Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Z znanjem na pomoč !

Tečaji, vaje, šola ...

Moderator: Oskar

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objava BAČO » 7. marec 2006, 0:31

irgolbos je napisal:Tota bo pa teška, da boš poenoto inštruktore, ker bo zmeraj en želel biti bolj pameten pa če tudi si naredo določeno stvar pravilno ali pa boljše od njega samega, govorim iz lastnih izkušenj !!!

Jaz nisem mislil, da bi zdaj udeleženci "poučevali" inštruktorje, ampak, da se inštruktorji med seboj dogovorijo ( uskladijo ), kaj je pravilno, in na kakšen način bodo to znanje podajali tečajnikom.
Urban ROMIH
PGD Dol pri Hrastniku
NA POMOČ !!!
Uporabnikova podoba
BAČO
moderator
moderator

Objave: 2115
Registriran: 5. maj 2005, 12:19

Objava jdrozg » 7. marec 2006, 9:58

Bačo popolnoma se strinjam s teboj in prav to sem imel v mislih,
To kar si pa napisal, da bi udeleženci učili inštruktorje, pa se žal prepogosto tudi dogaja,
primer nekdo ki je prišel iz praktičnih vaj ali kakšnega drugega izobraževanja, že lahko kakšnemu modrecu, ki misli, da vse ve in ni bil dolgo obiskovalec Ig - a, kaj pametnega pokaže.
Pa imamo cirkus. Kdo bo popustil in imel na koncu prav?
Kako se pa sodniki poenotijo, čeprav tudi tu nebo nikoli enotnih kriterijev.
jdrozg

Objave: 464
Registriran: 25. julij 2004, 22:54

Objava Peter » 7. marec 2006, 10:18

jdrozg je napisal:Kako se pa sodniki poenotijo, čeprav tudi tu nebo nikoli enotnih kriterijev.
Kje si ravno sodnike našel, ko pa vsi dobro vemo, da se nekateri včasih zmišljujejo čisto po svoje. Imajo pa sodniki pred inštruktorji to prednost, da imajo skupno literaturo. Literature za inštruktorje pa v Sloveniji ni in vse poteka bolj ali manj po ustnem izročilu ali pa z uporabo literature, ki se je ne da več kupiti oz. z neposredno uporabo tuje literature.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava janez » 7. marec 2006, 17:18

Slovenska literatura za praktične vaje je zelo stara. Nekaj nas je, ki jo še imamo. Ni pa tudi nič več povsem uporabna.

Tuja literatura obstoja, je pa pogosto za naše razmere neuporabna. In tako nam ostane samo še ustno izročilo. Tega pa krivi in prilagaja vsak po svoje.

Ko sem bil še aktiven (v službi) smo se zelo trudili, da bi vsaj na Igu poenotili vaje. No na pol smo uspeli. Marsikateri kandidat za inštruktoja je tudi prenehal sodelovati, ker pač nikakor ni sprejel enotnega načina dela.

Pogosto si dobil odgovor: "Pri nas delamo pa tako..." in je bilo debate konec. Žal se je pogosto pogosto v takih sredinah zgodila kakšna bolj odmevna reč - so pač delali po svoje.

Aleš Cedilnik je v zadnjih dveh letih popisal praktične vaje. Opravil je veliko delo. Do sedaj je opravljenega (recimo) 1/4 dela. Torej bo potrebno še nekaj let, da bo zbran in urejen material za praktične vaje. Upam, da bo vstrajal.

Vprašanje je kaj pomeni specialnost "INŠTRUKTOR".

Izredno dober tečaj (sam razmišljam, da bi se spet enkrat udeležil). Žal pa nauči le KAKO podajati snov in ne KAJ UČITI. Logično pa je, da je vsak tečajnik prepričan, ko se vrne domov z značko, da je sedaj inštruktor (da je popil in pojedel vse znanje). Vprašljivo pa je njegovo strokovno gasilsko znanje.

In spet smo pri pratemi: aktiv predavateljev, aktiv inštruktorjev. Strokovna srečanja po strokovnih predmetih, izmenjava mnenj, usklajevanje vsebin, obsega itd...

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Objava Oskar » 7. marec 2006, 19:38

Kako učiti in ne kaj učiti, to je sedaj vprašanje !

Porinili so mi temo IZOBRAŽEVANJE na tečaju za vodja enote. Razmišljal sem , kako se je naj lotim. Najprej sem si pripravil plan, kaj naj v dveh ali treh šolskih urah povem tečajnikom, bodočim NGČ.
Potem sem prišel do zaključka , da bo treba tudi nekaj praktično počet in sem po teoretičnem delu prešel na prakso.
Napisal sem si 6 lističev na njih pa napisal kratko nalogo za tečajnika.

En primer: Si kot gasilec NGČ povabljen na sestanek hišnega sveta z nalogo obrazložit stanovalcem , kako se obnašat ob izbruhu požara, kako prijaviti požar itd...

Drugi primer: Si kot poveljenik enote in moraš gailcem praktično in teoretično razložit in prikazat delovanje gasilnika S9 , uporabo ZH, ročnika itd...

Tretji primer: Kot NGČ si povabljen na mladinski tabor , kjer boš mladostnikom predval o nevarnostih požarov v naravi itd..

Potem smo izžrebali nekaj tečajnikov , ki so vlekli lističe z nalogami.
Pa smo pričeli. Kako se predstaviti, povedat kaj bomo počeli itd...

Vam povem , nekaj jih je prijela takšna trema, da niso spravili iz sebe skoraj nič . Nekaj pa se jih je kar dobro znašlo.
In kaj je bil največji problem? Razmišljali so kako povedet ali pokazat neko stvar, da bo strokovno pravilna pri tem pa so pozabili na svoj nastop, obnašanje, kriljenje z rokami itd.. Seveda je bil to dokaz, da teme ne obvaldajo , oziroma , da so preslabo pripravljeni za inštruktažo.

Pa kaj mi to rabimo , so radi rekli. Rabite, saj boste postali morda tudi poveljnik enote in boste zadolženi za izobraževanje v enoti. :idea:

Potem sem hotel stvari še malo nadgraditi a je bilo mojih ur žal konec ! :D
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Rafter » 7. marec 2006, 22:12

Oskar: vsaka čast za idejo! =D> =D> =D> =D> =D>
Rafter
moderator
moderator

Objave: 3021
Registriran: 10. junij 2003, 0:06

Objava jdrozg » 9. marec 2006, 0:07

Da nimamo o praktičnem delu nič napisanega in ni literature smo krivi sami.
Kdaj smo pa kje zahtevali naj inštruktor napravi pisni koncept kaj bo slušateljem prikazal?
Vsak lahko po svoje modruje kakor mu je volja.
V tako majhni in po ogroženosti skoraj enaki državi si nekdo ne more privoščiti PRI NAS PA DELAMO TAKO.
V nobenem tečaju nisem slišal, da Štajerci v prostor plazimo Gorenci pa gredo zravnani :oops:
To so izpadi posameznikov, ki bi jim na Igu morali pokazati časopise, kjer so gasilci nastradali zaradi.....Mi smo pa tako probali...Veniše, Sl.Gradec ...
Se pa popolnoma strinjam z Janezom
jdrozg

Objave: 464
Registriran: 25. julij 2004, 22:54

Objava Janez Kunc » 9. marec 2006, 10:40

Okoli tega je bilo že veliko napisanega in vsak ima po svoje prav. Odraz mnenj na tem forumu žal ni odraz stanja na terenu. Član tega foruma ima v gasileriji sigurno nek interes (biti dober gasilec, dobiti čim več zastonj informacij, dobiti čim širši krog strank, ....). Forum ima trenutno registriranih 1346 uporabnikov. GZS se deklarira s preko 100 000 člani. Politika GZS gre še vedno v smeri množičnosti in preko tega želi ustvariti gasileriji neko pozicijo in pomembnost oz. nenadomestljivost v družbi. Realnost pa gre v smeri tega, da se od gasilcev (brez razlik med poklicnimi in prostovoljci) zahteva strokoven in učinkovit pristop na vseh možnih variantah reševanja. Za to pa je potrebno veliko znanja in praktičnih vaj. To pa zahteva ogromno prostega časa, dni dopusta, odrekanj, prelomov obljubljenega svojim otrokom, zanemarjanja družinskih obveznosti ... V našem sistemu izobraževanja prav zaradi politike GZS (čez tečaje spraviti čim več ljudi, pa naj stane kolikor hoče) obstane veliko gasilcev, ki ime gasilca uporabijo samo takrat ko jim pride prav, drugače pa se skrijejo za prostovoljstvom-takrat ko jih potrebuješ jih ni (na vajah), na intervenciji pa ti naredijo štalo. Predpisi pa ne ločujejo med kvaliteto izvede prostovoljnega ali poklicnega gasilca.

Poleg tega pa je pristop GZS tudi do priprave učnih programov in literature v smislu prostovoljstva. Za narodov blagor! Saj se nekateri res angažirajo, hvalabogu. Vendar se angažira tak, ki ima interes. In ker hoče biti gasilec v pravem pomenu besede, vestno hodi na izobraževanja, usposabljanja, prevzame marsikatero funkcijo, ki mu pobere še veliko dodatnega časa (največkrat na kakšnih brezveznih sejah), pa izračunajte koliko časa mu še ostane za pripravo programov in literature (fantje tudi jest, srat in scat je treba :lol: )

In če pogledam iz tega zornega kota, bi na začetku centralna šola, kjer bi se izobraževalo na enem mestu od osnove naprej, dobro prečistila naše vrste (ločila pleve od zrnja) in obenem postavila dobre temelje. V nadaljevanju, ko pa bi bilo na terenu po enotnem sistemu izobraženega kadra dovolj , bi lahko nadaljevali izobraževanje, podobno kot je sedaj. Rezultat bi bil pa drugačen!
Lep pozdrav, Janez
Janez Kunc

Objave: 145
Registriran: 20. oktober 2003, 12:58

Objava Oskar » 30. marec 2006, 12:47

Ta pripeta tema je bila odprta tudi zaradi konkretnih predlogov.

Moj prvi predlog , ki sem ga že tudi posredoval na GZS je , da bi v učni program za tečaj vodja enote (NGČ) dodali kemijo. Zakaj je bila izpuščena ravno pri tem tečaju mi nikoli ne bo jasno. Ko smo pričeli z tečaji za vodjo skupine se je stvar malo izboljšala, ker tam je kemija na urniku. Tako pa vam iz izkušenj lahko povem, da sem na tečaju za vodjo enot (GČ) doživel , da tečajnik ni razlikoval med kemično in fizikalno eksplozijo ! :shock:
Kar je razumljivo saj 10 let ali več po zadnjem tečaju ni obnavljal znanja iz kemije.
Še vedno je žal v društvih miselnost , da je permanentno izobraževanje trodelc.

Moj drugi predlog je, da bi razmislili o združitvi učnih vsebin REDOVNE VAJE in VZGOJA OSEBNOSTI GASILCA.

Natredili bi skript na to temo in ni vrag , da se ne bi našli predavatelji, ki bi znali nekaj povedat o obnašanju gasilcev v uniformu , korakanju , pozdravlanju itd...
Preprosto bi napisali naprimer : REDOVNE VAJE IN VZGOJA GASILCA - 5 ur od tega 2 teorije in 3 prakse (samo primer, odvisno od vrste tečaja)

Kaj menite ?
:shock: :idea:

Dodajam še eno fotko "strumnih" gasilcev z medaljami.
Priloge
medalje.jpg
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava Jure Čokl » 30. marec 2006, 15:58

Oskar, zelo za. Sploh kar se tiče vzgoje osebnosti gasilca. Točno na to mesto bi jaz dodal že komunikacijo z mediji za gasilce, pa bi že bilo nekaj. Če bi vsak od tečajnikov vsaj slišal vse našteto, bi imeli z našo podobo v javnosti zanesljivo manj težav. :beer: :drinking: :givemebeer: :vomit: :toilet:
"Čoklu kot ponavadi goflja prehiteva pamet. P.S.: Puno priča, malo radi!" Anonimni gost, 30. oktober 2005
Uporabnikova podoba
Jure Čokl
Piranja

Objave: 1733
Registriran: 1. maj 2003, 21:06
GE: Lukovica

Objava nedotakljivi » 30. marec 2006, 16:50

Mogoče bom vsekal malo mimo,ampak ma zanima če bo na Igu kak tečaj za inštruktorje,in ali je možno tudi smoplačniško sodelovanje?
V mislih imam predvsem pedagoško didaktični program tečaja!

Hvala za odgovore!

Lp Martin
nedotakljivi

Objava Marjetica » 30. marec 2006, 21:01

Oskar je napisal:Moj drugi predlog je, da bi razmislili o združitvi učnih vsebin REDOVNE VAJE in VZGOJA OSEBNOSTI GASILCA.
Preprosto bi napisali naprimer : REDOVNE VAJE IN VZGOJA GASILCA - 5 ur od tega 2 teorije in 3 prakse (samo primer, odvisno od vrste tečaja)

Oskar zelo podpiram tvoj predlog, kakor tudi Juretovega.

Tudi jaz sem že predavala ta predmet, tudi na tečaju za NGČ, ki ga omenjaš in res predavatej je odvisen od svoje iznajdljivosti, kajti literature ni. Tako se zgodi, da si vsak predavatelj po svoje razlaga učno snov. No ja na razpolago imaš le okvirne točke, ki so zapisane v učnem načrtu za posamezni tečaj.
V hitrosti časa nikar ne pozabite nase in sebi ljube ljudi!!!
Uporabnikova podoba
Marjetica
moderator
moderator

Objave: 861
Registriran: 29. julij 2004, 20:06

Objava Oskar » 1. maj 2006, 16:58

Kar dva krat sem prebral intervju s Tonetom Korenom v zadnji številki Gasilca. Lepo povedano in napisano ni kaj. Upam , da se bo uresničilo, kajti vse preveč je trditev v stilu : pripravljamo, smo pristopili , smo izoblikovali skupino, je treba pripraviti itd...

Zanima me tudi kdaj bodo na voljo poleg učbenikov tudi učni pripomočki o katerih je govora v intervjuju. Kaj konkretno je to ni Koren navedel.

Tisto na koncu o izrednem pomenu pevskih zborov in pihalnih godb pa ne bom komentiral , ker se preprosto ne strinjam. Mogoče v konceptu gasilskega društva ne pa gasilske enote.
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava Marko P. » 2. maj 2006, 0:31

Na tole temo bi rad nekaj dodal:

Sam sem aktiven v gasilstvu na takšnem položaju, da spremljam delo izobraževanja na nivoju GZ. Spoznal se, da do napak prihaja že na osnovnem nivoju "Osnovni in nadaljevalni tečaj". Veliko je takšnih gasilcev, ki se jih enostavno spusti naprej, samo da naredijo tečaj in da je zadoščeno nekemu številčnemu kriteriju.

Ko pa kasneje pridejo na naslednji tečaj v okviru GZ - "Vodja skupine", se pa pokaže, da določeni niti ne vedo kaj je to "trojak"!!

Če nadaljujem s hirarhijo napredovanja, je zadeva takšna, da je že veliko gasilcev NGČ ali kakšna stopnja več. Ti gasilci se prijavijo za tečaj Vodja enot in ko je teoretičnega dela na ravni GZ konec se jih prijavi na zaključni del - praktični del na GZS oziroma gredo v ICZR Ig.

No in tam potem vsi pričakujemo od inštruktorjev čudeže!!! Povejte mi, le kako naj nekaj inštruktorjev v pičlih 8 šolskih urah, kolikor imajo na razpolago naredijo iz "slabih temeljev veliko in dobro hišo"???

Bodimo realni! Na ravni gasilskih zvez naredimo premalo za izobraževanje! Osebno se trudim v naši GZ to spremeniti, vendar na koncu vedno nekako zmanjka denarja za to temo... Seveda za tekmovanja jih nikoli ne zmanjka, vendar to je druga zgodba!

Da povzamem:
Program, ki je v veljavi je zadovoljiv! Smernice za posamezni tečaj izobraževanja so, predavatelji in inštruktorji si pa naj poiščejo gradivo in malo pobrskajo na netu in v svojih arhivih in mislim, da jim bo uspelo marsikaj spremeniti na nižjih nivojih.

Glede inštruktorjev na Igu pa mislim, da se pozna nekakšna razlika med tistimi, kateri svoj kruh služijo v gasilstvu in med tistimi, kateri žrtvujejo svoj prosti čas in družinsko življenje zato, da se nekaj spremeni na boljše v slovenski gasileriji! Vendar ta razlika ni bistvena! Vsekakor moramo od teh inštruktorjev z vsakodnevnimi izkušnjami absorbirati vsako informacijo in nasvet, da se to prenese na nas in s tem izboljšujemo kvaliteto našega dela! :twisted: :? :?
Marko P.

Objava Oskar » 15. maj 2006, 10:49

Marko P. je napisal:
Bodimo realni! Na ravni gasilskih zvez naredimo premalo za izobraževanje! Osebno se trudim v naši GZ to spremeniti, vendar na koncu vedno nekako zmanjka denarja za to temo... Seveda za tekmovanja jih nikoli ne zmanjka, vendar to je druga zgodba!

Dragi Marko, tvoje razmišljanje je dokaj realno in odseva povprečno sliko v našem gasilstvu.
Ne morem pa se znebiti občutka, da si eden tistih, ki sicer ve da je nekaj narobe za to pa ne naredi veliko. Tale stavek , da je tekmovanje in denar porabljen zanje zate druga zgodba , to samo potrjuje.
TO JE TA NAŠA , REALNA IN TRENUTNA ZGODBA, in ne neka druga zgodba.

Marko , če želimo kaj spremeniti na bolje na področju izobraževanja v gasilstvu moramo pričeti na nivoju enote, tu se oba strinjava.
Če delaš na nivoju GZ si servis gasilskim enotam. Pripravite predavateljem za osnovni tečaj gasilca eno skripto, poste videli da jo bodo uporabljali.
Kako lepo bo slišati v poročilo poveljnika na občnem zboru: "od GZ smo prejeli učni pripomoček za vaje in predavanja, katerega smo zelo veseli !
Lahko pa se sliši tudi takole: " na tekmovanju GZ smo zasedli odlično tretje mesto in prinesli domov lep pokal! " :evil:
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

NazajNaprej

Nazaj na Izobraževanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov