Ali je porebno da sodeluje v intervencijah toliko društev?
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
Najprej je odvisno od načrta alarmiranja, koliko enot se pošlje na teren.
Vodja intervencije lahko pošlje več ali manj enot, seveda odvisno od naslednjih stvari:
- Kakšno tehniko ima v svoji enoti?
- Koliko operativcev v svoji enoti je prišlo na poziv?
- Kakšna je tehnika v sosednjih PGD - jih?
- Kakšen je obseg požara?
- A je na kraju hidrantno omrežje?
- A ima dovolj GVC na kraju?
- A ima dovolj nosilcev IDA?
- če je potrebna veriga z MB, rabi več enot?
- A se požar širi na sosednje objekte?
- A so na kraju nevarne snovi?
- In tako dalje.
Vodja intervencije lahko pošlje več ali manj enot, seveda odvisno od naslednjih stvari:
- Kakšno tehniko ima v svoji enoti?
- Koliko operativcev v svoji enoti je prišlo na poziv?
- Kakšna je tehnika v sosednjih PGD - jih?
- Kakšen je obseg požara?
- A je na kraju hidrantno omrežje?
- A ima dovolj GVC na kraju?
- A ima dovolj nosilcev IDA?
- če je potrebna veriga z MB, rabi več enot?
- A se požar širi na sosednje objekte?
- A so na kraju nevarne snovi?
- In tako dalje.
Zanimvo je v nemčiji ali pri naših sosedih Avstrijcih, ko na posnetku prek TV (včeraj na 24ur) vidimo kar precejšnje število gasilcev ter reševalnih enot NMP na kraju prometne nesreče... Imaj očitno tak način izvoza oz. aktiviranja?!
Pri nas v Kobaridu izvozimo na prometno z 7-10 gasilci in dvemi do največ! tremi vozili ker bi nas sicer policisti gledali debelo, če bi nas bilo 20 in bi vsi hodili eden čez drugega.Požar je pa tako ali tako poglavje zase, tako da gre tisti ki pride, razen seveda dimniki in kontejnerji, čeprav bi se dalo še razpredati- mislim na nevarnost vžigov ostrešji in nadstreškov itd.
Verjetno je v podanih primerih bila prožena sirena javnega alarmiranja, tako da je priteklo staro in mlado, pa vsi želijo it na intervencijo, če ne je pa zamera?
Pri nas v Kobaridu izvozimo na prometno z 7-10 gasilci in dvemi do največ! tremi vozili ker bi nas sicer policisti gledali debelo, če bi nas bilo 20 in bi vsi hodili eden čez drugega.Požar je pa tako ali tako poglavje zase, tako da gre tisti ki pride, razen seveda dimniki in kontejnerji, čeprav bi se dalo še razpredati- mislim na nevarnost vžigov ostrešji in nadstreškov itd.
Verjetno je v podanih primerih bila prožena sirena javnega alarmiranja, tako da je priteklo staro in mlado, pa vsi želijo it na intervencijo, če ne je pa zamera?
Lep pozdrav, Sašo!
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Ko vodja intervencije vse to ugotovi na kraju dogodka je že prepozno za aktiviranje dodatnih enot, takrat navadno pogori kar je imelo za pogoreti. Treba se je odločiti že ob izvozu iz garaže.MarkoŠ napisal/-a:Najprej je odvisno od načrta alarmiranja, koliko enot se pošlje na teren.
Vodja intervencije lahko pošlje več ali manj enot, seveda odvisno od naslednjih stvari:
- Kakšno tehniko ima v svoji enoti?
- Koliko operativcev v svoji enoti je prišlo na poziv?
- Kakšna je tehnika v sosednjih PGD - jih?
- Kakšen je obseg požara?
- A je na kraju hidrantno omrežje?
- A ima dovolj GVC na kraju?
- A ima dovolj nosilcev IDA?
- če je potrebna veriga z MB, rabi več enot?
- A se požar širi na sosednje objekte?
- A so na kraju nevarne snovi?
- In tako dalje.
Poznavanje domačega terena je zato zelo pomembno in pa izkušnje.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Oskar, napisal sem samo zakaj je lahko aktiviranih več enot (7), nisem pa napisal kdaj se aktivirajo (v štartu, med vožnjo ali na samem kraju).
Drugače se strinjam, da je treba že v štartu aktivirat več enot in seveda poznati sosednje enote (tehniko, moštvo) in seveda svoj kraj oz celo občino (kje so vodni viri, elektrika, cesta, železnica, kakšne stavbe so v okolici, itd).
Nikoli ni preveč enot, samo je treba imeti tudi rezerve enote, če pride do druge intervencije.
Drugače se strinjam, da je treba že v štartu aktivirat več enot in seveda poznati sosednje enote (tehniko, moštvo) in seveda svoj kraj oz celo občino (kje so vodni viri, elektrika, cesta, železnica, kakšne stavbe so v okolici, itd).
Nikoli ni preveč enot, samo je treba imeti tudi rezerve enote, če pride do druge intervencije.
-
gasilec neg
- Prispevkov: 11
- Pridružen: 29. Marec 2007, 1:44
Aktiviranje enot-preveč ali premalo
Prebiram pisanje o tem koliko in kdaj aktivirati enote.
Omenjenega dne sem bil v službi in poslušal po UKW- zare 16 kanal, aktiviranje in komunikacijo med RCO Lj in posameznimi društvi , vodji enot, ter vodjo intervencije. Povem lahko, da sva nekaj časa s sodelavcem komentirala (tako in drugače)dogajanje, nato pa sva utihnila, ker je bilo žalostno, oziroma tragično poslušati dogajanje. Operater na RCO Lj je že pošteno izgubljal živce, zaradi odziva in zaradi tega, ker enostavno ni dobil nobene informacije iz terena, kljub temu, da je večkrat opozoril, da po hiši tekajo otroci..( Da ne nakladam, lahko brez dvoma kdo od pristojnih zahteva izpisek magnetograma komunikacij.). Kakor koli zadeva je bila uspešno pogašena, vsi smo zmagal, štiri osebe odpeljali v bolnišnico, in nato konec zgodbe.
Vse lepo in prav ne morem pa preboleti članka v SN, ki mi ga je pokazala žena, ker sem ji prejšnji dan pravil o dogajanju, in je bila kar precej presenečena. Presenečajo me navedbe o hitrem odzivu, odlično izpeljani intervenciji, itd, in še o tem zakaj ne kličejo GBL. Zdi se mi, da članek v časopisu ne prikaže dejanskega stanja na terenu.
Ne me narobe razumeti, tudi sam sem prostovoljni gasilec in se ravno tako ubadamo z težavami z dopoldanskimi izvozi in z vsemi drugimi težavami, ki sodijo poleg. Verjamem, da so fantje, ki so bili na kraju dali vse od sebe v danih razmerah, le izjave so pa skrajno neprimerne, glede na dogajanje bi bilo bolje se malo ugrizniti na jezik.
Lp .
Omenjenega dne sem bil v službi in poslušal po UKW- zare 16 kanal, aktiviranje in komunikacijo med RCO Lj in posameznimi društvi , vodji enot, ter vodjo intervencije. Povem lahko, da sva nekaj časa s sodelavcem komentirala (tako in drugače)dogajanje, nato pa sva utihnila, ker je bilo žalostno, oziroma tragično poslušati dogajanje. Operater na RCO Lj je že pošteno izgubljal živce, zaradi odziva in zaradi tega, ker enostavno ni dobil nobene informacije iz terena, kljub temu, da je večkrat opozoril, da po hiši tekajo otroci..( Da ne nakladam, lahko brez dvoma kdo od pristojnih zahteva izpisek magnetograma komunikacij.). Kakor koli zadeva je bila uspešno pogašena, vsi smo zmagal, štiri osebe odpeljali v bolnišnico, in nato konec zgodbe.
Vse lepo in prav ne morem pa preboleti članka v SN, ki mi ga je pokazala žena, ker sem ji prejšnji dan pravil o dogajanju, in je bila kar precej presenečena. Presenečajo me navedbe o hitrem odzivu, odlično izpeljani intervenciji, itd, in še o tem zakaj ne kličejo GBL. Zdi se mi, da članek v časopisu ne prikaže dejanskega stanja na terenu.
Ne me narobe razumeti, tudi sam sem prostovoljni gasilec in se ravno tako ubadamo z težavami z dopoldanskimi izvozi in z vsemi drugimi težavami, ki sodijo poleg. Verjamem, da so fantje, ki so bili na kraju dali vse od sebe v danih razmerah, le izjave so pa skrajno neprimerne, glede na dogajanje bi bilo bolje se malo ugrizniti na jezik.
Lp .
- Milan Dubravac
- Gasilci.org

- Prispevkov: 1865
- Pridružen: 10. Julij 2002, 11:54
- Kraj: smokuč
Treba je dogovoriti operativne postopke, s tem pridemo do optimalnih sil in sredstev za posamezen primer.
Tisti, ki sprejme poziv mora znati oceniti za katero vrsto dogodka gre se pravi kateri operativni postopki so potrebni.
Glede na različne dejavnike se na prvi poziv predvidi ustrezne sile in sredstva. Ti dejavniki so: ali pokrivajo teren poklicni ali prostovoljni gasilci, koliko poklicnih lahko izvozi na prvi poziv, glede na dogodek na prvi poziv poklicati ustrezno večjo ekipo (vprašanje oddaljenosti, časa prihoda...)itd
To je samo začetek bistva operativnega gasilstva, do sedaj pa smo leta in leta napadali na slepo seveda okrašeni z lepimi čini!!
Pa ne žalim nikogar, samo govorim dejstva!
Gasilske častniške šole pa ni in ni...
Tisti, ki sprejme poziv mora znati oceniti za katero vrsto dogodka gre se pravi kateri operativni postopki so potrebni.
Glede na različne dejavnike se na prvi poziv predvidi ustrezne sile in sredstva. Ti dejavniki so: ali pokrivajo teren poklicni ali prostovoljni gasilci, koliko poklicnih lahko izvozi na prvi poziv, glede na dogodek na prvi poziv poklicati ustrezno večjo ekipo (vprašanje oddaljenosti, časa prihoda...)itd
To je samo začetek bistva operativnega gasilstva, do sedaj pa smo leta in leta napadali na slepo seveda okrašeni z lepimi čini!!
Pa ne žalim nikogar, samo govorim dejstva!
Gasilske častniške šole pa ni in ni...
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
-
kekec d.o.o
- Prispevkov: 1
- Pridružen: 18. Avgust 2006, 22:49
Kekec d.o.o., res da je to tvoja prva objava, vendar te naprošam, da se v bodoče malo bolj potrudiš in pišeš čim bolj slovnično pravilno!kekec d.o.o napisal/-a:jah moje mnenje pa je d je bols d se aktivira vec enot pa se jih nato odpokliče, če se jih ne potrebuje. Kako naj pa na reco ve za kok obsezen pozar gre. ja nevem a ni mozno da vodja intervencije odpoklice tiste ki jih ne potrebuje?
Moderator
Urban ROMIH
PGD Dol pri Hrastniku
NA POMOČ !!!
PGD Dol pri Hrastniku
NA POMOČ !!!
Ali je potrebno da sodeluje v intervencijah toliko društev
Osnovna dilema "Ali je potrebno da sodeluje v intervencijah toliko društev "
sploh ni dilema.gre za število operatvnih gasilcev, ki soprisotni na intervenciji!
gre, kot je dejal Mlan, za standardne postopke!
Kar načelno ni noben bav-bav, kot je dejal že Milan
Gre pa za nekatere osnovne dogovorjene aktivnosti, ki jih v naši mali Sloveniji glede na nekatere ZST (stanardne zavistne trende ) verjetno - zgleda - še nekaj časa ne bomo dorekli.
Gre v osnovi za SPOŠTOVANJE nekaterih pravil - pravil službe, pravil ... kij jih v prvi fazi skušamo vsi ... no, skoraj vsi... popljuvati, ne glede na vsebino ,če prihajajo z določenih bregov???
In četudi bi nekdo nekatere stvari pripravil - ali je to z pravega brega ali že načelno stvar zavračamo ???
Sam pač skušam zadeve postavljati preverljivo - ko jih nekdo z argumenti ovrže, se lako diametralno spremenijo, toda šele takrat ...
ne pa na osnovi avtoritet ali pametovanja - to je pač moja napaka.
Pa dovolj neumnih monologov - koliko ljudi oz. operativnih gasilcev na intervencijo je dilema, ki v svetovnem merilu nima odgovora. Odvisna je predvsem od lokalnih značilnosti - in prepustimo zadevo lokalni skupnosti oz. ljudem, ki o tem odločajo. Dogovorimo pa se o minimalnih zahtevah, ki jih mora vsaka lokalna skupost - ne glede na svoje lokalne specifičnosti - zagotoviti vsem državljanom. kajti po ustavi smo vsi državljani enaki, ne glede na to, kje se nahajamo !!! In če se jaz, kot Ljubljančan, nahajam na Bizeljskem, bom od države zaheval isto varnost, kot jo imam doma v Ljubljani - no, na žalost je pač nimam!!! In tu je osnovni "hakeljc", kjer lahko začnemo določene stvari jahat- če smo dovolj enotni in pametni.
Ne pa da sami sebe grizemo, zakaj in kako.
Dokler bo nekdo uveljavljal plačilo,... dokler bo nekdo tako pameten, da lahko vse sam pogasi in drugih ne rabi, dokler bo nekdo samozadosten ... in ne bo videl preko svojga plota ... in bo nekemu poveljniku zagotavljal .. mi pa vse zmoremo, kar dajte nam denar in bomo vse naredili... bo v slovenskem gasilstvu TAKO!
sploh ni dilema.gre za število operatvnih gasilcev, ki soprisotni na intervenciji!
gre, kot je dejal Mlan, za standardne postopke!
Kar načelno ni noben bav-bav, kot je dejal že Milan
Gre pa za nekatere osnovne dogovorjene aktivnosti, ki jih v naši mali Sloveniji glede na nekatere ZST (stanardne zavistne trende ) verjetno - zgleda - še nekaj časa ne bomo dorekli.
Gre v osnovi za SPOŠTOVANJE nekaterih pravil - pravil službe, pravil ... kij jih v prvi fazi skušamo vsi ... no, skoraj vsi... popljuvati, ne glede na vsebino ,če prihajajo z določenih bregov???
In četudi bi nekdo nekatere stvari pripravil - ali je to z pravega brega ali že načelno stvar zavračamo ???
Sam pač skušam zadeve postavljati preverljivo - ko jih nekdo z argumenti ovrže, se lako diametralno spremenijo, toda šele takrat ...
ne pa na osnovi avtoritet ali pametovanja - to je pač moja napaka.
Pa dovolj neumnih monologov - koliko ljudi oz. operativnih gasilcev na intervencijo je dilema, ki v svetovnem merilu nima odgovora. Odvisna je predvsem od lokalnih značilnosti - in prepustimo zadevo lokalni skupnosti oz. ljudem, ki o tem odločajo. Dogovorimo pa se o minimalnih zahtevah, ki jih mora vsaka lokalna skupost - ne glede na svoje lokalne specifičnosti - zagotoviti vsem državljanom. kajti po ustavi smo vsi državljani enaki, ne glede na to, kje se nahajamo !!! In če se jaz, kot Ljubljančan, nahajam na Bizeljskem, bom od države zaheval isto varnost, kot jo imam doma v Ljubljani - no, na žalost je pač nimam!!! In tu je osnovni "hakeljc", kjer lahko začnemo določene stvari jahat- če smo dovolj enotni in pametni.
Ne pa da sami sebe grizemo, zakaj in kako.
Dokler bo nekdo uveljavljal plačilo,... dokler bo nekdo tako pameten, da lahko vse sam pogasi in drugih ne rabi, dokler bo nekdo samozadosten ... in ne bo videl preko svojga plota ... in bo nekemu poveljniku zagotavljal .. mi pa vse zmoremo, kar dajte nam denar in bomo vse naredili... bo v slovenskem gasilstvu TAKO!
Osebno se zelo zavzemam za izdelavo in standardizacijo operativnih postopkov, saj sem to temo tudi predlagal za obravnavo na Stevčijevih dnevih.
Sem pa prepričan, da sami postopki ne bodo bistveno spremenili načina dela nekaterih enot.
Standardnim postopkom bomo morali dodati tudi sankcije. Primer: Če vodja enote ne javi izvoza na pristojni center za obveščanje je prvič opomin, nato pa sledijo denarne sankcije, ki se lahko končajo tudi s prekinitvijo koncesijske pogodbe.
Samo predstavljajte si vrednost Zakona o varnosti v cestnem prometu, ki ne bi imel kazenskih sankcij. Zakaj bi bilo potem potrebno tak zakon tudi sprejeti.
Enako je z operativnimi postopki.
Sem pa prepričan, da sami postopki ne bodo bistveno spremenili načina dela nekaterih enot.
Standardnim postopkom bomo morali dodati tudi sankcije. Primer: Če vodja enote ne javi izvoza na pristojni center za obveščanje je prvič opomin, nato pa sledijo denarne sankcije, ki se lahko končajo tudi s prekinitvijo koncesijske pogodbe.
Samo predstavljajte si vrednost Zakona o varnosti v cestnem prometu, ki ne bi imel kazenskih sankcij. Zakaj bi bilo potem potrebno tak zakon tudi sprejeti.
Enako je z operativnimi postopki.
Svoboden si ko nisi odvisen od časa.
- Janez Tratnik
- moderator

- Prispevkov: 2740
- Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
- Kraj: Dobračeva - Žiri
- Kontakt:
Točno to kot je napisal Milan in delno Matjaž (Mav). Nikoli se natančno ne ve koliko enot in gasilcev, da ne rečem tehnike je potrebno za določeno intervencijo. In če je javljeno, da gori hiša je lahko (pravih) gasilecv hitro premalo.Janez Tratnik napisal/-a:Sedaj pa vas vse strokovnjake nekaj vprašam in prosim za odgovor.
Kdaj je lahko na eni intervenciji gasilcev preveč?
Kakšni kriteriji so potrebni, da lahko govorimo o prevelikem številu gasilcev na intervneciji?
Čakam na odgovore.
Odgovor (vsaj delno) so STANDARDNI OPERATIVNI POSTOPKI. Z njimi bi lahko vsaj delno odpravili lapsuse s prevelikim ali premajhnim številom gasilcev in tehnike. Velja pa naj, da je bolje preveč kot premalo gasilcev.
ps. Tisti, ki gredo potem v klet zame niso gasilci.
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________

Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Že res, da je bolje to, kot pa pomanjkanje tehnike in operativcev (vsaka sekunda šteje), toda preveliko število le-teh prinaša s seboj ovire in lahko onemogoča normalen potek intervencije - to je pa tudi res.Janez Tratnik napisal/-a:Velja pa naj, da je bolje preveč kot premalo gasilcev.
FIREFIGHTERS we are reversing new side!

