Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

5 tonska id zaščita

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

5 tonska id zaščita

Objava mad_milkman » 4. marec 2016, 11:11

Zanima me ali se pri 5 tonski ID zaščiti v zare sistemu uporablja zvei,ccir ali eea?
mad_milkman

Objave: 69
Registriran: 21. april 2006, 10:18
GE: Civilna Zaščita

Re: 5 tonska id zaščita

Objava Peprič » 4. marec 2016, 16:06

EEA
Uporabnikova podoba
Peprič

Objave: 63
Registriran: 15. maj 2007, 15:15

Odg: Re: 5 tonska id zaščita

Objava polo98 » 4. marec 2016, 17:17

polo98

Objave: 580
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Odg: 5 tonska id zaščita

Objava Peprič » 4. marec 2016, 18:29

Definitivno, saj opravljamo meritve radijskih postaj, tudi ZARE. Dekodiramo tudi 5 tonsko kodo in sicer po EEA-definitivno.
Uporabnikova podoba
Peprič

Objava mad_milkman » 4. marec 2016, 18:41

Pa se uporablja izključno eea, ali mogoče ponekje tudi ccir? Kolikor,sem bral je bilo omenjeno oboje?
mad_milkman

Objave: 69
Registriran: 21. april 2006, 10:18
GE: Civilna Zaščita

Objava polo98 » 4. marec 2016, 20:45

Peprič je napisal:Definitivno, saj opravljamo meritve radijskih postaj, tudi ZARE. Dekodiramo tudi 5 tonsko kodo in sicer po EEA-definitivno.

Kakšne meritve opravljate? In komu poleg ZARE?
polo98

Objava Peprič » 7. marec 2016, 9:17

Imamo pogodbo z URSZR za TAIT postaje, opravljamo pa meritve in popravila tudi za ostale službe (DARS, ELEKTRO...). Vse kar sem jaz do sedaj pregledoval in popravljal za URSZR je bila ID koda vedno po EEA. Če te zanima še kaj, pa lahko na zasebno, saj se držim pravil foruma in ne reklamiram firme.
Uporabnikova podoba
Peprič

Objava polo98 » 7. marec 2016, 13:18

Peprič je napisal:Imamo pogodbo z URSZR za TAIT postaje, opravljamo pa meritve in popravila tudi za ostale službe (DARS, ELEKTRO...). Vse kar sem jaz do sedaj pregledoval in popravljal za URSZR je bila ID koda vedno po EEA. Če te zanima še kaj, pa lahko na zasebno, saj se držim pravil foruma in ne reklamiram firme.

Hvala za odgovor. Sicer to bolj zanima kolega, ki je začel temo :D
polo98

Objava polo98 » 7. marec 2016, 23:36

Pozdravljen!

Opažam, da nekaj veš o komunikacijah.
Sicer res ne vem, zakaj meritve tonov? No, razlog ziher je.
Sam se kot radioamater ukvarjam s tem že več kot 20 let. V začetku sem si avtoradijo prerihtal na frekvence 97- 178 Mhz.
Saj veš. kaj se v tem pasu nahaja,
Ali mogoče veš kako se aktivira Sintalov RPT? DTMF?

L.p
Aleš

Peprič je napisal:Imamo pogodbo z URSZR za TAIT postaje, opravljamo pa meritve in popravila tudi za ostale službe (DARS, ELEKTRO...). Vse kar sem jaz do sedaj pregledoval in popravljal za URSZR je bila ID koda vedno po EEA. Če te zanima še kaj, pa lahko na zasebno, saj se držim pravil foruma in ne reklamiram firme.
polo98

Objava Peprič » 8. marec 2016, 9:25

Ne izvajamo meritve tonov ampak dekodiramo ID kodo, ki jo postaja odda po končani govorni relaciji. V Reco namreč obstaja imenik ID kod, ki je vpisan v govorni konzoli in omogoča identifikacijo tistega, ki je vzpostavil klic. Torej, če kupujete nove postaje je potrebno v centru pridobiti ID kodo, ki vam jo prodajalec vpiše v postajo. Če kupujete rabljene je ravno tako potrebno ID kodo spremeniti.

Kar se tiče SINTAL-a, tam uporabljajo analogni snopovni sistem (Trunk). To pomeni, da je na vsaki bazni postaji kontrolni kanal (FFSK), na katerega se je potrebno prijaviti. Sistem preveri upravičenost postaje za delo preko te bazne postaje in če je vse OK, ji dodeli delovni ali govorni kanal. Tako, da je odgovor na tvoje vprašanje negativen, če nisi upravičen za delo preko tega sistema žal ne moreš uporabljati njihovega repetitorja. Sistem deluje na UHF področju in potrebuješ posebno postajo, ki omogoča delo preko trunk sistemov. Sistem bi lahko primerjali s starim NMT telefonskim sistemom le da Trunk radijski sistem omogoča poleg individualnih klicev tudi skupinsko klicanje. Isti sistem začasno uporablja tudi NMP, imenuje pa se ZARE+.
Uporabnikova podoba
Peprič

Odg: Re: 5 tonska id zaščita

Objava polo98 » 9. marec 2016, 11:57

Peprič je napisal:Ne izvajamo meritve tonov ampak dekodiramo ID kodo, ki jo postaja odda po končani govorni relaciji.

Še vedno ne razumem, kaj hočete s tem doseč?
V ZARE sistemu se pa uporablja kar nekaj nizko cenovnih postaj brez ID kode. In nisem še slišal pripomb iz ReCo-ja.

Sintal pa uporablja sistem PAN, ki deluje na UHF 467 + pa 10MHz - v dupleksu.
Sintal vsaj v naši regiji nima baznih postaj ampak, le repetitor.
Pa naj ti povem, da se da priti noter, če je zveza z nekom že vzpostavljena. Pa da ne bo pomote. NE MOTIM JIH!

Pa če se vrnem na ID kodo. Če že to dekodirate itd... mi pa dekodiraj DTMF 91125, kdo je to včasih uporabljal :shock:
P.s Včasih samo zažvižgaš v mikrofon pa ti tudi subtona ni potrebno imt za odpiranje repetitorja. :D
Na hitro je to to.

L.p
polo98

Objava Peprič » 9. marec 2016, 13:59

Še vedno ne razumem, kaj hočete s tem doseč?
V ZARE sistemu se pa uporablja kar nekaj nizko cenovnih postaj brez ID kode. In nisem še slišal pripomb iz ReCo-ja.

Preverjamo, ali se ujema ID koda in ime lastnika postaje v imeniku Reco

Sintal pa uporablja sistem PAN, ki deluje na UHF 467 + pa 10MHz - v dupleksu.
Sintal vsaj v naši regiji nima baznih postaj ampak, le repetitor.
Pa naj ti povem, da se da priti noter, če je zveza z nekom že vzpostavljena. Pa da ne bo pomote. NE MOTIM JIH!

PAN je komercialno ime radijskega sistema SINTAL, jaz pa govorim o MPT1327 tehnologiji. Isto omrežje uporablja NMP in ga imenuje ZARE+. Ker je tehnologija analogna se seveda da priti noter oziroma poslušat. Ne vem sicer iz katere regije si vendar kolikor jaz vem, (pa sem bil zraven, ko se je sistem postavljal) uporabljajo samo PAN sistem, ki je sestavljen iz med seboj povezanih baznih postaj na kateri je ponavadi en kontrolni kanal in še dva do štirje govorni kanali. Jaz in pa še kdo imenujemo tak sistem bazna postaja, lahko pa mu rečeš tudi repetitor.

Pa če se vrnem na ID kodo. Če že to dekodirate itd... mi pa dekodiraj DTMF 91125, kdo je to včasih uporabljal :shock:

Lahko me razsvetliš.

P.s Včasih samo zažvižgaš v mikrofon pa ti tudi subtona ni potrebno imt za odpiranje repetitorja. :D
Na hitro je to to.

Dobro žvižgaš ;)
Uporabnikova podoba
Peprič

Objava polo98 » 9. marec 2016, 17:30

In kakšne so sankcije, če postaja nima ID kode, kot sem že omenil, da nekateri tega nimajo?

Akos razumem, da bi se "mogoče" vpletal v tole, še vedno pa ostaja pod "mogoče".

Ja, če pa ne veš kaj pomenijo tiste DTMF kode, potem te pa ne štejem kot nekega resnega merilca.

Po drugi strani pa, saj se vsak operater predstavi iz katerega društva je in če je ID v postaji toliko bolje.
Da bi pa kateri dežurni na ReCo koga klical selektivo na postajo pa še nisem slišal. Možnost pa je.
polo98

Objava gubina » 10. marec 2016, 11:10

polo98 je napisal:In kakšne so sankcije, če postaja nima ID kode, kot sem že omenil, da nekateri tega nimajo?

Akos razumem, da bi se "mogoče" vpletal v tole, še vedno pa ostaja pod "mogoče".

Ja, če pa ne veš kaj pomenijo tiste DTMF kode, potem te pa ne štejem kot nekega resnega merilca.

Po drugi strani pa, saj se vsak operater predstavi iz katerega društva je in če je ID v postaji toliko bolje.
Da bi pa kateri dežurni na ReCo koga klical selektivo na postajo pa še nisem slišal. Možnost pa je.

Bom navezal kr na tole tvoje napisano..sej ne bo nič narobe ane......kupili novo mobilko za GVM1...in nima sprogramirano pravo ID kodo.....naj bi jo sami nesli k preprogramerju...hm..a smo mi to zajebali....in pa še izjava s strani ReCO da kao če tega ne uredimo in da če se bo s te postaje klicalo na ReCO da se oni ne bojo sploh odzvali...hm...zanimivo...

postaja še ni preprogramirana glede ID kode..... :wink:
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 744
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava aznidaric » 10. marec 2016, 14:41

@polo98
Kar se tiče kode. Koda je namenjena indentifikaciji in ničemur drugemu. Naš ReCO se oglasi kljub odstotnosti kode, preverjeno v preverjanju. V kolikor mi je znano, pa tudi repič je v tej temi potrdil, se koda odda na koncu relacije. Če to operater pazi je pa drugo vprašanje. Če moti kdo komunikacijo, pa odda to kodo, se ga "takoj" najde. Če pa bi kdo motil brez kode, kot se je to že dogajalo, pa se zadeva preda AKOSU. Oni pa nimajo kazni izpod 1000€. Za motenje se ne šteje gasilsko delovanje (redna komunikacija z ReCO kot je mesečno preverjanje, intervencija, prijava dogodka ter delo v enoti na intervenciji). Kot že napisano ima veliko društev kupljenih raznoraznih kitajčkov in drugih postaj in jih tudi uporabljajo. Problem teh postajic je njihova kompleksna uporaba , beri: ogromno tipk in nepotrebnih/motečih funkcij, ter nezmožnost oddaje kode v ZARE sistemu. Imajo anni kodo, ki pa tu ne koristi. Kar si tiče kakovosti so čisto dovolj dobre, vendar jih ne bi dal na pomebna mesta ob sami intervenciji, ampak za zapolnitev oz. rezervo. Torej poveljnik, vodje, dihalci, ter strojnik naj imajo postaje, ki so trpežne, zanesljive in preproste za uporabo. Take imajo ponavadi tudi možnost vpisa te 5 tonske kode. Kodo ti dodeli ReCO, kdo jo pa sprogramira pa ni toliko pomembno.
Kar se tiče teh posebnih funkcij omrežja, sem enkrat videl, da mi je maxon napisal neki niz po tonskem zaporedju, zvočnik pa je ostal tiho. Postaja brez kode ti pač tu ne bo delovala pravilno. Polo98 saj veš kako se obnaša taka postaja, kot navaden sprejemnik.
aznidaric

Objave: 91
Registriran: 20. maj 2006, 15:45

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov