Stran 5 od 9
Objavljeno: 18. April 2006, 12:21
Napisal/-a Oskar
Postavlja se vprašanje, če že moramo pokat za Veliko noč , KAJ JE VARNEJE?
-karbit-acitelen in posoda ali
-možnar
Glede tretje opcije , acitelen in kisik v pvc vrečke pa ne bom omenjal, ker to pa je res igranje z življenjem.
Karbit je v prosti prodaji zato je bolj zanimiv. Po mojem pa še bolj nevaren kot možnar.
Vaše izkušnje s karbidom ?
Objavljeno: 18. April 2006, 13:14
Napisal/-a Denis
No men se je pripetilo pred leti, seveda mlad naiven čist nor komi smo čakal na praznike da lahko pokamo s karbidom. Imeli smo 50 literski bojler, na tleh je bil lonček noter karbid in voda pokril si z bojlerjem v katerem je bila slama nekdo pa je ta bojler držal proti tlom, ob poku se je slama vnela. Kolegi pripravijo jst grem pa držat in kaj se je zgodilo, poknalo je predčasno no mene so mal roke bolele pa slišu nisem en teden nč, mal mi je peska v oči zmetal, vzrok tleča slama v bojlerju.
Objavljeno: 18. April 2006, 14:33
Napisal/-a Oskar
Denis, zelo poučen primer. Saj skoraj človek ne more verjeti kaj fantje vse počno. Pa ne samo mladina, staaaari dedci potegnjeni niso nič boljši.
nekje sem imel eno fotko, kako star ded sedi na mlečni kanti in prižiga s kosom časopisa. BRRRRRR!!
Karbid
Objavljeno: 18. April 2006, 19:48
Napisal/-a Volkec
Mogoče dogodek, ki ga bom opisal sodi bolj med anekdote, pa vendar...
Stvar se je zgodila nekje v sredi osemdesetih let, na Kokolanjščaku pri Vidmu ob Ščavnici, na domačiji moje mame (Takrat je bil Videm, sedaj Sveti Jurij

). Mamin brat je takrat obiskoval enega od višjih razredov osnovne šole in je bil, tako kot njegovi vrstniki izredno navdušen nad velikonočnim pokanjem s karbidom. Za možnar je uporabil staro 40- litersko posodo za mleko (mlekarsko kanto po domače), v dno katere je izvrtal majhno luknjo. Posodo je postavil pokonci, potem je vanjo postavil lonček s karbidom in vodo, grlo posode pa je zatesnil z žogo. Ko se je v posodi nabralo dovolj etina (acetilena), jo je prekucnil, stopil nanjo ter odprtini na dnu približal prižgan vžigalnik. Ob eksploziji etina, je žogo s precej veliko hitrostjo izstrelilo iz grla posode. Pri tem početju ga je zalotil sosed. Pa ne katerikoli sosed. To je bil Silvester, kateremu so kljub dokaj zrelim letom (takrat je bil star več kot 30 let), še vedno rojile po glavi neumnosti. Ko je videl, kako žoga silovito odleti iz posode, se je Silvo spomnil, da bi poskusil ubraniti enajstmetrovko... Striček je imel ob vinski preši postavljen malonogometni gol. Silvo se je postavil vanj, stric pa je proti njemu nameril svoj možnar. Ob "kazenskem" strelu iz možnarja, je žoga, tako kot vedno, silovito odletela. Silvester ob strelu ni niti trznil, ker se leta žoge do gola, sploh ni videlo. Videlo pa se je, kako se je žoga odbila od njegove glave. Vratar je ubranil strel, vendar je obležal nezavesten, po vsej verjetnosti s pretresom možganov. O kakšni zdravniški pomoči, takrat v tistih krajih ni bilo govora. Edina prva pomoč je bilo vedro vode in potem nekaj močnih "zdravilnih" substanc peroralno.
No ja, Silvester je še vedno živ...
Objavljeno: 18. April 2006, 22:56
Napisal/-a pes
No, je že bil kaki taki dogodek.
Oskar, malo še pa me boš lahko v enoto vzel

Objavljeno: 3. Maj 2006, 11:03
Napisal/-a Dolby007
Oskar napisal/-a:Denis, zelo poučen primer. Saj skoraj človek ne more verjeti kaj fantje vse počno. Pa ne samo mladina, staaaari dedci potegnjeni niso nič boljši.
nekje sem imel eno fotko, kako star ded sedi na mlečni kanti in prižiga s kosom časopisa. BRRRRRR!!
Ja tud mi smo ves čas pržigali tako, da smo sedeli na mlečni kanti. Mladi in nori!

Smo pa imeli nekoč nek primerek osebe, ki je to kanto prijela v roke. Še danes ne vem, kako to da mu roko ni zlomlo?
Z bojlerji smo pa tudi že pokali bolj "varno". Na svečko od motorja... dolgi kabel na motor... in BUM!

Objavljeno: 17. December 2006, 12:28
Napisal/-a Franci
No, smo že polno zakorakali v veseli december in je na našem koncu še presenetljivo mirno glede na prejšnja leta.

Objavljeno: 17. December 2006, 14:25
Napisal/-a Uroš Lenarčič
Pri nas pa žal ni tako. Sinoči je kar dobro pokalo. Za novo leto pa tako ali tako načrtujemo dežurstvo 3-4 gasilcev v GD, ker bo gotovo kakšen zabojnik za smeti "čudežno" zagorel.

Objavljeno: 17. December 2006, 16:30
Napisal/-a Oskar
pes napisal/-a:
No zadnje lete pokamo na možnar. Moram reči, da je to zaenkrat
najbolj varen način.
Oskar, malo še pa me boš lahko v enoto vzel

šele sedaj sem prebral to kar si napisal Beno !
ZAPOMNI SI , VARNEGA NAČINA POKANJA NI !!!!!!!!!
ko boš prenehal pokat pa lahko prideš v mojo enoto !

Objavljeno: 17. December 2006, 21:58
Napisal/-a Miran 70
Kar se tiče pokanja z možnarjem,samo v informacijo.
Pred leti se je moj kolega in njegov brat zelo hudo poškodoval z možnarjem. Posledice : oba imata poškodovani očesi ( sta slepa vsak na eno oko ), drugemu pa je odtrgalo genitalije in poškodovalo nogo.
Tako da Oskarjeva trditev zelo drži, NI VARNEGA NAČINA.
Objavljeno: 17. December 2006, 22:52
Napisal/-a Mitja Gregorič
ZAPOMNI SI , VARNEGA NAČINA POKANJA NI !!!!!!!!!
OOooo....je .. je....
samo okna moraš potem imet odprta na stežaj
Pasulj je zakon!!!!!
malce heca...
Fantje pazite na prste in "riti"....
Objavljeno: 25. December 2006, 13:02
Napisal/-a krasov
Pri nas pa pokanja z možnarji še nisem vidl

, je pa zato druge NEVARNE pirotehnike dost.
Meni je tut v roki počla petarda vendar so me na koncu samo malo roka bolela.Vendar sem se na smrt ustrašil.
BODITE PAMETNI!!!!!!

Objavljeno: 25. December 2006, 14:31
Napisal/-a Oskar
Objavljeno: 26. December 2006, 8:44
Napisal/-a jdrozg
Sedaj ko je pokanje občasno dovoljeno, opažam da sploh ni več aktualno, pri nas še poči kaj, pa ne tako kot je bilo, ko je bilo prepovedano.
Če bi bil jaz zakonodajalec bi predpisal obvezno pokanje.
Verjemite da nebi nihče pokal, časopisi in gostilne pa bi bile polne debat zakaj država ne da za petarde in karbid???
Pa vesele praznike in mirno Novo leto 2007
jdrozg
Objavljeno: 26. December 2006, 15:47
Napisal/-a LESCE2
Pri nas poka bistveno manj kot v preteklih letih. A presneti norci ne vem kaj mečejo zadnje dni...trese se pol kraja. Če je količina pokanja manjša je pa očitno nekdo presedlal na nekaj hudičevo močnega.
Vse kar imam rad od pokanja so rakete..vse ostalo pa ne hvala.