Izlitje kurilnega olja v IUV na Vrhniki
Objavljeno: 30. Januar 2006, 23:58
V soboto 28. 1. 06 smo bili po pozivnikih obveščeni o uhajanju nafte (tako piše na pozivniku) v Hribski potok, ki teče skozi Vrhniško usnjarno. Stvar smo vzeli resno, ker v IUV se ne pogovarjajo v litrih kemikalij ampak v kilo litrih.
Izvozili smo z GVGP1 z 7. gasilci ter prikolico z osnovno opremo za primere nesreč z nevarnimi snovmi.
Na kraj so prišli tudi tovariši iz GBL ter tovariši iz PGD Vrhnika. PGD Stara Vrhnika je bila v pripravljenosti. Ugotovili smo, da je potok do tovarne čist. Izlitje smo pričeli iskati v tovarni. Kar pa med stotinjami raznih cevovodov, sodov, rezervoarjev in pod. sploh ni lahko.
Pod nekim betonskim mostom sredi tovarne smo našli cev fi 200 mm. iz katere je rahlo teklo kurilno olje. Zamašili smo jo z ustreznim čepom.
Postavilo se je vprašanje, od kod kurilno olje, če imajo ogrevanje na plin. Preiskali smo še kurilnico in v najglobji katakombi našli vzrok izteka. Iz 3/4" cevi je teklo kurilno olje v hodnik in naprej v jašek 80 x 80 cm. Zamašili smo cev ter izčrpali olje v sode. Medtem so prispeli delavci (kurjači) in z slepim tesnilom (blindo) dodatno zatesnili cev.
Večjo količino olja smo našli še v dovodnem kanalu, ki vodi v čistilno napravo. Izčrpali smo ga v 7 rezervoarjev po 1000 l. Bilo je tudi nekaj vode ter nekakšne mastne zdrizaste snovi, ki se je mešala z oljem. Izčrpavali smo še v nedeljo (2 rezervoarja). Danes pa ni bilo več zaznati prisotnosti olja v kanalu.
Vzrok izteka je bil v bivših zunanjih rezervoarjih za mazut. Ti veliki rezervoarji (cca 50.000 l.) imajo na dnu parni grelec ( mazut so v njih segrevali na 70 - 75 st. C.). V enem rezervoarju, kjer imajo sedaj kurilno olje, je grelec popustil. Olje je tako teklo po parovodu do kondenzacijske posode v kleti in naprej.
Kurilno olje potrebujejo za primer, kadar presežejo dovoljeno kvoto dnevne porabe plina. Kotlovnica je vzorno urejena in čista.
Slike niso ravno uspele. Pa vendar se nekaj vidi.
LP!
Izvozili smo z GVGP1 z 7. gasilci ter prikolico z osnovno opremo za primere nesreč z nevarnimi snovmi.
Na kraj so prišli tudi tovariši iz GBL ter tovariši iz PGD Vrhnika. PGD Stara Vrhnika je bila v pripravljenosti. Ugotovili smo, da je potok do tovarne čist. Izlitje smo pričeli iskati v tovarni. Kar pa med stotinjami raznih cevovodov, sodov, rezervoarjev in pod. sploh ni lahko.
Pod nekim betonskim mostom sredi tovarne smo našli cev fi 200 mm. iz katere je rahlo teklo kurilno olje. Zamašili smo jo z ustreznim čepom.
Postavilo se je vprašanje, od kod kurilno olje, če imajo ogrevanje na plin. Preiskali smo še kurilnico in v najglobji katakombi našli vzrok izteka. Iz 3/4" cevi je teklo kurilno olje v hodnik in naprej v jašek 80 x 80 cm. Zamašili smo cev ter izčrpali olje v sode. Medtem so prispeli delavci (kurjači) in z slepim tesnilom (blindo) dodatno zatesnili cev.
Večjo količino olja smo našli še v dovodnem kanalu, ki vodi v čistilno napravo. Izčrpali smo ga v 7 rezervoarjev po 1000 l. Bilo je tudi nekaj vode ter nekakšne mastne zdrizaste snovi, ki se je mešala z oljem. Izčrpavali smo še v nedeljo (2 rezervoarja). Danes pa ni bilo več zaznati prisotnosti olja v kanalu.
Vzrok izteka je bil v bivših zunanjih rezervoarjih za mazut. Ti veliki rezervoarji (cca 50.000 l.) imajo na dnu parni grelec ( mazut so v njih segrevali na 70 - 75 st. C.). V enem rezervoarju, kjer imajo sedaj kurilno olje, je grelec popustil. Olje je tako teklo po parovodu do kondenzacijske posode v kleti in naprej.
Kurilno olje potrebujejo za primer, kadar presežejo dovoljeno kvoto dnevne porabe plina. Kotlovnica je vzorno urejena in čista.
Slike niso ravno uspele. Pa vendar se nekaj vidi.
LP!