Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Požar na območju Velikega Rogatca v občini Luče

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Požar na območju Velikega Rogatca v občini Luče

Objava Oskar » 12. avgust 2013, 14:38

Kot kaže je požar na Trstelju na Krasu omejen in v prvem planu vseh medijev je sedaj požar v visokogorju na območju Velikega Rogatca v občini Luče. Kot mi poročajo gasilci iz samega kraja dogajanja je požar zelo zahteven tako zaradi terena in zaradi bojazni da se razširi na gozdne površine kjer je vse več gorljivega materiala. Rešitev je vsekakor gašenje z pomočjo helikopterjev ampak kot vedno brez gasilskih rok ne bo šlo.

Več pa kasneje !
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Odg: Požar na območju Velikega Rogatca v občini Luče

Objava Jacksy » 12. avgust 2013, 16:55

Takole trenutno stvar izgleda iz Mozirja.

Je pa danes dopoldne izbruhnil še en požar, le nekaj kilometrov naprej

POŽARI IN EKSPLOZIJE
12.8.2013 9:18
Požari v naravi oziroma na prostem - požari na gozdnih in grmovnih površinah
SOLČAVA, Požar v naravi v Logarski dolini v občini Solčava v visokogorju. Posredujejo gasilci PGD Solčava in PGD Gornji Grad.

Verjetno gasilce v naši zvezi čaka še kar nekaj dela.
Priloge
IMGP1907m.jpg
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 319
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Objava MarkoPOL » 13. avgust 2013, 8:43

Včeraj sem si med potjo čez Kranjski rak zadevo na hitro ogledal in tudi malo po radijskih zvezah poslušal dogajanje, nato pa se ustavil tudi pri gasilcih v dolini. Fantje se trudijo, vidi se, da so ekipe odlične in uigrane ter da glede na dane razmere bolje ne bi moglo biti. Kolikor vem zadevo še vedno vodi domači poveljnik, kar se mi zdi logično, saj najbolje pozna teren, pomagata pa mu poveljnik njihove GZ, in pomočnik poveljnika GZ. Sem pa opazil nejevoljo pri domačih gasilcih ker vsi podolgem in počez ponujajo pomoč, katere pa na terenu dejansko ne morejo porabiti, ker to teren onemogoča. Sam sem že nekaj let nazaj bil na Lepenatki in imel namen it na vrh Rogatca a sem si premislil.

Držite se!
MarkoPOL

Objava Oskar » 13. avgust 2013, 9:48

Moja ocena stanja:
Škoda da patrie ne letijo po zraku, bi že bilo zdavnaj pogašeno ! :wink: Tale specifični požar nad Lučami zahteva ali bolje je zahteval ob prvi prijavi vsaj 3 helikopterje, takrat bi bil hitro pogašen. Ekipe na tleh se trudijo koliko jim teren dopušča in kot je rekel eden gasilec iz štaba : najprej je lastna varnost !
Poročanje v medijih in izjave:
Na vseh večjih požarih letos je poročanje medijev dokaj korektno tudi zato ker so gasilci na to bolj pripravljeni kot nekaj let nazaj. Spomnite se možakarja na Krasu ki je dajal izjave v rožasti svileni srajci !
Kot je dejal sinoči predsednik GZS Jakša: Tu se dela, tu se ne govori ! Njegov nastop na TV je bil na visokem nivoju, vse čestitke. Pa Muhič, zelo profesionalno in razumljivo, jedrnato. Sedaj upam da smo prepričali vse skeptike da je z novim vodstvom v GZS zavel nov veter.

Vodji intervencije, domačemu poveljniku nad Lučami želimo uspešno dokončanje gašenja. Vsem na terenu pa veliko sreče in brez poškodb.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava krokar » 13. avgust 2013, 14:39

Fantje bravo za vas izjemen trud pri gašenju požara Veliki Rogatec,zadaj lahko vidijo kako težko je take požare gasiti, kar jaz že leta opozarjam, ampak misim, da bo ta požar na žalost aktiven najmanj vse do 25 avgusta oziroma do večjih padavin, katerih pa zaenkrat ni na vidiku. Tak teren je zaj.....pogasiti,tu je prisotno tlenje v podtalnosti,humusu,navidezno je požar lahko pogašen,ponoči se lahko tudi potuhne,ko začne sonce pripekati v pobočje in ko se vstvari vzgonski veter po pobočju, se potem spet pokaze ista slika in to se bo ponavljalo vsak dan,kljub velikim naporom gasilcev in posadk helikopterja SV, ko se enkrat razširi je konec, oziroma več helikopterjev in canader in pešadija odspodaj edina rešitev.Spet na žalost, ampak to pri nas spet zaenkrat ni možno. To pa je razlika visokogorje-kras. Vseeno srčno želim, da spravite ta požar pod kontrolo.
Srečno

Miro
krokar

Objave: 32
Registriran: 2. januar 2008, 14:06

Objava Lojtra » 13. avgust 2013, 16:55

Trenutno se "nevihtna celica" pomika od zahoda proti vzhodu po severu Slovenije. Je vsaj padla kakšna kaplja dežja na območju Velikega Rogatca? :cry:

Lp.
Slika
Uporabnikova podoba
Lojtra

Objave: 104
Registriran: 23. november 2006, 22:26

Re: Požar na območju Velikega Rogatca v občini Luče

Objava Zbiljc » 13. avgust 2013, 20:58

Pri tem požaru se pa ne govori o kakšni pomoči drugih gasilcev?
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 626
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava zagii » 13. avgust 2013, 21:53

Zbiljc je napisal:Pri tem požaru se pa ne govori o kakšni pomoči drugih gasilcev?

Verjetna zadeva je to, da je gasilcu dovolj in tudi tehnike. Tudi več gasilcev nebi pomagalo, ker enostavno nemoreš gasiti "peš". Razlika je visokogorje in pa kras!!! zapomnite si!

Smo imeli dosti podobno zadevo pri nas Občina Laško, gorelo na Velikem Kozju, 3 dni pa ni noben nič poročal. Na uredništvo 24ur sem pisal o našem požaru ga še omenli niso.

Gasilcu dovolj, tehnike dovolj -> dejansko gasili so pa lahko samo 3je gasilci PGD Laško na tem mestu bi javno izrazil vse pohvale teh pogumnih in hrabrih gasilcev, ki so se z vrvno tehniko spustili po skalah in nemogočem terenu do požara. Prosili smo za helikopter, katerega nismo dobili zaradi tega, ker sta bila 2 na krasu in en v tem Rogatcu.

Še kratko za predstavo in pa slika:

- PGD Zidani most(lokalno društvo), PGD Laško(osrednja enota), PGD Rimske Toplice(3gasilci pripeljal smo 21 C cevi), PGD Sedraž(prav tako pripeljal C cevi) in sosednja občina Sevnica -> PGD Loka(lokalno društvo, požar na meji z Zidanim mostom), PGD Sevnica(GVC16/50, dobava vode)
- potegnili 600 metrov cevovoda
- iztočli cca. 30.000litrov vode
- zagorelo 200kvadratnih metrov na popolnoma "peš" nedostopnem terenu

8.jpg
Klemen Žagar, Gasilec [IDA, HELI, HTF-A], pom. pov. za IDA

http://www.facebook.com/PGDRimskeToplice
http://www.pgd-rimsketoplice.si/
Uporabnikova podoba
zagii

Objave: 156
Registriran: 13. februar 2011, 23:18
GE: Rimske Toplice

Objava Suban » 13. avgust 2013, 22:01

za 200 kvadratnih metrov verjamem, da niso poročali....
A. Suban
Uporabnikova podoba
Suban

Objave: 133
Registriran: 17. november 2010, 14:00
GE: Sečovlje

Odg: Re: Požar na območju Velikega Rogatca v občini Luče

Objava zagii » 13. avgust 2013, 22:07

Suban je napisal:za 200 kvadratnih metrov verjamem, da niso poročali....

Suban negre se o tem kako NA VELIKO poročajo. Ni zadosti podatek da smo gasilci 3 dni gasil? Glede na to, da sem prebral v istem članku, da so pisal o 50kvadratnih metrih, ki je pogasil en PGD in nekje drugje o 70 kvadratnih metrih tudi 2 PGDja v pičli uri? Vsaj omenli bi lahka glede na to da sem slike poslav pa jim napisal situacijo.

Situacija je bila resna... če nebi bilo hitrega posredovanja bi bilo kot v Lučah!
Klemen Žagar, Gasilec [IDA, HELI, HTF-A], pom. pov. za IDA

http://www.facebook.com/PGDRimskeToplice
http://www.pgd-rimsketoplice.si/
Uporabnikova podoba
zagii

Objave: 156
Registriran: 13. februar 2011, 23:18
GE: Rimske Toplice

Objava Jacksy » 14. avgust 2013, 7:36

Pravkar sem se vrnil izpod Velikega Rogatca z nočne požarne straže, lahko povem da si niti v sanjah nisem predstavljal da dejansko kamenje tako leti "z neba". Praktično brez prestanka.

K sreči je nekje ob 23 območje prešla prva večja ploha, od druge ure naprej pa dežuje praktično brez prestanka.
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 319
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Objava Maverik » 14. avgust 2013, 8:54

zagii je napisal:
Situacija je bila resna... če nebi bilo hitrega posredovanja bi bilo kot v Lučah!

Če pa praviš, da ste gasili 3 dni? in to 200m2 :twisted: #-o

ena selekcija more bit, če ne pol bi začeli poročat že o vsaki malenkosti in bi te novice zgubile vrednost v javnosti
Maverik

Objave: 90
Registriran: 20. marec 2005, 0:08

Objava krokar » 14. avgust 2013, 10:33

Glede zagiija, jaz te v tem primeru podpiram in ti dam popolnoma prav. Zakaj,zato ker ste v bistvu samo trije gasilci opravili veliko veliko delo in tega žal nihče ni videl in ne zna ceniti tako kot mediji ne. Opravili ste sigurno neizmerno delo, kajti če bi pustili da se ogenj razplamti, bi potem bili v taksni situaciji kot se zdaj dogaja drugod po sloveniji oziroma Rogatcu. Poenostavljeno, mediji začnejo pisati in govoriti na veliko takrat ko se nekaj vidi in to je za njih pomembno, s tem pa tudi zanimivo za folk, se pravi narediti morajo čimbolj zanimivo da bo dosti gledano. Za tisto kar ste vi opravili zanje ni zanimivo, obratno z gasilske strani gledano in to jaz podpiram in zagovarjam pa je, da ste opravili vase delo več kot odlično, preprečili oziroma prišparali ste dosti stroškov in denarja državi a tega očitno nekateri ne znajo oziroma nočejo ceniti.Malce hudomušni nasvet, drugič pustite in opazujte, ko bo stvar zrela za kamere in vodilne v državi pa boste samo vi po medijih, cena tega ni važna, saj je itak vsa država v k....
lpm
krokar

Objave: 32
Registriran: 2. januar 2008, 14:06

Objava RescueMajstr » 14. avgust 2013, 10:46

Sem pa mislil da gasilci delamo zaradi našega lastnega veselja ob pomoči drugim, ko naredimo neko dobro delo in ne zaradi naše slave. Očitno sem se motil. Mogoče bi morali tudi mi drugič ko nam zagori kozolec pustiti da zgori zraven še kakšna hiša ali dve, mogoče bi potem prišli s poptvja in nas malo posneli, odlična ideja! V primeru na krasu je biu aktiviran državni načrt gorelo je 50ha zato je bila novica zanimiva za javnost, gasilo je prek 1000 gasilcev seveda so novinarji pograbili zadevo in odšli snemat.
RescueMajstr

Objave: 53
Registriran: 2. maj 2012, 12:08

Objava Aleks97 » 14. avgust 2013, 11:42

RescueMajstr je napisal:Sem pa mislil da gasilci delamo zaradi našega lastnega veselja ob pomoči drugim, ko naredimo neko dobro delo in ne zaradi naše slave. Očitno sem se motil. Mogoče bi morali tudi mi drugič ko nam zagori kozolec pustiti da zgori zraven še kakšna hiša ali dve, mogoče bi potem prišli s poptvja in nas malo posneli, odlična ideja! V primeru na krasu je biu aktiviran državni načrt gorelo je 50ha zato je bila novica zanimiva za javnost, gasilo je prek 1000 gasilcev seveda so novinarji pograbili zadevo in odšli snemat.

1000 je pa že malo pretiravanje. Lahko da se motim?
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objave: 176
Registriran: 7. januar 2013, 20:28

Naprej

Nazaj na Gašenje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost