Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Programiranje Baofeng UV-5RA

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Programiranje Baofeng UV-5RA

Objava polo98 » 22. maj 2019, 19:31

border je napisal:** Ko stisnem PTT se frekvenca na zaslonu na poziciji A spremeni/zmanjša na 168,7625 RX (oddajam)

KOLIKO MINUT MORAM CAKATI, DA BO KDO KAJ POVEDAL? :-)

OK. Pa dobiš nazaj barem šum, če sploh odpreš repetitor? Si spobal poklicat rco za test?
polo98

Objave: 510
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava border » 22. maj 2019, 20:13

Ravno sem šel na hrib, da sem direktno videl BOČ, oddaljenost cca 21km. Nastavljeno postajo imam kot je zavedeno spodaj. Razen, da mi postaja pusti vnesti fekevenco 173,260 in ne 173,2625. Ko pritisnem PTT je tišina v postaji, kar je logično. Potem, pa je tišina. Imam te RX in TX pravilno nastavljen?
Zadnjič uredil border - 24. maj 2019, 21:25. Skupaj urejeno 1 krat.
border

Objave: 7
Registriran: 20. maj 2019, 21:32

Objava polo98 » 23. maj 2019, 10:01

Step mora bit 12,5Khz, da dobiš željeno frekvenco. Zgoraj si napisal drugače.
Na ZS mi pusti telefonsko, ker preko tipkanja vidim, da ne gre.
polo98

Objava mart911 » 23. maj 2019, 13:12

Če gre tole za uporabo postaje v gasilske namene mislim, da forum ni najboljša opcija za iskanje pravih nastavitev, so za pomoč vsekakor na voljo osebe na nivoju društva ali zveze, ki ti bodo lahko s svojim zanjem pomagale pri pripravi postaje za operativne namene.

V kolikor pa ne gre za gasilsko uporabo pa je kakršnokoli poseganje v sistem ZARE povsem nesprejemljivo!

Še tako malo za info, v Sloveniji se na tak povprečen dan tako malo dogaja na posameznem repetitorskem kanalu, da je za firbcanje in zapravljanje prostega časa res brez veze.
mart911

Objave: 2
Registriran: 13. maj 2015, 11:25

Objava polo98 » 23. maj 2019, 21:33

mart911 je napisal:Če gre tole za uporabo postaje v gasilske namene mislim, da forum ni najboljša opcija za iskanje pravih nastavitev, so za pomoč vsekakor na voljo osebe na nivoju društva ali zveze, ki ti bodo lahko s svojim zanjem pomagale pri pripravi postaje za operativne namene.

V kolikor pa ne gre za gasilsko uporabo pa je kakršnokoli poseganje v sistem ZARE povsem nesprejemljivo!

Še tako malo za info, v Sloveniji se na tak povprečen dan tako malo dogaja na posameznem repetitorskem kanalu, da je za firbcanje in zapravljanje prostega časa res brez veze.

Glede na to, da si v štirih letih na forumu prišel na 2 posta =D>
Si gasilec ali nisi..., vsak lahko uporabi zvezo, če pride do nesreč, če nima druge možnosti.

@Border. Drugi sprašujejo kako kaj sprogramirat, če le vem pomagam.
V sistem ZARE pa lahko posegam, ker mi to določa zakon!
polo98

Objava border » 24. maj 2019, 21:24

Evo slisal sem CENTER MARIBOR! Nastavitve so sledece...

Koda: Izberi vse
Jaz sem nastavil svoj Baofeng UV-B5 sledeče, da bi prisluhnil BOČu:
- v menuju pod 1. STEP: 12.50
- na zaslonu prva vrsta, frekvenca A je nastavljena na: 173,260 TX (sprejemam)**
- v menuju pod 11. R-CODE na: 71.9
- v menuju pod 12. T-RCODE na: 91,5
- v menuju pod 21. SFID na: minus
- v menuju pod 22. OFFSET na 04.500
- v meniju pod 10. TDR (dual watch): OFF
** Ko stisnem PTT se frekvenca na zaslonu na poziciji A spremeni/zmanjša na 168,760 RX (oddajam)

Poglejte, saj nismo otroci, da bomo sistem ZARE izkoriščali za vragolije. Kot je rekel polo98, vsak ima pravico frekvenco uporabit v primeru stiske.

Kako se pravilno napravi RCO test? Mogoče takole? In kateri klicni znak uporabiti?

Koda: Izberi vse
Klic v ReCO (Klient z klicnim znakom ZARE100):

Klient: Center Postojna javi se, kliče Zare 100 SPREJEM.
CENTER RECO: Zare 100, Center Postojna NA SPREJEMU.
Klient: Center Postojna Zare 100 sporoča, da opravljam test UKV postaje, ali me dobro slišite, SPREJEM.
CENTER RECO: Zare 100 Center Postojna, dobro vas slišim, SPREJEL!
Klient: Center Postojna Zare 100 KONČANO.
CENTER RECO: Zare 100 center Postojna KONČANO

POZOR: Z govorom začni 1–2s po stisku PTT tipke in spusti 1–2 s po tem ko končaš.

ID KODE
Vsaka radijska postaja, ki deluje v sistemu ZARE ima svojo identifikacijsko številko (ID
kodo). To pomeni, da radijska postaja podpira uporabo 5-tonske signalizacije. V praksi se
5-tonska signalizacija opazi kot 5 zaporednih različno visokih tonov na koncu vsake
oddaje. Vsak ton pomeni določeno številko, številka pa nam da kodo s pomočjo katere
lahko ugotovimo katera radijska postaja se je oglasila.
Vsa dogajanja v radijskem in telefonskem omrežju regijskih centrov za obveščanje se
snemajo in arhivirajo. ID kode, ki so trenutno aktivne pa se sproti izpisujejo na
monitorjih.
Snemanje radijskega in telefonskega prometa je potrebno zaradi možne kasnejše
rekonstrukcije dogodkov.
border

Objave: 7
Registriran: 20. maj 2019, 21:32

Objava polo98 » 25. maj 2019, 13:09

@border, upam,da si bo kdo prebral ta navodila, ki si jih napisal.
En svež primer (da ne omenjam drugih) ...
-Center javi se, kliče pgd društvo x in v istem stavku reče končano. A center se še sploh ni javil. :( No ja, bila je ženska, ki je klicala :D
Tudi enim mošim se to dogaja...
polo98

Objava gubina » 25. maj 2019, 14:11

polo98 je napisal:@border, upam,da si bo kdo prebral ta navodila, ki si jih napisal.
En svež primer (da ne omenjam drugih) ...
-Center javi se, kliče pgd društvo x in v istem stavku reče končano. A center se še sploh ni javil. :( No ja, bila je ženska, ki je klicala :D
Tudi enim mošim se to dogaja...

polo98 upam da resnično uživaš v tem tvojem peskovniku tule....imaš tudi veliko časa vleči na ušesa dogajanje ne samo v ZARE ampak verjetno še marsikje kot je razvidno iz tvojih komentarjev....zelo prijazno od tebe da pomagaš nevednežem kako se stvari streže...v bistvu bi ti lahko organiziral kak tečaj za uporabnike radijskih postaj pri gasilcih( pa ne samo za gasilce, tud za radioamaterje in voditelje plovil) k smo sami beboti tukile ki komaj da znamo postajo v roke vzeti in jo prižgati kje še da bi znali pravilno narediti zvezo. :mrgreen:
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 703
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava polo98 » 25. maj 2019, 17:52

@gubina in ostali. Res uživam. Že od malega so me te zadeve zanimale. (ko enkrat prerihtaš en navaden avtoraradijo v policijske in druge frekvenc...hm :o )
Tudi radioamaterje sem treniral in izpit so uspešno opravili. Organizirat tečaj ni problem, pa še brezplačen sem :D
polo98

Objava mad_milkman » 16. junij 2019, 19:01

Niti postaje ne rabiš,če želiš samo "poslušat";) Zadnjič zasledil,da je nekdo celo polinkal na broadcastify ch-27 in ch-15?! (Deljenje podatkov 3.osebi) in naj AKOS preuči ali je upravičeno ali ni?:)
mad_milkman

Objave: 63
Registriran: 21. april 2006, 10:18
GE: Civilna Zaščita

Objava polo98 » 17. junij 2019, 17:41

Posluša lahko vsak.
polo98

Objava mad_milkman » 17. junij 2019, 20:17

Zgleda,da se bojo primeri s56kms še ponavljali:/ Osebam,ki jim javno daješ informacije,a jih osebno poznaš? So res vredni zaupanja,da ne bojo motili,stiskali... ???
mad_milkman

Objave: 63
Registriran: 21. april 2006, 10:18
GE: Civilna Zaščita

Objava polo98 » 17. junij 2019, 21:39

s56kms-ja so nekako ukrotili, je pa tečen na radioamaterskem R2 pa še kje. Enkrat je že bil kaznovon. Na DMR ga še nisem zasledil in naj tako tudi ostane.
polo98

Nazaj

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov