Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Moderator: Janez Tratnik
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.
Odg: Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Pomen posebnih svetlobnih in zvočnih znakov:
1. modra luč: udeleženci cestnega prometa morajo takoj dati prosto pot vozilu, ki daje tak znak. Vozniki se morajo z vozili umakniti k robu vozišča, če je zaradi neovirane vožnje vozila s prednostjo potrebno, morajo ustaviti ob robu ali zunaj vozišča, drugi udeleženci cestnega prometa se morajo umakniti z vozišča;
4) Voznikom vozil s prednostjo, vozil za spremstvo in vozil v spremstvu ni treba upoštevati prometnih pravil in prometne signalizacije, vendar morajo voziti na tak način in s takšno hitrostjo, da ves čas obvladujejo vozilo in da ne ogrožajo drugih udeležencev cestnega prometa ali njihovega premoženja.
(6) Vozilo s prednostjo ali vozilo za spremstvo sme med vožnjo izjemoma uporabljati tudi samo posebne svetlobne znake brez sirene, kadar je ob zadostni vidnosti tega vozila zagotovljena varnost udeležencev cestnega prometa, vozilo s prednostjo pa tudi, kadar s temi znaki opozarja na nesrečo, zgostitev prometa ali druge okoliščine, ki predstavljajo nevarnost za udeležence cestnega prometa.
(1) Vozila s prednostjo in vozilo za spremstvo sme voziti oseba, ki:
– ni voznik začetnik;
– ima najmanj dve leti veljavno vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil tiste kategorije, v katero spada vozilo, ki ga vozi;
– v zadnjih treh letih ni bila pravnomočno obsojena in ni v kazenskem postopku za kaznivo dejanje povzročitve prometne nesreče IV. kategorije ali za kaznivo dejanje zapustitve poškodovanca v prometni nesreči brez pomoči;
– v evidenci nima več kot 5 kazenskih točk v cestnem prometu.
Vir:http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=5573
133. Uradni list RS, št. 133/2006 z dne 18.12.2006
Verjetno je že tudi novejše, samo kolikor vem ni spremeb glede tega!
Kot vozniku tega vozila pa ni potrebno upoštevati CPP (pod posebnimi interv. znaki), v kolikor ne ogroža drugih in ne povzroči nesreče!
LP
1. modra luč: udeleženci cestnega prometa morajo takoj dati prosto pot vozilu, ki daje tak znak. Vozniki se morajo z vozili umakniti k robu vozišča, če je zaradi neovirane vožnje vozila s prednostjo potrebno, morajo ustaviti ob robu ali zunaj vozišča, drugi udeleženci cestnega prometa se morajo umakniti z vozišča;
4) Voznikom vozil s prednostjo, vozil za spremstvo in vozil v spremstvu ni treba upoštevati prometnih pravil in prometne signalizacije, vendar morajo voziti na tak način in s takšno hitrostjo, da ves čas obvladujejo vozilo in da ne ogrožajo drugih udeležencev cestnega prometa ali njihovega premoženja.
(6) Vozilo s prednostjo ali vozilo za spremstvo sme med vožnjo izjemoma uporabljati tudi samo posebne svetlobne znake brez sirene, kadar je ob zadostni vidnosti tega vozila zagotovljena varnost udeležencev cestnega prometa, vozilo s prednostjo pa tudi, kadar s temi znaki opozarja na nesrečo, zgostitev prometa ali druge okoliščine, ki predstavljajo nevarnost za udeležence cestnega prometa.
(1) Vozila s prednostjo in vozilo za spremstvo sme voziti oseba, ki:
– ni voznik začetnik;
– ima najmanj dve leti veljavno vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil tiste kategorije, v katero spada vozilo, ki ga vozi;
– v zadnjih treh letih ni bila pravnomočno obsojena in ni v kazenskem postopku za kaznivo dejanje povzročitve prometne nesreče IV. kategorije ali za kaznivo dejanje zapustitve poškodovanca v prometni nesreči brez pomoči;
– v evidenci nima več kot 5 kazenskih točk v cestnem prometu.
Vir:http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=5573
133. Uradni list RS, št. 133/2006 z dne 18.12.2006
Verjetno je že tudi novejše, samo kolikor vem ni spremeb glede tega!
Kot vozniku tega vozila pa ni potrebno upoštevati CPP (pod posebnimi interv. znaki), v kolikor ne ogroža drugih in ne povzroči nesreče!
LP
Odg: Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Za informacijo če se kdo vprašuje. Pike si lahkobrišeš, če se udeležiš kakega seminarja varne vožnje na lastno inicijativo. Opraviš teorijo in prakso in se ti nekaj pik zbriše!
lp
lp
Odg: Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Vsa intervencijska vozila (policija, reševalci, gasilci) nimajo absočutne prednosti. Z uporabo zvočne in svetlobne signalizacije opozarjajo nase in s tem prosijo za prednost druge udeležence v prometu, ki so se jim pa dolžni po zakonu umakniti, oz. jim dati prednost. Absolutno prednost imajo vozila UVZ - ja (urad za zaščito in varovanje), ki uporabljajo kombinacijo modre in rdeče, ter modre in zelene luči. Ko se pojavi prvo vozilo z modro - rdečo lučjo, je vozišče taprto za ves promet tako dolgo, dokler se ne pripelje mimo vozilo z modro - zeleno lučjo.
Pa še majhen nasvet - tudi če ste kot gasilci na intervenciji, pa se srečate z protokolom UVZ-ja, se morate ustaviti in počakati, kot vsi drugi "navadni" vozniki. Močno odsvetujem, da bi si kdo drznil "presekati" njihov protokol. Zna stati vašega proračuna nemajhno številko €, plus še kaj drugega.
Pa še majhen nasvet - tudi če ste kot gasilci na intervenciji, pa se srečate z protokolom UVZ-ja, se morate ustaviti in počakati, kot vsi drugi "navadni" vozniki. Močno odsvetujem, da bi si kdo drznil "presekati" njihov protokol. Zna stati vašega proračuna nemajhno številko €, plus še kaj drugega.
Gobc me je zmer tepu!
Bivši član povžarske konjenice
Bivši član povžarske konjenice
Odg: Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Ta pa se je še enkrat rodil 
"For who so ever shall call upon the name of the Lord,shall be saved"
-
ljubljančan
- Prispevkov: 124
- Pridružen: 5. December 2011, 22:27
- GE: občan
Odg: Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Danes je bila v Ljubljani na Zaloški pri Jurmanu prometna nesreča policijskega vozila na nujni vožnji. Nesrečo sem slišal, ne pa tudi videl. Vendar sem si lahko dobro ogledal posledice in situacijo tik po dogodku. Navajam lastne domneve o vzroku.
Policijsko vozilo je peljalo po Zaloški v smeri proti vzhodu, voznica z belim Fiat Panda pa nasproti torej točno proti zahodu. Zaradi časa dogodka je bilo sonce tik nad strehami fužinskih blokov, torej le nekaj stopinj nad policijskim vozilom. Sonce je bilo zaradi jasnega vremena zelo slepeče. Voznica je s svojim vozilom zavila levo tik pred drveče policijsko vozilo, ki ga je zatem prevrnilo na bok in je podrlo semafor. Voznica je seveda kriva, očitno je zaradi nezbranosti (mobitel?) preslišala tudi sireno, vendar bi bilo dobro, da tudi voznik vozila s prednostjo upošteva, da prihaja iz "mrtvega kota".
http://www.youtube.com/watch?v=YbWeGZNNSpU
Policijsko vozilo je peljalo po Zaloški v smeri proti vzhodu, voznica z belim Fiat Panda pa nasproti torej točno proti zahodu. Zaradi časa dogodka je bilo sonce tik nad strehami fužinskih blokov, torej le nekaj stopinj nad policijskim vozilom. Sonce je bilo zaradi jasnega vremena zelo slepeče. Voznica je s svojim vozilom zavila levo tik pred drveče policijsko vozilo, ki ga je zatem prevrnilo na bok in je podrlo semafor. Voznica je seveda kriva, očitno je zaradi nezbranosti (mobitel?) preslišala tudi sireno, vendar bi bilo dobro, da tudi voznik vozila s prednostjo upošteva, da prihaja iz "mrtvega kota".
http://www.youtube.com/watch?v=YbWeGZNNSpU
Odg: Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Ali sta obe vozili vozili v isto smer ali nasproti?ljubljančan napisal/-a:Voznica je s svojim vozilom zavila levo tik pred drveče policijsko vozilo, ki ga je zatem prevrnilo na bok in je podrlo semafor. Voznica je seveda kriva, očitno je zaradi nezbranosti (mobitel?) preslišala tudi sireno, vendar bi bilo dobro, da tudi voznik vozila s prednostjo upošteva, da prihaja iz "mrtvega kota".
http://www.youtube.com/watch?v=YbWeGZNNSpU
Ali je voznica (če sta si vozila nsproti) zavijala pri zeleni luči? Če ja, potem je verjetno tudi policist imel zeleno luč? Če tudi to ja ( se praiv, ni prečkal križišča skozi rdečo ali rumeno), potem itak ni važno, ali je bil policist ali pa civilno vozilo (ki pač vozi več od omejitve 50 km/h), rezultat bi v obeh primerih bil isti?
Posnetka nisem videl.
-
ljubljančan
- Prispevkov: 124
- Pridružen: 5. December 2011, 22:27
- GE: občan
Odg: Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Ja rafter se strinjam. Očitno glede na pozicijo vozil in mesta poškodb, bi sklepal da je voznica pri zeleni zavijala levo in bi morala policijsko vozilo, ki je prihajalo iz nasprotne smeri in vozilo naravnost spustiti mimo ne glede ali vozi s prednostjo ali brez.
Hotel sem zgolj opozoriti, da morajo vozniki vozil s prednostjo, ki vozijo hitreje od ostalih in so na bolj pomembnem opravku kot pa vožnja do lokalnega frizerja, ker so bolj izurjeni , paziti še za ostale udeležence in predvideti tudi kakšno past ali neumnost.
Hotel sem zgolj opozoriti, da morajo vozniki vozil s prednostjo, ki vozijo hitreje od ostalih in so na bolj pomembnem opravku kot pa vožnja do lokalnega frizerja, ker so bolj izurjeni , paziti še za ostale udeležence in predvideti tudi kakšno past ali neumnost.
Odg: Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Se strinjam 100%.ljubljančan napisal/-a:Hotel sem zgolj opozoriti, da morajo vozniki vozil s prednostjo, ki vozijo hitreje od ostalih in so na bolj pomembnem opravku kot pa vožnja do lokalnega frizerja, ker so bolj izurjeni , paziti še za ostale udeležence in predvideti tudi kakšno past ali neumnost.
Odg: Ali ima gasilsko vozilo prednost pred drugimi vozili?
Pozdravljeni!ljubljančan napisal/-a:Očitno glede na pozicijo vozil in mesta poškodb, bi sklepal da je voznica pri zeleni zavijala levo in bi morala policijsko vozilo, ki je prihajalo iz nasprotne smeri in vozilo naravnost spustiti mimo ne glede ali vozi s prednostjo ali brez.
Ni nujno, da je tako, saj obstaja možnost, da so nasproti vozeča vozila že imela rdečo luč na semaforju. Kako je bilo v tem primeru pa nimam pojma.
Lep dan!
Martin

