Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Jeklenka ali plin, to je sedaj vprašanje ?

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Jeklenka ali plin, to je sedaj vprašanje ?

Objava Oskar » 17. april 2007, 12:35

V zasebni hiši na Livku na Kobariškem je danes nekaj po osmi uri razneslo plinsko jeklenko.

takole piše na spletni strani 24ur.com

Temo ne odpiram iz radovednosti , ampak da malo podebatiramo o tem kdaj eksplodira posoda z UNP in kdaj plin, ki je ušel iz te posode (pogovorno jeklenke)
Velikokrat namreč tudi med gasilci slišiš komentar "plinsko flašo je utrgalo"
pa je "flaša ostala cela , le plin je oksplodiral!

Novinarji pa navadno zapišejo to kar jim nekdo pove, če pa jim nihče ne pove , pa je najbolj udaren naslov: razneslo plinsko bombo !

:D :evil:
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Alex74 » 17. april 2007, 13:01

hehe...

ne vem, če ne iz 24ur "špegajo" tudi na ta forum,
ker je sedaj naslov "Eksplozija plina na Kobariškem".

Celoten text pa se glasi takole:

Med eksplozijo plina iz plinske jeklenke sta se danes
zjutraj v stanovanjski hiši poškodovali dve ženski.

V zasebni hiši na Livku na Kobariškem je danes nekaj po osmi uri razneslo
plinsko jeklenko.

V eksploziji sta bili poškodovani dve ženski. Na kraj nesreče so poleg policije
prispeli reševalci in gasilci. Eno od žensk so zaradi suma poškodbe hrbtenice
s helikopterjem odpeljali v ljubljanski Klinični center.

Policisti in reševalci so še na kraju nesreče, so povedali na operativno-
komunikacijskem centru Policijske uprave Nova Gorica.

vir: 24ur

Se pa večkrat v pogovoru sliši, da je razneslo "plinsko bombo", kjer je zajeto vse,
od explozije plina, do raztrganja jeklenke, do katere je verjetno prišlo zaradi uhajanja plina.

Je hudič, ker se huje sliši, da je razneslo jeklenko, kot pa da je explodiral uhajajoči plin...

Upam, da bodo poškodovane hitro okrevale brez plosledic.
Aleksander Hočevar :wave:
PGD Ravne na Koroškem
Uporabnikova podoba
Alex74

Objave: 555
Registriran: 12. februar 2003, 16:40
GE: PGD Ravne na Kor.

Re: Jeklenka ali plin, to je sedaj vprašanje ?

Objava Volkec » 17. april 2007, 17:05

Oskar je napisal:Novinarji pa navadno zapišejo to kar jim nekdo pove, če pa jim nihče ne pove , pa je najbolj udaren naslov: razneslo plinsko bombo !

Do sedaj sem mislil, da je novinarstvo najbolj koristen študij na FDV. Očitno sem živel v zmoti...
The only thing that I regret- I didn't take what I could get. (Motörhead)

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Objave: 318
Registriran: 8. januar 2003, 18:16
GE: Kobarid

Plin

Objava Volkec » 17. april 2007, 17:38

Ni me bilo na intervenciji zaradi službenih obveznosti na terenu. Intervencijo je vodil Andraž, poleg njega pa je od forumovcev bil zraven tudi Sašo. Onadva bosta znala bolj podrobno opisati zadevo.

Kolikor mi je znano, na intervenciji ni bilo veliko strogo gasilskega dela.

Eksplodiral je PLIN, ki se je nakopičil v kuhinji. Ena od poškodovank se je ob eksploziji nahajala v prostoru, druga pa je bila zunaj in je ob eksploziji slučajno šla mimo okna, tako da jo je udarni val podrl na tla in jo poškodoval. Slednjo so s helikopterjem odpeljali v klinični center.

Zakaj je plin uhajal in kaj je eksplozijo sprožilo zaenkrat ni znano.

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Objava sašo » 18. april 2007, 7:31

Oskar, to je samo zaradi tega, ker ljudje gledajo preveč filmov... Podrobno bo pa Andraž opisal intervencijo...
Lep pozdrav, Sašo!
sašo

Objave: 177
Registriran: 23. april 2004, 18:22

Objava Tomkat » 18. april 2007, 9:03

Oskar je izpostavil dober problem, o katerem se lahko kakšna reče.

Mislim pa, da gre tu za vprašanje "prepada" med strokovno in laično javnostjo. Most bi verjetno lahko bili novinarji (mediji), vendar morajo biti za verodostojno poročanje nekoliko poučeni o stvareh, ki jih poročajo. Sicer si stvarnost prikrojijo po svoje, oziroma tako kot si pač predstavljajo.

Torej, če dobijo po zaključeni intervenciji strokovno izjavo vodje, jim je delo olajšano. Če pa med samo intervencijo izjavo da gasilec, ki samo odpira in zapira hidrant za polnjenje AC, je zadeva nekoliko manj verodostojna. Potem pa beremo kar pač beremo.
Tako je moje videnje.

O tem ali je eksplodiral plin ali je "razneslo" jeklenko, je pa debata lahko dokaj podobna debati o tem ali imamo gasilci "paradne" ali gasilske uniforme. :roll:
LP iz Celja :wink: Tomaž K.
Pot do znanja je dolga, življenje pa kratko. (Hipokrat)
Slika
Uporabnikova podoba
Tomkat

Objave: 1875
Registriran: 4. marec 2005, 10:43
GE: PGD Škofja vas

Objava eustace » 18. april 2007, 11:26

Moje mnenje pa je da novinarji poizkušajo narediti novico čim bolj atraktivno, zato uporabijo besedne zveze in pojme, ki stroki ali tistim ki se dejansko spoznajo na stvari malo bolje ni všeč. Ne spoznajo se na dejanske stvari in napišejo kakor pač slišijo iz prvih ust.

Za novinerje je pa pomembeno predvsem to katera medijska hiša bo prva objavila neko novico in zato v večini primerov dosti podatkov ni preverjenih.
Uredniki pa tudi stmijo predvsem po tem kakšan bo gledanost in polsušanost, ne pa o tem kakšno informacijo bodo objavili.

Sami veste, da novinarji velikokrat trosijo bučke ne samo v gasilskih temah, ampak tudi pri drugih stvareh, vsakdo med nami se spozna na določene stvari majn na določene pa bolj in dokaj hitro opaziš če se na stvar v kateri poročajo novinarji malo bolj spoznaš koliko različnih zgodb lahko ti ljudje spletejo.

Zavedati pa se moramo tipa oddaje v kateri je bilo to objavljeno....ta odaja se ne more primerjati z informativnima oddajama 24ur in dnevik.....je pač oddaja, ki vsako novico pa naj še bo tako nedolžna naredi atraktivno.

Nekaj mojega mnenja o novinarjih, ki jih na splošno ne maram ravno zato, ker v zadnem času objavljajo preveč subjektivnih in nepreverjenih informacij.
Uporabnikova podoba
eustace

Objave: 47
Registriran: 18. april 2007, 11:09

Objava Oskar » 18. april 2007, 11:52

Niso pa vsi novinarji za v en koš. Drugače se popolnoma strinjam z zgoraj napisanim.
Je pa res , da če bi vsaka osrednja enota imela človeka zadolženega za stike z javnostjo do takšnih napak pri poročanju ne bi prihajalo tako pogosto.

Doživel sem primer, ko smo se z novinarji dobro sporazumeli in po intervenciji na določeno uro izvedli mini novinarsko konferencu kar na terenu.
dali izjavo in vsi so bili zadovoljni. Bil pa je med njimi novinar A.A ki je prvi zapustil konferenco in zakličem za njim: "Ali si zapisal naziv enote, ki je posredovala in ime vodje intervencije?"
"ja seveda, bom še to zapisal" je bil odgovor.
Naslednji dan je pisalo v časopisu , da je posredovala policija !!!

da ne bomo preveč skrenili iz eksplozije bi bilo dobro da kaj več napišemo o tem primeru na Kobariškem.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava eustace » 18. april 2007, 12:07

Res se opravičujem, ker se vse vrgu v en koš. Podpiram novinarje, ki poročajo kvalitene in objektivne iformacije.

Je pa res nekaj.....gasilec ne more biti vsakdo.....novinar oziroma informator novinarjev je pa lahko vask.
Uporabnikova podoba
eustace

Objave: 47
Registriran: 18. april 2007, 11:09

Objava Andraž » 19. april 2007, 11:55

Kar se tiče same intervencije, je skoraj že vse napisal Volkec. Naj povem še to da je bila jeklenka že iznešena iz hiše, tako da nekega posredovanja v zvezi s plinom, pravzaprav ni bilo. Je pa bilo precej drugega dela, tako, da smo bili kar zaposleni. Glede na dejstvo, da sta bili poškodovani dve osebi, smo pomagali ekipi NMP pri oskrbi poškodovanih. Kasneje smo v dogovoru s pilotom določili in označili mesto pristanka helikopterja, ter pomagali ekipi NMP pri prenosu poškodovane v helikopter.

Kar pa se tiče poročanja novinarjev. Mislim, da take novice, kot je bila ta, objavljena na 24ur.com, nastanejo v pisarni, kjer nek novinar pokliče na OKC ali ReCO in pridobi nekaj osnovnih informacij, iz tega pa naredi senzacionalno novico. Tako je vsaj v naših krajih, kamor se razen za potrese ali plazove, novinarji iz nekaterih medijskih hiš sploh ne pripeljejo. Drugače pa je z lokalnimi mediji in s tistimi, ki imajo dopisnike na terenu. Tako da tisti, ki so se pripeljali na kraj nesreče so dobili prave informacije iz prve roke.

Vendar kljub dejstvu, da dobijo vsi novinarji iste informacije, se bodo novice med seboj razlikovale, ker nekdo, ki piše za rumen časopis bo opisal nesrečo malce bolj "udarno", nekdo, ki pa piše za nek bolj resen medij, se bo bolj približal resnici. Na novico vpliva tudi osebna interpretacija novinarja, ki se, ali pa ne, spozna na področje o katerem piše. Zato je tudi na nas, da novinarjem čimbolj razumljivo razložimo, da bodo tudi v resnici vedeli o čem pišejo.

Ne bi pa dajal vseh novinarjev v isti koš, ker nekateri poročajo res korektno, so pa v manjšini.

lp Andraž
Uporabnikova podoba
Andraž

Objave: 183
Registriran: 31. julij 2003, 22:00

no

Objava Volkec » 19. april 2007, 19:23

Eni nas v svojih poročilih omenijo, drugi pa ne. Regionalni časopis nas v tem primeru ni...

Mimogrede, očividci so spet so klicali 113...

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

odgovor

Objava sebastjan.kamensek » 19. april 2007, 20:49

No pa sem mislil, da se to, da prisotni na nesreči kličejo 113, dogaja samo v naših krajih.. Mislim ,da bi bilo potrebno več storiti na propagandi teh številk. Po drugi strani, pa vsi gasilci na vozilih vozimo okoli velik bel ali rdeč napis 112, tako, da sem po drugi strani skeptičen, če bi dosegli kakršenkoli uspeh.

Glede nesreče in eksplozije plina. Zanima me, če ima kdo kakšne slike intervencije, ker me resno zanima kakšne so bile poškodbe v prostoru in na objektu. Zanima me še, če je že (slučajno) razjasneno od kje usodna iskra?..

l.p.
!Vogn ni igrača!
Uporabnikova podoba
sebastjan.kamensek

Objave: 172
Registriran: 20. februar 2007, 22:43

Objava Andraž » 19. april 2007, 23:31

Še dobro da imamo Volkca, da me spomni na to kar pozabim. Ja res je, občan je poklical na št. 113, skoraj prepričan pa sem, da mu v kuhinji visi naš koledar na katerem je zapisana številka 112. V glavnem tema 112 ali 113 je že predebatirana in nekdo, ki še nikoli ni potreboval pomoči, se tudi ne obremenjuje s tem katero številko bo klical. Tako, da dokler ne bomo uvedli enotne številke za klice v sili, izboljšanja ni pričakovati, ne glede na raznorazne promocije. To je moje mnenje.

Kaj je povzročilo eksplozijo? Po zadnjih informacijah, ne iz prve roke, je bila stvar takšna; V prostoru sta dva štedilnika. V štedilniku na drva gori ogenj, zraven je plinski štedilnik, ki se v danem trenutku ni uporabljal. Par sekund pred eksplozijo priletna gospodinja zavoha plin. Nato zapre ventil na jeklenki. Odloči se odpreti okno, da bi prezračila prostor. Po odprtju okna sledi eksplozija.

Naša teorija je, da je hladen zrak, ki je vstopil v prostor, razburkal plin, ki se je zadrževal v spodnjem delu prostora, tako, da je zmes zraka in plina dosegla nivo kurišča, nekje na 60-70cm.

Poudarjam, da je to samo teorija, ker informacije o pogojih ob nastanku eksplozije niso iz prve roke in niso preverjene.

Komentarji zaželjeni.

lp Andraž
Uporabnikova podoba
Andraž

Objava Andraž » 19. april 2007, 23:38

Uporabnikova podoba
Andraž

Objava sixkiller » 19. april 2007, 23:43

Plin je kot vidm zelo nevarn :D Ne morem verjet, da je lahko vrata tulk razlomil :?

Moja verzija kako si zapomnit številko: 1 + 1 =2 (112) gasilci znamo računat in 1 + 1 = 3 (113) policisti enostavno ne

Upam, da ni med nami policista :D

LP
sixkiller

Objave: 185
Registriran: 14. januar 2007, 23:43

Naprej

Nazaj na Gašenje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 4 gostov