DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
bušman
Prispevkov: 96
Pridružen: 12. Marec 2006, 14:14

je

Odgovor Napisal/-a bušman »

Hvala za odgovor.Tudi sam sem bil takega mnenja,a glede na prispevek volkca...
Uporabniški avatar
KOFD
Prispevkov: 112
Pridružen: 5. April 2007, 0:06
Kraj: Kostanjevica na Krki

Odgovor Napisal/-a KOFD »

Malo pozno se jst tukaj oglašam ampak vse eno tukaj nekaj ni povsem res. Prvo kot prvo Črnobilski reaktor in reaktor v NEK, med tema dvema je velika razlika.

Reaktor v NEK je tipa PWR (Pressurized Water Reactor) reaktor je moderiran in hlajen s primarno, lahko vodo, ki je pod dovolj visokim tlakom, da se na delovni temperaturi ne uparja. Primarna voda greje sekundarno, ki se v uparjalniku uparja in poganja turbino.

Reaktor v Črnobilu je bil tipa RBMK: V reaktorju voda vre ob gorivnih palicah, ki se nahajajo v posebnih tlačnih ceveh. Para se zbira v velikih posodah, ločevalnikih pare. Med tlačnimi cevmi se nahaja moderator grafit. Sredica je izreno velika in zahteva izredno zapleten regulacijski sistem. Zadrževalnega hrama ni. Možna je menjava goriva med obratovanjem na moči. Kar v NEK ni mogoče.

26. aprila 1986 so operaterji pripeljali elektrarno v takšno stanje da je moč zaradi nehotenega dviga temperature pričeka eksponencialno naraščati, reaktor je termično razneslo.

In kot je bilo napisano za nesrečo v ameriki na elektrarni TMI ni bil kriv ventilator ampak je prišlo do vrenja v reaktorju (kar je posledica znižanja tlaka v primarnem sistemu, znižanje tlaka je pa povzročil lom cevi na uparjalniku, ali kot se temu reče LOCA) Po tej nesreči v ameriki so se začeli pisati postopki za obratovanje AOP,SOP,EOP, ustanovljena je bila skupina WANO, izboljšali so se varnostni sistemi. Po elaktrarnah so se začeli graditi simulatorji(imamo ga tudi v NEK) na kerih operaterji obnavljajo svoje znanje.
Gasilc mora bit mokr, da ne zagori
darko
Prispevkov: 2913
Pridružen: 18. November 2003, 14:06

Odgovor Napisal/-a darko »

Ja in vsi tipi so deklerarirani kot 100 % varni.
Darko
Uporabniški avatar
KOFD
Prispevkov: 112
Pridružen: 5. April 2007, 0:06
Kraj: Kostanjevica na Krki

Odgovor Napisal/-a KOFD »

Po teh dveh nesrečah so se varnostni sistemi hudo spremenili in izboljšali. Tako,da lahko rečemo da so 100% varni. Vem pa da vse elaktrarne dajo nejveč povdarka na jedersko varnost. najvažnejša ti je varnost sredice reaktorja.
Gasilc mora bit mokr, da ne zagori
Uporabniški avatar
luka_makuc
Prispevkov: 99
Pridružen: 20. April 2007, 15:26
GE: Tolmin
Kraj: Tolmin

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a luka_makuc »

Da malo obudim temo...
http://www.joker.si/article.php?rubrika ... cleid=3511---->tukaj je tema o različnih vrstah reaktorjev in tudi nekaj zapisanega o černobilski nesreči...

"prijetno" branje
Uporabniški avatar
rfireman
Prispevkov: 1816
Pridružen: 2. Julij 2007, 20:03
Kraj: PGD Velenje
Kontakt:

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a rfireman »

Zdaj je pa prišel čas da naredijo nov sarkofag, katerega bo naredila in financirala Evropa, narejen bo preko obstoječega,so pa na Discovery pokazali simulacijo kakšen bo.
Delavci, ki so odstranjevali onesnažen material iz vrha elektrarne so nosili po več 10kg težke obleke, delali so lahko največ po par minut potem pa so se zamenjali,pa še vseeno jih je veliko umrlo.
Poleg tega je bilo uničeno tudi mesto, ki se je razvilo zaradi elektrarne, ker je vse še vedno okuženo in še nekaj časa bo tako, žal :(
"For who so ever shall call upon the name of the Lord,shall be saved"
Uporabniški avatar
Pero0
Prispevkov: 105
Pridružen: 28. September 2006, 11:38
Kraj: Postojna
Kontakt:

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a Pero0 »

http://www.kiddofspeed.com/chapter1.html

Čisto na dnu strani so povezave do poglavij, je pa kar nekaj zanimivih slik.

lp
Lep pozdrav iz Postojne.
Uporabniški avatar
luka_makuc
Prispevkov: 99
Pridružen: 20. April 2007, 15:26
GE: Tolmin
Kraj: Tolmin

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a luka_makuc »

Na internetu se dobil dokumentarec Chernobyl Heart.
http://www.isohunt.com/torrents/?ihq=Chernobyl+Heart.se kar zamisleš malo...
Makuc Luka
041 297-986
luka.makuc@gmail.com

VIDEO PREDSTAVITEV PGD TOLMIN:
http://www.youtube.com/watch?v=tkYDOfXm2gM
Uporabniški avatar
KOFD
Prispevkov: 112
Pridružen: 5. April 2007, 0:06
Kraj: Kostanjevica na Krki

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a KOFD »

Če koga zanima delovanje nuklearne naj si ogleda našo stran http://www.nek.si/ Če ste pa še bolj radovedni nas pa prite pogledat :lol:
Gasilc mora bit mokr, da ne zagori
Uporabniški avatar
gobi
Prispevkov: 2215
Pridružen: 14. November 2004, 19:04
Kraj: Wajdušna-Ajdovščina-sin burje
Kontakt:

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a gobi »

KOFD napisal/-a:Če ste pa še bolj radovedni nas pa prite pogledat :lol:
Ja zelo zanimivo :D Škoda, da imajo naši vedno silo za domov ob takih stvareh :evil: :^o
LP, Robert Kopatin
Ko gredo drugi ven ,gremo mi noter!
Slika
Uporabniški avatar
KOFD
Prispevkov: 112
Pridružen: 5. April 2007, 0:06
Kraj: Kostanjevica na Krki

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a KOFD »

Aja? Sm mislu, da je smo pri nas tako :D
Gasilc mora bit mokr, da ne zagori
Uporabniški avatar
luka_makuc
Prispevkov: 99
Pridružen: 20. April 2007, 15:26
GE: Tolmin
Kraj: Tolmin

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a luka_makuc »

Makuc Luka
041 297-986
luka.makuc@gmail.com

VIDEO PREDSTAVITEV PGD TOLMIN:
http://www.youtube.com/watch?v=tkYDOfXm2gM
Uporabniški avatar
Skavt
Prispevkov: 476
Pridružen: 17. December 2002, 0:31
Kraj: Nadlesk- Loška dolina
Kontakt:

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a Skavt »

Na enem drugem spletišču sem objavil naslednji članek:
http://www.forum-lov.org/index.php?opti ... &Itemid=95
Z znanjem raste dvom!
root987

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a root987 »

Znanstveniki so na enem izmed najbolj neverjetnih mest na Zemlji, natančneje na stenah jedrskega reaktorja v Černobilu odkrili črno plesen, ki za svojo rast izkorišča ionizirano radioaktivno sevanje, ki ga oddaja poškodovani jedrski reaktor. Po nekoliko podrobnejši analizi so znanstveniki odkrili, da je plesen zelo bogata z melaminom in za svojo rast uporabljajo podoben postopek kot rastline - slednjim namreč pri rasti pomaga klorofil, ki pretvarja sončno energijo v kemično, pri tej plesni pa naj bi prav melamin pretvarjal ionizirajoče sevanje v energijo potrebno za rast. Še bolj presenetljivo pa je, da so hitreje rasle tudi plesni, ki so jim umetno vbrizgali melamin in jih nato izpostavili ionizirajočemu sevanju.

Cladosporium sphaerospermum, kot je latinsko poimenovanje te plesni, bi tako lahko v prihodnosti služil kot neusahljiv vir hrane za astronavte na dolgih vesoljskih potovanjih, saj v vesolju takšnega sevanja nikoli ne primanjkuje - če jo bodo seveda astronavti pripravljeni jesti.

Izvirni članek (Fox News)
Uporabniški avatar
gobi
Prispevkov: 2215
Pridružen: 14. November 2004, 19:04
Kraj: Wajdušna-Ajdovščina-sin burje
Kontakt:

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Odgovor Napisal/-a gobi »

Še nekaj o Černobilu :wink:
http://www.icjt.org/tech/chernobil/chernobil.htm

Na tej strani si lahko ogledate še kar nekaj zanimivih prezentacji na temo jedrske energije.
Priporočam pa tudi obisk v ICJT 8)
LP, Robert Kopatin
Ko gredo drugi ven ,gremo mi noter!
Slika
Odgovori