Požar na farmi pri Celju
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Požar na farmi pri Celju
Odprl bom novo temo o gašenju v nasleju Lopata, že zaradi tega ker beležimo podatek o treh poškodovanih gasilcih.
Pa tudi veliko je naših članov foruma iz teh koncev.
Že napraj pa vam povem, da bo vsako neargumentirano pisanje pobrisano, da o "srebrnih piskrih" sploh ne govorim.
Prosim, če je kdo sodeloval, da napiše kaj več kot je to poročilo URSZR.
Včeraj ob 15.36 je zagorelo gospodarsko poslopje-kokošja valilnica velikosti 21 X 9 metrov v naselju Lopata v občini Celje. Aktivirani so bili poklicni gasilci PGE Celje in PGD Lokrovec - Dobrova, Ostrožno, Levec, Babno, Ljubečna in Škofja vas, Šmartno v Rožni Dolini, Trnovlje, Levec in Zagrad-Pećovnik in požar, ki je v celoti uničil objekt pogasili. V požaru je poginilo okoli 100 prašičev, 550 kokoši, uničenih pa je 100 bal slame, 80 bal sena, valilni in krmilni stroj, poškodovano pa je tudi sosednje gospodarsko poslopje. V akciji gašenja so se poškodovali trije gasilci, vzrok požara in višine gmotne škode pa še ugotavljajo pristojne službe.
Pa tudi veliko je naših članov foruma iz teh koncev.
Že napraj pa vam povem, da bo vsako neargumentirano pisanje pobrisano, da o "srebrnih piskrih" sploh ne govorim.
Prosim, če je kdo sodeloval, da napiše kaj več kot je to poročilo URSZR.
Včeraj ob 15.36 je zagorelo gospodarsko poslopje-kokošja valilnica velikosti 21 X 9 metrov v naselju Lopata v občini Celje. Aktivirani so bili poklicni gasilci PGE Celje in PGD Lokrovec - Dobrova, Ostrožno, Levec, Babno, Ljubečna in Škofja vas, Šmartno v Rožni Dolini, Trnovlje, Levec in Zagrad-Pećovnik in požar, ki je v celoti uničil objekt pogasili. V požaru je poginilo okoli 100 prašičev, 550 kokoši, uničenih pa je 100 bal slame, 80 bal sena, valilni in krmilni stroj, poškodovano pa je tudi sosednje gospodarsko poslopje. V akciji gašenja so se poškodovali trije gasilci, vzrok požara in višine gmotne škode pa še ugotavljajo pristojne službe.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
http://24ur.com/naslovnica/novice/crnak ... 041840.php
Me pa zanima , katero vozilo na posnetku uporablja rdeče rotacijske luči?
Me pa zanima , katero vozilo na posnetku uporablja rdeče rotacijske luči?
Vse, česar popolnoma ne obvladamo, je nevarno. In to, kar obvladamo, je še nevarnejše; potem postanemo lahkomiselni.
Pavel Razboršek
Pavel Razboršek
- man 14.284
- Prispevkov: 1001
- Pridružen: 8. Januar 2003, 23:25
- Kraj: Zgornja Bistrica
Pozdravljeni!
Glede včerajšne intervencije, mislim, da lahko podam nekaj informacij saj sem na njej sodeloval...
Zakaj trije poškodovani gasilci?
Prvi se je poškodoval eden od domačih prostovoljnih gasilcev (njihov gasilski dom je od gospodarskega poslopja oddaljen 100 m), ko je skupaj z domačimi poskušal rešiti čim več živine iz hleva. Pri tem se je zastrupil z monoksidom.
Druga dva prostovoljna gasilca sta se kasneje med intervencijo prav tako zastrupila z monoksidom.
Po prevozu gasilcev v bolnišnico, sem s strani ReCO Celje prejel obvestilo, da bodo vsi trije gasilci ostali na 24 urnem opazovanju v bolnišnici.
Žal lahko rečem, da je prišlo do teh zastrupitev zaradi neuporabe zaščite dihal. Spet je enkrat srce in vnema premagala pamet in pravila službe.
Kljub mojim opozorilom, žal ta niso zalegla in so gasilci delali naprej brez IDA.
Uspelo mi pa je, da so poveljniki enot, odstranili iz požarišča vse neustrezno zaščitene gasilce, policiji pa je uspelo, da so odstranjevali vse civiliste, ki so se poskušali približati objektu...
Pri evakuaciji živine pred prihodom gasilcev se je poškodovala (zlom noge) tudi starješa ženska.
Drugi pomembni podatki:
- zagorelo je v južnem delu gospodarskega poslopja (21x19 m), kjer je v podstrešnem delu bilo skladiščenih 100 bal sena, požar se je hitro razširil na celotno gospodarsko poslopje
- požar je zaradi letečih delov sena preskočil na 80 bal slame, ki so bile skladiščene na zunanjem delu odmaknjene od objekta 15 metrov
- požar bal slame je ogrožal kozolec, le tega so pričeli varovati člani PGD Babno, pri tem jim je pomagal priseben sosed, ki je z delovnim strojem odvažal gorečo slamo na sosednji travnik ter s tem rešil omenjeni kozolec pred večjo požarno škodo
- v pritličju je bil svinjski hlev, napolnjen z 220 živalmi, od tega je med požarom in evakuacijo poginilo 100 mladih živali (starih od 2 do 7 dni)
- v 1. nadstropju je bila piščančja valilnica, v njej je bilo v času izbruha požara 550 živali, ki so vse poginile
- v požaru so bile uničeni krmilni in valilni sroji, vse ostale težje kemtijske stroje pa so domači skupaj z gasilci uspeli rešiti
Težave na intervenciji:
- veliko število civilistov (sosedov), ki so poskušali pomagati pri evakuaciji živine in pri tem so ogorožali sebe in potek intervencije
- pomankanje gasilne vode (v bližini je bil samo eden podtalni hidrantni priključek oddaljen 150 metrov), vodo smo dovažali z gasilskimi vozili, tako, da smo omogočili neprestano oskrbo z vodo
- ogorelo ostrešje poslopja je ogrožalo delo gasilcev pri spravljanju sena iz poslopja zato je bilo potrebno počakati na ustrezno mehanizacijo, s katero se je odstranilo ostrešje in s tem omogočilo dokaj varno delo gasilcev
Intervencijo smo zaključili ob 2.30 uri, na požarišču so ostali domači gasilci, ki so vršili gasilsko stražo.
Na intervenciji je sodelovalo 9 gasilskih društev ter poklicna gasilska enota Celje, poleg njih je sodelovala PP Celje ter NMP Celje.
Podpoveljnik GZ Celje
Milan Kroflič
Glede včerajšne intervencije, mislim, da lahko podam nekaj informacij saj sem na njej sodeloval...
Zakaj trije poškodovani gasilci?
Prvi se je poškodoval eden od domačih prostovoljnih gasilcev (njihov gasilski dom je od gospodarskega poslopja oddaljen 100 m), ko je skupaj z domačimi poskušal rešiti čim več živine iz hleva. Pri tem se je zastrupil z monoksidom.
Druga dva prostovoljna gasilca sta se kasneje med intervencijo prav tako zastrupila z monoksidom.
Po prevozu gasilcev v bolnišnico, sem s strani ReCO Celje prejel obvestilo, da bodo vsi trije gasilci ostali na 24 urnem opazovanju v bolnišnici.
Žal lahko rečem, da je prišlo do teh zastrupitev zaradi neuporabe zaščite dihal. Spet je enkrat srce in vnema premagala pamet in pravila službe.
Kljub mojim opozorilom, žal ta niso zalegla in so gasilci delali naprej brez IDA.
Uspelo mi pa je, da so poveljniki enot, odstranili iz požarišča vse neustrezno zaščitene gasilce, policiji pa je uspelo, da so odstranjevali vse civiliste, ki so se poskušali približati objektu...
Pri evakuaciji živine pred prihodom gasilcev se je poškodovala (zlom noge) tudi starješa ženska.
Drugi pomembni podatki:
- zagorelo je v južnem delu gospodarskega poslopja (21x19 m), kjer je v podstrešnem delu bilo skladiščenih 100 bal sena, požar se je hitro razširil na celotno gospodarsko poslopje
- požar je zaradi letečih delov sena preskočil na 80 bal slame, ki so bile skladiščene na zunanjem delu odmaknjene od objekta 15 metrov
- požar bal slame je ogrožal kozolec, le tega so pričeli varovati člani PGD Babno, pri tem jim je pomagal priseben sosed, ki je z delovnim strojem odvažal gorečo slamo na sosednji travnik ter s tem rešil omenjeni kozolec pred večjo požarno škodo
- v pritličju je bil svinjski hlev, napolnjen z 220 živalmi, od tega je med požarom in evakuacijo poginilo 100 mladih živali (starih od 2 do 7 dni)
- v 1. nadstropju je bila piščančja valilnica, v njej je bilo v času izbruha požara 550 živali, ki so vse poginile
- v požaru so bile uničeni krmilni in valilni sroji, vse ostale težje kemtijske stroje pa so domači skupaj z gasilci uspeli rešiti
Težave na intervenciji:
- veliko število civilistov (sosedov), ki so poskušali pomagati pri evakuaciji živine in pri tem so ogorožali sebe in potek intervencije
- pomankanje gasilne vode (v bližini je bil samo eden podtalni hidrantni priključek oddaljen 150 metrov), vodo smo dovažali z gasilskimi vozili, tako, da smo omogočili neprestano oskrbo z vodo
- ogorelo ostrešje poslopja je ogrožalo delo gasilcev pri spravljanju sena iz poslopja zato je bilo potrebno počakati na ustrezno mehanizacijo, s katero se je odstranilo ostrešje in s tem omogočilo dokaj varno delo gasilcev
Intervencijo smo zaključili ob 2.30 uri, na požarišču so ostali domači gasilci, ki so vršili gasilsko stražo.
Na intervenciji je sodelovalo 9 gasilskih društev ter poklicna gasilska enota Celje, poleg njih je sodelovala PP Celje ter NMP Celje.
Podpoveljnik GZ Celje
Milan Kroflič
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Najbolj se mi dopade, da si preko poveljnikov ekip iz enot PGD urejal stvari. To dejstvo vodje intervencij največkrat pozabljajo in poveljujejo direktno gasilcem. To pa lahko privede do tega , da se potem res ne ve kdo je vodja.
vsem čestitke za izpeljano intervencijo, gasilcem pa okrevanje in vrnitev na naslednjo akcijo.
vsem čestitke za izpeljano intervencijo, gasilcem pa okrevanje in vrnitev na naslednjo akcijo.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Vozila:
GV-1 6x
GVC 16/15 3x
GVC 16/25 4x
GVC 24/50 6x
GVC 24/70 1x
GVC-S-CO2 24/40 1x
ALK 1x
PV-1 1x
Priklopnik za razsvetljavo 1x
(mislim, da sem naštel vsa vozila)
Dostop do objektov omogočen iz dveh strani, prevoznost je bila zadovoljiva.
Potreba po dodatni opremi:
- težka mehanizacija za odstranjevanje ostrešja (težavo je rešil eden izmed sosednjih kmetov, kateri je pripeljal Hiab s prikolico za nakladanje lesa)
- gozdarska vitla za odstranjevanje večjih delov ostrešja (zagotovil tudi eden izmed sosednjih kmetov)
GV-1 6x
GVC 16/15 3x
GVC 16/25 4x
GVC 24/50 6x
GVC 24/70 1x
GVC-S-CO2 24/40 1x
ALK 1x
PV-1 1x
Priklopnik za razsvetljavo 1x
(mislim, da sem naštel vsa vozila)
Dostop do objektov omogočen iz dveh strani, prevoznost je bila zadovoljiva.
Potreba po dodatni opremi:
- težka mehanizacija za odstranjevanje ostrešja (težavo je rešil eden izmed sosednjih kmetov, kateri je pripeljal Hiab s prikolico za nakladanje lesa)
- gozdarska vitla za odstranjevanje večjih delov ostrešja (zagotovil tudi eden izmed sosednjih kmetov)
Čer!
Ker sem nov na forumu, se ne preveč jezit na mene, če bom kej narobe nardiu, no pa da vam zej jst povem kak je blo učiri.
Takole je bilo..imeli smo piknik člani Kd Celja, malo zatem ko smo pojedli "kosilo" je en gospod zavpil gori, marof gori..!! In usi so takoj začeli bezlati sem in tja, in reševati živali, sploh pa konje in stroje, tudi jaz sem rešu kosilnico. Ta požar se je v 2 minutah tako razširil da jaz kar nisem mogu vrjet.
Med tem, pa sta že moj dedi in ati pritekla do gasilskega doma in prižgala sireno in se odpeljala z gasilcom proti kmetiji, kjer so civilisti odnesli hidrant in ga tudi priključili in ga odvili. Potem pa se je začelo gašenje, prišli so gasilci iz Babnega ki so rešili kozolec in ostale zadeve, ki so bile pod kozolce. Prišli so tudi gasilci iz Ostrožnega, Lokrovca, Levca, Šmartnega, Ljubečne, Škofje vasi, Zagrada in PGD Trnovlje. Za tisto žensko, ki naj bi bila tako stara, pa sploh ni, ampak je stara okoli 30-35 več ni! Poškodovala si je levo nogo in je bila v bolnišnici ampak je že doma in okreva. Za tiste tri gasilce pa sem že včeraj slišal, da bodo v bolnici samo en dan, potem pa bodo lahko odšli domov in to je bilo tudi res.
Bi pa še rekel nekaj glede GZ Celje, včeraj so bili tako pozni, a lahk zvem zakaj? Danes pa smo že tako veliko naredili in pospravili ves les in tudi krmo in slamo, tako da smo bili pridni. Jaz sem njihov sorodnik in sem doživel pravi šok včeraj ko sem to videl.. Lahko pa še povem da je to zagorelo spet po petih letih, pa je to še bolj grozljivo. In še to, HVALA vsem gasilskim društvim , ki so sodelovali u gašenju, ter tudi gasilski zvezi Celje.
Lep gasilski pozdrav!
Jure
Ker sem nov na forumu, se ne preveč jezit na mene, če bom kej narobe nardiu, no pa da vam zej jst povem kak je blo učiri.
Takole je bilo..imeli smo piknik člani Kd Celja, malo zatem ko smo pojedli "kosilo" je en gospod zavpil gori, marof gori..!! In usi so takoj začeli bezlati sem in tja, in reševati živali, sploh pa konje in stroje, tudi jaz sem rešu kosilnico. Ta požar se je v 2 minutah tako razširil da jaz kar nisem mogu vrjet.
Med tem, pa sta že moj dedi in ati pritekla do gasilskega doma in prižgala sireno in se odpeljala z gasilcom proti kmetiji, kjer so civilisti odnesli hidrant in ga tudi priključili in ga odvili. Potem pa se je začelo gašenje, prišli so gasilci iz Babnega ki so rešili kozolec in ostale zadeve, ki so bile pod kozolce. Prišli so tudi gasilci iz Ostrožnega, Lokrovca, Levca, Šmartnega, Ljubečne, Škofje vasi, Zagrada in PGD Trnovlje. Za tisto žensko, ki naj bi bila tako stara, pa sploh ni, ampak je stara okoli 30-35 več ni! Poškodovala si je levo nogo in je bila v bolnišnici ampak je že doma in okreva. Za tiste tri gasilce pa sem že včeraj slišal, da bodo v bolnici samo en dan, potem pa bodo lahko odšli domov in to je bilo tudi res.
Bi pa še rekel nekaj glede GZ Celje, včeraj so bili tako pozni, a lahk zvem zakaj? Danes pa smo že tako veliko naredili in pospravili ves les in tudi krmo in slamo, tako da smo bili pridni. Jaz sem njihov sorodnik in sem doživel pravi šok včeraj ko sem to videl.. Lahko pa še povem da je to zagorelo spet po petih letih, pa je to še bolj grozljivo. In še to, HVALA vsem gasilskim društvim , ki so sodelovali u gašenju, ter tudi gasilski zvezi Celje.
Lep gasilski pozdrav!
Jure
Jurck...
glede starosti gospe, ki se je poškodovala, nimam točnih podatkov (starost, ime in priimek), vendar po izjavah "očividcev" sem zbral podatke, da naj bi šlo za starejšo gospo. Se pa opravičujem, v kolikor sem koga s tem užalil.
Kar se pa tiče "GZ Celje"... njihovi ustanovitelji - to so prostovoljna gasilska društva - v tej zvezi je skupno 14 društev (11 Celje, 3 Štore), od tega jih je na intervenciji sodelovalo 9.
Če si pa imel v mislih poklicno gasilsko enoto Celje, ti pa sporočam, da je izvozila ob 15.37, oziroma v isti minuti, ko je prevzela klic s strani ReCO Celje. Pot iz Celja do Lopate, pa z tovornimi vozili traja med 6 in 8 minut. Se pravi, da je bilo 6 gasilcev z dvema voziloma na požarišču najkasneje ob 15.45. Na zahtevo vodje izmene, pa je dodatna tehnika z moštvom (dežurno moštvo - vpoklic iz prostega časa) izvozila ob 15.51.
glede starosti gospe, ki se je poškodovala, nimam točnih podatkov (starost, ime in priimek), vendar po izjavah "očividcev" sem zbral podatke, da naj bi šlo za starejšo gospo. Se pa opravičujem, v kolikor sem koga s tem užalil.
Kar se pa tiče "GZ Celje"... njihovi ustanovitelji - to so prostovoljna gasilska društva - v tej zvezi je skupno 14 društev (11 Celje, 3 Štore), od tega jih je na intervenciji sodelovalo 9.
Če si pa imel v mislih poklicno gasilsko enoto Celje, ti pa sporočam, da je izvozila ob 15.37, oziroma v isti minuti, ko je prevzela klic s strani ReCO Celje. Pot iz Celja do Lopate, pa z tovornimi vozili traja med 6 in 8 minut. Se pravi, da je bilo 6 gasilcev z dvema voziloma na požarišču najkasneje ob 15.45. Na zahtevo vodje izmene, pa je dodatna tehnika z moštvom (dežurno moštvo - vpoklic iz prostega časa) izvozila ob 15.51.
Milek je res izčrpno in korektno navedel vse kar se nanaša na to posredovanje.
Tako ni več kaj veliko dodati.
Moram pa kot eden sodelujočih res pohvaliti delo vodje intervencije!
Vse odločitve so bile sprejete suvereno in v dogovoru z vodji enot. Tako je delo lahko potekalo usklajeno in vsak je vedel kje mu je mesto.
Vesel sem tudi, da smo res uspeli stran od mesta intervencije zdržati vse potencialne prepogumneže z neustrezno zaščitno opremo.
Tu tudi pohvala Policiji za prizadevno sodelovanje pri zavarovanju kraja intervencije.
Na začetku je morda res bilo nekoliko težav pri dobavi vode in jo je bilo potrebno dovažati. Kasneje, ko se je zadeva umirila in so bile tudi potrebe manjše je bila težava manj očitna.
Ja pa tako, da tudi ob pomoči mehanizacije (hiab in vitlo) pri tovrstnih požarih ne gre brez "ročnega dela" - prekopavanje in odmetavanje sena, zalivanje. To je pri razsežnostih tega objekta prišlo še bolj do izraza.
Tako da vsaka čast vsem, ki so vihteli vile in krevlje, oziroma so premetavali ožgane ostanke ostrešja.
Tako ni več kaj veliko dodati.
Moram pa kot eden sodelujočih res pohvaliti delo vodje intervencije!
Vse odločitve so bile sprejete suvereno in v dogovoru z vodji enot. Tako je delo lahko potekalo usklajeno in vsak je vedel kje mu je mesto.
Vesel sem tudi, da smo res uspeli stran od mesta intervencije zdržati vse potencialne prepogumneže z neustrezno zaščitno opremo.
Tu tudi pohvala Policiji za prizadevno sodelovanje pri zavarovanju kraja intervencije.
Na začetku je morda res bilo nekoliko težav pri dobavi vode in jo je bilo potrebno dovažati. Kasneje, ko se je zadeva umirila in so bile tudi potrebe manjše je bila težava manj očitna.
Ja pa tako, da tudi ob pomoči mehanizacije (hiab in vitlo) pri tovrstnih požarih ne gre brez "ročnega dela" - prekopavanje in odmetavanje sena, zalivanje. To je pri razsežnostih tega objekta prišlo še bolj do izraza.
Tako da vsaka čast vsem, ki so vihteli vile in krevlje, oziroma so premetavali ožgane ostanke ostrešja.
LP iz Celja
Tomaž K.
Pot do znanja je dolga, življenje pa kratko. (Hipokrat)

Pot do znanja je dolga, življenje pa kratko. (Hipokrat)

Kriminalisti so na kraju požara ugotovili, da je katastrofo povzročil samovžig sena, ki so ga imeli lastniki shranjenega v vrhnji etaži, pod streho gospodarskega poslopja. Po prvih ocena je škode za okoli dvesto tisoč evrov.
Več na: http://www.vecer.si/ (Datum: ponedeljek, 27. avgust 2007 - Stran: ČRNA KRONIKA)
Več na: http://www.vecer.si/ (Datum: ponedeljek, 27. avgust 2007 - Stran: ČRNA KRONIKA)
FIREFIGHTERS we are reversing new side!



