- Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
- Kraj: Dobračeva - Žiri
- Kontakt:
In končno smo dočakali malo turbo visokotlačno črpalko
http://www.rosenbauer.com/index.php?USE ... de_id=9278
Črpalka, ki je idealna za manjša vozila in smo jo že dolgo čakali.
NOVA VGRADNJA ČRPALKA ROSENBAUER, TIP H 5 GAŠENJE Z NAJVEČJO STOPNJO UČINKOVITOSTI
Njene kompaktne dimenzije in mahna teža so črpalko H5 naredile nepremagljivo gasilsko črpalko, ki se montira pod šasijo. S tovrstno montažo pridobimo neprecenljiv prostor za dodatno opremo v manjših vozilih.
Z vsemi prednostmi Rosenbauer črpalk, je to brez dvoma najboljša izbira za manjša vozila.
Prednosti:
Kompaktna montaža pod kabino s posadko
VT tehnologija za manjša vozila
Visoki izhodi črpalke, do 400l/min pri 40 bar
Zmerne zahteve za pogonsko moč
Najboljša izvedba sesanja
Avtomatsko sesanje (opcija)
Zasnovana za izvrstno ujemanje odgona s hitrostjo obratov motorja
Mehanska termična zaščita
V sestavi z visokotlačnim hitronapadalnim navijakom z nestisljivo cevjo ter preizkušenim in zaupanja vrednim Rosenbauerjevim VT ročnikom NEPIRO, je to nepremagljiva kombinacija.
Črpalka, ki je idealna za manjša vozila in smo jo že dolgo čakali.
NOVA VGRADNJA ČRPALKA ROSENBAUER, TIP H 5 GAŠENJE Z NAJVEČJO STOPNJO UČINKOVITOSTI
Njene kompaktne dimenzije in mahna teža so črpalko H5 naredile nepremagljivo gasilsko črpalko, ki se montira pod šasijo. S tovrstno montažo pridobimo neprecenljiv prostor za dodatno opremo v manjših vozilih.
Z vsemi prednostmi Rosenbauer črpalk, je to brez dvoma najboljša izbira za manjša vozila.
Prednosti:
Kompaktna montaža pod kabino s posadko
VT tehnologija za manjša vozila
Visoki izhodi črpalke, do 400l/min pri 40 bar
Zmerne zahteve za pogonsko moč
Najboljša izvedba sesanja
Avtomatsko sesanje (opcija)
Zasnovana za izvrstno ujemanje odgona s hitrostjo obratov motorja
Mehanska termična zaščita
V sestavi z visokotlačnim hitronapadalnim navijakom z nestisljivo cevjo ter preizkušenim in zaupanja vrednim Rosenbauerjevim VT ročnikom NEPIRO, je to nepremagljiva kombinacija.
- Priponke
-
- HPIM0627.JPG (37.11 KiB) Pogledano 3058 krat
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Odg: In končno smo dočakali malo rotacijsko visokotlačno črpalko
Ta črpalka že kar nekaj časa obstaja, tko da to ni novost.
Nikjer pa ne piše kakšno moč na odgonu rabiš.
Nikjer pa ne piše kakšno moč na odgonu rabiš.
Kdor živi od meča bo z mečem pokončan.
- Janez Tratnik
- moderator

- Prispevkov: 2740
- Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
- Kraj: Dobračeva - Žiri
- Kontakt:
Odg: In končno smo dočakali malo rotacijsko visokotlačno črpalko
Potem sem pa prvi, ki vidim njeno veliko uporabnost napram raznim batnim "škropilnicam", ki se vgrajujejo v manjša vozila.
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
- man 14.284
- Prispevkov: 1001
- Pridružen: 8. Januar 2003, 23:25
- Kraj: Zgornja Bistrica
Odg: In končno smo dočakali malo rotacijsko visokotlačno črpalko
Vsem ki kupujejo mala vozila tipa GVV1 je vrjetno velik problem tudi denar tako da poleg uporabnosti mora taka črpalka imet tudi dostopno ceno če to bo potem je super zadeva spet druga zgodba pa je naša tipizacija če bo tale črpalka ustrezala vsem birokratskim zadevam s katerimi si grenimo živlenje 
Odg: In končno smo dočakali malo rotacijsko visokotlačno črpalko
Res je, da je črpalka uporabna, ampak za uporabnost le te je potrebno zagotoviti osnovne pogoje za njeno delovanje.
Ta črpalka ni namenjena manjšim vozilom kot so GVV-1 iz preprostega razloga, ker ta vozila (IVECO DAILY, MB SPRINTER, itd.) ne zagotavljajo dovolj moči na odgonu! Ta črpalka ima pretok 400l/min tako kot jo imajo ostale vgradne črpalke ROSENBAUER NH ali MAGIRUS MAB katere se vgrajujejo v vozila z večjo kapaciteto vodnega rezervoarja in seveda na podvozja z močnejšimi - ustreznejšemi odgoni.
Lahko pa se namesti na že obstoječa vozila s cisterno kjer je vgrajena le črpalka na NT tlak (Turboinštitut), vendar se tudi tukaj takoj poraja smotrnost takšne naložbe?
Kljub temu, da se njeni podatki lepo slišijo in sveda brez dvoma o kvaliteti, vseeno mislim, da se pri nas zadeva ne bo obnesla.
Ta črpalka ni namenjena manjšim vozilom kot so GVV-1 iz preprostega razloga, ker ta vozila (IVECO DAILY, MB SPRINTER, itd.) ne zagotavljajo dovolj moči na odgonu! Ta črpalka ima pretok 400l/min tako kot jo imajo ostale vgradne črpalke ROSENBAUER NH ali MAGIRUS MAB katere se vgrajujejo v vozila z večjo kapaciteto vodnega rezervoarja in seveda na podvozja z močnejšimi - ustreznejšemi odgoni.
Lahko pa se namesti na že obstoječa vozila s cisterno kjer je vgrajena le črpalka na NT tlak (Turboinštitut), vendar se tudi tukaj takoj poraja smotrnost takšne naložbe?
Kljub temu, da se njeni podatki lepo slišijo in sveda brez dvoma o kvaliteti, vseeno mislim, da se pri nas zadeva ne bo obnesla.
IZKORISTI, A NIKDAR NE IZKORIŠČAJ!
Lp
Borut Satler
Lp
Borut Satler
- Janez Tratnik
- moderator

- Prispevkov: 2740
- Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
- Kraj: Dobračeva - Žiri
- Kontakt:
Odg: In končno smo dočakali malo rotacijsko visokotlačno črpalk
Na žalost podatka o potrebni moči na trajnem odgonu nisem našel menim pa, da bi se takšno črpalko lahko dalo na MB SPrinter ali Iveco turbo dally.
Zakaj? Ker Rosenbauer dela vgradno črpalko v SPrinter. Dokaz.
Slika
Zakaj? Ker Rosenbauer dela vgradno črpalko v SPrinter. Dokaz.
Slika
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Odg: In končno smo dočakali malo rotacijsko visokotlačno črpalko
Janez žogico si lahko mečeva v nedogled vendar mislim, da to nima smisla. Naj omenim, da to pač ni edina črpalka s takšno močjo na trgu v manjših vozilih, vendar jaz nisem zagovornik takšnih dragih zadev, ker ne upravičijo zadeve s svojo funkcionalnostjo.
Če se naveževa na smotrnost katero sem med drugim omenil v prejšnjem prispevku bi dodal še to, da je vozilo na sliki izdelano v izvedbi kot si napisal, s tem se strinjam, vendar je cenovno takšno vozilo v rangu naših domačih GVC-jev pri katerih je tudi funkcionalnost bistveno večja.
Takšna vozila kot si ga pripel ti izdeluje tudi podjetje Lohr po njihovem Avstriskem standardu in to na vozilih IVECO, MB, VW, vendar to niso standardna vozila s klasičnim odgonom, čemur je prilagojena tudi cena. Pa tudi rezervoarji v teh vozilih so 1m3, da zagotovijo vsaj minimum količine vode glede na pretok.
Malo izven teme a le za primerjavo.
1. Verjetno ste opazila, da se tudi vozila GVC za katera je predpisana 1600 literska črpalka na podvozju IVECO pojavljajo bolj sedaj v kratkem času. Razlog temu je bil ta, da omenjeno podjetje katero izdeluje le podvozja do sedaj ni zagotavljalo klasičnega odgona za ta tip črpalk razen, če ga je naročilo v tovarni gasilskih vozil IVECO MAGIRUS katero ima te odgone za svoja vozila. Vedno pa je bil na voljo ustrezen odgon za večja podvozja ustrezna za tip GV-24/50.
2. Če hočemo več je potrebna predelava, kakor je potrebna tudi predelava DAILY-jev in SPRINTER-jev v 4x4, če želimo imeti podvozje s takšnim pogonom.
Ker pa govorimo o našem trgu glede izvedb (tehničnih), cenovne dostopnosti ($?) in funkcionalnosti glede na primerjavo v ceni (GVV ali GVC), pa bom za enkrat kar obdržal svoje mnenje.
Tudi sedaj obstaja možnost izbire membranskih, batnih ali hidro črpalk glede na pretok po zmirni ceni z istim principom vgradnje. Manjša črpalka pod 100 litri je res po mojem mnenju primerna le za krst gasilskih vozil. Je pa na voljo še 120 ali pa 240 literska, in če pri slednji namestimo VT cev z notranjim premerom 17 ali 19 mm namesto 13, lahko s tem že nekaj postorimo. Vsekakor pa glede na pretoke in količino vode ta vozila niso primerna za izvajanje zahtevnejših notranjih napadov.
Zaključil bom s ponovitvijo, da je to gotovo dobra črpalka vendar za naše razmere še vedno mislim, da se ne bo prijela.
Če se naveževa na smotrnost katero sem med drugim omenil v prejšnjem prispevku bi dodal še to, da je vozilo na sliki izdelano v izvedbi kot si napisal, s tem se strinjam, vendar je cenovno takšno vozilo v rangu naših domačih GVC-jev pri katerih je tudi funkcionalnost bistveno večja.
Takšna vozila kot si ga pripel ti izdeluje tudi podjetje Lohr po njihovem Avstriskem standardu in to na vozilih IVECO, MB, VW, vendar to niso standardna vozila s klasičnim odgonom, čemur je prilagojena tudi cena. Pa tudi rezervoarji v teh vozilih so 1m3, da zagotovijo vsaj minimum količine vode glede na pretok.
Malo izven teme a le za primerjavo.
1. Verjetno ste opazila, da se tudi vozila GVC za katera je predpisana 1600 literska črpalka na podvozju IVECO pojavljajo bolj sedaj v kratkem času. Razlog temu je bil ta, da omenjeno podjetje katero izdeluje le podvozja do sedaj ni zagotavljalo klasičnega odgona za ta tip črpalk razen, če ga je naročilo v tovarni gasilskih vozil IVECO MAGIRUS katero ima te odgone za svoja vozila. Vedno pa je bil na voljo ustrezen odgon za večja podvozja ustrezna za tip GV-24/50.
2. Če hočemo več je potrebna predelava, kakor je potrebna tudi predelava DAILY-jev in SPRINTER-jev v 4x4, če želimo imeti podvozje s takšnim pogonom.
Ker pa govorimo o našem trgu glede izvedb (tehničnih), cenovne dostopnosti ($?) in funkcionalnosti glede na primerjavo v ceni (GVV ali GVC), pa bom za enkrat kar obdržal svoje mnenje.
Tudi sedaj obstaja možnost izbire membranskih, batnih ali hidro črpalk glede na pretok po zmirni ceni z istim principom vgradnje. Manjša črpalka pod 100 litri je res po mojem mnenju primerna le za krst gasilskih vozil. Je pa na voljo še 120 ali pa 240 literska, in če pri slednji namestimo VT cev z notranjim premerom 17 ali 19 mm namesto 13, lahko s tem že nekaj postorimo. Vsekakor pa glede na pretoke in količino vode ta vozila niso primerna za izvajanje zahtevnejših notranjih napadov.
Zaključil bom s ponovitvijo, da je to gotovo dobra črpalka vendar za naše razmere še vedno mislim, da se ne bo prijela.
IZKORISTI, A NIKDAR NE IZKORIŠČAJ!
Lp
Borut Satler
Lp
Borut Satler
- Janez Tratnik
- moderator

- Prispevkov: 2740
- Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
- Kraj: Dobračeva - Žiri
- Kontakt:
Odg: In končno smo dočakali malo rotacijsko visokotlačno črpalk
Verjetno se res nima smisla. Je pa prav, da na forumu debatiramo tudi o takšnih črpalkah.
Bi pa bilo prav, da mi napišeš katera turbo črpalka s podobnimi karakteristikami (pretok, tlak) še obstaja na trgu. Ker menim, da je to tip črpalke, ki ustreza gasilski uporabi.
Pa ne mešat razne črpalke za škropilnice z različnimi pretoki ter pumpe za visokotlačne čistilce vseh oblik in karakteristik, ki jih naši gasilci premnogokrat drago preplačujejo.
Predlagam, da v tej temi debatiramo o malih TURBO visokotlačnih črpalkah.
Bi pa bilo prav, da mi napišeš katera turbo črpalka s podobnimi karakteristikami (pretok, tlak) še obstaja na trgu. Ker menim, da je to tip črpalke, ki ustreza gasilski uporabi.
Pa ne mešat razne črpalke za škropilnice z različnimi pretoki ter pumpe za visokotlačne čistilce vseh oblik in karakteristik, ki jih naši gasilci premnogokrat drago preplačujejo.
Predlagam, da v tej temi debatiramo o malih TURBO visokotlačnih črpalkah.
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Odg: In končno smo dočakali malo turbo visokotlačno črpalko
Dobro Janez pa recimo še kakšno na to temo, čeprav jaz svojega mnenja ne spreminjam!
Omenil si, da gasilci premnogokrat preveč plačujejo za razne VT črpalke, kaj bi se pojavilo pa po tem? In še ena stvar katera tudi ni za spregledati, da je temu potrebno primerno uskladiti tudi vodni rezervoar. Kaj, če se nekdo potem v prepričanju, da ima ustrezno črpalko poda s to tehniko v notranji napad in gre potek drugače kot je bilo planirano (obseg se poveča, oskrba ni pravočasna, blokada hitrega umika...), na svojo zalogo bomo lahko bolj malo računali. Popravi me, če mislim narobe, vendar ta koristna zadeva lahko na hitro postane tudi dvorezni meč. Vem, da bom dobil servirano, da zato pa obstaja izobraževanje in vaje, zavedam se tudi to, vendar si bodimo realni a je v praksi to tudi povsod res?
Recimo, da se motim, vendar jaz v takšnih dobrih zadevah vidim tudi nekaj nevarnosti, ravno tako kot pri super zaščitnih oblekah za gasilce pri katerih bomo začutili preveliko stopnjo vročino šele takrat ko bo za sam umik že zmanjkovalo časa. Je pa mogoče tudi to, da sem z leti začel preveč povdarka dajati na racionalnost in varnost
Pa še nekaj glede te črpalke o kateri smo začeli debato mislim, da je pravilno to, da dopolnim izjavo. Če smo natančni lahko tudi to črpalko namestimo na vozila katera poznamo za GVV-1, samo v teh primerih bo črpalka delovala s polovično močjo. Logično je, da pod temi pogoji montaža ni smiselna, vendar naj se vseeno ve.
Glede ostalih črpalk katere se še uporabljajo v manjših gasilskih vozilih pa svetujem ogled spletne strani podjetja LOHR kjer so ravno tako predstavljena vozilo kot na spletni strani ROSENBAUER kjer je Janez verjetno našel tudi prikazano vozilo. Zagotovo bo tam več za videti kot, da jaz modrujem o teh črpalkah v katere se nisem poglabljal iz že znanih razlogov.
Se pa opravičujem, če sem s predlogom VT črpalke 250l / 50 bar in presekom cevi 17 - 19 mm predlagal škropilnik ali visokotlačni čistilec. Zato bom vesel, če me kdo dopolni z ustreznejšo črpalko glede na karakteristike katera je dobavljiva na našem trgu, in seveda, da ustreza dobavljivim odgonom na vozilih katere nam dobavljajo zastopniki različnih znamk v SLO!
Omenil si, da gasilci premnogokrat preveč plačujejo za razne VT črpalke, kaj bi se pojavilo pa po tem? In še ena stvar katera tudi ni za spregledati, da je temu potrebno primerno uskladiti tudi vodni rezervoar. Kaj, če se nekdo potem v prepričanju, da ima ustrezno črpalko poda s to tehniko v notranji napad in gre potek drugače kot je bilo planirano (obseg se poveča, oskrba ni pravočasna, blokada hitrega umika...), na svojo zalogo bomo lahko bolj malo računali. Popravi me, če mislim narobe, vendar ta koristna zadeva lahko na hitro postane tudi dvorezni meč. Vem, da bom dobil servirano, da zato pa obstaja izobraževanje in vaje, zavedam se tudi to, vendar si bodimo realni a je v praksi to tudi povsod res?
Recimo, da se motim, vendar jaz v takšnih dobrih zadevah vidim tudi nekaj nevarnosti, ravno tako kot pri super zaščitnih oblekah za gasilce pri katerih bomo začutili preveliko stopnjo vročino šele takrat ko bo za sam umik že zmanjkovalo časa. Je pa mogoče tudi to, da sem z leti začel preveč povdarka dajati na racionalnost in varnost
Pa še nekaj glede te črpalke o kateri smo začeli debato mislim, da je pravilno to, da dopolnim izjavo. Če smo natančni lahko tudi to črpalko namestimo na vozila katera poznamo za GVV-1, samo v teh primerih bo črpalka delovala s polovično močjo. Logično je, da pod temi pogoji montaža ni smiselna, vendar naj se vseeno ve.
Glede ostalih črpalk katere se še uporabljajo v manjših gasilskih vozilih pa svetujem ogled spletne strani podjetja LOHR kjer so ravno tako predstavljena vozilo kot na spletni strani ROSENBAUER kjer je Janez verjetno našel tudi prikazano vozilo. Zagotovo bo tam več za videti kot, da jaz modrujem o teh črpalkah v katere se nisem poglabljal iz že znanih razlogov.
Se pa opravičujem, če sem s predlogom VT črpalke 250l / 50 bar in presekom cevi 17 - 19 mm predlagal škropilnik ali visokotlačni čistilec. Zato bom vesel, če me kdo dopolni z ustreznejšo črpalko glede na karakteristike katera je dobavljiva na našem trgu, in seveda, da ustreza dobavljivim odgonom na vozilih katere nam dobavljajo zastopniki različnih znamk v SLO!
IZKORISTI, A NIKDAR NE IZKORIŠČAJ!
Lp
Borut Satler
Lp
Borut Satler
Odg: In končno smo dočakali malo turbo visokotlačno črpalko
Črpalka rabi 60 kw moči na odgonu , podatek sem dobil pri nadgraditelju ki bo delal naše vozilo( GVGP-2