SISTEM TETRA
Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
-
Gost
SISTEM TETRA
MENE PA ZANIMA KAKO JE S SISTEMOM TETRA IN KDAJ BO ZAMENJAL SISTEM ZA-RE. PA TUDI KAŠNE SO NJEGOVE LASTNOSTI IN PREDNOSTI.
LEP DAN
LEP DAN
- matjaž
- Prispevkov: 1065
- Pridružen: 19. Julij 2002, 11:49
- GE: Kostanjevica na Krki
- Kraj: Kostanjevica na Krki
Evo še nekaj linkov:
http://www.ecs-tel.si/tetra
http://www.mibo.si/arhiv/novice-02-07-02.html
http://www.impulz-lj.si/centrale/tetra.htm
LP!
Matjaž
http://www.ecs-tel.si/tetra
http://www.mibo.si/arhiv/novice-02-07-02.html
http://www.impulz-lj.si/centrale/tetra.htm
LP!
Matjaž
"Isti način mišljenja s katerim smo reševali stvari v preteklosti, ne učinkuje za reševanje problemov v prihodnosti!"
Albert E.
Albert E.
-
gost
Jest imam občutek da je (bo) tale projekt "TETRA" tako drag, da ga v Sloveniji še kar nekaj časa ne bomo videli. Sploh pa se mi zdi da trenutni sistem kar dobro služi svojemu namenu - vsaj v našem koncu imamo take izkušnje.
Tukaj se mi zdi da se odpira vprašanje če je tak sistem sploh potreben - Kupovati najboljsi in verjtno tudi enega najdrazjih sitemov na drugi strani pa gasilci, ki malodane bosi skačejo-mo po požariščih.
Tukaj se mi zdi da se odpira vprašanje če je tak sistem sploh potreben - Kupovati najboljsi in verjtno tudi enega najdrazjih sitemov na drugi strani pa gasilci, ki malodane bosi skačejo-mo po požariščih.
- matjaž
- Prispevkov: 1065
- Pridružen: 19. Julij 2002, 11:49
- GE: Kostanjevica na Krki
- Kraj: Kostanjevica na Krki
Jaz sem na POPtv slišal da naj bi šlo za Marconi-ja (I). Ampak ne vem ali gre tu dejansko za sistem TETRA ali le za nadgradnjo obstoječga sistema. Prosim, če ima kdo več info, naj jih napiše, hvala!
LP!
Matjaž
LP!
Matjaž
"Isti način mišljenja s katerim smo reševali stvari v preteklosti, ne učinkuje za reševanje problemov v prihodnosti!"
Albert E.
Albert E.
-
gost
TETRA
Nekaj informacij v zvezi s sitemi TETRA je objavljenih tudi na spletnih straneh http://www.sos112.si pod rubriko pripravljenost, telekomunikacijski sistemi.
sistem TETRA
Glede preizkušanja samega sistema. Pri nas se je vseskupaj začelo resneje odvijati v decembru 1998, ko so na Ljubljanskem gradu postavili Nokiin demo zabojnik in bazno postajo. Tako je bil za mesec dni možen prvi stik z novim sistemom. Poleti 1999 pa so pri Telekomu namestili centralo na Cigaletovi in bazni postaji na isti lokaciji ter na Krimu. S tem je začel delovati pilotni sistem, katerega signal je v zraku meda še danes. Jeseni so eno bazno postajo preselili v Maribor, kjer so na prireditvi ob papeževem obisku na Betnavi skupaj z MNZ in MZO (civilni del, zaščita in reševanje) ugotovili, kako uporabne so storitve, ki jih omogoča TETRA.
Poleg tega je bil prikaz avtomatskega sledenja vozil - AVL v Ljubljani na sejmu elektronike. Sistem je bil testiran tudi s strani Adrije Airways in Uprave RS za zračno plovbo. Poleg še nekaterih drugih testiranj pa so na Cigaletovi 15 postavili še poleg bazne postaje tudi centralo in dispečerski center.
Kaj je pravzaprav problem pri tem tako opevanem sistemu! Sistem je vsekakor eden od trenutno najboljših, saj je bil že v osnovi zelo dobro načrtovan tudi s pomočjo MoU-ja. Problem se pojavlja pri visokih stroških postavitve sistema. Tukaj pa se oglasi majhnost Slovenije. Javna varnost kot so (civilna zaščita, policija, carina, GASILCI, reševalne službe,..) bi morale imeti svoj sistem, kot je to realizirano v tujini a zaradi majhnosti je to problem. V osnovi že sam TETRA standard zahteva dve omrežji in sicer, TETRA za službe javne varnosti, drugo pa komercialno civilno TETRA omrežje, ki ga bo mogoče tržiti. Funkcijske lastnosti se med sistemoma ne razlikujeta, različno pa je frekvenčno področje na katerih sistema delujeta.
Se pravi dva sitema TETRA. Ker pa so stroški manjši, če bi zgradili enega je bilo veliko govora tudi o tem. Seveda je velika pednost tudi v tem, da je kljub različnim frekvencam možna povezava med javnim in civilnim sistemom.
Kje se je zatakilo, da je vse skupaj potihnilo? STROŠKI, KONKURENCA, TELEKOM, ...
Poleg tega je bil prikaz avtomatskega sledenja vozil - AVL v Ljubljani na sejmu elektronike. Sistem je bil testiran tudi s strani Adrije Airways in Uprave RS za zračno plovbo. Poleg še nekaterih drugih testiranj pa so na Cigaletovi 15 postavili še poleg bazne postaje tudi centralo in dispečerski center.
Kaj je pravzaprav problem pri tem tako opevanem sistemu! Sistem je vsekakor eden od trenutno najboljših, saj je bil že v osnovi zelo dobro načrtovan tudi s pomočjo MoU-ja. Problem se pojavlja pri visokih stroških postavitve sistema. Tukaj pa se oglasi majhnost Slovenije. Javna varnost kot so (civilna zaščita, policija, carina, GASILCI, reševalne službe,..) bi morale imeti svoj sistem, kot je to realizirano v tujini a zaradi majhnosti je to problem. V osnovi že sam TETRA standard zahteva dve omrežji in sicer, TETRA za službe javne varnosti, drugo pa komercialno civilno TETRA omrežje, ki ga bo mogoče tržiti. Funkcijske lastnosti se med sistemoma ne razlikujeta, različno pa je frekvenčno področje na katerih sistema delujeta.
Se pravi dva sitema TETRA. Ker pa so stroški manjši, če bi zgradili enega je bilo veliko govora tudi o tem. Seveda je velika pednost tudi v tem, da je kljub različnim frekvencam možna povezava med javnim in civilnim sistemom.
Kje se je zatakilo, da je vse skupaj potihnilo? STROŠKI, KONKURENCA, TELEKOM, ...
... se nadaljuje ...
radijske zveze v Sloveniji
V sloveniji delujejo nedodvisni analogni sistemi:
- ZARE Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje
- sistem zvez Slovenske policije
- sistem upravnih zvez Ministrstva za obrambo
- sistem mirodobnih zvez Slovenske vojske in druge
Značilnost le teh je, da uporabljajo različne frekvenčne pasove tako, da je njihova povezljivost praktično nemogoča. Ti sistemi se uporabljajo predvsem za prenos govora, prenos podatkov pa se v praksi ne uporablja. Enako velja tudi za šifriranje.
Pomembno pa je, da so ti sistemi že v drugi polovici tehnološke življenjske dobe, tako da bi bilo za njihovo nadaljno vzdrževanje potrebno vlagati večja denarna sredstava. Zato je bilo vseskupaj zamišljeno v tej smeri, da bi ta sistem samo ohranjali pri življenju in začeli graditi nov sistem TETRA.
Prednosti sistema TETRA:
-skupinski klic in skupinska komunikacija
-hitra vspostavitev zveze (v celici 200ms, idividualni klic manj kot 3s)
-neposreden način zveze DMO
-šifriranje
-naročniški indentifikacijski modul SIM(podobno kot pri GSM)
-razpršeno oddajanje
-prioriteta klica (do osem nivojev)
-klic v sili
-čakalna vrsta v primeru zasedenosti
-dispečer
-prenos statusov in kratkih sporočil
-povezava s telefonskim omrežjem in internetom
Možne uporabe prenosa podatkov
-dostopanje do baz podatkov
-telemetrija
-avtomatično odčitavanje števcev
-avtomatsko lociranje vozil
-elektronska pošta
-faks
-prenos počasnega videa in slik
Sistem že pridno uporabljajo v: Avstriji, Madžarski, Belgiji, Finskem, Norveškem, Nizozemskem, Velika Britanija tudi komercialni sitem,... Ali se bo Slovenija kmalu pojavila med temi državami sam sicer ne verjamem. Vsekakor pa je možno, da se bo!
- ZARE Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje
- sistem zvez Slovenske policije
- sistem upravnih zvez Ministrstva za obrambo
- sistem mirodobnih zvez Slovenske vojske in druge
Značilnost le teh je, da uporabljajo različne frekvenčne pasove tako, da je njihova povezljivost praktično nemogoča. Ti sistemi se uporabljajo predvsem za prenos govora, prenos podatkov pa se v praksi ne uporablja. Enako velja tudi za šifriranje.
Pomembno pa je, da so ti sistemi že v drugi polovici tehnološke življenjske dobe, tako da bi bilo za njihovo nadaljno vzdrževanje potrebno vlagati večja denarna sredstava. Zato je bilo vseskupaj zamišljeno v tej smeri, da bi ta sistem samo ohranjali pri življenju in začeli graditi nov sistem TETRA.
Prednosti sistema TETRA:
-skupinski klic in skupinska komunikacija
-hitra vspostavitev zveze (v celici 200ms, idividualni klic manj kot 3s)
-neposreden način zveze DMO
-šifriranje
-naročniški indentifikacijski modul SIM(podobno kot pri GSM)
-razpršeno oddajanje
-prioriteta klica (do osem nivojev)
-klic v sili
-čakalna vrsta v primeru zasedenosti
-dispečer
-prenos statusov in kratkih sporočil
-povezava s telefonskim omrežjem in internetom
Možne uporabe prenosa podatkov
-dostopanje do baz podatkov
-telemetrija
-avtomatično odčitavanje števcev
-avtomatsko lociranje vozil
-elektronska pošta
-faks
-prenos počasnega videa in slik
Sistem že pridno uporabljajo v: Avstriji, Madžarski, Belgiji, Finskem, Norveškem, Nizozemskem, Velika Britanija tudi komercialni sitem,... Ali se bo Slovenija kmalu pojavila med temi državami sam sicer ne verjamem. Vsekakor pa je možno, da se bo!
... se nadaljuje ...
Izbran je Marconi
Po poročanju časopisa DELO, je za izgradnjo enotnega digitalnega radijskega omrežja za potrebe slovenskih državnih organov izbran Marconi.
Odločitev za izgradnjo enotnega digitalnega radijskega omrežja za potrebe slovenskih državnih organov (za približno 30.000 uporabnokov) je padla v ponedeljek, ko je bil na mednarodnem razpisu izbran italijanski Marconi. Slovenska vlada se namreč na 134. dopisni seji 5. aprila letos odločila za pilotni projekt - namestitev digitalnega radijskega omrežja, ki ga začne postavljati ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) kot sestavni del projekta nadzor državne meje. Zanimivo pa je, da predsednik razpisne komisije za Delo ni mogel povedati, ali je bila pogodba podpisana. Marconi trdi, da je posel vreden 2,7 miliona evrov.
Prepis članka iz Dela: 19.12.2002
Odločitev za izgradnjo enotnega digitalnega radijskega omrežja za potrebe slovenskih državnih organov (za približno 30.000 uporabnokov) je padla v ponedeljek, ko je bil na mednarodnem razpisu izbran italijanski Marconi. Slovenska vlada se namreč na 134. dopisni seji 5. aprila letos odločila za pilotni projekt - namestitev digitalnega radijskega omrežja, ki ga začne postavljati ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) kot sestavni del projekta nadzor državne meje. Zanimivo pa je, da predsednik razpisne komisije za Delo ni mogel povedati, ali je bila pogodba podpisana. Marconi trdi, da je posel vreden 2,7 miliona evrov.
Prepis članka iz Dela: 19.12.2002
Živjo
ko smo se ravno tazpisali okoli tetre, dajmo si malo razjasnit sistem Zare in tetra da bomo videli kako delujeta. Fantje prosim za pomoč
jaz bom pa začel.
Sistem ZARE deluje na frekvencah od 172 do 176 MHz. ima frekvenčno modulacijo (FM). Omogoča simplex in duplex zvezo, kar pomeni da lahko za oddajo in sprejem uporabljamo v prvem primeru eno frekvenco, v drugem primeru pa uporabljamo dve frekvence, torej ne eni frekvenci oddajomo na drugi pa sprejemamo, vse v okviru enega kanala na postaji.
Povezave lahko vzpostavimo med postajami (delovni kanali), tukaj uporabljamo simplex povezave ali eno frekvenco.
Ko pa vzpostavljamo povezavo preko repetitorja pa uporabljamo duplex povezave. Repetitor sta v bistvu dve postaji povezani med seboj in ena sprejema druga pa oddaja. torej če vi imeli isto frekvenco bi dobili enak učinek kot če dve postaji postavimo blizu skupaj in na eni stidnemo tipko PTT torej velik pisk.
Sistem TETRA pa deluje na frekvenčnem spektru kar pomeni da ves čas uporablja več frekvenc. Povezave se vedno vzpostavljajo preko baznih postaj. Torej kako pokriti naš teren kjer so same doline in hribi. Kdo bo postavil toliko baznih postaj. Še v zare sistemu tarnamo da so slabe povezave v kakšni grapi ampak vsaj med sabo na požarišču se da zmenit. Potem pa za nove repetitorje prosimo. Sedaj jih je okoli (na pamet) 20. Pa preštejte mobitelove bazne postaje, pa boste videli razliko.
toliko za začetek. Če sem kje oslarije napisal
me popravite, pa dopolnite temo z ustreznimi dejstvi.
Lep pozdrav Mato
ko smo se ravno tazpisali okoli tetre, dajmo si malo razjasnit sistem Zare in tetra da bomo videli kako delujeta. Fantje prosim za pomoč
Sistem ZARE deluje na frekvencah od 172 do 176 MHz. ima frekvenčno modulacijo (FM). Omogoča simplex in duplex zvezo, kar pomeni da lahko za oddajo in sprejem uporabljamo v prvem primeru eno frekvenco, v drugem primeru pa uporabljamo dve frekvence, torej ne eni frekvenci oddajomo na drugi pa sprejemamo, vse v okviru enega kanala na postaji.
Povezave lahko vzpostavimo med postajami (delovni kanali), tukaj uporabljamo simplex povezave ali eno frekvenco.
Ko pa vzpostavljamo povezavo preko repetitorja pa uporabljamo duplex povezave. Repetitor sta v bistvu dve postaji povezani med seboj in ena sprejema druga pa oddaja. torej če vi imeli isto frekvenco bi dobili enak učinek kot če dve postaji postavimo blizu skupaj in na eni stidnemo tipko PTT torej velik pisk.
Sistem TETRA pa deluje na frekvenčnem spektru kar pomeni da ves čas uporablja več frekvenc. Povezave se vedno vzpostavljajo preko baznih postaj. Torej kako pokriti naš teren kjer so same doline in hribi. Kdo bo postavil toliko baznih postaj. Še v zare sistemu tarnamo da so slabe povezave v kakšni grapi ampak vsaj med sabo na požarišču se da zmenit. Potem pa za nove repetitorje prosimo. Sedaj jih je okoli (na pamet) 20. Pa preštejte mobitelove bazne postaje, pa boste videli razliko.
toliko za začetek. Če sem kje oslarije napisal
Lep pozdrav Mato
Počasi da ne ustrelite (pogasite) samega sebe!! (vojak Švejk)
