GASILCI IN PACIENTI Z EBOLO
UVOD
Ta vodnik govori o pristopu gasilskih služb v primerih rokovanju s pacienti s sumom ebole.
1. KAJ JE EBOLA
Ebola je virus, ki izvira iz zahodne Afrike. Povzroča redko a resno nalezljivo bolezen. Simptomi so visoka vročina, glavoboli, bolečine v mišicah, bruhanje, driska in krvavitve v telesu. Simptomi se pojavijo med 2. in 21. dnevom po okužbi, povprečno 7. dan. Dokler pacienti ne kažejo simptomov se blezen ne more prenesti na okolje.
2. KAKO SE LAHKO OKUŽIMO
Bolezen se lahko prenese samo z direktnim stikom z obolelim oz. z njegovimi telesnimi tekočinami (kri, slina, urin, znoj, itd..)
Možno se je okužiti tudi s prehranjevanjem oz. klanjem okuženih živali. Bolezen se ne prenaša po zraku. Bolezen je kužna le v primeru obolelega oz. mrtvega človeka. Ko je človek okužen je verjetnost da bo umrl visoka (med 40 in 90 %)
3. POSTOPEK ZDRAVLJENA
Trenutno ne obstaja cepivo ali zdravljenje za to bolezen. Postopek zdravljenja poteka tako da se nadzira komplikacije. Ebola povzroča tako resne simptome, da je za pacienta potrebno skrbeti ves čas, takrat je tudi možnost prenosa bolezni največja.
4. OBVLADOVANJE BOLEZNI
Širjenje bolezni se da obvladovati s pravočasno diagnozo in izolacijo obolelega, tako da se bolezen ne more prenesti. Ljudje, ki so bili v stiku z obolelim (nezaščiteni) ostanejo na opazovanju 3 tedne da se opazi če začnejo kazati simptome. V primeru da se to zgodi se jih hospitalizira in obravnava kot ostale paciente (izolacija itd...). Delavci prve pomoči morajo obvezno nositi zaščitna oblačila in se strogo držati pravil da do širjenja bolezni ne pride.
5. ZAŠČITA PRVIH POSREDOVALCEV
Obstaja navodilo na nivoju države namenjeno prvim posredovalcem za prevoze bolnikov z zelo nalezljivo boleznijo. To navodilo vsebuje podrobnosti o zaščiti reševalcev. Te informacije se lahko uporabijo tudi za gasilce.
Pomembno je da se ne dotikamo pacienta dokler imamo oblečena zaščitna oblačila. Bolezen se lahko kljub temo prenese v okolico. V primeru da je kontakt z obolelim potreben, lahko gasilci uporabiji razpoložjivo zaščitno obleko s popolno zaščito za obraz, gumjaste rokavice in škornje. Možna je tudi uporaba standardnih kemično ali plinotestnih oblek.
6. KDAJ JE MOŽNO DA PRIDEJO GASILCI V STIK Z OBOLELIMI
V primeru da se ebola razširi v našo državo ni izključeno da se gasilci ne morejo priti v kontakt z ljudmi s sumom ebole. To se lahko zdogi v primeru ko pomagajo reševalcem.
Takoj dekontaminirajte gasilca po intervenciji in odstranite obleko. Poslušajte nasvet zdravstvenega osebja. Gasilec bo na podrobnem opazovanju za 3 tedne.
8. DEZINFEKCIJA
Majhne površine dezinfekcirajte z 70 °% alkoholom oz. močnejšim, večje površine s raztopino klora z vsaj 0,5 % ( podrobnosti na
http://www.who.int/csr/disease/ebola/en/). Raztopino pripravite tik pred uporabo.
Vse površine naj ostanejo mokre za vsaj 10 minut. Nato sperite z vodo in posušite.
9. KAKO SE ZNEBITI DE-/KONTAMINIRANIH STVARI
Kontaminirane stvari se obravnana kot patogene stvar (stvari ki lahko povzročijo bolezen, v bistvu se jih obravnava kot patogene smeti). Sleti nacionalnim standardom za patogene smeti.
...
TAK BI BLO NA BRZINO, se priporočam, ker mi ja angleščina včasih bol šla od slovenščine se opravičujem za kaki feler
