V Bosni izredne razmere

Nove novice objavljajte v Novicah na prvi strani portala (www.gasilci.org)!
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003
Prispevkov: 4959
Pridružen: 23. September 2002, 10:37
Kraj: Volčja Draga
Kontakt:

V Bosni izredne razmere

Odgovor Napisal/-a Mitja Gregorič »

vir:24ur.com


Sarajevo | 12.4.2004 | STA

Po treh dneh močnega dežja so zaradi poplav na več območjih na severozahodu in v osrednji Bosni in Hercegovini razglasili izredne razmere.
Slika
Reke v Bosni so zaradi močnega dežja močno narasle


Izredne razmere so razglasili v krajih ob rekah Vrbas in Lašva severozahodno od Sarajeva, kjer sta reki ponekod segli do kolen in od sveta odrezali več vasi. Zaradi naraslih voda reke Tinje so izredne razmere razglasili tudi v Brčkem, o naraslih vodah pa poročajo tudi na območju Neretve.

O žrtvah ne poročajo, je pa povzročena velika gmotna škoda. Najbolj ogrožene prebivalce so evakuirali, vojska pa je ponekod v pripravljenosti. Na nekaterih območjih so poplavljene tudi pomembnejše prometnice. Oblasti pa se bojijo, da bi se razmere lahko še poslabšale, saj vremenoslovci napovedujejo dež do srede.
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Uporabniški avatar
pes
moderator
moderator
Prispevkov: 2094
Pridružen: 6. Marec 2003, 10:44
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a pes »

Sarajevo/Zagreb | 13.4.2004 | STA/T.S.

Bosanske oblasti so na severu države razglasile izredno stanje, ker je pod vodo kar deset vasi in okoli 400 hiš. Poplave na Hrvaškem pa naj bi terjale prvo smrtno žrtev.

Zaradi obilnega deževja v zadnjih nekaj dneh so na zahodu Republike srbske močno narasle reke Vrbas, Sana in Sava v občini Srbac in poplavile več kot 10 tisoč hektarjev obdelovalnih površin v desetih vaseh ter okoli 400 hiš. Oblasti so zato že sinoči razglasile izredno stanje.

Kot kaže vremenska napoved za BiH bo tudi danes prevladovalo deževno vreme, zaradi česar se prebivalci ob naraslih rekah bojijo, da bodo tudi reke tudi na drugih krajih presegle bregove.

V BiH so narasle reke Sava, Sana, Vrbas, Lašve, Pliva in Una. Prebivalci Jajca so zaradi poplav ostali brez pitne vode.
Vodostaj reke Neretve pri Mostarju pa je v dopoldanskih urah začel upadati. Razmere na hidroelektrarni na Neretvi so se prav tako umirile, poročajo iz lokalnega centra za obveščanje. Kljub temu pa pristojne službe ostajajo v pripravljenosti, saj padavine v BiH ne pojenjajo.

Deževje pa je povzročilo tudi nekaj manjših plazov, zaradi katerih so zaprte nekatere ceste. Promet v smeri Crna Rijeka – Jajce je prekinjen, vozila v smeri iz Banjaluke proti Jajcu pa je preusmerjen. Zaradi visokega vodostaja Save pa je zaprt tudi mejni prehod Srbac – Davor proti Hrvaški.

Poplave na Hrvaškem terjale smrtno žrtev

Narasle reke v Republiki srbski so poplavile okoli 400 hiš

Narasla reka Londža v Slavoniji nedaleč od Požege je v nedeljo odnesla kolesarja, ki ga še vedno pogrešajo.

Obilno deževje zaskrbljuje tudi prebivalce na Hrvaškem, predvsem na področju Jesenovca jugovzhodno od Zagreba, kjer so že sinoči razglasili izredne razmere. Nivo Save se je namreč dosegel 821centimertov, izredne razmere pa običajno razglasijo, ko reka doseže 820 centimetrov. Zaradi hitre rasti Save in obilnega deževja so bile sinoči poplavljene lokalne ceste Mlaka – Košutarica in Trebež – Kraljeva Velika, ceste so do nadaljnjega zaprte. Odgovorni za nadzor rek so poudarili, da vodostaj Save raste s hitrostjo pol centimetra na uro.

Izredne razmere pa so zaradi poplavljanja Krke uvedli tudi v Kninu. Izredne razmere v kninski krajini veljajo tudi ob jezeru Peruča in za nekatere kraje ob reki Cetini.

http://www.24ur.com
Zaklenjeno