Ali je porebno da sodeluje v intervencijah toliko društev?

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
Janez Tratnik
moderator
moderator
Prispevkov: 2740
Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
Kraj: Dobračeva - Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Tratnik »

M-Coky napisal/-a:
Janez Tratnik napisal/-a:Velja pa naj, da je bolje preveč kot premalo gasilcev.
Že res, da je bolje to, kot pa pomanjkanje tehnike in operativcev (vsaka sekunda šteje), toda preveliko število le-teh prinaša s seboj ovire in lahko onemogoča normalen potek intervencije - to je pa tudi res.
Na koliko intervencijah si pa že bil, če smem vprašat?
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________
Slika
Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Uporabniški avatar
gobi
Prispevkov: 2215
Pridružen: 14. November 2004, 19:04
Kraj: Wajdušna-Ajdovščina-sin burje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gobi »

Milan Dubravac napisal/-a:Tisti, ki sprejme poziv mora znati oceniti za katero vrsto dogodka gre se pravi kateri operativni postopki so potrebni.
Eee Milan to je problem kako naj operater na ReCO-u zna vsaj približno oceniti situacijo, če ni bil v podobni situaciji na terenu (vsa čast izjemam!!). Pri poklicni enoti je to lažje saj se klic preveže dežurnemu, pri društvih pa.... :roll:
LP, Robert Kopatin
Ko gredo drugi ven ,gremo mi noter!
Slika
Uporabniški avatar
BAČO
moderator
moderator
Prispevkov: 2090
Pridružen: 5. Maj 2005, 12:19
Kraj: Dol pri Hrastniku
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a BAČO »

Lepo, da se tema razvija v pravo smer, saj bomo le tako spremenili kaj na bolje, vendar kljub velikem števiju napisanih objav, do sedaj še nisem zasledil enega problema, ki se prepogosto pojavlja v praksi.
In sicer ni nihče napisal, da gasilci velikokrat ne spoštujejo (-mo) povelja vodje intervencije, ki na požarišču že ima zadostno število ljudi in tehnike in nas ob našem nekoliko poznem izvozom ali med potjo napoti nazaj v gasilski dom, ker je po njegovih ugotovitvah za uspešno posredovanje na samem kraju že več kot dovolj enot z ustrezno tehniko. Ampak gasilski firbci se morajo (-mo) peljati na kraj intervencije, saj če smo že na poti, gremo lahko vsaj pogledati, kaj se dogaja. Tako s(m)o na kraju intervencije v samo napoto, zaparkirajo (-mo) dovozne poti s svojimi vozili, posledično pa zaradi takšnih neumnosti pride tudi do težav pri samem vodenju, saj vodja intervencije nima podatkov o teh vozilih in članih, ki breskrbno letajo med ostalimi sodelujočimi in opazujejo kaj se dogaja :roll: .
Skratka potem nihče več ne ve, ne kdo pije, ne kdo plača :!:

Enako velja za nedisciplino ob prihodu na mesto intervencije, saj le malo enot prakticira način, ko se npr. pripelje na kraj 12 gasilcev z dvemi vozili in do vodje intervencije stopi samo vodja tiste enote, ki vodji intervencije poda podatke o prispelih vozilih in opremi, o št. moštva, specialnostih…ostali pa lepo opremljeni počakajo v, oz. ob vozilih in šele po navodilu vodje enote začnejo opravljati naloge, ki so jim bile naložene. Ali pa lepo počakajo v pripravljenosti na svojem mestu in se ne mešajo med ostale operativce, ki že opravljajo svoje naloge, ki jim jih je odredil vodja intervencije oz. neposredni vodje oddelkov po navodilih vodje intervencije.

Vem, da boste sedaj vsi udarili ven z izjavami, da se pri Vas ne dela tako itd…., mogoče, ampak v vse preveč primerih se napisane stvari še vedno dogajajo in zato ni čudno, da nas kdaj različni mediji »popljuvajo«, češ da letamo kot kure brez glave, brez vsakega vodenja in da pol "operativcev" samo opazuje dogajanje in po možnosti še naglas »razmišlajo« o vzrokih požara, za kar pa vsekakor nismo poklicani :idea: .

Mater sem se razpisal :oops: !

LP BAČO :wink:
Urban ROMIH
PGD Dol pri Hrastniku
NA POMOČ !!!
teoretik
Prispevkov: 348
Pridružen: 2. April 2007, 17:56
Kraj: Radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a teoretik »

gobi napisal/-a:... kako naj operater na ReCO-u zna vsaj približno oceniti situacijo, če ni bil v podobni situaciji na terenu (vsa čast izjemam!!). Pri poklicni enoti je to lažje saj se klic preveže dežurnemu, pri društvih pa....
Če eparater v centru od prijavitelja pridobi vse potrebne podatke pa res ni tako težko ugotoviti najmanj koliko enot naj aktivira v prvem pozivu.

Če prvi gasilec, ki prispe na kraj požara (pa ni vedno potrebno, da je to gasilsko društvo, lahko je to sosed gasilec, ki je pri objektu v eni minuti) takoj sporoči na center kakšno je stanje, center pa to prenese društvom, ki jih je že aktiviral, lahko zelo hitro steče dobra intervencija.

Preizkušeno v praksi in 100% drži !
Svoboden si ko nisi odvisen od časa.
Uporabniški avatar
Gregor K.
moderator
moderator
Prispevkov: 3046
Pridružen: 16. Februar 2003, 13:20
Kraj: Nekje na poti...
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Gregor K. »

teoretik napisal/-a:
Če eparater v centru od prijavitelja pridobi vse potrebne podatke pa res ni tako težko ugotoviti najmanj koliko enot naj aktivira v prvem pozivu.
V teoriji to gre, praksa je drugačna, sploh ker dogodkov ponavadi ne prijavljajo ljudje, ki vedo kaj morajo povedati (gasilci denimo) in ki bi bili v najboljšem psihičnem stanju (stres ob nesreči) in je izvleči željene podatke marsikdaj nemogoče.
Tako da je aktiviranje enot po presoji operativca bolj tako-tako. Ok aktiviranje po načrtu že, ampak to lahko določimo v SOP - (primer - požar v stanovanjski hiši, prvi alarm vsaj 2 enoti z GVC-ji, glede na kraj se potem pač lokalno dogovori in opredeli v načrtu aktiviranja kateri enoti sta to)
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
teoretik
Prispevkov: 348
Pridružen: 2. April 2007, 17:56
Kraj: Radovljica
Kontakt:

Re: Ali je potrebno da sodeluje v intervencijah toliko društ

Odgovor Napisal/-a teoretik »

uros11 napisal/-a:
Zanima me kaksna je ta stanovanjska hiša, da se je z ognjem spopadlo 7 gasilskih društev? Kakšna je bila tehnika? Kako je narejen plan aktiviranja?

Ali je potrebno da sodeluje v intervencijah toliko društev?
To temo v kateri nas je razpravljalo že 50 smo začeli z vprašanji na katere pa nismo dobili še nobenega konkretnega odgovora.
Ne vemo točno koliko je bilo gasilskih vozil, števila gasilcev, vrste in število napadov, površine požara in podobno.

Če nekdo ne napiše teh podatkov je to pač njegova pravica. Upam pa, da bodo društva, ki so sodelovala v intervenciji tudi na podlagi naše razprave lahko izdelale kvalitetno analazo in tudi tako se stvari spreminjajo na bolje.
Svoboden si ko nisi odvisen od časa.
Uporabniški avatar
Janez Tratnik
moderator
moderator
Prispevkov: 2740
Pridružen: 7. Avgust 2002, 8:47
Kraj: Dobračeva - Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Janez Tratnik »

točno to Bačo

Ko bomo znali ob prihodu na mesto intervencje počakati ob vozilih in bo šel samo naš vodja do vodje intervencije in vprašal. Kaj rabite, nas je toliko in toliko, imamo tako in tako opremo ... Potem bo lahko 100 gasilcev na stanovanjskem požaru in ne bo panike.
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
______________________________________
Slika
Kot gasilec se rodiš in večno ostaneš!
Gasilce rajši pokličite prehitro kot prepozno!
Uporabniški avatar
SULLY
Prispevkov: 52
Pridružen: 9. Avgust 2007, 10:25

Odgovor Napisal/-a SULLY »

Točno to, Bačo.
Vendar samo z prakticiranjem na vajah in izobraževanjem vodij intervencij bomo lahko to izpeljali v praksi.
Kot primer 23.12. smo imeli 21.30 tihi alarm, da gori hiša. Ko je vodja intervencije dobil podatek, da gori le kozolec toplar je ReCO obvestil, da bo kasneje aktiviral enote, ki jih bo potreboval. In ko je bila potreba po vodi je aktiviral VI sosednje društvo in ta je po izvozu lepo po radiovezi obvestil VI sčim prihaja in s koliko gasilci.
Kaj hočem povedati, z vztrajnim poučevanjem in ponavljanem na vajah počasi to potencialnim vodjem enot pride v kri.

LP, Boštjan
Uporabniški avatar
M-Coki
Prispevkov: 987
Pridružen: 4. Januar 2007, 20:02
Kraj: Malečnik

Odgovor Napisal/-a M-Coki »

Janez Tratnik napisal/-a:Na koliko intervencijah si pa že bil, če smem vprašat?
Ker te zanima in ker pravila foruma navajajo, da se medsebojne diskusije, mnenja ipd. rešujejo z uporabo ZS - sem ti odgovoril tam!

Še vedno sem pa mnenja, da je lahko v določenih primerih preveliko št. tehnike, opreme in ljudi v napoto in v oviro pri izvajanju normalnega poteka intervencije - pa me naj nekdo prepriča v nasprotno, v kolikor ni tako!
FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Luka1
Prispevkov: 40
Pridružen: 20. Avgust 2007, 11:14

Odgovor Napisal/-a Luka1 »

teoretik napisal/-a:Iz dolgoletnih izkušenj si upam trditi, da je bilo vozil in članov za požar stanovanjske hiše preveč.
Sedaj naj me pa nekdo strokovno prepriča, da moja trditev ne drži.
Ne wem kdo pride na požar dixija (WC) s tremi vozili in pol radovljiške zveze!! Fantje pretiravate! Rajši vidim da je kasno drustvo brez dela in čaka da bo zamenjalo tiste ki so utrujeni, kot pa da 7 gasilce gara kot zivali! Tako se vsaj prostovoljci nizjih kategorij lahko kaj naucijo, pa tudi če samo gledajo!!

Pa brez zamere
Lp
Rok Ušen
Prispevkov: 752
Pridružen: 17. Marec 2006, 11:58
GE: Savinjska

Preodzivanje

Odgovor Napisal/-a Rok Ušen »

Iz mojih izkušenj lahko povem, da nas je bilo že na marsikateri intervenciji preveč.

AMPAK, kot je rekel Oskar - pri nas premalo gori in gasilci potrebujemo vaje. Če se na določen dogodek že v prvi fazi alarmiranja napoti večje število enot na kraj dogodka, to sploh ni slabo. Povadimo vožnjo do gas. doma, oblačenje, poveljnik vidi koliko operativcev sploh nosi pozivnik s sabo itd.

Seveda se od vodje intervencije nekako pričakuje, da bo na terenu prebral med ljudmi in tehniko kaj se potrebuje, kaj se morebiti bo. Vsekakor pa je potrebno nepotrebne enote poslati nazaj domov.

Za primer lahko navedem večji požar v podjetju Novem (lakirnica). S strani ReCo Celje je bil prožen alarm 3. stopnje - torej celotna GZ Žalec. Na kraj dogodka je prišlo cca. 30 društev z kar nekaj vozili in posadke. Vodja intervencije je na rampo postavil pomočnika, ki je notri spuščal enote z GVC-ji (IDA, PENILO, VODA), ostale z manjšimi vozili (GV1,GV-V1,...) pa je enostavno popisal in jih napotil nazaj domov. Seveda je potem v statistiki pisalo da nas je bilo cca. 100 gasilcev z nevem kolikimi vozili, vendar dejansko stanje je bilo drugačno. In prav je tako.
Rok Ušen, GČ I. st.
Uporabniški avatar
gobi
Prispevkov: 2215
Pridružen: 14. November 2004, 19:04
Kraj: Wajdušna-Ajdovščina-sin burje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gobi »

teoretik napisal/-a:Če operater v centru od prijavitelja pridobi vse potrebne podatke pa res ni tako težko ugotoviti najmanj koliko enot naj aktivira v prvem pozivu.

Ti šmen a kaj, ko na žalost popolnih podatkov (pre)pogosto ni :oops: :twisted:

Mimogrede…
Pred časom je v poklicni enoti zazvonil telefon iz ReCO-ja so prijavili, da na Slapu pri Vipavi gori osebno vozilo (prevezave prijavitelja intervencije z ReCO-ja v enoto ni bilo). In kaj je sledilo ??!! Dežurna izmena izvozi na kraj ''intervencije'' in je preiskala cel Slap, a o požaru ne duha ne sluha !! In, ko je vodja intervencije klical na ReCO in hotel operaterju dopovedat, da ni gorečega vozila ga je le ta hotel prepričat da vozilo je…in res vozilo je res gorelo na Slapu, ampak ne na Slapu pri Vipavi temveč na Slapu ob Idrici. 8)
teoretik napisal/-a:Če prvi gasilec, ki prispe na kraj požara (pa ni vedno potrebno, da je to gasilsko društvo, lahko je to sosed gasilec, ki je pri objektu v eni minuti) takoj sporoči na center kakšno je stanje, center pa to prenese društvom, ki jih je že aktiviral, lahko zelo hitro steče dobra intervencija. Preizkušeno v praksi in 100% drži !
Običajno res… :D
LP, Robert Kopatin
Ko gredo drugi ven ,gremo mi noter!
Slika
teoretik
Prispevkov: 348
Pridružen: 2. April 2007, 17:56
Kraj: Radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a teoretik »

Luka1 napisal/-a: Ne wem kdo pride na požar dixija (WC) s tremi vozili in pol radovljiške zveze!! Fantje pretiravate! Rajši vidim da je kasno drustvo brez dela in čaka da bo zamenjalo tiste ki so utrujeni, kot pa da 7 gasilce gara kot zivali! Tako se vsaj prostovoljci nizjih kategorij lahko kaj naucijo, pa tudi če samo gledajo!!

Pa brez zamere
Lp
Luka1 seveda ti ne bomo zamerili saj je bila to šele tvoja druga objava.
Samo pojasnim naj ti, da je bilo na pozivniku napisano da gori osebno vozilo na železniški postaji. Ob takem vozilu so lahko parkirana še druga vozila in tudi tri vozila za gašenje so lahko hitro premalo. Na kraju pa je bilo ugotovljeno, da gori plastični WC.

Sedaj smo pa že skoraj izdelali doktorat, pa samo s požarom na stanovanjskem objektu se je začelo.
Svoboden si ko nisi odvisen od časa.
Tilen-ReCO LJ
Prispevkov: 65
Pridružen: 20. Avgust 2006, 22:30

Odgovor Napisal/-a Tilen-ReCO LJ »

gobi napisal/-a:
Milan Dubravac napisal/-a:Tisti, ki sprejme poziv mora znati oceniti za katero vrsto dogodka gre se pravi kateri operativni postopki so potrebni.
Eee Milan to je problem kako naj operater na ReCO-u zna vsaj približno oceniti situacijo, če ni bil v podobni situaciji na terenu (vsa čast izjemam!!). Pri poklicni enoti je to lažje saj se klic preveže dežurnemu, pri društvih pa.... :roll:

Pozdravljeni!

Mislim, da z zgornjim stavkom Milan ni mislil operativca v ReCO, ki sprejme klic, pač pa vodjo enote, ki dobi poziv. V ReCO torej dobimo klic, na podlagi katerega pozivamo oziroma aktiviramo enote po načrtu.
Upam si trditi, da operativci v ReCO-jih (v LJ sprejmemo 500-700 klicev v 24 urah) znamo zelo dobro oceniti situacijo na daljavo in da kljub temu, če bi bil na ReCO zaposlen gasilec ne bi nič kaj drugače aktiviral enot saj bi se moral držati načrta aktiviranja. Vedeti je potrebno tudi to, da prijavitelja požara večinoma ni možno oziroma ni časa spraševati ali gori montažna hiša in o tem kakšna je strešna kritina. Velikokrat smo lahko zadovoljni že, če uspemo izvedeti lokacijo. Zato o sprejemanju klicev na 112 z nikomer, ki še ni dvignil telefona za klic v sili ne bi razpravljal.

Vsak vodja enote mora na podlagi poziva katerega dobi njegova enota iz ReCO, od občana ali kogarkoli drugega, dobro poznati načrt aktiviranja enot v svoji GZ, vedeti s čim vse lahko v danem trenutku razpolaga (tehnika, moštvo), kakšne so zmogljivosti njegove enote in ostalih enot v GZ, poznati mora dostopnost lokacije v vseh vremenskih razmerah, še posebej, ker je lahko tudi vodja intervencije. Predvideti mora tudi kaj lahko pričakuje od sosednjih enot, s katero enoto si lahko najhitreje in najučinkoviteje pomaga iz sosednje GZ, kakšno vrsto pomoči lahko zahteva od ReCO itd. Biti vodja intervencije ne pomeni samo imeti pristojnosti in biti pomemben pač pa prevzeti nase zelo veliko odgovornost.

V primer aktiviranja enot v Medvodah, o čemer teče debata v tej temi, sem bil sam neposredno vpleten. Po prijavi požara na 112, da gori stanovanjska hiša, v kateri se zadržujejo otroci, ki so povrh vsega še sami doma in ven nosijo svoje igrače, so bila aktivrana tri društva (teritorialno pristojna enota, osrednja enota in najbližja sosednja teritotrialna enota iz GZ Medvode). Ja prav ste prebrali. Takoj so bila aktivirana tri društva, saj je po prejetih podatkih ogenj že zajel kompletno mansardo, zato sem namerno kršil načrt in aktiviral še najbližjo sosednjo enoto.
Takoj po aktivaciji omenjenih enot je na ReCO poklical poveljnik GZ Medvode, ki je zahteval aktivacijo vseh društev v GZ Medvode (6 PGD), kar je bilo takoj storjeno (aktivacija ostali treh PGD). Istočasno med aktiviranjem gasilskih enot je kolega v ReCO na kraj preventivno poslal reševalno vozilo RP KC Ljubljana, obvestil policijo in dežurnega električarja.
Enota PGD Tacen, ki spada v GZ Ljubljana, je bila v intervenciji udeležena naključno. Dva gasilca sta vozilo na testno vožnjo peljala ravno skozi Smlednik in opazila požar ter bila tudi prva na kraju.

Da nekako zaključim. Vsaka intervencija ima svoje posebnosti. Če gori stanovanjski objekt v strnjenem naselju, kot je bil to pred leti požar stanovanjske hiše v Loškem potoku (ogenj se je razširil še na ostrešja sosednjih objektov odmaknjenih cca.2 m), je težko govoriti o tem koliko gasilcev je potrebno na kraju za uspešno gašenje ene same hiše saj mora nekdo varovati sosednje objekte. Slovenija kljub svoji majhnosti nima enako grajenih naselij. Ravno zaradi tega mora vodja intervencije zelo dobro poznati svoj teren in že na podlagi sprejete informacije o požaru vedeti kaj ga na kraju lahko čaka. Dobro je, da si vedno zamisli najslabši možen scenarij in kasneje nepotrebne enote odpokliče, kot pa, da se ukvarja s tem koliko bo zadeva "koštala".
Lep pozdrav,
Tilen
teoretik
Prispevkov: 348
Pridružen: 2. April 2007, 17:56
Kraj: Radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a teoretik »

Hvala Tilen !

Pa smo le dočakali prvo točno in uporabno informacijo.
Svoboden si ko nisi odvisen od časa.
Zaklenjeno