Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

B kategorija do 5,5tone ?

Vse kar je povezano z organiziranostjo gasilstva in predpisi

Moderatorji: Milan Dubravac, Drago

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: B kategorija do 5,5tone ?

Objava Seko » 11. april 2019, 8:11

Še moj prispevek na to temo...

Da ne bo pomote, sem za vsako olajšanje birokratskih ovir pri gasilcih - kljub vsemu pa se mora ohranjati red. Vsaka stvar ima svoje prednosti in slabosti, v nadaljevanju bom zapisal moj pogled na to - morda so določene točke obravnava v prednostih in slabostih....

Vsako iskanje bližnjic se ni nikoli dobro končalo - in zakaj nekaj kar je v veljavi že en čas, spreminjat zakonodajo za tistih par 100 gasilcev?! - se res ne da drugače?

Moj pogled na slabosti te spremembe:
- itak se ne bo spremenilo nič, samo drugače se bo reklo pa mogoče kaki evro manj stalo - mogoče pa bo potem GZS/uprava imela "koncesionare", ki bodo to lahko to izdajali in kasirali ("morda pa sem pes taco moli...?")
- navezava na prvo alinejo - uporabljajo se bo lahko samo v gasilstvu (se pravi ne bo uporabno nikjer drugje...)
- kot se že ugotavlja v postih pred mano.... bazen vozil z nsdm pod 5.5t je zelo mal (GV-1,...)
- zadnjo in najbolj pomembno.... večja/težja vozila imajo tudi drugačne vozne lastnosti (težja, gaberiti,...) - in vse kar iz tega izhaja, kar nekaj gasilcev še GVMa ne zna vredu vozit, sedaj bo pa lahko dobil možnost vozit težja (ali celo večja) vozila?!, z težo se spreminjajo tudi zavorne poti, težišče vozila,...
- zakaj gasilcem dati to možnost vsem ostalim pa ne (obrtniki,...?),... gasilci vseeno opravljamo interventne vožnje, ki so že po naravi nevarnejše....?? - če že delamo to (spremembo zakonodaje), naredimo/omogočimo vsem - ali zakaj so tam argumenti proti - uvedimo novo kategorijo, če v tem res vidimo smisel?!

In pa moj pogled na prednosti:
- vseeno kljub težjim vozilom, gre še vedno za mala vozila
- bazen voznikov teh "manjših" vozil se bo povečal (ali pa ne, vprašanje cene)
- boljše opremljena manjša vozila (kakšen kos opreme več,...)
- obvladovanja vožnje ne dobiš z izpitom ampak z izkušnjami!

Kako bi bilo po mojem mnenju bolje urediti?
- spadamo pod ministrstvo za obrambo (vojska).... vojska ima svoje "avto šole"... ali ne bi bilo lažje organizirat nekaj terminov, prostih mest v teh vojaških avtošolah tudi za pripadnike sistema zaščite in reševanja (saj smo pod istim ministrskim resorjem)?
- to bi bila zame prava pot, za gasilce ugodna, in ni iskanje nekih bližnjic in prirejanja zakonodaje...

lp
Nejc Sakelšek - nejc@sakelsek.com
Operativni gasilec
PGD Žetale
Uporabnikova podoba
Seko

Objave: 121
Registriran: 18. januar 2011, 17:52
GE: PGD Žetale

Objava gapi » 17. april 2019, 7:55

Včeraj je DZ o tem predlogu zakona opravil zahtevano splošno razpravo. Zaključek je bil, da je zakon primeran, da gre v nadaljno parlamentarno proceduro.
Če koga zanima si lahko prebere celo razpravo, je javno dostopna.

Lep pozdrav!

Gašper Mav
http://www.gasilci-lukovica.si
Uporabnikova podoba
gapi

Objave: 1838
Registriran: 31. december 2004, 20:51
GE: Lukovica

Objava polo98 » 17. april 2019, 15:32

Saj bi se znalo celo dogodit, da bodo v DZ to podprli, ker jim diši denar.
Me pa zanima koliko teh poslancev ima kakšno izkušnjo z to težo. C kategorije verjetno nima nobeden, še B je vprašljiva.
polo98

Objave: 510
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava gubina » 17. april 2019, 20:05

#-o [-o< [-X
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 702
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava gasilko112 » 18. april 2019, 21:58

=D> =D> =D>
Predlog zakona:[url]
https://imss.dz-rs.si/imis/c378dbcc74b44379b9ca.pdf[/url]

Takšna ureditev oz podobna je tudi v Avstriji in Nemčiji, pa ni težav, tako da jih tudi tu ne bo.

Podpiram takšen predlog. Nevem zakaj eni dvomite v to, potem pa tudi za GVM kombije zahtevajte C kategorijo.

Sam imam C kategorijo tako da meni to nič ne pomaga.

Voznike pa je treba imeti usposobljene za vsa vozila, tista vozna z B in C, kar pa je naloga enot samih.
gasilko112

Objave: 38
Registriran: 11. februar 2008, 21:21

Objava polo98 » 18. april 2019, 23:39

Ta link meni ne dela.
polo98

Objava Miha76 » 19. april 2019, 11:59

Zanimivo vprašanje se mi po branju tega predloga poraja. Pogoj za pridobitev dovoljenja po predlogu bo zdravniški pregled za kategorijo C1, opravljeno usposabljanje, veljavnost vozniške bo 5 let, pa še nek dodaten organ bo moral voditi evidenco. Kar v praksi pomeni, če bi država za vse te ljudi omogočila pod enakimi pogoji opravljanje C1, bi vsi ti gasilci, ki bodo lahko pridobili dovoljenje za vožnjo gasilskih vozil do 5 t, lahko imeli vozniško C1 do 7,5 t in vozili vsaj GVV1, pa morda še kakšno drugo lažje vozilo. Kaj smo potem spremenili? Še dodaten organ, ki bo vodil evidenco, ki bo izvajal usposabljanje,...
Lahko bi v zakon vsaj podali, da mora imeti gasilec opravljen zdravniški pregled za zahtevnejša dela v gasilstvu in s tem izpolnjuje pogoj za podaljšanje vozniškega dovoljenja, ali nekaj podobnega. Če še sredstev ne bo za izvajanje usposabljanja novih voznikov ne bo, potem bo sprememba zakona bolj pesek v oči. Bomo videli
LP
Miha
Uporabnikova podoba
Miha76

Objave: 321
Registriran: 29. avgust 2003, 10:40

Objava polo98 » 19. april 2019, 15:18

Tisti, ki imate še kartončke si malo poglejte do kdaj vam velja vozniško. Staro je veljalo mislim, da cca. 50 let. Kaj so takrat mislili ne vem...
Novo vozniško velja le 10 let, tako kot tudi osebna. Da vas ne bo kaj presenetilo :shock:
polo98

Objava gapi » 26. maj 2019, 13:07

5.6.2019 bo pristojni parlamentarni Odbor opravil nadaljnjo obravnavo oziroma razpravo predmetnega zakona.
Vabljena tudi naša krovna organizacija.
Da bi vsaj poskušali odpraviti ta nesmisel 5,5 ton, ter to uskladiti za Tipizacijo vozil, torej dvig na 6,5 tone!!?? Ker sicer ne vem kje bo dodana vrednot te spremembe. Kot je bilo že zapisano, potem je res vseeno če narediš C1 kategorijo in maš mir za skoz...

Lep pozdrav!

Gašper Mav
Uporabnikova podoba
gapi

Objava gapi » 6. junij 2019, 7:30

Včeraj je bil zakon obravnavan na matičnem odboru. Sicer ne vem kakšni so bili sklepi, a kot uspem razbrati iz vloženih amandmajev, zgornji limit še vedno ostaja 5,5 tone.
Ni mi razumljivo, zakaj zapis te številke?? No upam da se kaj spremeni do druge obravneve na plenarnem zasedanju??

Lep pozdrav!

Gašper Mav
Uporabnikova podoba
gapi

Objava gapi » 19. junij 2019, 13:40

Spremembe in dopolnitve Zakona o voznikih so bile včeraj v DZ potrjene/sprejete.
Žal je določilo glede omejitve NDM za manjša gasilska vozila ostalo omjeno na 5.500 kg.

Vpliva pa ta sprememba zakona tudi na Zakon o pravilnih cestnega prometa. Morda je slednja sprememba še večji doprinos, saj sedaj ne bo več potrebno da mine 2 leti od pridobitve vozniškega dovoljenja ustrezne kategorije, da bo novi voznik lahko vozili intervencijsko vozilo na nujni vožnji. Seveda bo moral pa zato izkušnje pridobiti hitrje kot sedaj.

Lep pozdrav!

Gašper Mav
Uporabnikova podoba
gapi

Nazaj

Nazaj na Organizacijske in pravne zadeve

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost