Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Mobilni repetitor

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Mobilni repetitor

Objava Jaka » 1. februar 2010, 19:10

V GZ Bled - Bohinj smo bogatejši za mobilni repetitor. Z ReCO Kranj že tečejo dogovori o protokolu za njegovo postavitev. Danes (1.2.2010) smo ga v dogovoru z ReCO postavili na Voglu in bodo v Bohinju opravili preizkus zvez na 31. kanalu. Me prav zanima, kako se bo obneslo.
V soboto bomo poskusili njegovo delovanje tako, da bomo uporabili dva SI kanala. En del naj bi delal na enem kanalu SI kanalu (na primer 39), drugi del pa na drugem (na primer 57). Upajmo, da bo šlo.
Uporabnikova podoba
Jaka

Objave: 830
Registriran: 13. julij 2002, 23:14

Odg: Mobilni repetitor

Objava Lado » 3. februar 2010, 7:53

Pozdrav!

Samo zanima me kako to, da ste uspeli dobiti v uporabo mobilni repetitor, s katerim naj bi razpolagala URSZR in naj bi bil prioritetno namenjen pri intervencijah pri kateri ni možnosti sprejema ZARE signala - torej, pokrivanje "črnih lis" po celotni državi v Sloveniji v primeru večjih in zahtevnejših intervencij?.
Lado

Objava Jaka » 3. februar 2010, 20:59

Lado je napisal:Pozdrav!

Samo zanima me kako to, da ste uspeli dobiti v uporabo mobilni repetitor...?.

Saj ga nismo dobili v uporabo, temveš smo ga kupili ob podpori štabov CZ občin Bohinj, Bled in Gorje. Če daš denar so stvari zelo enostavne.
V teh dneh se dogovarjamo z ReCO Kranj in izpostavo URSZR v Kranju, da bomo izdelali protokol za njegovo postavitev. Ne moreš namreč samo repetitor namestiti in gremo v akcijo.
Do sedaj smo ga po odobritvi ReCO Kranj uporabljali dvakrat: enkrat smo na področju Občine Bohinj delali z njim na 31 kanalu, danes pa smo testirali delo na dveh SI nanalih. Eden je delal na 39. kanalu, drugi pa na 57 kanalu. Komunikacija med njima je bila zelo dobra.

V prihodnjih dneh bomo poskusili dobiti dovoljenje, da bomo repetitor namestili v železniškem predoru in testirali delovanje zvez v njem.
Uporabnikova podoba
Jaka

Objava Peprič » 11. februar 2010, 15:32

Če imate denar pa kupite še frekvence. Ne vem kako boste implementirali vaš mobilni repetitor v sistem ZARE. Ali boste repetitor montirali v tunel, ni mi čisto jasno.
Uporabnikova podoba
Peprič

Objave: 63
Registriran: 15. maj 2007, 15:15

Objava Jaka » 15. februar 2010, 21:04

Peprič je napisal:Če imate denar pa kupite še frekvence. Ne vem kako boste implementirali vaš mobilni repetitor v sistem ZARE. Ali boste repetitor montirali v tunel, ni mi čisto jasno.

Mobilni repetitor je namenjen za delo v sistemu zvez ZARE in ga ni potrebno prilagajati. #-o Pa tudi v predoru ga ne bomo montirali temveč samo preizkusili. To pomeni: nesli noter, postavili na tla, namestili anteno, ga vključili, preizkusili zveze, ga izključili in ga nesli iz predora ven. :shock:
Uporabnikova podoba
Jaka

Re: Mobilni repetitor

Objava b4d » 15. februar 2010, 22:30

A ta repetitor potem funkcionira na 31 ali pa 32 kanalu ZARE?
Uporabnikova podoba
b4d

Objave: 235
Registriran: 20. julij 2006, 19:14

Objava baver » 16. februar 2010, 12:52

na 31 kanalu
baver

Objava darko » 16. februar 2010, 20:35

Na tistem ko želiš oz ga nastaviš.
Darko
darko

Objave: 2932
Registriran: 18. november 2003, 14:06

Objava Gost » 16. februar 2010, 21:28

Ali lahko deluje repetitor na simpleksnih kanalih? npr. 45 kanal ZARE?
Gost

Re: Mobilni repetitor

Objava b4d » 17. februar 2010, 0:21

Tehnicno nebi slo, ker so vse postaje za ZARE programirane tako da so samo kanali do 32 repetitorski, torej z zamikom med oddajno in sprejemno frekvenco.
Uporabnikova podoba
b4d

Objave: 235
Registriran: 20. julij 2006, 19:14

Objava Jaka » 19. februar 2010, 20:11

Repetitor lahko nastaviš tudi na dveh simpleksnih kanalih. Mi smo ga preizkusili tako, da smo uporabili 39. in 57. kanal. Komunikacija je bila zelo dobra in uporabniki obeh kanalov so se med seboj lepo slišali.
Takšna rešitev je zelo uporabna na primer tam, kjer imamo dve dolini, vmes pa hrib. Tam se na SI kanalih postaje med seboj ne slišijo. Če pa na primerno lokacijo postavimo repetitor, potem pa ena dolina dela na enem SI kanalu (na primer 39), druga dolina pa na drugem SI kanalu (na primer 57), se bodo vsi med seboj dobro slišali. Tako uporabnik, ki ima v eni dolini naravnano postajo na SI39, lepo sliši drugega uporabnika v drugi dolini, ki ima postajo naravnano na IS57.

Seveda pa vsaka postavitev mora potekati v soglasju s ReCO. Pri uporabi repetitorskih kanalov (31 ali 32) ReCO obvesti tudi CORS, saj lahko pride do motenj na zvezah.
Uporabnikova podoba
Jaka

Objava Gost » 19. februar 2010, 20:29

Jaka je napisal:Repetitor lahko nastaviš tudi na dveh simpleksnih kanalih. Mi smo ga preizkusili tako, da smo uporabili 39. in 57. kanal. Komunikacija je bila zelo dobra in uporabniki obeh kanalov so se med seboj lepo slišali.
Takšna rešitev je zelo uporabna na primer tam, kjer imamo dve dolini, vmes pa hrib. Tam se na SI kanalih postaje med seboj ne slišijo. Če pa na primerno lokacijo postavimo repetitor, potem pa ena dolina dela na enem SI kanalu (na primer 39), druga dolina pa na drugem SI kanalu (na primer 57), se bodo vsi med seboj dobro slišali. Tako uporabnik, ki ima v eni dolini naravnano postajo na SI39, lepo sliši drugega uporabnika v drugi dolini, ki ima postajo naravnano na IS57.

Seveda pa vsaka postavitev mora potekati v soglasju s ReCO. Pri uporabi repetitorskih kanalov (31 ali 32) ReCO obvesti tudi CORS, saj lahko pride do motenj na zvezah.

Zdaj pa jaz popolnoma nič ne razumem več. Kako lahko deluje repetitor na dveh simpleksnih kanalih če postaje niso tako sprogramirane?
Ali udeleženci lahko samo poslušajo, govoriti pa ne moraje ali kaj? Nič mi ni jasno....
Gost

Objava Jaka » 19. februar 2010, 20:57

V mobilnem repetitorju sta nameščeni dve mobilni radijski postaji ter duplekser. Kot jaz razumem zadeve stvar deluje takole: ko ti na enem kanalu (na primer SI39) govoriš, duplekser poskrbi, da tvoj govor oddaja radijska postaja, ki je naravnana na drug kanal (na primer IS57). Ko pa govori tisti na 57 kanalu, pa je postopek obraten. Tako je poskrbljeno, da se na primer v eni dolini med seboj slišijo tisti na 39 kanalu, v drugi dolini tisti na 57 kanalu, s pomočjo mobilnega repetitorja pa tudi obe dolini med seboj. Upam, da sem razumljivo pojasnil zadevo.
Simpleksni kanali so sprogramirani tako, da je oddajna in sprejemna frekvenca enaka. Repetitor pa uporablja dve frekvenci - od dveh simpleksnih kanalov. In tako stvar oziroma komunikacija odlično deluje.
Uporabnikova podoba
Jaka

Objava Peprič » 19. februar 2010, 22:28

Jaka je napisal:V mobilnem repetitorju sta nameščeni dve mobilni radijski postaji ter duplekser. Kot jaz razumem zadeve stvar deluje takole: ko ti na enem kanalu (na primer SI39) govoriš, duplekser poskrbi, da tvoj govor oddaja radijska postaja, ki je naravnana na drug kanal (na primer IS57). Ko pa govori tisti na 57 kanalu, pa je postopek obraten. Tako je poskrbljeno, da se na primer v eni dolini med seboj slišijo tisti na 39 kanalu, v drugi dolini tisti na 57 kanalu, s pomočjo mobilnega repetitorja pa tudi obe dolini med seboj. Upam, da sem razumljivo pojasnil zadevo.
Simpleksni kanali so sprogramirani tako, da je oddajna in sprejemna frekvenca enaka. Repetitor pa uporablja dve frekvenci - od dveh simpleksnih kanalov. In tako stvar oziroma komunikacija odlično deluje.

Prosim, da ne pišete bedarij #-o. Ali si že pomislil,koliko anten priključiš na tvoj mobilni repetitor. Drugače pa http://en.wikipedia.org/wiki/Duplexer.
Uporabnikova podoba
Peprič

Objave: 63
Registriran: 15. maj 2007, 15:15

Objava Gost » 19. februar 2010, 22:41

Prosim če lahko nekdo razloži pravilno kako deluje repetitor!
Ker neke pavšalne ocene niso nič razumljive.

lp
Gost

Naprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov