No, digital ponuja veliko, samo implemetirati ga je potrebno, tu pa je v osnovi problem, ker ni usposobljenih oseb oz. odgovornih za takšen projekt, ki bi moral biti že lep čas nazaj zastavljen - zastaviti bi si bilo potrebno cilj, do katerega leta bi prišlo do prehoda na digital, govorim finančno in implementarno, nato pa pripraviti opremo čim bolj optimalno uporabnikom. Kje vse vidim prednosti v gasilstvu:
- potreba po simplexih samo še med gasilci na intervenciji ali v uporabi društva (vaje, veselica itd.), kot vidite preverjeno dobro deluje, vse ostalo preko repetitorja (reco, civilna zaščita, grs...) - ki v dmr nudi možnost (vsaj) dveh govorov oz. pošiljanjev podatkov na repetitor na enkrat, možnosti so tudi za razširitev, če je potreba.
- različna društva se lahko povežejo v t.i. govorne dmr skupine, tako da tudi če je več različnih društev na enem repetitorju, slišijo samo tisto skupino, h kateri pripadajo. To je seveda v primeru večih intervencij hkrati dobrodošlo, da ne poslušaš še dodatnega prometa oz. balasta, ki te ne zanima, pa si lahko na isti frekvenci in istem rpt ali simplexu.
- postaje lahko oddajajo gps, tako da lahko ReCO vsak trenutek zazna lokacijo vozila. Na ta način vidi izvoz in lahko tudi pomaga pri iskanju lokacije intervencije. Lahko si lažemo, ampak se zgodi, da gasilci iščejo lokacijo in izgubljajo dragoceni čas - na ta način pa bi jim ReCO lahko dodatno pomagal z informacijami.
- roaming - če se intervencija izteče tako, da izvažaš iz pokritosti enega repetitorja v drugega, postaja avtomatsko najde drug rpt (tako recimo deluje telefonija - sploh ne vemo, kdaj nam telefon spremeni bazno postajo). Recimo PGE Celje iz Celja v Radeče, GB Ljubljana proti jugu ipd.
- možnosti zaščite: sistem, ki preprečuje oddajanje ali sprejemanje nepooblaščenih postaj (tudi če ima vse nastavljeno in pritisne, ga bo repetitor zavrnil), možnosti enkripcije pogovorov - zakaj? zaradi prisluškovalcev, zaradi določenih informacij, ki so zaupne; zaradi tega ker nepooblaščene postaje stiskajo v radijski eter in motijo ipd. primeri
- kratka sms sporočila, npr. "na kraju", "izvoz" ipd.
- vsaka postaja ima svoj id (tako kot telefonska številka) - ReCO vidi kdaj se je javila, preko katerega rpt. se je javila, s kakšno močjo je prišla do rpt., koliko časa je oddajala in ostali pomembni podatki, ki recimo vplivajo tudi na razvoj dmr in ugotavljanje dejanske pokritosti.
- na postaji izpiše št. postaje ki oddaja (podobno kot telefon, shraniš si kolega in ko te kliče, ti izpiše kdo kliče) -recimo PGD Višnja vas 1, PGD Moravče 2 itd. Vodja PGD Moravče...
- nobenih vnašanj frekvenc, obračanj gumbov, iskanjev kanalov itd. - samo še osnovna uporaba, kot mobitel, kar je bistveno!
Prednostim še ni konca:
DMR nudi tudi privatne klice iz ene na drugo postajo preko repetitorja ali simplexa (ne vem če se ravno rabi pri vas), dobrodošlo je recimo update postaje OTA (over the air), recimo če pride do kakšne spremembe frekvenc, dodatnih rpt. in tako dalje - ko se postaja prižge, se posodobi "preko zraka", torej brez fizične prisotnosti. To je operaterjeva velika prednost, poleg tega se gasilci ne rabijo več sekirati in voziti postaj programirat ne vem kam. Nudi se tudi zaklep postaj preko zraka - torej če se postaja izgubi, ukrade, zlorablja, gre v odpis, se poškoduje itd. jo lahko ReCO na daljavo zaklene in postane neuporabna.
Še prednosti v primeru izpadov rpt:
Repetitorji so lahko vezani v internet oz. v intranet mrežo, samo povezavo morajo imeti, hkrati pa so med seboj t.i. linkani oz. povezani po mikrolinkih. To pride prav npr. v primerih večjih nesreč - poplav, večjih požarov itd. saj lahko prenašaš sporočila iz enega konca Slovenije v drugega. Med seboj se npr. lahko slišijo ReCO centri, helikopterji za daljše zveze itd.
Prednosti je še ogromno več, ampak jih ne bom našteval, ker sem popisal pol zida
