Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

vozila GVGP 1 in GVGP 2

Slike gasilskih vozil
Gasilska vozila in zaščitna ter reševalna oprema

Moderator: Janez Tratnik

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

vozila GVGP 1 in GVGP 2

Objava pgd_babici » 19. avgust 2012, 11:53

v raznih galerijah, iz požara pri Črnem kalu,je vidnih veliko različnih modelov teh vozil.Katera se vam zdijo bolj uporabna?(podvizje,nadgradnja,velikost)
V društvu smo se odločili, da zberemo prednosti in pomanjklivosti različnih vozil, za lažjo odločitev o nabavi, ko bo čas za to.
LP Robert
pgd_babici

Objave: 212
Registriran: 24. december 2004, 21:26

Re: vozila GVGP 1 in GVGP 2

Objava Scottusa » 19. avgust 2012, 13:38

O izbiri samega podvozja za GVGP2 je na forumu že ena tema in če me spomin ne vara so bila kot primerna podvozja navedena naslednja vozila:
- Bremach T-REX (PGD Šmihel Landol, PGD Ajdovščina) Oba imata okrog 900l vode, 2x cca100m fi19 cevi in peljeta 6 gasilcev
- MB Vario (PGD Hruševje) širina vozila malce večja kot zgoraj omenjeni ostale karakteristike pa zelo podobne
- MB Unimog (PGD Dormberg) še malce večja zadeva še posebej če gremo v varijanto z podaljšano kabino
- Iveco Daily 4x4 - PGD Dekani so na njim izdelali vozilo GVGP1

Podvozij za vozila GVGP1 pa imamo pri nas zelo veliko. Mislim da kar od vseh proizvajalcev, ki ponujajo pickup vozila s petimi sedeži.
Tu so VW Amarok, Toyota Hilux, Nissan Navara, Ford Ranger, Mazda BT50, Mitsubishi L200, Isuzu D-max, Land Rover Defender 110 in 130 pa še sem mogoče na kakšnega pozabil. Pri nakupu takšnega vozila je pomembna izbira primerne moči vozila, saj sem za nekatere slišal da so posebej pri hribovitem terenu malce "prešvoh" (Ford Rager 2.5TDI 130KM). Prav tako imajo vozila različnih proizvajalcev različne nosilnosti. Ko sem se sam malce zanimal za takšna vozila sem zasledil da imata največjo nosilnost VW Amarok in pa Nissan Navara, ki se jo da naročiti z povečano nosilnostjo. To je samo nekaj faktorjev na katere je potrebno biti pozoren.
Gotovo pa bo še kateri izmed uporabnikov izpostavil svoje poglede na to in pa tudi zadeve iz prakse.
Uporabnikova podoba
Scottusa

Objave: 248
Registriran: 21. julij 2007, 18:15
GE: PGD Brezovica pri Bo

Odg: vozila GVGP 1 in GVGP 2

Objava pgd_babici » 19. avgust 2012, 14:22

Da, nebi odkrivali tople vode!!Moje razmišljanje in predlog gredo predvsem v tej smeri,kaj bi vi izbrali in zakaj-primer Land rover 110ali130-Daily do 3500kg vozen z B ali 5000kg vozen z C dolga ali kratka kabina, če že Daily gvgp1 ali 2?Bremak,Unimog prednosti in slabosti?
Vse primerjave, pa bi radi slišali iz prakse(čeprav vem da vsak hvali svojega konja).
LP Robert
pgd_babici

Objave: 212
Registriran: 24. december 2004, 21:26

Objava Scottusa » 19. avgust 2012, 14:38

Glede Land Roverja lahko še dam odgovor. 130ka po mojem mnenju definitvno ne saj je pri tem vozu predvem problem pri okternosti, saj ima zelo velik obračalni krog. Pri 110 je ta kar manjši. Vozil obeh vrst je kar nekaj. V kraški GZ je nekaj 110 in 130 pa bo mogoče kdo izmed njih povedal razlko med enimi in drugimi.
Gele Dailya pa mislim da je na šaši strani odločitev ali dolga ali kratka kabina. Moje mnenje je da je za takšno vozilo posaka 3 gasilcov definitvno premalo. Tudi 5 jih je včasih premalo če naprimer podaljšaš 1 napadlno linijo na 200m. Tako da sam se zagovornik dolge kabine in posadke 5 ali 6 gasilcev.
Zadnjič uredil Scottusa - 19. avgust 2012, 23:19. Skupaj urejeno 1 krat.
Uporabnikova podoba
Scottusa

Objava Zbiljc » 19. avgust 2012, 21:26

Tam 130? ;)
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 631
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Odg: Re: vozila GVGP 1 in GVGP 2

Objava igorbugi » 19. avgust 2012, 22:11

Zbiljc je napisal:Tam 130? ;)

LR 130 :D
Slika
igorbugi

Objave: 18
Registriran: 20. april 2011, 21:55

Objava Zbiljc » 20. avgust 2012, 14:04

Vem, kaj si ti mislu ;) Ampak kot večji avto bi bila tamova 130 fajn, pa še preveč škoda je ni.
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 631
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava sergejskrlj » 20. avgust 2012, 16:22

Večkrat videno in dokazano. Vozila Tam 110 t7 ali večja so v večini primerov prevelike za gozne poti po slovenski istri in krasu. Razen kjer so te poti po požaru 2006 leta popravili. Ko sem leta 2009 opravljal tečaj za vodjo enot smo pri gasilski taktiki pri gašenju požarov v naravi prišli do boljših rezultatov, če si uporabljal več manjših vozil kot so Toyota hilux ali Rover 130, mogoče vozila kot nadgradnje na šasijah vozil pinzgauer. Vse drugo je preglomazno. Večja vozila imajo res tudi daljše cevi na navijakih, ampak za to potrebuješ tudi več ljudi. vse zavisi kje se požar razvije. V zadnjem primeru v Črnem kalu bi ble 110-ke zlata vredne, pri OBrovu pa so verjetno koristile le za prevoz vode.
sergejskrlj

Objava Deko112 » 20. avgust 2012, 16:45

Samo da popravim navedbe scotusa
GVGP-2 MB VARIO ( PGD VELIKO UBELJSKO ) 1500 l vode navijaka fi 16 in eden fi 25 ter v Črnem Kalu se je zelo dobro obnesel pri gašenju, ker ni majnhen in ni velik , v nedeljo pa je polnil GVGP-1 ( špičalnike ) !
Deko112

Objave: 64
Registriran: 30. januar 2010, 11:53

Objava Deko112 » 20. avgust 2012, 16:51

GVGP-2 MB VARIO
Priloge
AVGUST 2012 005.jpg
AVGUST 2012 003.jpg
Deko112

Objave: 64
Registriran: 30. januar 2010, 11:53

Objava tadejS » 21. avgust 2012, 11:31

GVGP-1
Ja podvozil pickup je kar nekaj na SLO trgu, samo če hočeš izpolniti zahteve GZS glede nosilnosti in rezerve, se nabor kar hitro zmanjša. Lahko se dobi kaj pojačano homologirano, samo če ni predelave, je to pesek v oči. Poleg tega pa je zdraven še faktor cene. Žal smo primorani oz. je dobro, da se v naše gasilske namene kupuje vozila z močnejšim motorjem. To pa je v proizvajalskih vodah z drugo besedo luksuzna serija (veliko šminke) in se je tudi ob naročilu ne da odpovedat in jo je potrebno potem ali dol pobrat ali pa imeti bolj fancy-look vozilo. Na vozila je zaradi stalne obremenitve priporočljivo dodati zračne blazine, kot podporav vzmetenju. Seveda je zelo odvisno za kako nadgradnjo se potem naročnik odloči, ker se s tem dopustna obremenitev zeloooo hitro manjša.
GVGP-2
Potrebno se je v štartu odločoti kako širino vozila potrebujete glede na svoj požarni okoliš. Nekaj se da dobiti do cca 2200 mm (bolj omejen izbor) in širše (večji nabor). Žaj je tudi v tem segmentu velikokrat ožja zadeva dražja. Ni pa nujno. Priporočam posadko vsaj 1+4, če gre pa lahko tudi kaj več. Pri tistih z nosilnostjo do 5 T, bo znala biti skupna masa hitro dosežena in je potrebno biti pazljiv.

Toliko bolj na splošno, za kaj bolj konkretno pa na ZS.
tadejS

Objave: 314
Registriran: 15. marec 2005, 8:29

Objava DAMIJAN » 21. avgust 2012, 18:56

Pgd babiči trenutno najboljšo izvedbo GVGP 1 po moje,imaš zelo blizu-Krkavče.
DAMIJAN

Objave: 101
Registriran: 24. september 2003, 11:32

Objava Maverik » 4. september 2012, 10:02

DAMIJAN je napisal:Pgd babiči trenutno najboljšo izvedbo GVGP 1 po moje,imaš zelo blizu-Krkavče.

Najboljšo? nevem če bo držalo... zakaj pa tako misliš, me zanima?
Maverik

Objave: 90
Registriran: 20. marec 2005, 0:08

Objava DAMIJAN » 5. september 2012, 20:19

Podvozje,glede na teren ki ga pokrivajo,razporeditev opreme,edino višina nadgradnje me malo moti drugače pa je meni ok.

lp
DAMIJAN

Objave: 101
Registriran: 24. september 2003, 11:32

Objava Scottusa » 5. september 2012, 21:26

A lahko kdo poda kakšne podatke o vozilu PGD Krkavče? Podvozje, dimenzije, mogoče kakšna slika?
Uporabnikova podoba
Scottusa

Naprej

Nazaj na Vozila in oprema

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: RomanB in 4 gostov