gobi napisal/-a:Milan Dubravac napisal/-a:Tisti, ki sprejme poziv mora znati oceniti za katero vrsto dogodka gre se pravi kateri operativni postopki so potrebni.
Eee Milan to je problem kako naj operater na ReCO-u zna vsaj približno oceniti situacijo, če ni bil v podobni situaciji na terenu (vsa čast izjemam!!). Pri poklicni enoti je to lažje saj se klic preveže dežurnemu, pri društvih pa....

Pozdravljeni!
Mislim, da z zgornjim stavkom Milan ni mislil operativca v ReCO, ki sprejme
klic, pač pa vodjo enote, ki dobi
poziv. V ReCO torej dobimo klic, na podlagi katerega
pozivamo oziroma
aktiviramo enote po načrtu.
Upam si trditi, da operativci v ReCO-jih (v LJ sprejmemo 500-700 klicev v 24 urah) znamo zelo dobro oceniti situacijo na daljavo in da kljub temu, če bi bil na ReCO zaposlen gasilec ne bi nič kaj drugače aktiviral enot saj bi se moral držati načrta aktiviranja. Vedeti je potrebno tudi to, da prijavitelja požara večinoma ni možno oziroma ni časa spraševati ali gori montažna hiša in o tem kakšna je strešna kritina. Velikokrat smo lahko zadovoljni že, če uspemo izvedeti lokacijo. Zato o sprejemanju klicev na 112 z nikomer, ki še ni dvignil telefona za klic v sili ne bi razpravljal.
Vsak vodja enote mora na podlagi poziva katerega dobi njegova enota iz ReCO, od občana ali kogarkoli drugega, dobro poznati načrt aktiviranja enot v svoji GZ, vedeti s čim vse lahko v danem trenutku razpolaga (tehnika, moštvo), kakšne so zmogljivosti njegove enote in ostalih enot v GZ, poznati mora dostopnost lokacije v vseh vremenskih razmerah, še posebej, ker je lahko tudi vodja intervencije. Predvideti mora tudi kaj lahko pričakuje od sosednjih enot, s katero enoto si lahko najhitreje in najučinkoviteje pomaga iz sosednje GZ, kakšno vrsto pomoči lahko zahteva od ReCO itd. Biti vodja intervencije ne pomeni samo imeti pristojnosti in biti pomemben pač pa prevzeti nase zelo veliko odgovornost.
V primer aktiviranja enot v Medvodah, o čemer teče debata v tej temi, sem bil sam neposredno vpleten. Po prijavi požara na 112, da gori stanovanjska hiša, v kateri se zadržujejo otroci, ki so povrh vsega še sami doma in ven nosijo svoje igrače, so bila aktivrana tri društva (teritorialno pristojna enota, osrednja enota in najbližja sosednja teritotrialna enota iz GZ Medvode). Ja prav ste prebrali. Takoj so bila aktivirana tri društva, saj je po prejetih podatkih ogenj že zajel kompletno mansardo, zato sem namerno kršil načrt in aktiviral še najbližjo sosednjo enoto.
Takoj po aktivaciji omenjenih enot je na ReCO poklical poveljnik GZ Medvode, ki je zahteval aktivacijo vseh društev v GZ Medvode (6 PGD), kar je bilo takoj storjeno (aktivacija ostali treh PGD). Istočasno med aktiviranjem gasilskih enot je kolega v ReCO na kraj preventivno poslal reševalno vozilo RP KC Ljubljana, obvestil policijo in dežurnega električarja.
Enota PGD Tacen, ki spada v GZ Ljubljana, je bila v intervenciji udeležena naključno. Dva gasilca sta vozilo na testno vožnjo peljala ravno skozi Smlednik in opazila požar ter bila tudi prva na kraju.
Da nekako zaključim. Vsaka intervencija ima svoje posebnosti. Če gori stanovanjski objekt v strnjenem naselju, kot je bil to pred leti požar stanovanjske hiše v Loškem potoku (ogenj se je razširil še na ostrešja sosednjih objektov odmaknjenih cca.2 m), je težko govoriti o tem koliko gasilcev je potrebno na kraju za uspešno gašenje ene same hiše saj mora nekdo varovati sosednje objekte. Slovenija kljub svoji majhnosti nima enako grajenih naselij. Ravno zaradi tega mora vodja intervencije zelo dobro poznati svoj teren in
že na podlagi sprejete informacije o požaru vedeti kaj ga na kraju lahko čaka. Dobro je, da si vedno zamisli najslabši možen scenarij in kasneje nepotrebne enote odpokliče, kot pa, da se ukvarja s tem koliko bo zadeva "koštala".