Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Požar v trojanskih tunelih, tokrat v Jasovniku

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Požar v predoru Jasovnik

Objava Oskar » 20. maj 2010, 21:19

Dobro bi bilo izvedeti kako so tokrat ukrepali vozniki.

http://24ur.com/novice/crna-kronika/zag ... ovnik.html
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Požar v trojanskih tunelih, tokrat v Jasovniku

Objava milan.peterc@gmail.com » 21. maj 2010, 9:05

Včeraj 20.05.2010 ob približno 10.30 je zagorel kamion vlačilec v desni cevi tunela Jasovnik. Voznik je omejil in zadržal požar do prihoda dežurne poklicne enote ACB Vransko, katera je delo opravila do konca. Na mestu so bili tudi gasilci iz CPV Domžale in Pge Celje. Vlačilec je bil poln novih lesenih evro palet. Posredovanje gasilcev odlično-verjetno da.
Problem pa je v tem, da obvestilo v mediju (radio )samo "predor Jasovnik zaprt zaradi izrednega dogodka"!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????
Si morda občani predvsem vozniki na omenjenem koncu ne zaslužijo točnega obveščanja, že z varnostnega vidika, kje je šele objektivnost?. JEB... gasilce to je naše -njihovo poslanstvo, nikjer ne bo izpostavljen dogodek predvsem pa pogum in prisebnost voznika, ki je brez dvoma preprečil ogrožanje življen, preprečitev dolgotranjnega zaprtja predora in enormne materialne škode. Če pogori cel šlepar z paletami, verjetno nobena elektro strojna oprema in tudi beton ne bi vzdržal. Samo za v razmislek in debato.
milan.peterc@gmail.com

Odg: Požar v trojanskih tunelih, tokrat v Jasovniku

Objava Oskar » 21. maj 2010, 9:48

milan.peterc@gmail.com je napisal: nikjer ne bo izpostavljen dogodek predvsem pa pogum in prisebnost voznika, ki je brez dvoma preprečil ogrožanje življen, preprečitev dolgotranjnega zaprtja predora in enormne materialne škode. Če pogori cel šlepar z paletami, verjetno nobena elektro strojna oprema in tudi beton ne bi vzdržal. Samo za v razmislek in debato.

Prav zaradi tega sem odprl temo. Veliko je namreč dvomljivcev, tudi med gasilci, da se zadnji požar v trojanskem predoru ni dal pogasiti z gasilniki, ki jih imajo vozniki ! nakladanje ! Vozniki so bili premalo pripravljeni na situacijo, nepoučeni itd... Niti poskušali niso....
Sicer pa kolikor vem, lahko tovornjak vozi vsak ki ima vozniški izpit. To mislim prevsem za vzhodne države. Ali pa primer onega kitajca iz luke koper ki je fural premog in je znal samo OK, OK in že je bil na obali ! :D

Ta voznik v Jesovniku včeraj si zasluži vse pohvale ! =D>
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava jmiro » 25. maj 2010, 16:51

»Dvomljivci«, provokatorji, radovedneži,........!!?? Teh ne bi bilo, če bi si želeli ali imeli možnost prepričati v praksi. Pri teh vžigih pnevmatik gre večinoma za pregretja pesta oz. zavor, ko se toplota prenaša preko platišča na pnevmatiko. Verjetno pa temu pripomore nenadno zaviranje ali blokada kolesa. Blokada se pri polno naloženih vozilih zgodi precej pozno, ko je že vse dobro segreto. Ne domišljam si, da sem povedal kaj strašno učenega ali novega, samo dejstva.
Kolikšna je temperatura platišča in gume v tem trenutku? Mogoče lahko naredimo preizkus. To bi se dalo simulirati in izmeriti. Cela znanost kaj? Tu ni nobene znanosti. Obstaja pa nevarnost, da je bila pnevmatika oz. zrak v njej vsaj enkrat segret čez 185°C in je prišlo do pirolize, ki povzroča razpad snovi. Taka pnevmatika lahko eksplodira še preden tlak doseže točko, ki bi jo morala pnevmatika prenesti. To pa je nevarno za poškodbe prisotnih, kar se je voznikom že zgodilo.
Potem ko se (dobro pregreta) pnevmatika vžge jo pogasimo z gasilnikom na prah in počakamo kaj se zgodi. Če ponovno zagori, potem je voznik v zadregi kaj storiti. Ogenj je bil zadušen, pnevmatika je še vedno vroča, prav tako platišče in pesto z zavornim sistemom, od koder se prenaša toplota. Verjetno bo pnevmatika ponovno zagorela.
Voznik »šleparja« mi je povedal, kako so v enem od avstrijskih tunelov gasili pnevmatiki na pogonski osi, ki sta se ponovno vžigali in porabili kar nekaj gasilnikov, na koncu pa polili z vodo. Pnevmatiki sta se ohladili in problem je bil rešen. Bili pa so tudi v nevarnosti, če bi ju razneslo.
L.p. Miro
jmiro

Objave: 197
Registriran: 4. marec 2008, 14:59

Objava nekdo » 27. maj 2010, 12:42

Pozdravljeni!

Samo zanima me, kako, da se za požare v trojanskih predorih aktivira tudi PGE Celje? Ko pa vsi dobro vemo da za prihod porabijo več kot pol ure. Saj vem da tako piše v Načrtu za zaščito in reševanje, vendar..... Ali bi ne bilo smiselno, da se za posredovanje aktivirajo prostovoljna društva, katera so v bližini? Vem napisali boste, nismo usposobljeni,opremljeni,........in ne vem kaj še. Vendar ko pa res "zagusti" potem smo pa dobri. Drugače pa smo nebodigatreba.

Ko sem bral analizo požara v predoru Trojane so tam napisane take neumnosti glede aktiviranja, da vam povem me še danes boli glava od tega.

Lep pozdrav

Prostovoljec

P.S.

Še vedno lahko računate na nas, pridemo vedno ko nas potrebujete!!!
nekdo

Objava rfireman » 29. maj 2010, 6:55

Oprosti ampak kaj si z Marsa padu, že kr nekaj časa obstaja dežurna gasilska enota v bazi Vransko sestavljena iz gasilcev PGE Celje in CPV Domžale :shock:
"For who so ever shall call upon the name of the Lord,shall be saved"
Uporabnikova podoba
rfireman

Objave: 1796
Registriran: 2. julij 2007, 20:03

Objava Gregor K. » 29. maj 2010, 7:04

Nekdo še eno tako anonimno objavo in bo iz moje strani zbrisana. Razmere predobro poznam, da bi dovolil provokacije.
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava nekdo » 7. junij 2010, 21:54

Gregor K. je napisal:Nekdo še eno tako anonimno objavo in bo iz moje strani zbrisana. Razmere predobro poznam, da bi dovolil provokacije.

Pozdravljeni

Če je to za tebe provokacija, potem izbriši vse moje poste, vendar me ne bo nihče prepričal, da se za požar aktivira enota ki je odaljena več kot pol ure od tunela.

Če me prepričaš, da so prostovoljci kateri v bližini predpora nesposobni za posredovanje, v primeru požara.

P.S Pa mi opiši malo te razmere, mogoče sem pa jaz v zmoti. Vse je mogoče.

lep pozdrav
nekdo

Objava Oskar » 12. junij 2010, 12:16

Kaj pa, če so ob času požara na občinskem tekmovanju v trodelcu ? :)
samo vprašam, nič hudega ne mislim ! #-o
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava Rok Ušen » 12. junij 2010, 23:01

Oskar - a mogoče nakazuješ, da prostovoljci hodimo samo po tekmovanjih in da za drugega tako nismo dobri?
Rok Ušen, GČ I. st.
Rok Ušen

Objave: 758
Registriran: 17. marec 2006, 11:58
GE: Savinjska

Re: Požar v trojanskih tunelih, tokrat v Jasovniku

Objava Zbiljc » 12. junij 2010, 23:13

Nič ni nakazal, je pa pri kakšnih društvih tako, da so pomembna le tekmovanja, ostalo delo v gasilstvu pa ne toliko. Pa četudi je glavni namen gasilstva pomoč.
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 626
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava med_o » 12. junij 2010, 23:32

Oskar je napisal:Kaj pa, če so ob času požara na občinskem tekmovanju v trodelcu ? :)
samo vprašam, nič hudega ne mislim ! #-o

Nisi mislil nič hudega, vseeno pa je tvoj komentar popolnoma neprimeren. In kje ti je osnova za to?
Gregor K. je govoril o provokaciji uporabnika nekdo, tvoj komentar pa ni nič boljši.
Uporabnikova podoba
med_o

Objave: 77
Registriran: 31. januar 2010, 14:22

Objava Oskar » 13. junij 2010, 11:44

Dragi kolegi gasilci !
Najprej razčistimo o čem teče beseda. Ne govorimo o poklicnih in prostovoljcih ampak o koncesionarjih , ki so sprejeli določene naloge od strani države.
Prostovoljne enote ne mečimo v isti koš. Tudi jaz jih nisem nikoli. Poznam dokaj dobro celotno Slovenijo. PGD še vedno spada v javno gasilsko službo in lokalna skupnost sklene pogodbo o opravljanju gašenja in reševanja.

Torej, sposobni smo narediti vse če smo na to pripravljeni in imamo voljo , tehniko in kader. Tega žal nimajo vsi. Pokal je ponekod prednostna naloga, ampak s pokalom se ne da pogasiti tovornajaka v tunelu.

Kdor razume je dobro , kdor pa ne pa tudi dobro, ker jaz se ne bom zato sekiral. :)

Pa še to. Nekdo in medo, še vedno upam na odgovor na moje vprašanje.
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava vidbal » 13. maj 2016, 20:47

V RAZMISLEK PREGLED DOGODKOV V PREDORU JASOVNIK 2016.
https://www.youtube.com/watch?v=fX8Zww9AX1A

Za analizo bomo počakali, upamo, da bo kmalu na razpolago gasilski javnosti ?
vidbal

Objave: 3
Registriran: 8. julij 2007, 21:55

Objava ljubljančan » 14. maj 2016, 1:36

"Nikoli ne gasite požara na tovornem vozilu, saj je to z gasilnim
aparatom v predoru nemogoče in neuspešno!"
Navodilo DARS http://www.dars.si/Dokumenti/4_publikac ... dor_08.pdf

???
ljubljančan

Objave: 123
Registriran: 5. december 2011, 22:27