Vesele praznike in boooommm....!!
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Postavlja se vprašanje, če že moramo pokat za Veliko noč , KAJ JE VARNEJE?
-karbit-acitelen in posoda ali
-možnar
Glede tretje opcije , acitelen in kisik v pvc vrečke pa ne bom omenjal, ker to pa je res igranje z življenjem.
Karbit je v prosti prodaji zato je bolj zanimiv. Po mojem pa še bolj nevaren kot možnar.
Vaše izkušnje s karbidom ?
-karbit-acitelen in posoda ali
-možnar
Glede tretje opcije , acitelen in kisik v pvc vrečke pa ne bom omenjal, ker to pa je res igranje z življenjem.
Karbit je v prosti prodaji zato je bolj zanimiv. Po mojem pa še bolj nevaren kot možnar.
Vaše izkušnje s karbidom ?
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
- Denis
- Prispevkov: 853
- Pridružen: 11. Avgust 2003, 1:12
- Kraj: Vrbje - Spodnja savinjska dolina
- Kontakt:
No men se je pripetilo pred leti, seveda mlad naiven čist nor komi smo čakal na praznike da lahko pokamo s karbidom. Imeli smo 50 literski bojler, na tleh je bil lonček noter karbid in voda pokril si z bojlerjem v katerem je bila slama nekdo pa je ta bojler držal proti tlom, ob poku se je slama vnela. Kolegi pripravijo jst grem pa držat in kaj se je zgodilo, poknalo je predčasno no mene so mal roke bolele pa slišu nisem en teden nč, mal mi je peska v oči zmetal, vzrok tleča slama v bojlerju.
Ta hudi PGD VRBJE.
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
Denis, zelo poučen primer. Saj skoraj človek ne more verjeti kaj fantje vse počno. Pa ne samo mladina, staaaari dedci potegnjeni niso nič boljši.
nekje sem imel eno fotko, kako star ded sedi na mlečni kanti in prižiga s kosom časopisa. BRRRRRR!!
nekje sem imel eno fotko, kako star ded sedi na mlečni kanti in prižiga s kosom časopisa. BRRRRRR!!
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Karbid
Mogoče dogodek, ki ga bom opisal sodi bolj med anekdote, pa vendar...
Stvar se je zgodila nekje v sredi osemdesetih let, na Kokolanjščaku pri Vidmu ob Ščavnici, na domačiji moje mame (Takrat je bil Videm, sedaj Sveti Jurij
). Mamin brat je takrat obiskoval enega od višjih razredov osnovne šole in je bil, tako kot njegovi vrstniki izredno navdušen nad velikonočnim pokanjem s karbidom. Za možnar je uporabil staro 40- litersko posodo za mleko (mlekarsko kanto po domače), v dno katere je izvrtal majhno luknjo. Posodo je postavil pokonci, potem je vanjo postavil lonček s karbidom in vodo, grlo posode pa je zatesnil z žogo. Ko se je v posodi nabralo dovolj etina (acetilena), jo je prekucnil, stopil nanjo ter odprtini na dnu približal prižgan vžigalnik. Ob eksploziji etina, je žogo s precej veliko hitrostjo izstrelilo iz grla posode. Pri tem početju ga je zalotil sosed. Pa ne katerikoli sosed. To je bil Silvester, kateremu so kljub dokaj zrelim letom (takrat je bil star več kot 30 let), še vedno rojile po glavi neumnosti. Ko je videl, kako žoga silovito odleti iz posode, se je Silvo spomnil, da bi poskusil ubraniti enajstmetrovko... Striček je imel ob vinski preši postavljen malonogometni gol. Silvo se je postavil vanj, stric pa je proti njemu nameril svoj možnar. Ob "kazenskem" strelu iz možnarja, je žoga, tako kot vedno, silovito odletela. Silvester ob strelu ni niti trznil, ker se leta žoge do gola, sploh ni videlo. Videlo pa se je, kako se je žoga odbila od njegove glave. Vratar je ubranil strel, vendar je obležal nezavesten, po vsej verjetnosti s pretresom možganov. O kakšni zdravniški pomoči, takrat v tistih krajih ni bilo govora. Edina prva pomoč je bilo vedro vode in potem nekaj močnih "zdravilnih" substanc peroralno.
No ja, Silvester je še vedno živ...
Stvar se je zgodila nekje v sredi osemdesetih let, na Kokolanjščaku pri Vidmu ob Ščavnici, na domačiji moje mame (Takrat je bil Videm, sedaj Sveti Jurij
No ja, Silvester je še vedno živ...
The only thing that I regret- I didn't take what I could get. (Motörhead)
LP Borut Volk
LP Borut Volk
No, je že bil kaki taki dogodek.
Oskar, malo še pa me boš lahko v enoto vzel
Oskar, malo še pa me boš lahko v enoto vzel
Zadnjič spremenil pes, dne 8. Januar 2017, 14:49, skupaj popravljeno 1 krat.
Ja tud mi smo ves čas pržigali tako, da smo sedeli na mlečni kanti. Mladi in nori!Oskar napisal/-a:Denis, zelo poučen primer. Saj skoraj človek ne more verjeti kaj fantje vse počno. Pa ne samo mladina, staaaari dedci potegnjeni niso nič boljši.
nekje sem imel eno fotko, kako star ded sedi na mlečni kanti in prižiga s kosom časopisa. BRRRRRR!!
Z bojlerji smo pa tudi že pokali bolj "varno". Na svečko od motorja... dolgi kabel na motor... in BUM!
Delam kar paše mi, kar se mi dobr zdi...
- Uroš Lenarčič
- Prispevkov: 878
- Pridružen: 28. December 2004, 20:11
- Kraj: PGD Slape-Polje
- Oskar
- Naj forumovec 2004

- Prispevkov: 8311
- Pridružen: 8. November 2002, 20:59
- Kraj: Malečnik
- Kontakt:
šele sedaj sem prebral to kar si napisal Beno !pes napisal/-a:
No zadnje lete pokamo na možnar. Moram reči, da je to zaenkrat najbolj varen način.
Oskar, malo še pa me boš lahko v enoto vzel
ZAPOMNI SI , VARNEGA NAČINA POKANJA NI !!!!!!!!!
ko boš prenehal pokat pa lahko prideš v mojo enoto !

Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Kar se tiče pokanja z možnarjem,samo v informacijo.
Pred leti se je moj kolega in njegov brat zelo hudo poškodoval z možnarjem. Posledice : oba imata poškodovani očesi ( sta slepa vsak na eno oko ), drugemu pa je odtrgalo genitalije in poškodovalo nogo.
Tako da Oskarjeva trditev zelo drži, NI VARNEGA NAČINA.
Pred leti se je moj kolega in njegov brat zelo hudo poškodoval z možnarjem. Posledice : oba imata poškodovani očesi ( sta slepa vsak na eno oko ), drugemu pa je odtrgalo genitalije in poškodovalo nogo.
Tako da Oskarjeva trditev zelo drži, NI VARNEGA NAČINA.
Kjer je dim, je tudi ogenj.
˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘
Pozdravljena koroška,kjer koli si.
L.P.Miran 70
˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘˘
Pozdravljena koroška,kjer koli si.
L.P.Miran 70
- Mitja Gregorič
- Naj forumovec 2003

- Prispevkov: 4959
- Pridružen: 23. September 2002, 10:37
- Kraj: Volčja Draga
- Kontakt:
Sedaj ko je pokanje občasno dovoljeno, opažam da sploh ni več aktualno, pri nas še poči kaj, pa ne tako kot je bilo, ko je bilo prepovedano.
Če bi bil jaz zakonodajalec bi predpisal obvezno pokanje.
Verjemite da nebi nihče pokal, časopisi in gostilne pa bi bile polne debat zakaj država ne da za petarde in karbid???
Pa vesele praznike in mirno Novo leto 2007
jdrozg
Če bi bil jaz zakonodajalec bi predpisal obvezno pokanje.
Verjemite da nebi nihče pokal, časopisi in gostilne pa bi bile polne debat zakaj država ne da za petarde in karbid???
Pa vesele praznike in mirno Novo leto 2007
jdrozg


