Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Vprašanje o črpalki NH-20 (Rosenbauer)

Slike gasilskih vozil
Gasilska vozila in zaščitna ter reševalna oprema

Moderator: Janez Tratnik

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Vprašanje o črpalki NH-20 (Rosenbauer)

Objava Janez Tratnik » 5. maj 2003, 15:16

To črpalko imamo vgrajeno v TAM190. Ker ima ta črpalka tudi svoj lastni medmešalec za penilo, bi ga rad uporabil, problem pa je v tem, da se s tem vozilom vozi tudi pitno vodo, in da se rezeroar ne sme umazati s penilnim sredstvom.
Na vajah smo zadevo poiskusili izvesti, pa nismo znali (kljub navodilom, ki so bila priložena).

Ker vem, da ima veliko društev ta tip črpalke bi vas prosil za pomoč.

Hvala
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objave: 2788
Registriran: 7. avgust 2002, 8:47

Objava Jani » 5. maj 2003, 16:17

Živjo!

Če boš pazil, da bo ventil, preko katerega je izhod črpalke povezan s cisterno (namenjen hlajenju črpalke ali polnjenju cisterne z NH) zaprt in da boš na koncu črpalko dobro spral, ni nobene bojazni, da bi penilna snov prišla v cisterno (potrebno je dobro sprati tudi medmešalec).

Če pa ne povleče penila (najbrž imate kanistre), pa poskusi posodo s penilom malo privzdigniti, da se ne bo trudil vleči s tal. Pa ne pretiravaj s tlakom.

lp Jani

Slika
Uporabnikova podoba
Jani

Objave: 650
Registriran: 19. avgust 2002, 19:09

Objava Janez Tratnik » 5. maj 2003, 17:07

Jani je napisal:Živjo!

Če boš pazil, da bo ventil, preko katerega je izhod črpalke povezan s cisterno (namenjen hlajenju črpalke ali polnjenju cisterne z NH) zaprt in da boš na koncu črpalko dobro spral, ni nobene bojazni, da bi penilna snov prišla v cisterno (potrebno je dobro sprati tudi medmešalec).

Če pa ne povleče penila (najbrž imate kanistre), pa poskusi posodo s penilom malo privzdigniti, da se ne bo trudil vleči s tal. Pa ne pretiravaj s tlakom.

lp Jani

Slika

Verjetno si mislil na ventil ki je pod izvodom za nizki tlak na desni strani črpalke. Ta mora biti zaprt (verjetno). Na priloženi sliki (mislim da je to tip NH30 ali NH 40) je to pod drugim ventilom iz desne proti levi. Se pravi ta mora biti obvezno zaprt.
Kako pa potem spereš črpalko in medmešalec?
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objava skerca » 5. maj 2003, 22:42

Obstaja pametne rešitev, za katero pa nevem, če se jo da naknadno vgraditi.
Nam je Pušnik vgradil magnetni ventil, ki ko zazna da vodo potegne nazaj v črpalko zapre dotok do cisterne (hlajenje).
Rešitev je učinkovit in deluje.
Uporabnikova podoba
skerca

Objave: 308
Registriran: 1. oktober 2002, 20:01

Objava Jani » 5. maj 2003, 23:11

Živjo!

Ja pišuka, mislil sem ta ventil. Seveda je avtomatika boljša, ampak tudi ta lahko zataji. Če bo strojnik odprl ventil za hlajenje oz. polnjenje, ga boš lahko okregal, pri avtomatiki pa pač rečeš ah ebi ga, naredi se.

Kar se tiče čiščenja in delovanja, pa sem ti pripravil nekaj strani (opis, delovanje in izpiranje).

lp Jani :wink:
Priloge
Izpiranje FIX-MIX.jpg
(110.55 KiB) Prenešeno 121 krat
Delo s FIX-MIX.jpg
(116.35 KiB) Prenešeno 80 krat
Opis FIX-MIX.jpg
(113.62 KiB) Prenešeno 62 krat
Uporabnikova podoba
Jani

Objava gasilec112 » 6. maj 2003, 2:37

Vse sto mu OK razložli! :wink:
jaz bi pa samo reko, da je najbolje da kupite samostojen medmešalec, ki je povsem ločen od črpalke in ga ob uporabi vstavite med c cev. Tako je nemogoče da na kakeršen koli način spravite penilo v cisterno in tudi črpalka ostane čista.
:idea:
gasilec112

Objave: 201
Registriran: 28. marec 2003, 0:45

Objava matjaž » 6. maj 2003, 9:57

gasilec112 je napisal:Vse sto mu OK razložli! :wink:
jaz bi pa samo reko, da je najbolje da kupite samostojen medmešalec, ki je povsem ločen od črpalke in ga ob uporabi vstavite med c cev. Tako je nemogoče da na kakeršen koli način spravite penilo v cisterno in tudi črpalka ostane čista.

Pa konec koncev lahko "umažeš" LE eno cev.

LP!

Matjaž
"Isti način mišljenja s katerim smo reševali stvari v preteklosti, ne učinkuje za reševanje problemov v prihodnosti!"

Albert E.
Uporabnikova podoba
matjaž

Objave: 1074
Registriran: 19. julij 2002, 11:49
GE: Kostanjevica na Krki

Objava Jani » 6. maj 2003, 12:49

Seveda Matjaž in Gasilec112, prav imata. Tudi mi raje uporabljamo medmešalec. Problemček bi nastal edino, če bi slučajno potreboval več kot en napad s peno. Za tako situacijo pa je FIX-MIX več kot uporaben. Če je že vgrajen, je prav, da se ga tudi zna uporabljati.

Če pa smo že pri umazanih ceveh, potem svetujem nabavo Total-ove pištole za srednjo peno. Penilo je v dvolitrski posodi, med delovanjem jo lahko zamenjaš (za en osebni avto je niti ni treba) in konec koncev ne umažeš niti ene cevi! :wink: :D

lp Jani

Slika
Uporabnikova podoba
Jani

Objava Janez Tratnik » 6. maj 2003, 14:16

Jani je napisal:Živjo!

Ja pišuka, mislil sem ta ventil. Seveda je avtomatika boljša, ampak tudi ta lahko zataji. Če bo strojnik odprl ventil za hlajenje oz. polnjenje, ga boš lahko okregal, pri avtomatiki pa pač rečeš ah ebi ga, naredi se.

Kar se tiče čiščenja in delovanja, pa sem ti pripravil nekaj strani (opis, delovanje in izpiranje).

lp Jani :wink:

Najlepša hvala. Točno to sem hotel. Ta navodila imamo mi samo so samo v ANG in NEM. Ko sem to prevajal mi zadeva ni bila čisto jasna, sploh ko smo to testirali. Ali ste vi dobili navodila v SLO. Predvidevam da ste tip NH črpalke vgradili v vaš novi stroj. Saj je to ona Scania, kajne.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objava Janez Tratnik » 6. maj 2003, 14:19

gasilec112 je napisal:Vse sto mu OK razložli! :wink:

Mi imamo to črpalko vgrajneo od leta 95. vendar se ni nikoli nihče v to poglabljal. Sedaj sem jaz kot novi povljnik hotel to zadevo razčistiti. Če je v vozilu naj zadeva dela, sploh če rabiš več napadov s penilom. Drugače vedno uporabljamo medmešalec je pa zadeva malce zamudna in nerodna. Če nimaš drugega je ok, če pa voziš s seboj FIX/MIX je pa dobro če ga tudi uporabljaš, kajne.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objava Jani » 6. maj 2003, 14:38

Ja pišuka imamo jo vgrajeno v Scanio. Prej pa smo imeli podobno (starejši model) vgrajeno tudi v drugem vozilu, ki ga sedaj nimamo več.

Sedaj so prodajalci tudi po zakonu dolžni priložiti slovenska navodila, zato smo jih dobili tudi mi. Pokliči uvoznika (MiStar: 01/242-83-20) in mislim, da ne bo problema dobiti en izvod prevoda. Če pa slučajno bodo problemi, mi pa pošlji ZS in bomo uredili. :wink:

lp Jani
Uporabnikova podoba
Jani

Nazaj na Vozila in oprema

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Bing [Bot] in 1 gost