Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Nakup ročnih radijskih postaj

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Nakup ročnih radijskih postaj

Objava polo98 » 4. april 2018, 20:28

polo98 je napisal:Na najbližji ReCO se pozanimaj kako to gre, če ti moj odgovor ne bo zadostoval. To prožijo oni, enako kot na policiji opreater. Je pa spet odvisno, če postaja to podpira. Kakšen Baofeng, Wouxun,... sigurno ne. Motorole pa imajo to. Večina.

L.p

In še to bi bilo koristno, da si preberete http://www.gasilec.net/uploads/datoteke ... _1_ura.pdf
polo98

Objave: 502
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Re: Nakup ročnih radijskih postaj

Objava Mare-Bozo » 5. april 2018, 12:03

Hvala. Če pravilno razumem lahko to v uporabo vključi le operater ReCO in to ni možno med vodjo enote in vodjo intervencije na simpleksu? (govorim za analog.)
Mare-Bozo

Objave: 2
Registriran: 19. februar 2018, 15:13

Objava gasilec667 » 29. november 2018, 19:27

Ne polo98, selektiven klic lahko opravi kdor koli hoče. (Šel sem brati tudi nazaj tvoje pametovanje, selektivni klic je čisto nekaj drugega kot klic na telefonsko omrežje, iz tvojega pisanja ni niti jasno kaj hočeš.)
Pogoji pa so:
-Motorolina DP/DM postaja oz. postaja ki podpira DMR (da nebo kdo pameten da favoriziram, to je pa tako ali tako prekasno, ker je dmr repetitorsko omrežje zgrajeno na motorolinih tehnologijah)
-DMR Kanal
-Poznati moraš ID postaje oz. imeti postajo shranjeno v "imeniku"
S tem, da je to bolj direkten klic kot selektiven, delujeta pa podobno. V nobenem primeru nima ReCO prav nič zraven.

Naslednja stopnja selektivnega klica pa so regijski klici, kateri v Sloveniji trenutno v ZARE ne obstajajo, mogoče pa bodo v prihodnjem letu, ko bo zgrajeno DMR omrežje za zdravstvo/zaščito in reševanje.
Pomen regijskega klica za tiste, ki se še niste srečali z dmr, je v tem, da ko bodo vsi repetitorji povezani med sabo, boš v primeru, da neboš izbral regijskega klica na 1x govoril celotni sloveniji. vsaj tako je zamišljeno.

To je na kratko, debata okrog ZaRe DMR v Sloveniji pa ima tako dolgo brado, da se mi kar pritisk poviša, ko mi jo kdo omeni.
gasilec667

Objave: 23
Registriran: 29. januar 2014, 17:04

Objava polo98 » 29. november 2018, 21:53

Koliko je meni znano imajo zare analogni repetitorji možnost konferece. To je eno.
Drugo pa, a bo poveljnik ali kdo drug na simpleksu sprožil selektivni klic?
Še na repetitorjih to ne delajo, zato ne ti meni palamudit.
polo98

Objava pes » 2. december 2018, 16:50

Mislim da so imele že postaje STANDARD HX390V možnost selektivnega klica, samo je bil nek pogoj da so bili ti vpisani nekak v postajo oz omogočeni (neka finta je bila v tem)
Uporabnikova podoba
pes
moderator
moderator

Objave: 2137
Registriran: 6. marec 2003, 10:44

Objava Mayamaya » 3. december 2018, 8:43

Zdravo! Kaksne cenovno ugodne in zanesljive rocne postaje priporocate? Zaenkrat gledam Retevis RT3 in pa Baofeng UV-82..
Uporabnikova podoba
Mayamaya

Objave: 256
Registriran: 26. januar 2014, 21:02

Objava kekec14 » 3. december 2018, 11:09

Te dve postaji sta precej različni, Retevis RT3 ima (naj bi podpiral) DMR, medtem ko je Baofeng UV-82 navadna FM postaja (analogno).

Jaz imam dve postaji Baofeng UV-5R in je to navadno kitajsko s*****. Sem primerljal z različnimi postajami: motorola DP3600, DP4800 in Kenwood TK2160. UV-5R ima slabšo sprejemno občutljivost, na močnih sprejemnih signalih (npr. oddajaš v sosednjem prostoru) postaja ne dela. Mislim, da ne bom veliko zgrešil, če posplošim, da velja za vse Baofeng radijske postaje v istem cenovnem rangu enako (UV-5R in UV-82 sta v enakem rangu). Za hobi program so ok, za ressno delo v gasileriji, pa neuporabne. Za 25€ je pač kvaliteta primerna ceni, te kitajci premamijo z bombončki (fm radio, LED lučka, dual channel, cena,...).

Glede Retevis RT3 pa nimam izkušenj.
kekec14

Objave: 8
Registriran: 27. julij 2011, 20:03

Odg: Re: Nakup ročnih radijskih postaj

Objava polo98 » 3. december 2018, 19:26

pes je napisal:Mislim da so imele že postaje STANDARD HX390V možnost selektivnega klica, samo je bil nek pogoj da so bili ti vpisani nekak v postajo oz omogočeni (neka finta je bila v tem)

roger beep je pogoj (ID postaje), to imate skoraj vsi. Policija ima enako. Lahko skupinski ali posamični selektivni klic.
polo98

Nazaj

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Bing [Bot] in 0 gostov