Stran 1 od 3

Število gasilcev

Objavljeno: 5. Februar 2014, 13:59
Napisal/-a Mayamaya
Zadnje čase večkrat prebiram raznorazne spletne portale, ki pišejo o trenutnih razmerah v Sloveniji, potem pa vedno omenijo, da imamo okoli 600 profesionalnih gasilcev in pa cca 130 000 prostovoljnih. Nevem, ali je to "šlampasto" novinarsko delo ali samo nevednost ? Številka 130 000 predstavlja vse člane gasilskih društev; od mladincev, veteranov, operativcev, podpornih članov ipd. Tisto kar novinarji trenutno vidijo na terenu so gasilci operativci, ki pa jih je od te gromozanske številke 130 000; če prav vem, le polovička :)

Lp.

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 5. Februar 2014, 14:11
Napisal/-a Primoz
Mayamaya napisal/-a:Zadnje čase večkrat prebiram raznorazne spletne portale, ki pišejo o trenutnih razmerah v Sloveniji, potem pa vedno omenijo, da imamo okoli 600 profesionalnih gasilcev in pa cca 130 000 prostovoljnih. Nevem, ali je to "šlampasto" novinarsko delo ali samo nevednost ? Številka 130 000 predstavlja vse člane gasilskih društev; od mladincev, veteranov, operativcev, podpornih članov ipd. Tisto kar novinarji trenutno vidijo na terenu so gasilci operativci, ki pa jih je od te gromozanske številke 130 000; če prav vem, le polovička :)

Lp.
prej bi rekel dobra tretjina.

Pa še to je vprašanje kako je ta tretjina opremljena.

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 5. Februar 2014, 14:29
Napisal/-a skerca
Koliko jih je trenutno posredovalo po grobih ocenah :

http://www.gasilec.net/delo-gasilcev-ob ... reci-zledu

Re: Število gasilcev

Objavljeno: 10. Februar 2014, 10:17
Napisal/-a jsinic
Tu je nekaj številk glede gasilcev Sloveniji... http://www.siol.net/novice/slovenija/20 ... unaki.aspx

Lp, Jernej

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 10. Februar 2014, 13:14
Napisal/-a Mayamaya
Na tej strani piše: Prostovoljni gasilec je lahko vsaka odrasla normalno psihično in fizično sposobna oseba, ki je včlanjena v gasilsko društvo, operativni član pa potrebuje tudi opravljen osnovni in nadaljevalni tečaj za gasilca.

Kolikor vem, kdor nima narejenega vsaj nadaljevalnega tečaja za gasilca, ni prostovoljni gasilec, ampak je le ČLAN prostovoljnega gasilskega društva.

Lp.

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 11. Februar 2014, 14:59
Napisal/-a Matjaž Zupan
Mayamaya napisal/-a:Na tej strani piše: Prostovoljni gasilec je lahko vsaka odrasla normalno psihično in fizično sposobna oseba, ki je včlanjena v gasilsko društvo, operativni član pa potrebuje tudi opravljen osnovni in nadaljevalni tečaj za gasilca.

Kolikor vem, kdor nima narejenega vsaj nadaljevalnega tečaja za gasilca, ni prostovoljni gasilec, ampak je le ČLAN prostovoljnega gasilskega društva.

Lp.
Ta zadeva še v Zakonu o gasilstvu ni popolnoma jasno definirana, kar predvsem pri terminologiji (pa še kje) povzroča nikoli končano zmedo.

Med definicijami sta navedena pojma prostovoljni gasilec, kar je vsak član PGD in operativni gasilec, ki mora poleg tega izpolnjevati še nekatere druge zahteve. Te zahteve natančneje opredeljuje 19. člen, kjer pa je spet govora o prostovoljnem gasilcu in ne o operativnem gasilcu.

Bi bilo pa vsekakor bolj smiselno narediti ločnico med operativnimi gasilci in člani PGD.

Re: Število gasilcev

Objavljeno: 12. Februar 2014, 9:23
Napisal/-a tomser
Verjetno bi morali debato o vrstah članov prestaviti pod Organizacijo.

Na kratko bi moralo biti po mojem mnenju tako:
Vsi v društvu so člani.
Člani, ki uspešno opravijo osnovno usposabljanje (OTG in NTG) dobijo naziv (prostovoljni) gasilec.
Gasilec, ki izpolnjuje zahtevane pogoje, je lahko član operativne enote in je operativni gasilec.
Nekateri člani imajo poseben status, ki jo dodatno označimo:
mladina, starejši člani, operativni gasilci, rezervni gasilci
Gasilec, ki ima določen staž, prejme častni naziv veteran (in ne vsi starejši člani kot sedaj)

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 5. Junij 2014, 23:23
Napisal/-a M-Coki
Mayamaya napisal/-a:Kolikor vem, kdor nima narejenega vsaj nadaljevalnega tečaja za gasilca, ni prostovoljni gasilec, ampak je le ČLAN prostovoljnega gasilskega društva.Lp.
Ravno član prostovoljnega gasilskega društva si prostovoljni gasilec, najbrž nisi ribič ali pa lovec. :lol: Druga zadeva pa je, kadar je govora o činu gasilca in s tem povezano poimenovanje - gasilec. Po Zakonu o društvih lahko namreč vsakdo postane član društva in če si denimo kot član ribiškega društva ribič, je logično, da si član prostovoljnega gas. društva pros. gasilec. Drugo so kasneje pogoji za članstvo v operativni enoti...

Me pa zanima še to, kako imate urejeno oz. prakso v duštvih: vsakega, ki se včlani pošljete na osnovni+nadaljevalni tečaj za gasilca ali ne ? Če ne, pod kaj ga potem tretirate ?

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 7. Junij 2014, 22:18
Napisal/-a gubina
M-Coki napisal/-a:
Mayamaya napisal/-a:Kolikor vem, kdor nima narejenega vsaj nadaljevalnega tečaja za gasilca, ni prostovoljni gasilec, ampak je le ČLAN prostovoljnega gasilskega društva.Lp.
Ravno član prostovoljnega gasilskega društva si prostovoljni gasilec, najbrž nisi ribič ali pa lovec. :lol: Druga zadeva pa je, kadar je govora o činu gasilca in s tem povezano poimenovanje - gasilec. Po Zakonu o društvih lahko namreč vsakdo postane član društva in če si denimo kot član ribiškega društva ribič, je logično, da si član prostovoljnega gas. društva pros. gasilec. Drugo so kasneje pogoji za članstvo v operativni enoti...

Me pa zanima še to, kako imate urejeno oz. prakso v duštvih: vsakega, ki se včlani pošljete na osnovni+nadaljevalni tečaj za gasilca ali ne ? Če ne, pod kaj ga potem tretirate ?
zakaj bi moral biti ribič, da bi se lahko včlanil v ribiško družino (in ne društvo op.prev.)? Lahko se včlaniš v PGD in si član PGD nisi pa gasilec oziroma nimaš kakršnega koli izobraževanja in naziva, kot le član, podporni član ali simpatizer.

Re: Število gasilcev

Objavljeno: 8. Junij 2014, 23:06
Napisal/-a Zbiljc
Tudi za ribiča opravljaš izpit...

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 11. Junij 2014, 12:01
Napisal/-a RomanB
M-Coki napisal/-a:Me pa zanima še to, kako imate urejeno oz. prakso v duštvih: vsakega, ki se včlani pošljete na osnovni+nadaljevalni tečaj za gasilca ali ne ? Če ne, pod kaj ga potem tretirate ?
Mi jih vodimo kot prostovoljne gasilce.

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 12. Junij 2014, 0:14
Napisal/-a Mayamaya
Zame je totalna bedarija in nesmisel, nekoga, ki nima opravljenega niti nadaljevalnega tecaja za gasilca, nazivati z "gasilec" , zame bo to vedno samo "clan prostovoljnega gasilskega drustva"

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 12. Junij 2014, 11:23
Napisal/-a tam5500
Primer 1: Planinska društva in Gorska Reševalna služba

Član Planinskega društva ali član Gorske reševalne službe oz. gorski reševalec

Primer 2: Prostovoljno gasilsko društvo in Operativna enota/Reševalna enota/Gasilsko reševalna enota

Član Prostovoljnega gasilskega društva ali član Operativne/Reševalne/Gasilsko reševalne enote oz. Operativec/Reševalec

s tem bi se mnogo rešilo, tudi taki problemi, ki so zelo žgoči na tem foromu

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 13. Junij 2014, 0:15
Napisal/-a Mayamaya
Se absolutno strinjam tam5500 ;)

Odg: Število gasilcev

Objavljeno: 13. Junij 2014, 10:44
Napisal/-a M-Coki
gubina napisal/-a:zakaj bi moral biti ribič, da bi se lahko včlanil v ribiško družino (in ne društvo op.prev.)?
Ne govorim, kaj bi moral biti, govorim kaj si. Pri ribičih si verjetno kot ČLAN ribiškega društva - ribič... Drugo so potem izpiti za ribiča idr. V društvu kot pravno-organizacijski obliki si tako v primeru PGD kot član društva naslovljen s prostovoljni gasilec.
gubina napisal/-a:Lahko se včlaniš v PGD in si član PGD nisi pa gasilec.
A res, kaj si pa potemtakem ? Ribič ali pa lovec ? :D Gotovo si kot ČLAN PGD - prostovoljni gasilec. In še enkrat, drugo so nazivi po opravljenih izobraževanjih (ki so večkrat celo enaki ali pa vsaj podobni temu nazivu).