Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

DIMOVLEK oz. prezračevalnik

Slike gasilskih vozil
Gasilska vozila in zaščitna ter reševalna oprema

Moderator: Janez Tratnik

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

DIMOVLEK oz. prezračevalnik

Objava man 14.284 » 16. januar 2003, 23:10

Lep pozdrav fantje!

Sem novi zato naj se predstavim:Sem matjaž iz Slov.Bistrice član PGD.
Gasilstvo me zelo veseli predvsem zaradi adrenalina in tehnike! Zelo sem vesel da obstaja takšen forum saj je zelo koristen za vse gasilce in tudi druge!

Zanima me pa kakšno je vašo mnenje glede nabave DIMOVLEKA oz. RAZPIHOVALIKA!! In kakšna je učinkovitost takšnih naprav!

hvala!
Uporabnikova podoba
man 14.284

Objave: 1011
Registriran: 8. januar 2003, 23:25

Objava Milek » 17. januar 2003, 10:47

Osebno menim, da je bolj smoterna nabava "prezračevalnika - Tempest-a". :roll: V naši enoti imamo sicer obe napravi vendar se v 80% primerov uporablja razpihovalec. Seveda pa je dimovlek zakon, kadar imamo požar v kletnih pristorih. :wink:
Uporabnikova podoba
Milek

Objave: 491
Registriran: 21. oktober 2002, 23:42

Objava icko » 17. januar 2003, 19:53

No tudi mi smo kupili prezračevalnik in kljub dejstvu da smo prostovoljci menim da je dobro da ga imamo v enoti. Imam velik Rosenbaurejev katalog in notri je nekaj navodil za njegovo (prezračevalnik na motor na notranje izgorevanje) uporabo, bi bil pa vesel če mi lahko kdo še kaj več napiše ali pa če ima kakšne praktične nasvete ali slike.

Se priporočam!!!!!!!!!!!!
Uporabnikova podoba
icko

Objave: 462
Registriran: 10. januar 2003, 23:38

Objava Milan Dubravac » 28. januar 2003, 2:13

Ja to soboto smo na Igu izvajali testiranje nadtlačnega, podtlačnega in hidravličnega prezračevanja. Testi so pokazali ''ujemanje'' s teorijo. Bili so kljub temu zelo zanimivi in poučni za vse nas. Tudi sam imam po tem dnevu manj neznank na tem področju. Področje pa je kar kompleksno, če se ga natančno lotiš. Manjkale so nam še konkretne meritve nadtlaka v prostoru pa bi bili rezultati že precej verodostojni.
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objave: 1887
Registriran: 10. julij 2002, 11:54

Objava Mitja Gregorič » 3. februar 2003, 15:41

Tudi pri nas smo oba nabavili dimovlek in prezračevalnik.
da ne bo semo "burja" pihala...in vlekla ....hihi :lol: :lol:

Lp Mitja
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Uporabnikova podoba
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003

Objave: 4990
Registriran: 23. september 2002, 10:37

Objava Peter » 3. februar 2003, 16:19

Zanima me, če je prezračevalnik pravilen strokovni izraz. Precej bolj logično bi bil vpihovalnik ali pihalnik. Našel bi se pa tudi kakšen bolj nemogoč izraz kot npr. nadtlačni ventilator :lol:. Priznam pa, da tudi sam najpogosteje uporabljam ime proizvajalca Tempest.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava icko » 4. februar 2003, 12:20

PREPIHOVALNIK ali hujše PREPIHMEJKER!!!!!!!!
Kaj pa ti besedi??
Uporabnikova podoba
icko

DIMOVELK oz. prezračevalnik

Objava man 14.284 » 4. februar 2003, 23:06

HELO!

HAHAHAHA! SKOR SN UMRL OD SEMEHA-PREPIHMEJKER!

Icko dobra fora!!

lp Matjaž
Uporabnikova podoba
man 14.284

Objave: 1011
Registriran: 8. januar 2003, 23:25

Objava Milan Dubravac » 4. februar 2003, 23:51

Peter,
naslednja anketa naj bo predlog za poimenovanje tempesta. Pa bomo dodali novo podrobnost v slovenski slovarček strokovnih gasilskih izrazov.
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objave: 1887
Registriran: 10. julij 2002, 11:54

Tempest

Objava Marko Zibelnik » 5. februar 2003, 1:42

Glede na to, da se postopek odstranjevanja plinov in dima iz objekta imenuje prezračevanje, menim da bi bilo najbolje uporabljati naziv: prezračevalnik. Potem pa je samo odvisno od tega, katerega uporabljamo: podtlačni ali nadtlačni prezračevalnik prostorov. Tudi dimovlek po moje ni najbolj primeren izraz, saj z njim iz prostorov vlečemo tudi pline in ne smo dim.
Pri hidravličnem prezračevanju pa ta izraz ne pride v poštev, saj omenjeno prezračevanje izvajamo z ročnikom, ki omogoča razpršen curek vode.
Izkušnje so najboljša šola, samo šolnina je včasih zelo draga - Sartre
Uporabnikova podoba
Marko Zibelnik

Objave: 119
Registriran: 6. december 2002, 1:31

Objava Gost » 25. februar 2003, 16:45

Mal pozen pa le.

Če pozorno pogledamo po katalogih je proizvajalcev nadtlačnih prezračevalnikov (ventilatorjev) obilo in le en je tempest. To je trgovsko ime proizvajalca. Menim, da če samo opustimo tempest bo velik korak. Osebno pa bi ga imenoval preprosto ventilator za prezračevanje. Marko strinjam se s teboj, pol je pa sam vprašanje a za vlek al za vpih.

LP
Gost

Objava kristjan » 3. marec 2003, 21:32

ja tudi v našem društvu imamo prezračevalnik in je zelo koristna za pigd zelo hitro razpiha uglavnem zelo koristna stvar :lol:
nihče drug ne gre v gorečo hišo kot gasilec
Uporabnikova podoba
kristjan

Objave: 10
Registriran: 28. februar 2003, 16:04

Objava Alex74 » 13. marec 2003, 16:29

Juh...

Mislim, da je "prepihmejker" ta best izraz za to zadevo... :lol:
Sem bil pa presenečen, ko sem ugotovil, da sta tu dve napravi. V našem društvo imamo eno zadevo, ki ji vsi pravijo dimovlek. Vendar sem začel dvomiti o vrsti naprave, ko sem prebiral to temo.

Prosil bi za kratek opis naprav kot so "dimovlek" in "prezračevalnik" in tudi za praktičen primer uporabe, kdaj in v kakšnih pogojih se uporabja ena, kdaj pa druga naprava.

TNX
Alex
Aleksander Hočevar :wave:
PGD Ravne na Koroškem
Uporabnikova podoba
Alex74

Objave: 555
Registriran: 12. februar 2003, 16:40
GE: PGD Ravne na Kor.

Objava Mitja Gregorič » 13. marec 2003, 17:35

Alex74,

že samo ime dimovlek pove da z njim dim "vlečeš" iz prostora(z cevjo-kot sesalec) npr. iz kletnih prostorov kjer z prezračevalnikom bi šlo težje oz. bi dim potisnil npr po celem stopnišču (blok,stolpnica,itd...) Uporaben je tudi kot generator lahke pene :lol:
Slika
http://www.supervac.com/elecfan.htm

Rapihovalnik (npr.Tempest) pa uporabljaš za razpihovanje dima in obenem toplote,pare prostorov (zniževanje akumulirane temparature,odvod dima,srtupenih plinov,boljšo vidljivost v prostoru :!: )

http://www.tempest-edge.com/ppv/index.htm

[imghttp://www.tempestedge.com/images/blower_images/home_image.jpg[/img]

LP Mitja

:lol: :lol: :lol:

p.s.

Uporabne zadevice !!!!
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Uporabnikova podoba
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003

Objave: 4990
Registriran: 23. september 2002, 10:37

Objava icko » 13. marec 2003, 17:37

Takole glede prezračevalnika: namenjen je nadtlačnem prezračevanju, s tem se v določenih fazah napada ali gašenja notranjosti objketov doseže boljše pogoje dela za gasilce znotrej objekta. Večja vidljivost, hiter izpodriv nevarnih dimov in plinov ter nižanje temperature. Vendar tak način prezračevanja ne prinaša samo koristi. Dotok zraka lahko omogoči širjenje požara. Zato se uporaba takšnega prezračevanja ne priporoča v prvi fazi nastopa enot, razen če so enote dobro usposobljene za usklajeno in pravilno delovanje. Vodja mora poznati razmere ali jih znati oceniti znotraj objekta, mora vedeti kje je žarišče, v kateri fazi je požar, tlačne razmere in podobno. torej kompleksne stvari V ZDA ta pristop pogosto uporabljajo, v Evropi malo manj. Pri nas lahko delujemo z temi ventilatorji po tem, ko lociraMO ŽARIŠČE IN GA ŽE GASIMO. Za kaj druga jaz ne bi bil prepričan da bi šlo. Sevda je pogoj za nadtlačno prezračevanje oprema in odprtina, ki nam omogoča vstop zraka in izstop vročih plinov in eksplozivnih mešanic.

Torej če gre za kakšno klet, bi šlo malo težje. Tam pač uporabimo dimovlek. Podtlačno prezračevanje. Vlečemo dim in druge pline ven na tisti točki, kjer je naprava.

Tretji način prezračevanja, hidravlični pa lahko izvajajamo z gasilko cevjo preprosto in učinkovito. skozi okno z razpršenim curkom šricamo ven, in tlaki ki se ustvarjajo okrog curka vlečejo dim ven.

No nekaj o tem Za popravke in dopolnila ste dobrodošli.
Uporabnikova podoba
icko

Naprej

Nazaj na Vozila in oprema

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Bing [Bot] in 5 gostov