Vaja Brnik 2006:
Prosim za komentarje.
Kot udeleženec: ranjenci umrli pred prevozom (po triaži).
Al pa so (skorej) zmrznl.
Lep večer preživelim.
Moderator: Oskar
Novice
Vaja »Letalska nesreča 2006«
(3.10.2006)
Na letališču Brnik bo v soboto, 14. oktobra, vaja na temo letalske nesreče, s katero naj bi preverili pripravljenost in usposobljenost sil za zaščito, reševanje in pomoč ob takšnem dogodku. Zaradi nemotenega poteka dela na letališču Brnik bo vaja časovno ter prostorsko omejena in namenjena samo strokovni javnosti.
V usmeritvah za izobraževanje in usposabljanje v obrambnem sistemu in sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v letih 2005 in 2006, ki jih je sprejela Vlada Republike Slovenije 6. januarja 2005, je med vajami državnega pomena v letu 2006, predvidena vaja ob veliki nesreči v letalskem prometu. Podobna vaja je bila zadnjič organizirana na letališču Ljubljana leta 1993, vaja zaščite in reševanja vključno z iskanjem padlega zrakoplova pa leta 1999 na območju Dobrče.
Z namenom, da bi preverili in izpopolnili organiziranost, pripravljenost in usposobljenost sil za zaščito, reševanje in pomoč ob veliki nesreči v letalskem prometu, bo na letališču Brnik v soboto, 14. oktobra, potekala enodnevna, državna, kombinirana, terenska in praktična vaja »Letalska nesreča - 2006«. Zaradi omejenega prostora in časa, saj bo promet na letališču potekal po vsakdanjem urniku, bo vaja namenjena samo strokovni javnosti in predstavnikom medijev. Scenarij vaje predvideva, da se je med pristankom letalo Airbus 320 letalske družbe Adria Airways d.d., v katerem je bilo 152 potnikov in 6 članov posadke, zaradi bočnega vetra zrušilo približno 400 metrov desno od vzletno pristajalne steze. Pri padcu na tla se je letalo prepolovilo, pričelo je iztekati gorivo in izbruhnil je požar. Po prvih podatkih je več deset potnikov mrtvih in več deset huje poškodovanih. V mednarodnem prostoru čakajo potniki, ki so prijavljeni na tri lete in naj bi v kratkem poleteli iz Ljubljane. Pred potniškim terminalom je tudi okoli 50 sorodnikov in prijateljev, ki čakajo na potnike s ponesrečenega letala.
Namen in cilji vaje so preveriti učinkovitost in usklajenost rešitev v načrtih zaščite in reševanja ob letalski nesreči na vseh ravneh načrtovanja. Načrte bodo preverijo v delih, ki se nanašajo na opazovanje in obveščanje, aktiviranje sil za zaščito, reševanje in pomoč, upravljanje in vodenje ter izvajanje ukrepov in nalog zaščite, reševanja in pomoči, ugotoviti pomanjkljivosti in morebitna neskladja ter nedorečenosti v načrtih in jih odpraviti, preveriti sistem in način vodenja intervencij pri gašenju, reševanju in ukrepanju ob veliki nesreči v letalskem prometu na vseh ravneh, preveriti operativno usposobljenost, pripravljenost in skupno delovanje različnih sil za zaščito, reševanje in pomoč ob veliki nesreči v letalskem prometu (reševanje ponesrečencev iz letala, gašenje požara večjega obsega, ukrepanje služb nujne medicinske pomoči, sprejem večjega števila poškodovanih in organizacija prevoza v bolnišnice ob veliki nesreči v letalskem prometu), preveriti pripravljenost prevoznika Adria Airways za izvajanje nalog iz njegove pristojnosti ob veliki letalski nesreči (vzpostavitev centrov, ki jih predvideva načrt za izvajanje aktivnosti prevoznika ob letalski nesreči, komuniciranje z javnostjo in sodelovanje z drugimi izvajalci nalog ob letalski nesreči), povečati usposobljenost za usklajeno delovanje sil za zaščito, reševanje in pomoč, zlasti gasilskih enot in drugih reševalnih enot, vključno z možnostjo sprotnega obveščanja javnosti in svojcev o žrtvah nesreče.
Na vaji bodo namenili posebno pozornost sodelovanju med poklicnimi in prostovoljnimi gasilskimi enotami ter drugimi silami za zaščito, reševanje in pomoč, ukrepanju vodstva Aerodroma Ljubljana ter pristojnih služb ob veliki nesreči v letalskem prometu, ukrepanju prevoznika Adria Airways ter pristojnih služb ob letalski nesreči, vodenju intervencije pri uporabi različnih enot zaščite, reševanje in pomoči, izvajanju zaščitnih ukrepov in uporabi ustrezne tehnike, opreme ter sredstev. Vajo organizirajo Ministrstvo za obrambo - Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Ministrstvo za promet – Direktorat za letalstvo, Ministrstvo za notranje zadeve - Generalna policijska uprava, Ministrstvo za zdravje, Kontrola zračnega prometa d.o.o., Aerodrom Ljubljana d.d., Adria Airways, d.d., Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Občina Cerklje na Gorenjskem. Na vaji bodo sodelovali poveljnik CZ RS, poveljnik in namestnik poveljnika CZ za Gorenjsko, Ministrstvo za obrambo - Uprava RS za zaščito in reševanje z izpostavama Kranj in Ljubljana, Center za obveščanje RS in oba regijska centra za obveščanje, Ministrstvo za promet - Direktorat za letalstvo, Ministrstvo za notranje zadeve - Generalna policijska uprava ter policijski upravi Kranj in Ljubljana, Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za zunanje zadeve, Veleposlaništvo Finske, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Urad Vlade za informiranje, Kontrola zračnega prometa Slovenije, d.o.o., Občina Cerklje na Gorenjskem, Aerodrom Ljubljana d.d., Postaja letališke policije, Letalska policijska enota, Adria Airways, d.d., JZ GRS Kranj, Gasilska zveza Slovenije, Rdeči križ Slovenije, PGD v okolici letališča (Cerklje na Gorenjskem, Šenčur, Vodice), Zdravstveni dom Kranj, Postaja NMP Kranj, Postaja NMP Ljubljana, KC Ljubljana, Inštitut za sodno medicino, Poveljstvo sil Slovenske vojske in 15. helikopterski bataljon, enote in službe Civilne zaščite, druge reševalne službe in sestave, pristojni inšpekcijski organi, pravosodni in drugi organi. Na vaji se bodo dejansko izvajale dejavnosti, ki jih določa načrt za izvedbo vaje, izdelan na podlagi obstoječih načrtov zaščite in reševanja ob letalski nesreči.
Vajo bo vodilo vodstvo, v katerem so vodja Milivoj Dolščak, Ministrstvo za obrambo - Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, namestnik vodje Rajko Simič, Ministrstvo za obrambo - Uprava RS za zaščito in reševanje (Izpostava Kranj) in člani Damijan Horvat, Ministrstvo za promet - Direktorat za letalstvo, mag. Mirko Komac, Ministrstvo za promet - Direktorat za letalstvo, Branko Šekoranja, Ministrstvo za notranje zadeve, dr. Igor Kotnik, Ministrstvo za zdravje, Beno Flogie, Uprava uniformirane policije GPU, Srečko Janša, Kontrola zračnega prometa d.o.o., Gregor Bukovec, Kontrola zračnega prometa d.o.o., Blaž Kaplenik, Občina Cerklje na Gorenjskem in Dušan Sofrič, Aerodrom d.d. Ljubljana. Vajo bodo spremljali in ocenjevali inšpektorji Inšpektorata RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami v skladu z načrtom za izvedbo vaje.
Vodstvo vaje bo pripravilo poročilo o njej in ga najkasneje v tridesetih dneh po dogodku in po obravnavi na Štabu Civilne zaščite Republike Slovenije posredovalo Vladi RS. S poročilom bodo seznanjeni vsi sodelujoči v vaji, pristojni poveljniki Civilne zaščite in inšpekcijske službe.
Vir: URSZR
sergej je napisal:v realni situaciji naj bi dostop novinarjem in varovanje kraja izvajali policisti pred letališčem. v konkretnem primeru (pa ne mi zamerit) so novinarji vdrli na prizorišče do ponesrečencev in ovirali reševanje. torej pogrešal sem "resno" varovanje prizorišča.
Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov