POKLICNI GASILCI-RAVNE

Vse gasilske teme, ki ne spadajajo v ostale podforume.

Moderator: Vrsho

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj
Uporabniški avatar
man 14.284
Prispevkov: 1001
Pridružen: 8. Januar 2003, 23:25
Kraj: Zgornja Bistrica

POKLICNI GASILCI-RAVNE

Odgovor Napisal/-a man 14.284 »

lep pozdrav!

Pri 24ur sem videl nek prispevek o gasilcih iz raven imajo nekakšne probleme! Nisem videl vsega zato me zanima za kaj gre-mislim pa da ni nič dobrega??? :oops: :oops: :twisted:

NA POMOČ
Uporabniški avatar
Matej B.
Prispevkov: 1138
Pridružen: 30. Julij 2002, 23:39
GE: Ptuj / Tržec
Kraj: Ptuj - Tržec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Matej B. »

Ja matjaž malce si me prehitel, sem že mislil odpret vprašanje na to temo. Kolikor je bilo razvidno iz poročila novinarke 24ur na POP TV Danice Kšela je v občini Ravne probem ta da bodo ukinili Poklicno gasilsko enoto Ravne. Vključeni so bili vsi komentarji prizadetih gasilcev, še posebej se spominjam tistega ko je gasilec župana spraševal kaj bo župan takrat storil ko bo kateri od njegovih najbližjih potreboval hitro in učinkovito pomoč pa je ne bo ker jo je sam ukinil. Škoda res se sprašujem zakaj so sprejeli sklep o ukinitvi enote, ki je strokovno izurjena, na drugi strani pa so dali prednost PGD-jem ki so verjetno manj strokovna in učinkovita!! Verjetno še ena birokratska politična odločitev!

Ob tem še izražam moralno podporo poklicnim kolegom iz Raven in jim sporočam da jih podpiram v prizadevanji za obstoj!!!!
Uporabniški avatar
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004
Prispevkov: 8311
Pridružen: 8. November 2002, 20:59
Kraj: Malečnik
Kontakt:

Ravne

Odgovor Napisal/-a Oskar »

Lokalna skupnost (župan in svetniki) so odločili , da ne potrebujejo poklicne enote. Stvar se je že dolgo kuhala. Očitno je imel nekdo pri tem svoje interese. Koliko poznam regijo , mislim , da bodo pri vsej stvari poleg zaposlenih (mislim da 12) potegnili kratko tudi "porabniki" gasilskih uslug. Čas bo dal odgovor.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabniški avatar
tomazrak
Prispevkov: 153
Pridružen: 26. December 2002, 13:53
Kraj: Dolič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazrak »

Oskar se strinjam s tabo. Ker prihajam iz občine, ki je vključena v koroško regijo je za nas vsa stvar še toliko bolj drastična. Ne morem si predstavljati da ne bi imela regija kot je koroška ene same poklicne gasilske enote :cry: Ne morem si zamisliti, kdo bo posredoval v primeru prometnih nesreč na koroškem :?: Menim pa, da to ne bo dolgo in bo koroška dobila svoje poklicne gasilce - po mojem mnenju se bo precej okrepilo gasilsko društvo Slovenj Gradec.
Kar se Janezek nauči to Janez zna!
TRATA

Odgovor Napisal/-a TRATA »

RES ŽALOSTNO ZA TE GASILCE,UPAM,DA SE BOJO ZADEVE UREDILE.
P.G.D. TRATA
Uporabniški avatar
matjaž
Prispevkov: 1065
Pridružen: 19. Julij 2002, 11:49
GE: Kostanjevica na Krki
Kraj: Kostanjevica na Krki

Odgovor Napisal/-a matjaž »

Spet se je tehtnica nagnila na politično stran, ne na strokovno! 8) :?
"Isti način mišljenja s katerim smo reševali stvari v preteklosti, ne učinkuje za reševanje problemov v prihodnosti!"

Albert E.
Uporabniški avatar
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003
Prispevkov: 4959
Pridružen: 23. September 2002, 10:37
Kraj: Volčja Draga
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mitja Gregorič »

Brez besed. :cry: :cry:

..... no...upam,da brez posledic za tiste,ki bi potrebovali njihovo (našo) pomoč.....:?: :?: :?: :shock:


Naj razum obvelja!!!



LP Mitja :cry:
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Uporabniški avatar
metodg
Prispevkov: 893
Pridružen: 12. Julij 2002, 14:03
GE: PGD Brezje na Gor.
Kraj: Brezje na Gorenjskem
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a metodg »

Župan je odgovoren za požarno in drugo varnost v občini. Varnost občanov se bo zaradi tega dejanja župana in svetnikov občutno zmanjšala. Me zanima ali bo župan odgovarjal za svoja dejanja, če bo nekaj narobe in se bo pojavila kakšna tožba.
Pa še ena stvar, ki me moti.
Gasilci smo nepolitična organizacija in ne sprašujemo iz katere politične opcije je človek v nesrečei. Ampak, ko se pa borimo za denar in sredstva, je pa še kako pomembno, da smo tudi gasilci politično aktivni.
Tega se bomo moral začet zavedat, če bomo hoteli obstati...

Metod G. :D
Bomo zmogli??? BOMO JA!!!! ... je rekel mojster MIHA.
PARAMEDIC
Prispevkov: 100
Pridružen: 15. December 2002, 22:08
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a PARAMEDIC »

Mogoče je pa smiselno, da bi Ravenški gasilci vložili tožbo, nadalje upravni spor, na mestu bi pa bila še kazenska ovadba zoper Župana. Pa naj se zagovarja na sodišču, ki bo presodilo zakonitost njegovega ravnanja. Zadeva ni tako draga, in ni potrebno čakati, da se kaj zgodi. Zakon točno določa odgovornost in dolžnost župana. Glede na vse skupaj pa menim, da je takšne postopke treba obravnavati kot naše skupne, saj bi vzoru tega župana lahko sledil še kateri.
Srečno.
Niko
Uporabniški avatar
Jaka
Prispevkov: 818
Pridružen: 13. Julij 2002, 23:14
Kraj: Podhom

Odgovor Napisal/-a Jaka »

Problematike ukinjanja zavoda ali enote c Ravnah ne poznam, razen toliko, kolikor sem se seznanil na tej strani.
Moje mnenje: župan in Občinski svet sta dejansko odgovorna za stanje požarnega varstva v občini. Problem pa včasih nastane, da ob kakšni strokovni napaki gasilci "jamramo" sami med seboj. To je tako, kot če prepričujemo že prepričanega. Brez haska.
Ne vem, ali je bil že izdelan kakšen elaborat o stanju požarnega varstva v občini (seveda podprto s financami). Če še ni bil izdelan, naj bi bila prav vaša GZ tista, ki ga pripravi, saj se bodo okoliščine z ukinitvijo enote bistveno spremenile. Ko bo GZ imela argumente na papiju in če bodo ti govorili v prid ohranitvi enote, potem je še vedno možna odločitev občinskega sveta in župana, da enoto ukinejo. Samo potem ob morebitnem večjem požaru ali drugi katastrofi (ter morebitnih problemih v zvezi z tem) ne bo nihče mogel reči: Ups. Tega mi pa nihče ni povedal. Pa so spet gasilci krivi, ki niso znali utemeljiti razlogov za obstoj enote.
Zopet se mi potrjuje dejstvo, da gasilci ne moremo biti čisto apolitični. Saj je tako ali tako vse politika. pa mi to hoteli ali ne. Tako se je samo še potrdila pravilnost odločitve naše GZ, da smo na volitvah kandidirali z svojo (tudi po volitvah še vedno neodvisno) Listo za boljšo požarno varnost in reševanje. Smo vsaj na sejah občinskega sveta zraven in lahko povemo svoje mnenje o posameznih stvareh.
Uporabniški avatar
Jaka
Prispevkov: 818
Pridružen: 13. Julij 2002, 23:14
Kraj: Podhom

Odgovor Napisal/-a Jaka »

Pa še to:
Paramedic je napisal:
Mogoče je pa smiselno, da bi Ravenški gasilci vložili tožbo, nadalje upravni spor, na mestu bi pa bila še kazenska ovadba zoper Župana.

Takšna tožba je po mojem mnenju brez veze, dokler ne bo kaj gorelo in ne bo zaradi ukinitve enote nastala velika gospodarska škoda ali bog ne daj kakšna žrtev. Takrat ne rečem, da nebi bila možna, samo vprašanje, če bo uspela.
Vedno je bolje iskati konstruktiven dialog z županom. V primeru, če se vsak postavi na svoj breg, tudi gasilci od tega nimamo nič (oziroma imamo manj opreme in manj dodatno usposobljenih gasilcev). Pa smo spet na začetku.
Uporabniški avatar
Milek
Prispevkov: 491
Pridružen: 21. Oktober 2002, 23:42
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a Milek »

Moje osebno mnenje je, da je bila odločitev politična :roll: Župan je odgovoren za požarno varnost v občini je imel na izbiro dve odločitvi.
1. Da se enota operativno razširi (sedaj mislim, da so bili na izmeni trije gasilci, kar je absolutno premalo :!: ) ter s tem povišajo stroške z poklicno enoto, na drugi strani pa omejijo določena sredstva v vrstah PGD :oops:
2. Da se enota razformira in se del sredstev (plače, itd...) preusmerijo v PGD ter pri tem občini še nekaj ostane :twisted: .

Zakaj? Enostavno, če pogledaš s strani župana :idea: in si rečeš... Zakaj bi plačeval poklicne gasilce, če pa imam prostovoljne gasilce, ki to delajo "zastonj". :cry:

Na žalost smo imeli mi v Celju podobne probleme pred dvema letoma. Zakaj??? Ker je v vodilnih vrstah GZ Celje nekdo zavohal denar in je imel dobre stike z županom. Na srečo je naš župan odvetnik in je zadevo temeljito premislil ter preučil in tako v Celju ostajamo poklicni gasilci. Seveda ostajajo pa tudi naprej z nami še stare težave glede opremljenosti in števila operativcev. :cry:
Uporabniški avatar
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org
Prispevkov: 1865
Pridružen: 10. Julij 2002, 11:54
Kraj: smokuč

Odgovor Napisal/-a Milan Dubravac »

Vse se da rešiti če je le volja in zavedanje pomembnosti naše dejavnosti. Ponekod v svetu so v takih primerih (Nemčija, Švica) kombinirali gasilce z drugimi javnimi službami v lokalni skupnosti.
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabniški avatar
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002
Prispevkov: 5098
Pridružen: 28. Avgust 2002, 20:06
Kraj: Lukavci
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Drago »

To, da o zagotavljanju varstva pred požari odloča ( takšna in drugačna ) lokalna politika je tema, ki smo jo že predelali. Bolj kot je posamezna lokalna skupnost - občina revna, bolj bedn je nivo varstva pred požarom. :roll: Tega dejstva so se pričeli zdaj zavedati tudi politiki ( po besedah ministra ) in če se bo v bližnji prihodnosti uresničilo vsaj polovica od včeraj izrečenega na Ig-u, se nam tozadevno obetajo boljši časi :P ( ali pa sem spet - 1x več, naiven ) :wink: :oops:

lp DC
Uporabniški avatar
Alex74
Prispevkov: 549
Pridružen: 12. Februar 2003, 16:40
GE: PGD Ravne na Kor.
Kraj: Prevalje
Kontakt:

Poklicno gasilstvo na Ravnah.

Odgovor Napisal/-a Alex74 »

Juh...

Sem razmišljal, če bi se sploh javil v tej rubriki, ker jih bom morda dobil po "grbi", ker sem iz kraja, kjer se to dogaja.

Po mojih informacijah, je bila ta enota ustanovljena zaradi potreb Železarne Ravne. Njihov prihodek je bil predviden izključno iz vira Železarne. Le neki majhen odstotek iz takratne Občine Ravne, ki je potem razpadla na 4 manjše. Kakšno je stanje na področju slovenskih železarn, nam je vsem jasno. Pri drobljenju občin pa tudi... Ostale občine so se odpovedale financiranju enote tako, da je ostalo celotno breme na Občini Ravne. Takšno breme pa je kar huda stvar, če upoštevamo, da sta v kraju še dve PGD enoti!

Kar se tiče požarne varnosti mislim, da SMO prostovoljci enako usposobljeni kot "profesionalci" (njihov izvoz je v 1 minuti od poziva, naš pa 5, pri njih gresta v intervencijo 2 gasilca, nas pa gre od 5-10), ostane le tehnično reševanje na cestah. Baje ima sosednje društvo v Slovenj Gradecu kompletno opremo za tehnično reševanje, ravno tako društvo v Radljah. Stvar je samo Centra, koga bo aktiviral. Relacija Ravne - Radlje je cca. 30min. ravno tako Ravne - Mislinja.

V preteklosti se je že delalo tudi na tem, da bi PGD Ravne prešlo v društvo s poklicnim jedrom, kako bo pa to rešeno sedaj, pa bo pokazal čas. Sicer pa, če ni denarja za Poklicno enoto, kabo se bo potem našel enak denar za poklicno jedro ?!

Pa lep pozdrav in Na pomoč!

Alex
Zaklenjeno