Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Zavarovanje gasilcev v primeru poškodbe pri delu

Vse kar je povezano z organiziranostjo gasilstva in predpisi

Moderatorji: Milan Dubravac, Drago

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Zavarovanje gasilcev v primeru poškodbe pri delu

Objava MarkoKroflic » 27. februar 2012, 16:23

GZS je objavila napotke za prijavo gasilcev za zavarovanje v primeru poškodbe. Navodila so bolj splošna in niso v pomoč pri sami izvedbi zavarovanja. Pripravil sem dva prispevka, ki bosta morda v pomoč, da se prijava lažje izvede in izpolni vsa potrebna administracija:
- Zavarovanje gasilcev v primeru poškodbe http://goo.gl/UmRVz
- Izpolnjevanje REK obrazca http://goo.gl/HqQkt

Upam, da bom komu pomagal in olajšal delo.

Marko
MarkoKroflic

Objave: 4
Registriran: 7. november 2009, 18:46

Re: Zavarovanje gasilcev v primeru poškodbe pri delu

Objava gasilec36 » 25. junij 2014, 16:23

Mene pa zanima kako je urejeno zavarovanje v primeru poškodbe za nezaposlene gasilce,in pa za študente?
Bilo je nekaj govora,da operativci,ki so nezaposleni in pa študenti niso zavarovani v primeru poškodbe,sprašujem zato ker v
zakonu o gasilstvu nič ne piše za tak primer ali pa jaz ne najdem :)

lep pozdrav
gasilec36

Objave: 50
Registriran: 2. december 2012, 10:41
GE: Kozje

Odg: Re: Zavarovanje gasilcev v primeru poškodbe pri delu

Objava robit » 27. junij 2014, 9:23

gasilec36 je napisal:Mene pa zanima kako je urejeno zavarovanje v primeru poškodbe za nezaposlene gasilce,in pa za študente?
Bilo je nekaj govora,da operativci,ki so nezaposleni in pa študenti niso zavarovani v primeru poškodbe,sprašujem zato ker v
zakonu o gasilstvu nič ne piše za tak primer ali pa jaz ne najdem :)

lep pozdrav

nevem kako je pri ostalih pri nas kolikor jast vem je tako da so zavarovano vsi operativci na intervencijah in vajah z skupnim zavarovanjem... verjetno je pa pogoj zdravniško spričevalo
robit

Objave: 207
Registriran: 1. februar 2013, 10:09

Odg: Zavarovanje gasilcev v primeru poškodbe pri delu

Objava MarkoKroflic » 12. avgust 2014, 9:39

Potrebno je ločiti med vrstami zavarovanja - nadomestilo za plačo (t.i. bolniško (100 %), ki ga krije delodajalec in kasneje ZZZS - to je navodilo GZS) ter nezgodno zavarovanje - odškodnino plača zavarovalnica (bolnišnični dan, invalidnost, smrt, ...).
Za študente, brezposelne, upokojence, ... zavarovanje za nadomestilo 100 % bolniške ni potrebno, ker v primeru poškodbe ni nadomestila.
Vsi operativni člani pa so lahko nezgodno zavarovani in so tudi upravičeni do odškodnine, če pride do poškodbe skladno s splošnimi pogoji.
MarkoKroflic

Registriran: 7. november 2009, 18:46

Objava bbk12 » 13. avgust 2014, 23:17

MarkoKroflic je napisal:Potrebno je ločiti med vrstami zavarovanja - nadomestilo za plačo (t.i. bolniško (100 %), ki ga krije delodajalec in kasneje ZZZS - to je navodilo GZS) ter nezgodno zavarovanje - odškodnino plača zavarovalnica (bolnišnični dan, invalidnost, smrt, ...).
Za študente, brezposelne, upokojence, ... zavarovanje za nadomestilo 100 % bolniške ni potrebno, ker v primeru poškodbe ni nadomestila.
Vsi operativni člani pa so lahko nezgodno zavarovani in so tudi upravičeni do odškodnine, če pride do poškodbe skladno s splošnimi pogoji.

Ja in ravno po mojih izkušnjah v veliko društvih ne ločijo tega. Ko sem jih opominjal oziroma spraševal če so uredili to zavarovanje za nadomestilo plače se jih je večinoma čudila, da je to potrebno, ker saj nas občina nezgodno zavaruje. In ja veliko jih nima tega urejenega. Mogoče tudi iz tega sledi dopis GZS glede poziva iz DURS.
bbk12

Objave: 13
Registriran: 19. januar 2013, 12:01

Objava mihael » 11. julij 2015, 19:52

Mene pa zanima kako je urejeno glede 100% bolniške (poškodba pri delu) v primeru, če se gasilcu nekaj pripeti na poti na ali iz intervencije.
Namreč v ZPIZ-2,ki je pričel veljati 1.1.2013 v 66.členu določa, da se šteje za 100% samo v primeru, če prevoz organizira delodajalec ali, če se le to zgodi na službeni poti.
Kako sedaj ukrepati?
Uporabnikova podoba
mihael

Objave: 304
Registriran: 30. november 2002, 13:07

Objava Fireman » 12. avgust 2015, 11:41

mihael je napisal:Mene pa zanima kako je urejeno glede 100% bolniške (poškodba pri delu) v primeru, če se gasilcu nekaj pripeti na poti na ali iz intervencije.
Namreč v ZPIZ-2,ki je pričel veljati 1.1.2013 v 66.členu določa, da se šteje za 100% samo v primeru, če prevoz organizira delodajalec ali, če se le to zgodi na službeni poti.
Kako sedaj ukrepati?

Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Uradni list RS, št. 51/06 – uradno prečiščeno besedilo in 97/10)
28. člen

(varstvo pri izvrševanju dolžnosti)

(1) Poškodba ali bolezen, ki nastane med opravljanjem nalog, usposabljanjem v Civilni zaščiti ali v drugih reševalnih enotah, službah in drugih operativnih sestavah, ki jih organizirajo nevladne organizacije v skladu s tem zakonom ali med izvrševanjem materialne dolžnosti v Civilni zaščiti, se šteje kot poškodba pri delu ali poklicna bolezen po predpisih o zdravstvenem, pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

(2) Za poškodbo iz prejšnjega odstavka se šteje tudi poškodba, ki jo je državljan utrpel na poti z doma ali z delovnega mesta na zbirališče, oziroma pri povratku po običajni poti do doma ali delovnega mesta.
:)
Uporabnikova podoba
Fireman

Objave: 211
Registriran: 24. julij 2002, 16:16

Objava cevar1 » 1. februar 2016, 8:06

Pozdravljeni,
GZ Slovenije nas tudi letos opozarja na sklenitev zavarovanj, za primer poškodbe, invalidnosti, telesne okvari ali smrti kot posledica pri opravljanju svojih aktivnostih. Zraven je tudi en kup obrazcev.
Naša GZ ima sklenjeno zavarovanje pri zavarovalnici Triglav, kjer je iz police razvidno, da imamo zavarovanih 80 gasilcev za primer, poškodbe, invalidnosti ali smrti, kot posledica pri opravljanju gasilske dejavnosti.
Zanima me ali tako sklenjeno zavarovanje zadostuje za našo GZ ali moramo imeti sklenjeno zavarovanje po tem navodilu, ki ga daje GZ Slovenije ?
http://www.gasilec.net/zavarovanja-za-leto-2016
Priloge
nezgodno.JPG
cevar1

Objave: 30
Registriran: 23. januar 2011, 14:37

Objava silvano » 7. marec 2016, 11:11

cevar1 je napisal:Pozdravljeni,
Zanima me ali tako sklenjeno zavarovanje zadostuje za našo GZ ali moramo imeti sklenjeno zavarovanje po tem navodilu, ki ga daje GZ Slovenije ?

NE ZADOSTUJE, nekaj je obvezno zavarovanje (ZZZS in ZPIZ - o tem vas obvešča GZS), drugo pa so komercialna zavarovanja, ki so neobvezna (odškodnina bolnišnični dnevi, odškodnina v primeru poškodbe, smrti itd)
Uporabnikova podoba
silvano

Objave: 235
Registriran: 15. oktober 2002, 18:28
GE: PGD Boh. Bistrica

Objava gapi » 7. marec 2016, 12:03

Zavarovanje na katerega opozarja GZS, je povedano po domače, razlika do 100% bolniške.
Če se nekomu na intervenciji nekaj zgodi in bo zaradi tega v bolniškem staležu, mu delodajelec oz. ZZZS izplača le 80% plače (bolniške), z predmetnim zavarovanjem (doplačilom) se ta odstotek poveča na 100%.

Lep pozdrav!

Gašper Mav
http://www.gasilci-lukovica.si
Uporabnikova podoba
gapi

Objave: 1843
Registriran: 31. december 2004, 20:51
GE: Lukovica

Objava SimonB » 3. oktober 2017, 14:33

zdravo.

imamo 2 operativna gasilca, ki delata v tujini (v Avstriji). Zanima me, če morda kdo ve, če so pri tem kakšne posebnosti in ali veljajo vsa nadomestila in ostalo enako kot za zaposlene v Sloveniji?

Hvala in LP.
SimonB

Objave: 45
Registriran: 19. januar 2015, 15:41
GE: Podgorje

Re: Zavarovanje gasilcev v primeru poškodbe pri delu

Objava FaBBinho_4 » 17. februar 2020, 22:01

Pozdravljeni,

da obudim temu. Kolikor sem razbral iz prejšnjih objav je to zavarovanje s strani GZS samo zavarovanje izplačila razlike do 100% bolniške?

Ostale stvari tukaj ne pridejo v poštev? V tem primeru je brezpredmetno zavarovanje študentov, ki so člani operativne enote..?

Kako imate urejeno nezgodno zavarovanje po društvih?
Lep pozdrav
Matej

http://pgdoplotnica.si/
Uporabnikova podoba
FaBBinho_4

Objave: 49
Registriran: 6. januar 2013, 21:10
GE: Oplotnica

Odg: Re: Zavarovanje gasilcev v primeru poškodbe pri delu

Objava Janez Koncilija » 18. februar 2020, 13:33

FaBBinho_4 je napisal:Pozdravljeni,

da obudim temu. Kolikor sem razbral iz prejšnjih objav je to zavarovanje s strani GZS samo zavarovanje izplačila razlike do 100% bolniške?

Ostale stvari tukaj ne pridejo v poštev? V tem primeru je brezpredmetno zavarovanje študentov, ki so člani operativne enote..?

Kako imate urejeno nezgodno zavarovanje po društvih?

Ni samo 100% bolniška, je še kaj več, a vedno vsi upamo, da koriščenje teh uslug ne bo nikoli potrebno.

Drugače pa ne zavaruje GZS ampak morajo to storiti PGD, GZ ali občina, kakor so kje dogovorjeni.

LP

Janez 8)

26. člen
(zavarovanje prostovoljnih gasilcev)
(1) Prostovoljni gasilec, ki se med intervencijo ali med strokovnim usposabljanjem poškoduje ali zaradi opravljanja nalog med intervencijo zboli, je zavarovan po predpisih o zdravstvenem, pokojninskem in invalidskem zavarovanju za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni.
(2) Prostovoljnemu gasilcu, ki ni zaposlen ali za katerega je to ugodneje, pripada nadomestilo za čas zadržanosti od dela zaradi poškodbe pri delu iz prejšnjega odstavka v višini 100% povprečne mesečne plače na zaposlenega delavca v državi v zadnjem mesecu pred nastankom poškodbe.
(3) Čas in kraj nastanka poškodbe ugotovi vodja intervencije, na kateri se je gasilec poškodoval, prijavi pa se pristojnemu organu.
(4) Če je prostovoljni gasilec med intervencijo ali med strokovnim usposabljanjem izgubil življenje, imajo njegovi družinski člani pravico do:
1. pokojnine v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju;
2. enkratne denarne pomoči;
3. povračila stroškov prevoza in pogreba.
(5) Če se prostovoljni gasilec med intervencijo ali med strokovnim usposabljanjem poškoduje brez svoje krivde tako, da je njegov organizem okvarjen najmanj za 20%, ima pravico do enkratne denarne pomoči po predpisih o vojaških invalidih.
(6) Vlada določi višino enkratne denarne pomoči, ki ne sme biti manjša od 12 povprečnih plač zaposlenih v državi v zadnjih šestih mesecih, ter višino povračil.
(7) Gasilska organizacija mora zavarovati operativne člane svoje gasilske enote za primer smrti, trajne izgube splošne delovne zmožnosti in prehodne nezmožnosti za delo, nastale v nesreči pri gašenju in reševanju, na vajah ali med šolanjem.
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4626
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava BeZo87 » 22. april 2020, 9:28

SimonB je napisal:zdravo.

imamo 2 operativna gasilca, ki delata v tujini (v Avstriji). Zanima me, če morda kdo ve, če so pri tem kakšne posebnosti in ali veljajo vsa nadomestila in ostalo enako kot za zaposlene v Sloveniji?

Hvala in LP.

Zdravo.
Tudi pri nas imamo enako situacijo. Dva operativna člana zaposlena v Avstriji in tam tudi sklenjeno osnovno zavarovanje. Ima kdo kakšne informacije glede tega? Kako v primeru poškodbe, bolnišničnega zdravljenja,... ZZZS verjetno ne pokriva stroškov.
BeZo87

Registriran: 25. maj 2013, 17:42

Objava Gasilecfirbec » 29. september 2020, 15:03

Zdravo.

Mene pa zanima kako je z nadomestili v casu porodniske - si aktiven na vajah, intervencijah in se poskodujes... kako je v tem primeru z zavarovanjem?

Lp
Gasilecfirbec

Objave: 1
Registriran: 29. september 2020, 14:59

Nazaj na Organizacijske in pravne zadeve

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Google [Bot] in 6 gostov