Stran 2 od 3

je

Objavljeno: 27. April 2006, 16:36
Napisal/-a bušman
Hvala za odgovor.Tudi sam sem bil takega mnenja,a glede na prispevek volkca...

Objavljeno: 5. Julij 2007, 23:12
Napisal/-a KOFD
Malo pozno se jst tukaj oglašam ampak vse eno tukaj nekaj ni povsem res. Prvo kot prvo Črnobilski reaktor in reaktor v NEK, med tema dvema je velika razlika.

Reaktor v NEK je tipa PWR (Pressurized Water Reactor) reaktor je moderiran in hlajen s primarno, lahko vodo, ki je pod dovolj visokim tlakom, da se na delovni temperaturi ne uparja. Primarna voda greje sekundarno, ki se v uparjalniku uparja in poganja turbino.

Reaktor v Črnobilu je bil tipa RBMK: V reaktorju voda vre ob gorivnih palicah, ki se nahajajo v posebnih tlačnih ceveh. Para se zbira v velikih posodah, ločevalnikih pare. Med tlačnimi cevmi se nahaja moderator grafit. Sredica je izreno velika in zahteva izredno zapleten regulacijski sistem. Zadrževalnega hrama ni. Možna je menjava goriva med obratovanjem na moči. Kar v NEK ni mogoče.

26. aprila 1986 so operaterji pripeljali elektrarno v takšno stanje da je moč zaradi nehotenega dviga temperature pričeka eksponencialno naraščati, reaktor je termično razneslo.

In kot je bilo napisano za nesrečo v ameriki na elektrarni TMI ni bil kriv ventilator ampak je prišlo do vrenja v reaktorju (kar je posledica znižanja tlaka v primarnem sistemu, znižanje tlaka je pa povzročil lom cevi na uparjalniku, ali kot se temu reče LOCA) Po tej nesreči v ameriki so se začeli pisati postopki za obratovanje AOP,SOP,EOP, ustanovljena je bila skupina WANO, izboljšali so se varnostni sistemi. Po elaktrarnah so se začeli graditi simulatorji(imamo ga tudi v NEK) na kerih operaterji obnavljajo svoje znanje.

Objavljeno: 9. Julij 2007, 18:53
Napisal/-a darko
Ja in vsi tipi so deklerarirani kot 100 % varni.
Darko

Objavljeno: 12. Julij 2007, 19:54
Napisal/-a KOFD
Po teh dveh nesrečah so se varnostni sistemi hudo spremenili in izboljšali. Tako,da lahko rečemo da so 100% varni. Vem pa da vse elaktrarne dajo nejveč povdarka na jedersko varnost. najvažnejša ti je varnost sredice reaktorja.

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 16. Januar 2008, 23:12
Napisal/-a luka_makuc
Da malo obudim temo...
http://www.joker.si/article.php?rubrika ... cleid=3511---->tukaj je tema o različnih vrstah reaktorjev in tudi nekaj zapisanega o černobilski nesreči...

"prijetno" branje

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 17. Januar 2008, 4:26
Napisal/-a rfireman
Zdaj je pa prišel čas da naredijo nov sarkofag, katerega bo naredila in financirala Evropa, narejen bo preko obstoječega,so pa na Discovery pokazali simulacijo kakšen bo.
Delavci, ki so odstranjevali onesnažen material iz vrha elektrarne so nosili po več 10kg težke obleke, delali so lahko največ po par minut potem pa so se zamenjali,pa še vseeno jih je veliko umrlo.
Poleg tega je bilo uničeno tudi mesto, ki se je razvilo zaradi elektrarne, ker je vse še vedno okuženo in še nekaj časa bo tako, žal :(

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 17. Januar 2008, 16:23
Napisal/-a Pero0
http://www.kiddofspeed.com/chapter1.html

Čisto na dnu strani so povezave do poglavij, je pa kar nekaj zanimivih slik.

lp

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 21. Januar 2008, 19:30
Napisal/-a luka_makuc
Na internetu se dobil dokumentarec Chernobyl Heart.
http://www.isohunt.com/torrents/?ihq=Chernobyl+Heart.se kar zamisleš malo...

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 25. Januar 2008, 16:22
Napisal/-a KOFD
Če koga zanima delovanje nuklearne naj si ogleda našo stran http://www.nek.si/ Če ste pa še bolj radovedni nas pa prite pogledat :lol:

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 25. Januar 2008, 19:14
Napisal/-a gobi
KOFD napisal/-a:Če ste pa še bolj radovedni nas pa prite pogledat :lol:
Ja zelo zanimivo :D Škoda, da imajo naši vedno silo za domov ob takih stvareh :evil: :^o

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 27. Januar 2008, 13:38
Napisal/-a KOFD
Aja? Sm mislu, da je smo pri nas tako :D

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 3. Februar 2008, 22:31
Napisal/-a luka_makuc

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 4. Februar 2008, 19:14
Napisal/-a Skavt
Na enem drugem spletišču sem objavil naslednji članek:
http://www.forum-lov.org/index.php?opti ... &Itemid=95

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 5. Marec 2008, 11:02
Napisal/-a root987
Znanstveniki so na enem izmed najbolj neverjetnih mest na Zemlji, natančneje na stenah jedrskega reaktorja v Černobilu odkrili črno plesen, ki za svojo rast izkorišča ionizirano radioaktivno sevanje, ki ga oddaja poškodovani jedrski reaktor. Po nekoliko podrobnejši analizi so znanstveniki odkrili, da je plesen zelo bogata z melaminom in za svojo rast uporabljajo podoben postopek kot rastline - slednjim namreč pri rasti pomaga klorofil, ki pretvarja sončno energijo v kemično, pri tej plesni pa naj bi prav melamin pretvarjal ionizirajoče sevanje v energijo potrebno za rast. Še bolj presenetljivo pa je, da so hitreje rasle tudi plesni, ki so jim umetno vbrizgali melamin in jih nato izpostavili ionizirajočemu sevanju.

Cladosporium sphaerospermum, kot je latinsko poimenovanje te plesni, bi tako lahko v prihodnosti služil kot neusahljiv vir hrane za astronavte na dolgih vesoljskih potovanjih, saj v vesolju takšnega sevanja nikoli ne primanjkuje - če jo bodo seveda astronavti pripravljeni jesti.

Izvirni članek (Fox News)

Odg: DVAJSETA OBLETNICA ČERNOBILA

Objavljeno: 13. April 2008, 12:47
Napisal/-a gobi
Še nekaj o Černobilu :wink:
http://www.icjt.org/tech/chernobil/chernobil.htm

Na tej strani si lahko ogledate še kar nekaj zanimivih prezentacji na temo jedrske energije.
Priporočam pa tudi obisk v ICJT 8)