Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

MOBILNI REPETITOR

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: MOBILNI REPETITOR

Objava polo98 » 4. december 2013, 18:08

Pero je napisal:Solidn kitajski VHF/UHF, duplex repetitor te pride okol 100€ (velikosti embalaže za margarino). Potem pa rabiš še antene ter neko solidno LiPO baterijo (kako modelarsko) pa bo držalo par dni prez prekinitve. Če ga namontiraš v avto še toliko bolje.

Me zanima cena "ex" "gasilske" izvedbe :)

Kako pa izgleda ta repetitor v velikosti "margarine" ?
Imaš kakšen link do škatlice?
polo98

Objave: 580
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava Pero » 4. december 2013, 21:16

http://www.youtube.com/watch?v=rtjzziQw2d4

http://www.youtube.com/watch?v=VMkULsNU2_A

http://www.radio-tone.com/
http://www.radio-tone.com/support/rt-rc-c2.pdf

Ko sem kako leto nazaj iskal sem našel tudi bolj napredne zadeve, pa zaj ne najdem več. V bistvu je blo vse troje (2x postaja in controler) v eni škatli z konektorji za antene.
Že takrat sem pol opusitl nadaljno iskanje, ker za moje potrebe (ne gasilske) zadostuje zograj opisan komplet.
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabnikova podoba
Pero

Objave: 1091
Registriran: 17. april 2006, 17:34

Objava Zabavko » 5. december 2013, 9:55

Pero je napisal:Me zanima cena "ex" "gasilske" izvedbe :)

Pero, zakaj pa EX izvedba repetitorja? Sej ga ne boš postavljal v neko nevarno cono?

Hvala za odgovor.
Gasilci smo čudne žvali! Ko drugi spijo mi na pomoč hitimo!
Uporabnikova podoba
Zabavko

Objave: 354
Registriran: 23. julij 2005, 12:25

Objava Pero » 5. december 2013, 10:41

Ja tudi jaz se to sprašujem. Vemo pa, da vsi radi prodajajo "gasilske" izvedbe nečesa kar dobiš bistveno ceneje pri drugih ponudnikih.

Namreč med tuneli golo rebro in pletovarje so velike luknje v pokritosti radijskega signala, da ne omenjam da ima tunelski sevalni kabelj svoj kanal. Praktično to pomeni, da ko si enkrat v tunelu z gasilci zunaj nimaš več raidjskega kontakta.
Že kar nekaj let zahtevamo, da se to odpravi.
V test smo dobili mobilni repetitor "ex" izvedbe za par tisoč eurov. Zadeva ni delovala, saj je sevalni kabelj pomaknjej cca 5m v tunel, zato moraš tudi mobilni repetitor postaviti v tunel kar pa nima haska.
Sedaj so naumili, da bi bilo potrebno pri portalih postaviti zunanje antene, ki podaljšajo isti kanal kot je v tunelu.
Zadeva zdaleč ni optimalna (zaradi kanalov), vrednost investicije par deset tisoč eurov, sredstev pa do nadaljnega ni... :)

Za občutek kako izgledajo raidjske povezave v našem delovnem območju:
ZARE08 - ReCO celje (Repetitor Gorenje) + DARS (samo v primeru dogodka v tunelu)
ZARE49 - GZ (Repetitor Konjiška Gora)
ZARE01 - Notranjost tunela + ReCO celje
ZARE01 - Od izhoda iz tunela Pletovarje proti Dramljam + ReCO celje + PGE Celje
ZARE21 - ReCO Maribor + PGD Slovenska Bistrica (od Tepanja proti Sl.Bistrici jug)
Uporabnikova podoba
Pero

Objava Pero » 5. december 2013, 10:56

No, ceno tistega, ki sem ga linkal jaz si znate zračunat (2x 50€ postaja + 100€ controler + škatla ~= 200€)

Dragotov:
Hytera RD96X
Price Range: £1500+ (€1800+)*
* se mi zdi da je to samo za repeater brez akumulatorja ter nahrbtnika....
http://www.hytera.com.au/download/RD962 ... N_2012.pdf
Uporabnikova podoba
Pero

Objava polo98 » 5. december 2013, 13:07

Kolkor vem, ima policija (prejšni analogni sistem) v trojanskih predorih zagotovljeno repetitorsko delo, ne vem, zakaj pa je nebi imeli tudi gasilci. Konec koncev, če pride do nečesa je reševanje na hrbtu reševalcev in gasilcev.
Ene stvari bi se lahko porihtale skoraj čez dan, a neeeeee, smo v Sloveniji in je potrebno enostavno stvar zakomplicirat. :twisted:

Imam pa tudi sam doma repetitor, tako, da mi je stvar poznana.
polo98

Objava Robson » 5. december 2013, 22:34

Mislim, da ne veš ravno veliko...
Robson

Objava polo98 » 6. december 2013, 10:09

Robson je napisal:Mislim, da ne veš ravno veliko...

Je to letelo name?
polo98

Objava Pero » 6. december 2013, 18:13

Kolikor imam informacij v trojanksih predorih policija nima svoje repetitorske frekvence. Niti je nimajo gasilci.
Gasilci imajo v primeru trjanskih predorov dodatno poleg frekvenc ZARE sprogramirano tudi posebno vzdrževalno frekvenco DARS-a, ki je dosegljiva po celi trasi za komunikacijo z darsovim nadzornim centrom. Kolikor vem pa na tej frekvenci ReCO Celje ni dosegljiv ...
Uporabnikova podoba
Pero

Objava Gost » 6. december 2013, 18:53

Od kod pa repetitor na simpleks 49 pa s kaksnimi frekvencami in kdo vam ga je dovolil postavit v uradni drzavni sistem??
Gost

Objava polo98 » 6. december 2013, 20:55

Pero je napisal:Kolikor imam informacij v trojanksih predorih policija nima svoje repetitorske frekvence.

Slabe informacije imaš. Pojdi sprobat...
polo98

Objava Pero » 6. december 2013, 21:12

Repetitor GZ na ZARE49 je že zelo star. Če nisi opazil noben on celjskih kanalov ne vleče preko konjiške gore. Že takrat so na GZ zahtevali, da se stvari uredijo pa ni bilo posluha. Zato smo bili sami primorani postaviti svoj repetitor, ki smo ga sami financirali in zanj pridobili dovoljenje. Čez leta so potem končno zbrali tudi državna sredstva in postavili repetitor na Gorenju nad zrečami za kanal ZARE08 (na istih frekvencah kot gorica). Ta je sicer močnejši in ima boljši signal po Dravinjski dolini, še vedno pa ima mrtvo točko v okolici Žič in v naseljih "za" konjiško goro, ter po večini trase med tuneli.
GZ za lokalno komunikacijo večinoma uporablja ZARE49 (ker ima procentualno večjo pokritost), na krajih kjer ZARE08 ni dosegljiv pa se za stik z ReCO uporablja mobilni telefon.

p.s. Kot zanimivost. Lani pozimi, ko so bile po celi sloveniji obširne snežne nevihte smo med jutranjo intervnecijo izvleke vozila na ZARE08 lovili primorce :lol:
Zadnjič uredil Pero - 6. december 2013, 22:36. Skupaj urejeno 1 krat.
Uporabnikova podoba
Pero

Objava Robson » 6. december 2013, 22:23

Ja na tebe Polo - preveri možnosti komuniciranja preko ZARE iz tunelov.....
Robson

Objava polo98 » 6. december 2013, 23:35

Robson je napisal:Ja na tebe Polo - preveri možnosti komuniciranja preko ZARE iz tunelov.....

Jast sem omenjal policijo in spotoma zakaj nebi še ZARE imel rpt- ja kot oni.
Se sedaj razumeva :)
polo98

Objava sebaB » 14. december 2013, 22:47

Jacksy je napisal:
tomser je napisal:
Gregor K. je napisal:Verjetno tudi večina imetnikov ne ve, da se že kak mesec za uporabo mobilnega repetitorja lahko uporablja le kanal 31, 32 pa ne več, ...

Zakaj pa je tako?
Ovire niso fizikalne ali tehnične. Organizacijske so.
Dovoljenje za mobilne repetitorje se podeli za določeno območje pa je.
Občini iz osrednje Slovenije se za mobilni repetitor dodeli kanal iz Prekmurja, Podravja ali Primorske in dovoli uporabo samo na območju občine, pa ne bo mešanja.

Fizikalni problem
Lokacija na Golteh je "predobra" (nadmorska višina okoli 1500m nad morjem, odprto na vse strani) in kateri koli drug kanal bi uporabili bi se pojavile motnje oziroma so se pojavljale motnje. Bili smo slišani v Medvodah preko zare 16 medtem ko smo uporabljali še 02, potem smo bili slišani v ReCO Novo Mesto,... In verjetno ni preostalo drugega kot da dodelijo kanal ki ga v sloveniji še ni v uporabi in to je frekvenca kanala 32.

Zadev ne poznam toliko ampak me zanima s kakšno močjo pa oddajajo teli ZARE repetirji. Ker mobilni/prenosni repetiorji kot ga ima "darko" ne oddajo večjih moči kot 50W, kar pa po povprečnih terenih pokrije radij cca. 50 km. Zato teoretično ne vidim ovire uporabe mobilnega repetiroja v vsaki zvezi, še posebno z uporabo kanala iz oddaljene regije.

"pero"tovo izvedbo repetiroja sem že videl in preizkusil. To je zadevica, ki je povsem dovolj za eno občino. Če se gre za malo večjo intervencijo v kateri sodeluje malo več društev je zadeva lahko zelo uporabna. Pa še nima dometa da bi motila še kakšnega drugega repetitorja. Kar se tiče pa papirjevi in dovoljenj - lahko pa temo kar zaključimo ker itak če država misli da bomo komunicirali samo s tistimo postajami, ki nam jih je dala pred 20 leti potem lahko damo kar ključavnico na vrata. (Če misli da bomo v dobi motorjev uporabljali skiro [-X #-o )

Ampak važno je, da je šla "ladija" Triglav na pomoč v Italijo. - Stroški niso pomebni - zanemarljivi.
Uporabnikova podoba
sebaB

Objave: 45
Registriran: 22. avgust 2010, 22:50
GE: Gatina

NazajNaprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov