Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Reševanje z višin-globin

Moderator: Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Reševanje z višin-globin

Objava edvard » 24. december 2009, 4:41

Malosem brskal po temah pa žal nisem zasledil...in sicer me zanima kdo in koliko kaj vadite tovrstno reševanje?
Konkretno z sedežnic,gondol.
Kar se poklicnih enot tiče verjamem da so po večini usposobljene in opremljene(vsaj za kranjčane mi je znano).
Sistem je enak pri vseh (žičničarji-kot prvi na kraju, grs, jrs, in gasilcih) tu se tople vode ne da pogruntat pomembno je le da se znanje obnavlja.Letos sta za mano dve vaji in priznam da po skoraj letu dni je le treba malo potuhtat da ne narediš kake napake.Seveda pa je na vajah navadno lepo vreme kar je v situaciji vse prej kot to.No po zadnji vaji na Starem vrhu smo pri analizi prišli do nekega sklepa da samo reševanje ni problematično več pozornosti pa zasluži sama evakuacija ljudi ko so že na trdnih tleh.

Lp
DELAJ NAPAKE, AMPAK DELAJ JIH PRAVILNO! (LOESJE)

http://www.carnium.si
http://www.gasilcikranj.si
Uporabnikova podoba
edvard

Objave: 360
Registriran: 16. oktober 2005, 21:02

Odg: Reševanje z višin-globin

Objava Zbiljc » 26. december 2009, 13:56

Opremo vem, da imamo, uporabili jo pa še nismo. Sploh za kakšne FC se bi splačalo potrenirat [-o<
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 626
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Reševanje z višin-globin

Objava Tommy » 26. december 2009, 18:26

V našem gasilskem društvu v Ljubljani imamo enoto reševalcev iz višin in globin, ki je sicer financirana s strani Mestne občine Ljubljana, vendar smo v tej enoti samo gasilci našega PGD-ja. Opremo imamo spravljeno kar v našem društvu, specializirani smo pa predvsem za reševanje iz globin in višin v urbanem naselju, torej v samem mestu Ljubljana. Glede na to da je to reševanje zelo zahtevno imamo veliko vaj, vendar se z žičnicami še nismo srečali (pač koliko je žičnič v samem mestu :D ). Zelo zanimivo bi bilo če bi opisal sam postopek reševanja ( koliko reševalcev se odpravi na eno gondolo, koliko jih je na tleh....in podobno). Se pa strinjam z edvardom ki pravi da je potrebno včasih nameniti več pozornosti tistim ljudem ki so že rešeni kot pa tistim ki jih je potrebno še rešiti... :)
Tommy

Objava Oskar » 29. december 2009, 14:34

Glede reševanja iz višin in globin , ki jih vršijo gasilske enote vlada prva zmeda oziroma nedorečenosti, nejasnosti , neznanja da je joj.

Stanje pri nas v Sloveniji je približno takšno:
Zatakne se že pri nabavi opreme.Potrebno je nabavljat opremo glede na kategorijo enote. Prva kategorija in druga, pa tudi višje imajo kak pas in štrik, pa še kak karabin in če so dobri še osmico. Vrvi jih večina ne loči na delavne in reševalne , na statične in dinamične itd.. Vrvi kopujejo najcenejše, ker gredo lepo iz torbice metat na tekmovanju veteranov itd..Ne ločujejo pasov za samoreševanje od alpinističnih, varovalnih itd. Slabo vzdrževanje tega kar imamo. Za vlečenje vej ob neurju vzamemo reševalne namesto delavnih. Vozlov ne poznamo.

Pri koncesionarjih in bolje opremljenih enotah se najde tudi boljša oprema, s katero pa je treba delat vaje , vaje in vaje, tronožci , vitli , zavore , nosila, osmice , vozili itd..

Primer: Na nekih izpitih (tehnično reševanje) (bilo je kakšnih 25 gasilcev iz 25 enot) sem naročil naj prineso iz vozila kak pas in vrv. Da bi videli kaj vse so privlekli... #-o štrike iz konoplje , pasi usnejeni itd...

Se pa izboljšuje ni kaj, enote kupujejo nove delavne in samoreševalne pasove , vrvi itd.. za kaj boljšega ni denarja ali pa posluha.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava edvard » 29. december 2009, 16:09

Moram priznat, da sem se prijetno nasmejal ob branju zadnjega dela tvojega posta Oki. No dejansko pa to kar drži kar si napisal in marsikdo ne da ne zna delat z to opremo niti nima občutka za pazljivost pri sami uporabi.Jaz denimo osebnega kompleta NE posojam niti pomotoma ker le sam vem kaj in kako sem počel z opremo.In tu je takorekoč tudi skupna oprema (škripec za jeklenico, reševalna ruta, vrvi, vponke, in še bi se dalo naštevat) v večini kar se tiče reševalne opreme je vodilni in se mi zdi da tudi edini proizvajalec PETZL . In kar se tiče enot katere izvajajo tovrstno reševanje uporabljajo vse enako opremo.

Kar se tiče osmice je pa tako...zame osebno je najbolj preprosta zadeva vendar prehaja v pozabo saj je dosti drugih vrvnih zavor katere manj škodujejo sami vrvi (ID, grigri, desender,...)osmica vrv namreč navija kar pa seveda ni dobro.

Kar se tiče postopkov pri reševanju pa je nekako takole.Rešuje se od stebra do stebra od vrha proti dnu posadke treh ( R.1 spleza na steber R.2 ga varuje in ko se 1 namesti na zajlo ga tudi spusti do sedežnice R.3 se postavi pod sedežnico in ko je oseba pripravljena na spust ga tudi varno spusti). To je bilo povedano zelo na hitro in poenostavljeno saj je precej detajlov katere pa bi se jih težko dalo opisat v parih besedah...je treba videti in probati!

Uporabnikova podoba
edvard

Objava Oskar » 30. december 2009, 11:00

edvard je napisal:Moram priznat, da sem se prijetno nasmejal ob branju zadnjega dela tvojega posta Oki. No dejansko pa to kar drži kar si napisal in marsikdo ne da ne zna delat z to opremo niti nima občutka za pazljivost pri sami uporabi.Jaz denimo osebnega kompleta NE posojam niti pomotoma ker le sam vem kaj in kako sem počel z opremo.In tu je takorekoč tudi skupna oprema (škripec za jeklenico, reševalna ruta, vrvi, vponke, in še bi se dalo naštevat) v večini kar se tiče reševalne opreme je vodilni in se mi zdi da tudi edini proizvajalec PETZL . In kar se tiče enot katere izvajajo tovrstno reševanje uporabljajo vse enako opremo.

Kar se tiče osmice je pa tako...zame osebno je najbolj preprosta zadeva vendar prehaja v pozabo saj je dosti drugih vrvnih zavor katere manj škodujejo sami vrvi (ID, grigri, desender,...)osmica vrv namreč navija kar pa seveda ni dobro.

Kar se tiče postopkov pri reševanju pa je nekako takole.Rešuje se od stebra do stebra od vrha proti dnu posadke treh ( R.1 spleza na steber R.2 ga varuje in ko se 1 namesti na zajlo ga tudi spusti do sedežnice R.3 se postavi pod sedežnico in ko je oseba pripravljena na spust ga tudi varno spusti). To je bilo povedano zelo na hitro in poenostavljeno saj je precej detajlov katere pa bi se jih težko dalo opisat v parih besedah...je treba videti in probati!

edvard !

Žal tvojega pisanja ne bo razumelo 80% slovenskih gasilcev. zakaj ? ker preprosto te opreme nimajo. Še najbolj žalostno pa je to na kar sem želel opozoriti, da tudi s tisto osnovno opremo (v nižjih kategorijah enot) ne znajo ali slabo znajo uporabljat.
Pa veste da ne morem iz svoje kože še primer: Nekoč sem vprašal tekmovalca v trodelcu (udeleženca dveh olimpijad) če zna na svoj gasilski pas namestiti karabin z osmico in napeljati vrv za samoreševanje. Odgovora ni bilo, je samo debelo pogledal in temo razgovora hitro obrnil na sklapanje sesalnega voda itd...

Tako da dragi edvard , to temo lahko takoj razdeliva v dve temi. Prav naj bo za poznavalce reševanja iz višin z vrhunsko opremo , druga pa za ostalo večino s štrikom in gasilskim pasom.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava jmiro » 2. januar 2010, 16:21

V našem društvu (I. kat.) smo lani kupili, prizkusili in vadili z ustrezno količino 3 kompletov naslednje opreme: PETZL CORAX PLEZALNI PAS, STUBAI HMS VPONKA Z MATICO, KONG EXPRESS ULTRALIGHT SISTEM, PETZL TIBLOC, PETZL FIN ANNEAU ZANKA 120 cm, TENDON POMOŽNA VRVICA 6mm in reševalne vrvi Rosenbauer, kaktere pa se niso najbolje obnesle, ker se cufajo. Za varovanje gasilca v strmih pobočjih in stehah bodo zaenkrat vredu, za spuščanje in reševanje pa verjetno niso najboljša izbira. Gasilci, ki že imajo iskušnje (iz AO in ostalih adrenalinskih športov) in pa ostali, ki dobro prenašajo višino in delo na njej, bodo občasno vadili na različnih lokacijah, po nasvetu nekdanjega alpinista in člana GRS.
Opremo smo kupili predvsem za delo na višini in v strminah, s pomočjo katere so gasilci varnejši, stabilnejši pri delu z obema rokama. Ne domišlamo si, da bi prednostno reševali, kot sprašuje Edvard, ker so za to v naši občini verjetno bolj poklicani reševalci GRS in jamarji. Naši člani pa bi jim bili verjetno kar v pomoč. Če imaš v enoti 1. kategorije nekaj (5 do 6) gasilcev, ki znajo delati s tako opremo in jo pomagajo namestiti in poučiti tudi druge je to uspeh.

Miro
jmiro

Objave: 197
Registriran: 4. marec 2008, 14:59

Objava Tommy » 3. januar 2010, 23:14

Oskar, glede nabave opreme se strinjam s tabo. Veliko društev samoiniciativno kupuje opremo katera ni nujno niti dobra, vendar večji problem je predvsem to da gasilci ne znajo pravilno uporabljati opremo oz ne poznajo njihihovega delovanja. Vzemimo na primer vrvno zavoro STOP (proizvajalec PETZL). Se je že zgodilo, hvalabogu na nizki višini in na vaji, da je uporabnik narobe vpletel vrv skozi STOP in namesto da bi se lepo počasi spustil na tla, preprosto zgrmel na tla. Stvar se sicer izboljšuje, vendar bi bilo potrebno ob nabavi takšne opreme narediti tudi kakšne majhni tečaj pravilne uporabe in ravnanja, kasneje pa seveda tudi vaditi da se znanje ne pozabi.

Edvard, se strinjam s tabo glede osmice. Ni dobra ker preveč navija vrv zato osebno rajši uporabljam ID ali STOP. Ne strinjam pa se s tabo glede tega da je PETZL edini in vodilni proizvajalec reševalne opreme. V enoti imamo reševalne pasove proizvajalca SINGIN ROCK in tudi nekaj opreme se najde od tega proizvajalca. Moram priznati da je nekatera oprema boljša in bolj domiselno narejena kot pa PETZL-ova.

Je pa res da bi osnovna oprema (pas, vrvi, vrne zavore...) morala biti v vsakem društvu, saj se vse bolj pogosto srečujemo z vremenski ujmami kjer je potrebno zaščiti streho na poškodovani hiši. Takrat je varnost gasilca zelo pomembna...
Tommy

Objava Pero » 13. april 2010, 12:12

Verjetno bomo nabavili nekaj nove opreme pa me zanima kakšno je vaše mnenje o raznih varovalih in njihovi uporabi v gasilske namene ?
v mislih je nkaj takega:
RIG, ID, grigri ....
Slika

Na sliki tako zgleda vse isto. Tudi specifikacija so podobne, tiste neke "finese" pač ne poznamo.
Našel sem tudi eno po mojem mennju zelo dobro primerjavo:

pa še zadnje vprašanje, kje to nabavit v sloveniji ? Verjetno se splača to gledat v tujini ?

lp
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabnikova podoba
Pero

Objave: 1091
Registriran: 17. april 2006, 17:34

Objava mundat » 13. april 2010, 12:32

Mi smo nabavili tale komplet in smo FUL zadovoljni...tudi s temi varovali...

Slika
PGD Gornja Radgona IV. kategorija
Gasilska enota širšega pomena
predsednik društva
Uporabnikova podoba
mundat

Objave: 812
Registriran: 29. september 2008, 9:46
GE: Gornja Radgona

Objava Pero » 13. april 2010, 12:37

V bistvu rabimo varovala, ostalo nekak imamo. Proizvajalec naziv ? s slike se nič ne vidi :D
Uporabnikova podoba
Pero

Objava mundat » 13. april 2010, 12:51

PGD Gornja Radgona IV. kategorija
Gasilska enota širšega pomena
predsednik društva
Uporabnikova podoba
mundat

Objave: 812
Registriran: 29. september 2008, 9:46
GE: Gornja Radgona

Objava edvard » 14. april 2010, 11:36

Kar se opreme tiče sem že omenil da je vodilni Petzl !In kar poznam uporabnikov tovrstne opreme z mano na čelu uporabljamo le to znamko. Na tržišču se pojavlja tudi Anthron, Casin, Camp pa še bi se najdl...
Med vrvnimi zavorami predlagam stop desender je še nekak najbolj preprost za uporabo no spet je tako ...odvisno na kaj se navadiš....

Uporabnikova podoba
edvard

Objava Peter » 14. april 2010, 12:57

Slika
http://www.petzl.com/en/pro/self-brakin ... nders/id-l

Tale I'D je namenjen reševanju in nima varnostnih vratic. Od običajnega se razlikuje tudi po uporabi debelejše vrvi.

Prisotnost anti-panic funkcije v primerjavi z RIG-om, se mi ne zdi tako slaba.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava Pero » 14. april 2010, 16:56

Sem malo googlal in gledal tuje forume. Nekateri pravijo da bo RIG zamenjal stop ? RIG je tudi novejša zadeva kot ID.
Glede ID-ja za reševanje. Anti-panick pravijo da je včasih dobro včasih nadležno (poglej si video), je večji , težji , okornejši. Nima spring loaded ročke.
Je pol dražji od RIGa, in enkrat dražji od grigri-ja ....
Oba (RIG in IDL) imata certificiran enak workload 150kg (četudi je vrv lahko debelejša)? To bi naj bile 2 osebe. (hmmm :roll: ?)
Je kdo že delal z/ima IDL ?

Imajo pa vsa takšna varovala slabost da ne delujejo vredu na blatnih vrveh, tako da pač moreš pazit na te stvari....

p.s. vratca so zato da lahko menjuješ vrvi med delom. Če jih ni , pomeni da moreš snemat vse z karabina dol in menjavat. Se mi zdi da če si nekje v višini to ni zabavno opravilo, sploh če moreš pazit da ti kaj ne pade....
Uporabnikova podoba
Pero

Naprej

Nazaj na Tehnično reševanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost